Stýkejte se s lidmi, kteří zapadají do vaší chtěné budoucnosti: 5 typů „přátel“, co nepotřebujete

7.9.2019 v Psychologie 17

Jeden z možná nejpřirozenějších aspektů lidského života je naše neustálá potřeba růstu. Když nerosteme, tak stagnujeme. Právě proto je důležité ujistit se, zda vám lidé, kterými se obklopujete, opravdu pomáhají růst. Růst se pokoušejí i naši přátelé a členové rodiny, někdy však jednoduše rosteme každý jiným směrem. Když se tak stane, je nejlepší tyto vztahy přehodnotit, abychom uměli rozhodnout, zda jsou pro nás stále zdravé.Zde je uvedených pět typů „přátel“, u kterých byste měli zvážit jejich vyřazení ze svého života:

1. Neustálý stěžovač
Tento typ přítele je někdo, kdo s sebou téměř vždy nese špatnou energii. Vždy je něco špatně, nebo jen něco nejde podle plánu a on potřebuje, aby o tom všichni věděli. Problém s takovými přáteli je, že jejich myšlenky a postoje si osvojujete také. Jsou nakažlivé a umí otrávit všechny kolem. Rychle přijdete na to, že se ve svém životě zcela bezdůvodně cítíte nešťastní, když jsou tito lidé nablízku. Proto vás vysávají a brání vám v pohybu vpřed.

2. Odmítač
Je to osoba, která téměř vždy zamítne vaše nápady či plány. Pokaždé, když něco navrhnete, nebo mluvíte o svých cílech, pohotově vám vyjmenuje všechny důvody, proč nevyjdou a proč byste ani neměli nic zkoušet a marnit tak svůj čas.
Odmítač se bojí vyjít ze své komfortní zóny, protože se bojí selhání. Je to proto, že neumí pochopit, jak je možné, že jsou jiní lidé úspěšní.
Mnohdy se ostatním snaží zabránit v postupu, protože jim tajně závidí, nebo se bojí, že na něj budou až moc dobří a opustí ho. Bývá to hlavně v případě falešných kamarádek a manipulativních partnerů.

3. Pochybovač
Pochybovač může být ještě horší „přítel“, než odmítač, i když mají v zásadě mnoho společného. Tito lidé vás rádi nechají myslet si, že podporují vaše cíle a ambice, ale jsou první, kteří poukazují na jakékoliv chyby či selhání. Často vám budou říkat, jak moc vám věří a jak chtějí, abyste uspěli, ale potají doufají, že narazíte a popálíte se.

4. Chvastoun
Najít „chvastouna“ ve svém životě je dost snadné. Jsou to ti, co neustále hledají uznání jiných.
Když máme v životě velký úspěch, nebo překonáme jisté překážky, sdílení našeho nadšení s přáteli a rodinou se očekává. Když ale člověk neustále chválí sám sebe, je to výmluvné znamení jeho nejistoty nebo nedostatku sebeúcty a toho, že kvůli tomu, aby se cítil lépe, potřebuje uznání jiných. Nepotřebujete být s někým, komu jiní pořád dokola musí opakovat, jak je skvělý.

5. Floutek
Floutci nejsou jen ti, co nedodržují plány, ale i ti, kteří mají úplně převrácené priority. Mají celou řadu zlozvyků, jako skákat jiným do řeči, telefonovat v nevhodnou dobu a trávit všechen čas na sociálních sítích. Když je někdo nenapravitelný floutek, nemělo by vám na vztahu s takovým člověkem velmi záležet. Zejména, když si zasloužíte přátele, kteří chtějí žít s vámi v této chvíli.

Přidali byste k těmto pěti typům lidí ještě nějaké další, které je lepší ze svého života vyřadit? Podělte se o váš název v komentářích pod článkem.


připravila aluška.org 2019 podle zdroje https://www.higherperspectives.com/Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-07 01:50:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj otec splňuje minimálně tři body. Však se s ním taky stýkat nechci.

Díky i za ten zdroj, ty stránky neznám 🙂

Ikona diskutujiciho Robert 2019-09-07 10:58:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přetvařovač(ka)
Lžou a předstírají, nedá se jim věřit.

Slibotechna
Tvrdí jedno a koná opak. Slibuje podporu a pak podráží.

Překrucovač(ka)
Naschvál překrucují, aby ublížily.

Vulgární
Sprostý lidé nás zaručeně proklínají za „zády“ a tím poškozují životní sny nás.

Ikona diskutujiciho Robert 2019-09-07 11:10:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Pardon, „…aby ublížili (měkké i).“

Ikona diskutujiciho Margot 2019-09-07 19:21:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Aluško, s mnoha věcmi, které zde uveřejňuješ souhlasím, ztotožňuji se s nimi a nasávám poznatky jak houba po dešti. Je mi 72 let a stále nacházím nová poznání, stále se učím. Tento článek mne oslovil víc než jiné. Neříkám, že já jsem 100% člověk, také dělám chyby, ale bohužel první tři body z části sedí na mou maminku, se kterou po smrti tatínka žiji již 15 let a budeme spolu napořád. Nemám možnost se s ní rozejít, odejít od sebe. Hrozně mne to ubíjí, zvlášť proto že je to maminka, prostě nevím jak z toho. Ano sama jsem si to zvolila, protože odložit ji někam do domova nechci, chci aby dožila doma. Stále nenacházím ten grif jak se nad její jednání povznést, aby to šlo mimo mne, jak mi radí dcera. Tož tak jsem si ulevila. Zdravím Tě a přeji nám čtenářům další krásné články od Tebe. Margot.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-09-07 19:44:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, přesně s tím také bojuji. Je těžké mít takové lidi ve své rodině a nic si z jejich chování nedělat a nepřipouštět si to, člověk by se musel od svých nejbližších naprosto separovat, aby to na něj nemělo vliv a to se bohužel úplně nedá…u mě je to konkrétně táta, pod jehož negativním vlivem nejvíc trpí hlavně maminka, ale ne jen ona, což mě neskutečně brzdí v životě a mrzí mě to jaký je. Také se snažím nějak vnitřně pracovat na tom, aby mě to co nejméně ovlivňovalo, ale není to jednoduché.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-08 13:11:11
Ikona diskutujiciho
sipka

To je asi ta nejhorší kombinace. Navrhoval bych najít něco, co by ji bavilo, nebo bych se jí na to zeptal. Jako přímo se jí zeptejte, co by chtěla dělat. Položte jí tu otázku pokaždé, když se začne takto chovat. Pokud neodpoví, tak jí řekněte, ať si nestěžuje, neodmítá a nepochybuje. Pokud za tím vším stojí zdravotní problémy, řešte je Vy, na nic se jí neptejte. Takový člověk není „soudný“ něco rozhodovat, protože odmítne a zpochybní i doktora, který je schopný ji pomoci. Pokud se odmítne podřídit i vaší vůli, navrhuji najít si nějakou vlastní zábavu a smysluplnou činnost, ke které se dá utéct. Navrhují jít ven a najít si tam nějaké svoje místo, kam budete chodit jen vy. Pokud to půjde, najděte ještě jiné místo někde venku v přírodě, kam ji budete brát sebou. Ale jiné, než je to vaše místo. Někde ji třeba udělejte oheň a posaďte ji k ohni, ať se do něj dívá. Možná to zní jako blbé rady, ale vím, proč to říkám. Pokud nepůjde nic z toho všeho, netrapte se tím. Tedy přesněji řečeno, trapte se co nejméně a házejte to všechno za hlavu. I přesto, že je to vaše maminka. Prostě se o ni starejte a netrapte se moc. Nemá to smysl ani řešení. A přemýšlejte o tom, abyste tak nedopadla také. 🙂 A nikdo třeba po vás. Je to díky nepochopenému způsobu života, který se přenáší v rodinách. Je to častý problém. Měli jsme doma podobný případ.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-08 12:49:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Znal jsem lidi, co tě odstřelí za cokoliv, protože si o každém hned udělali obrázek. Ten správný pochopitelně. Něco jako .. “ ..tenhle tvůj názor nesdílím, tohle co říkáš se mi nelíbí, takže táhni..“ Proto bych navrhoval přidat do seznamu ještě „odstřelovače“. S tím jsem měl fakt citový problém, protože mě to vždycky mrzelo. Ale nač člověk, který nesnese ani trochu sporné diskuze. Mám kámoše, co mě může kritizovat jak chce, ale vždycky pomohl, když bylo nejhůř. Já jemu se snažil také tak. Není tedy ten věčný kritik a je konstruktivní. Mám ho rád, i když se už moc nevídáme. Některé z výše popsaných povah jsem kupodivu za život nepoznal, ale znal jsem něco jako čistokrevného „flákače“, což je asi něco jako ten „floutek“. A „odmítače“ jsem měl v rodině. To by sedělo na otce. I stěžovače jsem zažil, ale byla to jen delší životní etapa, když se dotyčná probudila a zjistila, že žije v něčem jiném, než si doposud myslela. Pak několik let brblala. Skončilo to postupně, když si představila a naplánovala jinou budoucnost. To říkám jen proto, že bych za podobné chování nikoho ze svého života hned neodstrkoval. Osobně si myslím, že vylučovat někoho ze svého života se má pouze v případě dlouhotrvajícího hrubého a destruktivního chování. Pokud se dá s odmítačem a třeba stěžovačem mluvit v klidu, asi bych s ním mluvil v klidu i já, protože má problém. Bral bych to jako výzvu. Spousta lidí má svoje mouchy. Jinak souhlas s „Robertem“ .. slibotechny, přetvařovači a překrucovači, jsou taky dobré skupiny. 🙂 Já osobně třeba celkem snesu, když mě někdo oprávněně zkritizuje za to, že jsem něco podělal, a pokud zjistím, že to bylo oprávněně, tak se na něj ani potom nezlobím. Jen mi za to nesmí „useknout hlavu“. To mi pak vadí, tedy to zavrhnutí, to nesu dost blbě. 🙂 Proto bych asi nikoho jen tak nezavrhoval za výše popsané vlastnosti v článku. A ještě jsem poznal „totálního rozvraceče“. Tak tomu jsem se popravdě neubránil. Ten mě tak mlel, že mě to málem semlelo. Toho jsem se zbavil natvrdo. … jako on ještě žije, aby si někdo nemyslel něco jiného … 🙂

Ikona diskutujiciho Honzík 2019-09-09 21:19:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Další typy „přátel“ od kterých radši dál:

Rozčilovatel – je trvale a dobrovolně pesimistický, na všem hledá a nachází chyby a vyždy si má na co stěžovat.

Manipulátor – přistupuje k lidem jako k jednostranné šachové hře a je schopný ostatní ovládat k vlastnímu prospěchu.

Herec – nežije svůj život ale „hraje“ stále někoho jiného. Chce aby ho za to lidé obdivovali.

Chuďas, nebo spíše bohatý chudý – stále cítí, že nemá tolik kolik mají ostatní boháči. Neustále o tom mluví.

Prohrávač – nic se mu nedaří a je neustále ve všem poslední. Tím si vynucuje projevy lítosti a otravuje tím kde koho.

Lidumil – překročí protestující, jde nakrmit hladovějící, ubytovat bezdomovce, učit nevzdělané. Očekává obdiv za to.

Prožívatel – i tu nejmenší „nepřízeň“ silně prožívá, lže a zveličuje ji. Trpí přehnanou shovívavostí k sobě, vyžaduje soucit.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-10 22:31:39
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 To je dobrý seznam. Legračně zní ten „Rozčilovatel.“ 😀 Ještě mě napadl takový ten druh lidí, co jsou zastánci všeho utlačovaného, všech zkuhrajících chudinek. Ale nevím, jak to nazvat. „Zachránci planety“?

Ikona diskutujiciho Luk 2019-09-12 18:53:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Tom
Mě přijde že zastánci všech chudinek taky mají rádi pozici chudinky, jiné lidi kteří mají těžší problémy neberou jako chudinky, jejich problémy(možná i skutečné) jsou nad rámec jejich chápání, protože ten člověk by nestál za to, aby se k němu choval jako zachránce světa, musel by hnul prstem a zachoval se pravdivě, to ale toho zastánce nějak nevzrušuje pokud má rád divadlo. Třeba by ten člověk ocenil radu, nebo vyslechnutí či empatii, ale to zastávce světa nedokáže. Mě přijde že chudinky rvou svou chudinkost všude, to špatných vtipů o jejich zlém životě, připomínají ty problémy,, a já mám toto no,, a chtějí na to stále reakci okolí, jako kdyby jejich problém by byla sociální kulisa, na které se může poutat všechno, od zábavy až po lítostivý požitek. A ti zastánci si prostě rádi najdou chudinky, třeba i někoho právě paprosto bez problémů a pak se líbí těm zastáncům ty chudinky přehazovat, těm kteří přijdou náhodou se otevřít světu s nějakým svým trablem. 😀 no hrůza, třeba znám zastánce co dělal chudinku z někoho, o kom ani nevěděl jaké má problémy, ale jelikož že se ta chudinka takhle tvářila, bylo i chudáčství to že drží v sobě ty muka a my o ní můžeme vědět jen to tajemné ticho, protože drží v sobě všechny ty hrůzy… No odhad zastánců světa je fakt příšerný, plus to že ta,, chudinka,, měla problém jen ten, že se jí líbí spolužák a nedokáže ho zřejmě oslovit, tak to nikam taky nepokročilo a zastánce který nevěděl pravdu vygradoval z té tajemné clony, že ta osoba zřejmě může být tyraná doma, co my ostatní obyčejní lidi můžeme o tom něco vědět! No LOL

Ikona diskutujiciho renata369 2019-09-09 21:58:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prave hladam navod na ritual s ruzou, dostala som silnu intuiciu, ze ho potrebujem spravit, len zohnatu tu ruzu s trnmi cervenu este, ked po kvetinarstvach maju len bez. Neskutocne, kolko negativnej energie vyrabaju niektori ludia a este to chodi pravidelne do kostola a len zlo siri , kade chodi ta osoba. Zial, teraz som prisla na ranu ja a ani nechapem preco, zkratka takyto ludia potrebuju stale niekoho, na kom si mozu liecit svoje komplexy a masirovat svoje obrovske ego. Neviem, dokedy mi budu chodit taketo osoby do cesty. Cim je clovek milsi k nim, tym horsie. A cloveka to psychicky vystavi, pretoze nad tym este musi aj premyslat. Alusko , neviem ci moze ritual urobit aj moja dcera, ked sa s dcerou agresora stretava v triede denne, ci to ma zmysel.

Ikona diskutujiciho Honzík 2019-09-11 18:28:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tome,

zastánci všeho utlačovaného, všech zkuhrajících chudinek je nazýván mírotvorce

Životní téma mírotvorce je většinou provázeno překvapivým množstvím agrese. Mírotvorce, tj. zastánce všech, často jedná proti vůli utlačovaných a to i velice neurvale. Mírotvorci ve svém úsilí o zastavení nepravostí jsou schopni přímo lidi do věcí tlačit. Jejich nutkání zastávat se každého na potkání je mnohem větší než potřeba vlastní ochrany. Nemají nic proti tomu, když ve svém vznešeném a vysoce viditelném úsilí získají kus věhlasu.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-09-12 18:35:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, já bych mírotvorce spíš nazval druh lhostejných lidí, co nehledí vůbec co se kde a jak stalo a aby jakoby nebyl ten,, boj,, tak se snaží všechny uklidňovat, spíš až za hranice toho kdy nutí lidi vyloženě nereagovat na nic zlé a na nikoho zlého. Asi si myslí že tvoří nějakou mírovou zónu kolem sebe, ale mě přijdou jako kdyby byli hluchý a slepý, nechtějí slyšet nic, reálné případy co se dějí a znějí už nějak jako konflikt, vše berou jako stížnosti třeba když by on měl něco řešit. Buď je to někdo v systému nad vámi co tvoří,, mír,, neřešením ničeho, nebo někdo stejně rovný třeba ve skupině a rýpe do lidí aby nic neřešili, místo toho aby se daný problém jednou provždy vyřešil 😀 něco jako brzda, nebo sami mají pohodlí a nechtějí si ho sebrat situacemi kolem nich, i kdyby byli postavou třeba v tom problémů dění, prostě ne, nebudou nic řešit, přece se nebudeme hádat a td. Ale tak někdy jsou i sobci, kdyby jim mělo být sebrané něco co mají rádi, budou klidně až velmi agresivní a zachovají se velmi v řešení odlišně, než předtím co jim nemohlo něco přinést co chtěli. Jen třeba spravedlnost pro zúčastněné v situaci, ale asi nemají pro to cit.
Mirotvorce bych tedy nazval člověka s odlišným chováním, než si popsal ty 😀
Možná se může ten typ člověka co popisuji Míromilovec, miluje mír jen když mu to hraje do karet

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-13 22:24:33
Ikona diskutujiciho
sipka

@honzík, @luk
heh, tak moment, co to tu jedete? to mi nedá se nevyjádřit. asi nějak nechápu? copak je něco špatnýho na tom, zastávat se slabých a utlačovaných? ti to potřebují nejvíc. potřebují vedení a pocit, že můžou něco dokázat, že nejsou zahozeníhodní. toto mi kdysi nabídla Aluška a díky ní jsem se vyvinula až tam, kde jsem dnes… toto konkrétně je část mého poslání zde na zemi a nejspíš budoucího „povolání“, pokud si zatím „přes mrtvoly“ půjdu, páč jinak se tam nedostanu. chci dalším mladým lidem, kteří se narodili do špatné situace, ukázat, že se z těch s*aček můžou dostat, pokud seberou všechny svoje vnitřní síly a budou hodně odvážní. a taky ukázat, že člověk nemusí být „špatný a temný“ aby byl cool a silný, schopný. že my „dobří“ máme mnohem lepší jiskru a mnohem silnější vnitřní sílu. že je o moc lepší být dobrý, hodný, že to NEZNAMENÁ být slabý – naopak! jak ukázat? uměním. a taky věřím v to, že by to ze mě mohli lidé „vycítit“. už párkrát mi totiž bylo řečeno, že když mluvím před publikem, všechny to prý uplně pohltí… to by se mi velice hodilo, taková schopnost:) chtěla bych mít takovou silnou osobní auru, to ale vyžaduje velké sebevědomí být opravdu sám sebou(všimněte si, že ti nejúspěšnější lidé jsou prostě opravdu sami sebou a to dělá část jejich úspěchu, naučili se z toho těžit. třeba Johnny Depp má osobní auru veeelice silnou). velice věřím, že pokud je člověk dobře nastavený a ochotný tvrdě pracovat + má nějaké to kvalitnější napojení, může dokázat úžasné věci. i bez kabaly, bez satana. a pak je to teprve kumšt. vždycky řikám, když cítím psychickou krizi, že nejsem tak slabá, abych potřebovala pomoc od temných bytostí.
no to jsem se zas rozkecala, prostě mam holt sluchátka v uších, no:) klasika.

> chci tím vším jen říct, že přeci na zastávání se slabších nic špatného není, naopak. je to potřeba.

jestli ale myslíte takové ty lidi, kteří jen podporují ostatní ve skuhrání a ne v řešení problému, tak to je jako na prd, takové taky nemam ráda. jen vše zhoršují. chorobně skuhrající + člověk, co ho v tom podporuje = ta nejhorší možná kombinace. asi jste mysleli toto(?)..

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-15 21:03:02
Ikona diskutujiciho
sipka

For Nirvana …
Jo, asi tak. 🙂 Pomáhají i těm, na které by byl potřeba klacek. A dělají z nich ještě větší chudáčky. Spíš že se vyznačují jakousi nesoudností v pomáhání. Pomáhají, ale dělají to tak, že dotyčnému nepomůžou, ale spíše ho v situaci utvrzují. Ale jak psal Luk výše, ony ty jejich problémy a skuhrání jsou často takové banality, nad kterými by se druhý ani nepozastavil. Ono je to asi dáno v podstatě i tím, že když je někdo vychováván v prostředí, kde mu všichni umetají cestičky a vše za něj řeší, páč se o něj „starají“, tak ten dotyčný se pak složí z každého problému, protože neumí nic řešit a vyrovnat se s tím. A když se to zkombinuje s tím, že chce na sebe přitáhnout pozornost, kterou nemá, protože nikdo neřeší jeho problém, tak to je pak ta pravá chudinka. Nakonec se zjistí, že chudinka má vlastně všechno, ale skuhrá ze všech nejvíc. Zatímco někdo jiný má prd, když vyleze z baráku, tak se na něj i pták vy…e, ale je v poho. 🙂 To byl jako příklad. Já mám zkušenost takovou, že tito chudáčci, když mají problém, tak ho řeší tak, že hledají někoho jiného, kdo by ho za ně vyřešil. Ale oni přitom nehnou ani brvou, protože se jim třeba nechce. A když jim pomůžeš, tak dík a čau … po mě nic nechtěj…klidně ti v budoucnu podrazí nohy. Člověk fakt musí umět rozlišovat mezi těmi, kteří chtějí opravdu poradit „pomoci“ (kteří hledají), a mezi těmi, kteří chtějí využít. Takový mírotvorce chce pomáhat i tam, kde o něj vůbec nestojí, pak se jen předvádí na veřejnosti, jaký je „zachránce“, a zřejmě za to čeká obdiv. Zachránce planety pomáhá i těm, kteří se dostali do problémů svou vlastní blbostí, ale dělá to třeba tak, že je „krmí jak kachny “ dělá z nich právě ty chudáčky, kterým je potřeba věnovat tu největší pozornost.

Ikona diskutujiciho niky 2019-09-14 11:36:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

/My dobří máme mnohem lepší jiskru a mnohem silnější vnitřní sílu/
– no přesně a téměř pokaždé, aspoň já to mívám tak, že ostatní lidi to buď oceňují a jsou se mnou rádi, nebo a to bývá víc, že mě z nějakého materiálně nevysvětlitelného důvodu naprosto nesnáší, vadí jim moje pouhá přítomnost i když nic nedělám a cokoliv co udělám, je pro ně špatně a důvod ke kritice. Ti lidi vycítí potenciál, který máte a snaží se ho pošlapat, proto si vždy jděte za svými sny a nenechte se nikým odradit.

Možná, že honzík myslel lidi, jako jsou ti agresivní vegani, nebo gréta apod. kteří jsou sice zapálení jakoby pro ve svém počátku dobrou věc, ale dělají to příliš agresivním způsobem provázeným vynucenou publicitou, která by k tomu ani nebyla tak moc potřeba. Na pomoci a zastání se slabších a těch, co to potřebují, není nic špatného, pokud to člověk dělá nezjištně a s dobrým úmyslem.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-15 21:25:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Bože Gréta .. to bylo trefné. Zrovna dneska jsem na ni opět natrefil ve zprávách. Její příznivci dělali bordel před Bílým domem a „zachraňovali“ planetu. Vždyť to je jen loutka. Ani netuším, kdo za ní stojí, a co to divadlo s ní má za účel. Evidentní je to, že je to kolem slavné Gréty všechno uměle nastrojené, vše za ní dělá někdo jiný. Ona je jen pajdulák s nulovým dopadem na cokoliv. Té stačí říct jen „CO2 = teplo“ .. a ona to půjde „řešit“.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek