Symbolický význam vrány a krkavce

20.3.2020 v Symbolika 10

O černých ptácích mrchožroutech existuje mnoho mýtů. Například krkavci a supi prý symbolizují válku, smrt a neštěst. Prý jsou dokonce vyobrazováni jako pravidelní návštěvníci čarodějnic.Vrány jsou velmi inteligentní. Poměr velikosti jejich mozku k velikosti těla mají stejný jako šimpanzi. Mají také vynikající paměť. Dr. John Marzluff z Washingtonské univerzity provedl studii, v níž tým vědců z univerzity ukazoval vránám ,,nebezpečnou tvář“ nošením masky při chytání, kroužkování a vypouštění ptáků na pěti místech.
Pokaždé, když si masky znovu nasadili, dostalo se jim od vran nepřátelské reakce, což odhalilo nejen jejich výbornou paměť, ale i to, že dokážou varovat i jiné vrány.

Krkavci se mohou naučit mluvit

Symbolický význam
V rámci symboliky mají vrány 3 hlavní významy: smrt, změnu a magii.

1. Smrt
Vrána je známá jako neblahé znamení smrti. Údajně doprovází duše z říše živých do posmrtného života. Vrána disponuje znalostmi o změnách života a smrti a změnách cyklů života. Když se tedy objeví vrána, může to být varování, nebo duchovní požehnání.

Říká se, že když je nablízku smrt, tak několik dní předtím, než k ní dojde, bude k oknu nebo do blízkosti domu opakovaně přicházet vrána. Po tom, jak někdo zemře, navštíví vrána dům stejným způsobem. Je to symbol zvláštního vzkazu od toho, kdo právě odešel. Je důležité věnovat pozornost speciálně tomu, kdy a kde se vrána objevuje, protože jde o výmluvné znamení odesílání odkazu. Celkově jde o krásný a hluboký symbol, potvrzující znovuzrození vašeho blízkého, zbavení se starého a procitnutí do nového. Toto jsou ale staré interpretace, dnes můžeme na vránu nahlížet spíše jako na odchod něčeho starého a příchod něčeho nového.

Krko mluvící krkavec, který nadává slovensky. To má teda vykutálené majitele 🙂

2. Změna
Vrána je znamení změny. Zosobňuje dávné zákony magie a moudrost. Vrána vidí naše duchovní já.
Vrány jsou známé tím, že si staví hnízda velmi vysoko, což jim dává možnost sledovat vše, co se kolem nich děje. Naladěním se na zvuk jejího volání vám může vrána připomenout, kdo jste a čeho jste schopni. Připomíná vám, že odpovědi na vaše otázky leží před vámi a čekají na objevení. Že musíte hledět za oblast svého současného vidění a vystoupit z komfortní zóny.

Vrány se umí přizpůsobit každému prostředí a žerou téměř všechno. Dokážou přežít v téměř každé situaci. Když se vám nějaká zjeví, připomíná vám, že se umíte přizpůsobit a že nyní je čas k uskutečnění velké změny, která probudí vaši autentickou duši.

3. Magie a jasnovidectví
Vrány přinášejí nejen poselství změny, ale symbolizují i stvoření a magii. Nápadná černá barva vrány představuje barvu stvoření. Je dělohou, z níž se rodí nové. Černá je barva noci, dávající život světlu nového dne. Je zosobněním nesmírné moci každého z nás chopit se svého osudu.

Říká se také, že vrána se vám může zjevovat i proto, abyste začali používat svůj „druhý zrak“, dar jasnozřivosti. Ten umožňuje vidět více, než jsme schopni vidět my lidé a je to dar, který nám umožňuje vidět do duchovní říše.

Někdy potřebujeme jen malou připomínku, abychom se zastavili a položili si otázku: ,,Žiju autenticky? Žiju v souladem se svým skutečným Já? Neváhám využívat svůj skutečný potenciál?“

Toto je posvátný zákon, silový symbol a duchovní význam vrány. Když volá náš malý Vraní přítel, chce nám říct, že je tu čas změny. Máme se vzdát starého já a všech věcí, které nám brání v postupu. Je čas vstoupit do naší autentické síly.

připravila Aluška.org 2020 podle zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-03-21 09:32:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou tak krásné.

Hned jsem si vzpomenul jak měla hlavní hrdinka hry Dreamfall Chapters za přítele vránu, samozřejmě také mluvila. A mluvila také takovým hlasem jak tyto. Dosud jsem ale nevěděl, že mohou ve skutečnosti mluvit.

Podíval jsem se na Wikipedii a co tam vidím:
Podrod: vrána (Corone)

Ikona diskutujiciho Amálka 2020-03-21 14:36:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za článek, potěšil mě 🙂 Ten krkavec v prvním videu je tááák roztomilý! 💛

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-03-22 13:01:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

,,Říká se, že když je nablízku smrt, tak několik dní předtím, než k ní dojde, bude k oknu nebo do blízkosti domu opakovaně přicházet vrána.“ ja som to počul o inom vtákovi, o sove ktorá sa na slovensku nazýva kuvik, že keď má niekto zomrieť je počuť kuvikanie tejto sovy. Vlastne som sa na to chcel kedysi i pýtať v dotazníku či je to pravda a zabudol som na to.

Ikona diskutujiciho Nina 2020-03-23 08:37:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to veľmi zaujímavé a článok mi len potvrdil vlastné skúsenosti. Zakaždým keď sa má stať niečo „negatívne“ ako je smrť /zväčša sa to týka len môjho okolia, ako sú rodina a známi/, – sa stretávam s tým, že uvidím väčší počet vrán a zároveň sa „zapozerám“ a príde mi len myšlienka s konkrétnym menom a situáciou. Potvrdilo sa mi to zakaždým keď sa niečo takéto udialo, vlastne si ani nepamätám situáciu kedy by mi z okolia „odišiel“ niekto blízky bez toho, že by som toto „upozornenie“ neprežila niekoľko minút/hodín pred tým než sa to skutočne stalo. 🙂

Ikona diskutujiciho Streda 2020-03-23 13:17:51
Ikona diskutujiciho
sipka

https://cs.glosbe.com/cs/sk/s%C3%BD%C4%8Dek
překlad a definice „sýček“, češtino-slovenština Slovník on-line
sýček Gender: masculine; Type: noun;

kuvik plačlivý { noun masculine }

Ikona diskutujiciho Alena 2020-04-11 09:04:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za hezký článek. Ke mně vrána přišla dnes ve snu. Tedy fyzicky jsem ji neviděla a ani v tom snu ne. Ale jistá houslistka s nádhernými rezatymi vlasy mi zdůraznila 3x, že je v nějakém horoskopu vrána… Celý sen byl o symbolech, ale nedokážu je rozklíčovat. Ale to sem asi nepatří 😉 Moc děkuji Aluško. Krásné Velikonoce.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-11 09:23:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já tuhle viděla na netu bílou vránu a byla totálně dokonalá. to bych si mega pořídila jako mazla, ale ono se to ani nesmí, jak jsou vzácné 0.0

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-11 10:56:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám dojem, že chráněný zvířata můžeš chovat na speciální povolení, někde se to musí ohlásit a zaregistrovat, podobně jak se včelama.

Ikona diskutujiciho Dušan 2021-01-23 18:23:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, vrany mam poslednu dobu velmi rad, predtym ma skor fascinovali drave vtaky.
Pri svojej praci v okresnom meste vidavam pravidelne par vran blizko priehrady za mestom na luke poletovat, obcas zosadnu a poskakuju.
Pred par dnami ale som zazil doslova šok ked som zazrel nezvycajne velky krdel na mensej travnatej ploche pri hlavnej ceste v priemyselnej zone mesta, poseduvali, poskakovali, preletuvali na par metrov a zas zosadli. Nie je tam pritom vobec nic prirodne, stromy, voda ci luky.
Aj ma hned napadlo, ze to bude nejake mysticke znamenie ale vobec nic ma nenapadlo.
Co myslite? 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-01-23 23:01:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Vrany sa niekedy môžu vrátiť na miesto kde sa narodili, majú to v genetickej pamäti. Takže ak tam bol pred 30-50 nejaký park a staré stromy možno tam kedysi žili. Inak ma nič nenapadá nejaký odborník na vrany by možno vedel.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek