Takto poznáte že se hádáte s psychopatem. Jak ho zvládnout?

25.1.2021 v Psychologie 17

Navzdory rozšířené víře, že většina psychopatů jsou zabijáci, ve skutečnosti to tak není. Jsou to prostě manipulativní lidé, kteří úmyslně způsobují druhým utrpení, aniž by oni sami pociťovali nějaké výčitky svědomí či odpovědnost za své jednání. Psychopati jsou sociální chameleoni, kteří se umí každé situaci perfektně přizpůsobit. Jsou experti na měnění svých identit, aby vždy získali přesně to, co chtějí. Ať jsou to peníze nebo intimnosti, nejčastěji jdou po vaší pozornosti.Protože mají schopnost působit idealizovaně na druhé, obvykle je nic netušící lidé vnímají jako šarmantní, nevinné či zábavné. Pokud se však cítí ohroženi nebo znuděni, začnou se hned vybarvovat a odhalí tak, jací ve skutečnosti jsou.

Následující projevy poukazují na to, že máte co dočinění s psychopatem. Co je v takové situaci nejlepší udělat?

1. Lžou a vymlouvají se
Každý udělá někdy chybu, ale psychopati si ji nikdy nepřiznají. Namísto toho hledají výmluvy nebo dávají různé sliby. Jejich činy nikdy neodpovídají jejich slovům a svým lhaním vám způsobují zklamání tak často, že se vám doslova uleví, pokud něco udělají i jen polovičatě dobře. Zmanipulovali vás, abyste jim byli vděční i za jejich průměrně normální chování.

2. Jejich tón je blahosklonný a poučující
Psychopati se často snaží, abyste se cítili zmateni. Dělají to proto, aby nad vámi získali moc. Všimněte si, že během argumentace se snaží zůstat klidní a to až tak, že to vypadá, jako by si s vámi zahrávali. Chtějí totiž zjistit, kam až vás mohou zatlačit. Pokud konečně zareagujete emocionálně, to je ten moment, když zvednou obočí, úšklíbnou se a napomenou vás, abyste uklidnili.

3. Používají dechberoucí pokrytectví
Psychopati vás nemají problém během horké hádky obvinit z jejich nejhorších vlastností. Nejednou to jde mimo představivost většiny lidí. Psychopati vědí, že vás obviňují ze svých vlastních chyb. Jde jim totiž o vaši reakci. Jejich cílem je vyprovokovat vás, abyste právě vy vypadali před nezúčastněnými pozorovateli jako ti nepříčetní.

4. Zdá se, že mají několik osobností
Při argumentaci se psychopatem si pravděpodobně všimnete, že se projevuje více různými osobnostmi. Je to jakoby byly dobrým policistou, špatným policistou, dementních policistou, podbízivým policistou, obávaným policistou či dětinským policistou. Když je prokouknete a začnete se vyvlékat z jejich manipulací a lží, přejdou k omluvám a komplimentům. Pokud to nezafunguje, začnou najednou urážet vaše dobré stránky, které jen před pár minutami opěvovali. Pokud nedokážou znovu získat nad konverzací kontrolu, budou se divit s kým jiným jste mluvili a kdo vás takto ovlivnil.

5. Hrají si na věčnou oběť
Nějakým způsobem bude jejich špatné chování vždy vést k diskusím o jejich bouřlivé minulosti, šílené ex-přítelkyni (ex-příteli) či ďábelském šéfovi. Budete je litovat, i když udělali něco strašně špatného. Poté, po úspěšném odvrácení vaší pozornosti, bude znovu vše ve starých kolejích. Psychopati rádi křičí o křivdách páchaných na nich, ale jediný, kdo je tu zneužívaný, jste vy.

5+1. Máte pocit, že jim musíte vysvětlovat i běžné lidské emoce
Často se přistihnete při tom, že se jim snažíte vysvětlit běžné emoce jako jsou empatie či laskavost. Máte totiž pocit, že pokud pochopí, proč jste zranění, tak vám přestanou ubližovat. Nejste prvním člověkem, který se v nich snažil najít dobro a nebudete ani posledním. Oni se však chovají takto právě proto, že vědí, že vás to zraňuje.

Jak vyhrát hádku s psychopatem
Existuje jen jedna cesta, jak z toho ven: Musíte se od psychopata odpoutat!
Hádky s psychopaty vás jen vyšťaví. Můžete s nimi strávit hodiny i dny argumentováním a nikam to nepovede.

Pokud si myslíte, že máte perfektní odpověď i na jejich poslední nejnesmyslnější argument, tak vězte, že ho použili záměrně. Snaží se vás provokovat, zatáhnout hlouběji do hádky. V případě, že se argumentace odehrává v nějakém formálním prostředí, například v práci, tak se snaží, abyste před spolupracovníky vybouchli a tím vás znemožní.
Pokud jde o romantickou situaci, chtějí vyvolat to, abyste je bičovali a potom to použijí jako důkaz vaší hysterie před jinými potenciálními partnery či u jejich expartnerů. Pokud tomu neporozumíte, pokud padnete do jejich pasti.

Proto příště, když se budete hádat s někým, kdo používá uvedené taktiky, zkuste jinou strategii: jednoduše se usmívejte, přikyvujte a pak si běžte žít svůj vlastní život. Psychopati si nezaslouží další sekundu vašeho času.

Připravila aluška.org 2021 / Podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Pěkný 2021-01-25 11:00:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek jako na zavolanou, díky

Ikona diskutujiciho Mirka 2021-01-25 23:17:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně to jsem si teď potřebovala přečíst. I když toto téma tak trochu znám. Hlavní je zůstat nahoře, nenechat se hádkou strhnout dolů, na jeho úroveň. Protože po tom pádu je špatně hlavně vám samotným, jemu je dobře ☺.

Ikona diskutujiciho Lullabi 2021-01-26 10:48:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Veľmi výstižný a presný článok, takisto mi prišiel ako na zavolanie, momentálne mám dočinenia presne s týmto typom človeka. Títo ľudia majú veľa psychických problémov a blokov hlavne z detstva, ktoré odsunuli do ústrania aby ich nemuseli riešiť a samozrejme je to ešte problém ega a povahy. Veľa som rozmýšlala, čo s takým vzťahom, tiež som stále čakala a dúfala že sa to zmení, veď on predsa taký nie je, nemôže to myslieť vážne …… samozrejme, že môže aj myslí len som si to veľmi dlho odmietala pripustiť. Títo ľudia s vami celý čas hrajú akúsi zvrátenú hru plnú hodín nezmyselného argumentovania a hádok, ktoré nikdy nikam nevedú. Horšie je, že to pôsobí, akoby dotyčný na tom nevidel nič zlé, čo niektoré slabšie povahy donúti počase začať pochybovať o sebe, ale to nikdy nerobte. A pre všetkých, čo stále dúfajú alebo klamú sami seba (ako som to robila ja), treba sa naozaj zmieriť s tým, že jediné riešenie je nechať toho jedinca tak a odísť od neho čo najďalej a nikdy sa už neobzerať späť ….čím viac šancí im budete dávať, tým viac ublížite len sami sebe a verte mi, že po čase sa vám taký človek ajtak sám znechutí, čiže budete musieť odísť tak či tak 🙂

Ikona diskutujiciho Jana 2021-01-26 18:45:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám podozrenie, že jednu osobu s touto „poruchou“ poznám, no nie som si istá, pretože veľa svokier je zlých a panovačných. No zatiaľ mi indície napovedajú k tomu a myslím, že vážne nie je normálne, aby na človeka, ktorý ide z dobrej vôle pomôcť (a už viac krát pomohol aj na úkor seba a zadarmo) je nakoniec nakričané, že málo pomohol. Navyše tá nespokojná osoba zo seba v mojom prípade urobila obeť resp. si žiadnu svoju chybu nepripustila a ani po pol roku nemala snahu so mnou prehovoriť a ospravedlniť sa. Takže zatiaľ som prišla k záveru, že jediným riešením v takom prípade je útek, prerušenie kontaktu a nech ten človek žije so svojou hanbou, keď je mu za veľa pochopenie a jedno ospravedlnenie. Je však možné, že namiesto snahy ospravedlniť sa tomu, ktorému ublížil, radšej vynaloží snahu na to, aby svoje konanie ospravedlnil hlavne sám pred sebou. Nemyslím si, že má totiž nejaké výčitky svedomia, tie by asi prevážili nad hrdosťou a egom.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-26 18:58:26
Ikona diskutujiciho
sipka

stalo se mi úplně to samé s biologickou rodinou – po přízni řízni

Ikona diskutujiciho Jana 2021-01-26 20:12:40
Ikona diskutujiciho
sipka

No to porekadlo je výstižné – presne tak to je aj v mojom prípade a smutné je, že asi v každej rodine je nejaké to napätie, väčšinou kvôli peniazom a majetku. Premýšľam nad podobným slovenským porekadlom, ale asi žiadne nepoznám no napadá mi iné, ktoré sa tiež hodí – za dobrotu na žobrotu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-26 21:52:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Něco mi to ale dalo. Pochopila jsem, že to jestli je někdo důvěryhodný, nebo jestli to myslí s tebou dobře, NENÍ o tom jestli máte společný gen. Říká se krev není voda – ale reálně to vůbec neplatí. A pokud je někdo kretén, bude kretén i ve vztahu k rodině a nemá to se mnou nic společného. Ale trvalo mi hodně let tuhle škaredou pravdu přijmout.

Ikona diskutujiciho romča 2021-01-26 22:49:29
Ikona diskutujiciho
sipka

A mňa sa pýtali (už sa nepýtajú, vzdali to), že prečo nenavštevujem svojich vlastných pokrvných? .. Nooo lebo načo? Aby mi zase raz dali pocítiť, že som čierna ovca rodiny, stále sa na niečo sťažovali a vysávali zo mňa energiu? Ani telefón im nezdvýham.. Úprimne, je mi bez nich veľmi dobre a nehanbím sa za to

Ikona diskutujiciho marmaris 2021-01-26 23:51:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Psychopaty mám kolem sebe už od dětství. Nebudu to rozebírat, nestojí to za to. Jen jsem kvůli tomu, abych porozuměl své příšerné životní situaci, ze které jsem jako dítě neměl úniku, vystudoval dvě vejšky a poté jsem zjistil, že v praxi na ně bohužel platí jen metoda, potvrdit jim jejich nesmysly a pak je převálcovat ještě větším. Taky zabírá být sprostej jako kanál, jsou totiž v přesile. Tímto způsobem se pak můžete stát vůdcem smečky. Je to humus, ale bohužel o rodiče se člověk v jejich stáří postarat musí, když se nechce zachovat jako hyena a strčit je někam do léčebny.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-27 08:31:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych to s tím domovech důchodců neviděla tak horce. Vem si třeba že jsi sama ženská doma, musíš chodit do práce, jinou rodinu nemáš a nemáš ani fyzickou sílu otáčet xkrát denně tvoji nemohoucí nechodící maminku, která se pokakává, nebo ji musíš nosit na záchod ručně – tak v tom případě je domov jasná volba. Já bych s těmi silnými slovy typu *hyena* šetřila, ti lidi z toho taky nemají radost když to musí takhle řešit.

Ikona diskutujiciho marmaris 2021-01-28 00:14:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože jsem odborník v rámci sociologie, sociální péče, poradenství apod., zároveň i zdravotník, dívám se na tuto problematiku z jiného úhlu, než laik. Byl jsem na stážích v mnoha domovech seniorů, azylových domech, pečovatelských službách, nízkoprahových zařízeních sociální péče a pod. Na proleženiny existují dnes speciální lůžka nebo i matrace, na polohování existují speciální postupy. Při péči o osobu blízkou může pečující dostávat nemalé příspěvky, pokud je pacient ležák, stát mu hradí v tom případě i zdravotní a sociální pojištění. To jen pro info. Já samozřejmě nikoho, kdo se nemůže vlastními silami postarat o nemohoucí, neodsuzuji. Ale protože mám v tomto oboru dost zkušeností, vím, že ode mě by to byl hyenismus. Jedná se pouze o můj individuální případ, prosím, nezobecňovat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-28 08:37:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj pohled je čistě laický, v tom jaké jsou dneska možnosti a finanční příspěvky se neorientuju zase já. Jenom chápu, že na to někteří lidé nemají čas, nebo peníze, nebo psychiku.

Ikona diskutujiciho kešo 2021-01-29 15:28:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue dať rodiča do domova dôchodcov je presne to isté, ako dať dieťa do detského domova. My sme doma opatrovali obe staré mamy. Vždy sa to dá, keď človek chce. Počas doby kým je človek v práci, sa dá zaplatiť opatrovníčka. Ľudia ktorí sa nechcú postarať o svojich rodičov by sa nad sebou mali zamyslieť!

Ikona diskutujiciho Namasteen 2021-01-27 19:54:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vztah s rodičem je sice důležitý, ale když nefunguje, tak je potřeba to neřešit, což člověk samozřejmě většinu života dělá, než mu to dojde. Prostě když to nejde, tak to nejde. Je to jen jeden člověk v životě z mnoha a nemá určující vliv na to, jaký vztahy si s okolím vytvořím já sama, i když se člověk do toho nechá zatáhnout a pak se roky hroutí, protože „to doma nefunguje“ a furt si to tahá jinam a snaží se to řešit. Asi nejvíc jsem si ve vztazích dělala potíže tím, že jsem se furt snažila vidět to dobrý v lidech a hledala ty nehmotný úrovně, na kterých by mě mohli mít rádi a přeháněla jsem to s chápáním a tolerancí. Nesmysl. Když nemaj rádi, tak nemaj. Není nic víc osvobozujícího než realita 😀

Ikona diskutujiciho cessy 2021-02-02 06:51:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Velakrat su taketo postavicky do nasich zivotov posielane (napr.aj archontami), a je to prave preto, ze sa z nejakeho dovodu cast nasho ja citi ako obet. Mam takuto skusenost, ked tak nad tym uvazujem, nie jednu. Vdaka tomu sa dokazem branit a je to usmevne, ked sa mi tu osobu podari vykolajit! V podstate ich staci za kazdych okolnosti milovat, a to ich zneistuje. Lasku, tu ozajstnu, oni nepoznaju, a ked som sa naucila ten moment, kedy ju nadavkovat, mam postarane!

Ikona diskutujiciho Adela 2021-01-27 23:38:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek ve správný čas.
Zrovna v sobotu jsme utekli z návštěvy poté, co do nás jeden příbuzný začal přesně takhle hustit všechno, co pro nás on kdy udělal, zatímco my jsme nebyli schopni vůbec ničeho. A poté, co jsme odjeli, zavolal jiné příbuzné, aby se jí pochlubil, jak s námi parádně vymetl a jakou má radost. Ona se zachovala, protože už s ním má taky letité zkušenosti, přesně podle doporučení v článku – prostě jen přitakala a čekala, až se vypovídá. Jakákoli protiargumentace je zbytečná a vede jen k většímu zápalu pro smršť výčitek.

Ikona diskutujiciho Nikol 2021-02-02 06:04:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Věřím, že když žena potká takového psycho muže, je to zároveň příležitost, skvělé lekce života, kdy žena si má vypěstovat zdravé seběvědomí a lásku, poté sama odejde, pokud to zvládne.. pokud ne, většinou ztratí svou identitu a začne to jít z kopce.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek