Takto poznáte, že jste přetížení: 9 symptomů

10.7.2020 v Psychologie 5

Stres může být velmi nebezpečný, a to zejména proto, že se obvykle skrývá za dost neurčitými příznaky. Z tohoto důvodu je ho téměř nemožné odhalit. Pokud si nenajdete čas na odpočinek a uvolnění, stres vám může způsobit řadu různých onemocnění. Uvádíme 9 neklamný příznaků toho, že jste přetíženi a nemusíte o tom dokonce vědět.1) Bolí vás celé tělo
Pokud trpíte bolestmi, obvykle je ignorujete až do chvíle, kdy se stanou nesnesitelnými, což je úplně špatně. Každou bolest v našem těle je třeba řešit, a to zejména proto, že může poukazovat na vážnější problém. Stres může škodit vašemu tělu a vyústit až do žaludečních potíží, průjmů, vředů, napjatých svalů, bolestí v hrudi a bušení srdce. Celé tělo vás začne bolet, začnete trpět artritidou a bolestmi hlavy, které budou stále intenzivnější. Tyto bolesti proto nikdy neignorujte a přijměte skutečnost, že na sebe kladete příliš vysoké nároky. Na to, abyste svůj stres zvládli, ho musíte přijmout a uvědomit si, že byste měli určité věci změnit.

2) Nespíte dobře
Pokud se váš spánek v poslední době změnil, ať už spíte déle, protože jste vyčerpaní, nebo naopak usnout nedokážete, je třeba něco změnit. Jste pravděpodobně přetížení a vaše tělo si takto hledá způsob, jak se se stresem vypořádat. Meditace, cvičení a zdravější strava vám mohou pomoci s problémy se spánkem, ale měli byste odhalit příčinu tohoto problému a pracovat na jejím odstranění. Nebojíte se něčeho předtím, než si jdete lehnout do postele? Nemáte noční můry? Cokoli, co se odehraje přes den ve vašem podvědomí, může zapříčinit problémy usnout. Stres může ovlivňovat váš vnitřní klid. I když se náš spánek věkem mění, můžete být i přetížení a neklidný spánek je prvním příznakem toho, že se vám to tělo snaží naznačit.

3) Mění se vám váha
Neobjasněné kolísání vaší hmotnosti může být důsledkem stresu. Může to zpomalovat váš metabolismus a začnete tak přibírat na váze. Pokud náhle ztratíte chuť k jídlu a začnete hubnout, to může být také důsledek stresu, protože každý člověk na něj reaguje jiným způsobem. Tak či onak, měli byste tento problém začít řešit.

4) Nedokážete přestat myslet na práci nebo problémy
Pokud neustále myslíte na práci, finance a další úkoly, aniž byste se uvolnili a oddechli, stres je součástí vašeho života.
Mark Twain řekl: ,,Znepokojující je splácet dluh, který nedlužíte.“
Nemůžete najít řešení, dokud se nevymaníte z problému. Obavy mohou jen přerůst do psychických a fyzických problémů. Pokud neustále kontrolujete svůj telefon, maily a další formy komunikace z práce, je na čase, abyste čelili tomu, co je skutečně důležité ve vašem životě.


5) Nemůžete klidně sedět

Neschopnost sedět je jistou známkou toho, že jste přetížení. Úzkost a stres mohou ovlivňovat vaše myšlenky a vaše mysl se pro vás může stát nejhorším nepřítelem. Pokud se nemůžete jít projít, začněte rozjímat v sedě, proveďte jemné protahovací cvičení, nebo prostě buďte sami se svými myšlenkami. Tímto způsobem získáte šanci si se stresem poradit. Najděte způsob, jak zvládnout vaši úzkost a stres. Čelte tomu, co vás opravdu trápí. Vyhněte se problému, který to celé zhoršuje, abyste zabránili ještě větším problémům.

5+1) Máte malou trpělivost s ostatními lidmi
Stres může způsobovat vaši netrpělivost a netolerantnost, čímž se stáváte nešťastnými a podrážděnými poměrně rychle, a to i vůči těm, kteří jsou vám nejblíže. Nicméně není to jejich vina, že jste si toho na sebe tolik naložili. Pokud odmlouváte a zlobíte se kvůli maličkostem a bezdůvodně, pravděpodobně jste pod velkým stresem a měli byste najít způsob, jak zpomalit a odpočinout si.

7) Máte výrazné výkyvy nálad
Můžete u sebe zaregistrovat výkyvy nálady – v jednom okamžiku se cítíte být šťastní a ve druhém momentě pláčete – stres může ovlivňovat i hladinu vašich hormonů. Tím, že se do sebe uzavřete a nesete tíhu světa na svých bedrech, nikomu nepomůžete a měli byste o svých problémech začít mluvit s jinými. Zjistěte, co je spouštěčem vašeho stresu, který vám způsobuje úzkostné poruchy, obsedantně-kompulzivní poruchy a závislosti (na alkoholu, drogách, sexu, či jídle), nebo jiné duševní problémy.

8) Vypadávají vám vlasy
Carolyn Jacob, MD, zakladatelka a ředitelka Estetické chirurgie a dermatologie v Chicagu, říká:
,,Typické je ztrácet asi 100 vlasů denně. Většina lidí si toho ani nevšimne. Někdy však může stres významně podnítit změny v běžných fyziologických funkcích těla a způsobit, že velké množství vlasů přejde do klidové fáze růstu ve stejném čase. O tři, čtyři měsíce později, někdy i déle, všechny vlasy v klidové fázi vypadávají. Tento následek může být alarmující. Typy událostí, které narušují normální růstový cyklus vašich vlasů, mohou být způsobeny značným fyziologickým stresem v těle.“
Pokud začnete zažívat alarmující vypadávání vlasů, je třeba přehodnotit hladinu stresu ve vašem těle a zjistit, co ho způsobuje.

9) Ztratili jste touhu po intimním životě
Stres může ovlivnit vaše libido a to je ta poslední věc, na kterou lidé myslí. Kdykoliv, když se u vás zvýší stres, dochází k vylučování stresového hormonu, který postihuje vaši sexuální touhu. Stres totiž způsobuje vyčerpání a neschopnost prožívat jakýkoli druh intimity. Pokud zjistíte, že se vaše libido oslabilo, měli byste zkusit zvládat svůj stres a vyzkoušet nějakou relaxační techniku. Váš partner by neměl trpět na následky vašeho stresu, proto byste měli o svých problémech mluvit otevřeně. Když se to jednou otevře, nebude to mít nad vámi takovou sílu

Závěr
Život je výzva. Neustále klademe na emoční, fyzické a duchovní tělo obrovské požadavky. Je na nás, abychom se sami kontrolovali a zjistili, co je důležité. Dnešní zanedbaný problém nás v budoucnu může odesat do nemocnice, protože stres je tichý zabiják. Poslouchejme změny, které se dějí v našem těle, abychom je mohli včas řešit. Život je příliš krátký na to, abychom ho žili v neustálém chaosu.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 podle zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho aťa 2020-07-11 09:08:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem,zamyslela som sa. Malá trpezlivosť ako znak preťaženia ma prekvapila.

Ikona diskutujiciho mif 2020-07-11 17:34:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Život je výzva.“
Nikolivěk. Život je trest. Katolíci nelitují peněz, aby se prostřednictvím panáčka v kostele dostali do toho, co nazývají nebem a nemuseli k čertom do pekla. Vůbec netuší, že prožívají přesně to, co kdysi popsal Dante ve své nekomediální komedii. To je třeba pochopit: podstata (duše) je svým způsobem masochista – vybírá si tu nejhorší inkarnaci, která je momentálně k dispozici (aby ve své neskonalé prostotě došla Poznání a Odpuštění /sama sobě/). Trestáme se sami a možná je dobře, že si to nepamatujem…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-11 17:51:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Katolíci jsou v prožívání pozemského pekla největší experti, to však neznamená, že by na tom křesťani, protestanti nebo jehovisti byli o něco lépe. Jen tu depresi tolik neprotlačují a není tolik okatá pro lidi zvenku. Ale je to taky strašná depka.

Ikona diskutujiciho ďa 2020-07-11 20:54:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky: „Život je příliš krátký na to, abychom ho žili v neustálém chaosu.“ To možná že je, ale bez stresu by jsme se ve životě teda moc daleko neposunuly (leda pokud člověk nežije jako mnich). Každý máme svojí vlastní cestu, a některé z nich vyžadují chaosu přímo čelit (třeba lekáři, požárníci ….) Někdy je to na úkor zdraví, ale znamená to, že člověk žil „špatným“ způsobem ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-11 21:54:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Chronický stres je původce vzniku mnoha duševních chorob a původce vzniku téměř všech fyzických nemocí. I banálních, protože snižuje funkce imunity. Lidé se stresovým zaměstnáním tím samozřejmě trpí, nejsou vůči stresu imunní. Pokud má někdo pocit, že by se bez stresu nedokopal k žádnému výkonu, tak asi je to v jeho případě pravda, jinak by to neříkal. Je to otázka osobní volby jak kdo naloží se svým životem a co považuje za důležité.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek