Takto se pozná Empat: 7 projevů

1.8.2019 v Spiritualita 13

Empat je člověk, který je schopný empatie na maximální možné úrovni. To znamená, že obrazně řečeno ,,vidí lidem do hlavy“ a prožívá vše, co prožívají oni. Tato schopnost může být dar a prokletí zároveň, záleží na situaci a na lidech, se kterými empat přijde do styku. Zde je jednoduchý seznam, podle kterého zjistíte, jestli jste empat.
1. Nemůžete sledovat romantiku nebo dramata v televizi, aniž byste cítili silné emoce z toho, co se děje v příběhu.

Silný příběh vás hluboce zasáhne, pláčete u něj jako želva. Kolikrát se vám zdá, že příběh vlastně až tak moc silný ani dramatický není a stejně u něho brečíte a nemůžete si pomoct. Jediný způsob, jak u empata zarazit silné napojení na obrazovku, je každou vteřinu si opakovat ,,jsou to herci, jsou to herci“ a držet si odstup. Jinak ho příběh pohltí. Empat obvykle nechce koukat na filmy, kde se ve velkém umírá, trpí a teče hodně krve, protože má pocit, jakoby to prožil on sám.

2. Pocit přehlcení ve velkých davech
Empat se necítí dobře ve velkých skupinách lidí, protože vnímá emoce každého, kdo je nablízku. Takže jím chvilku zmítá smutek, pak hněv, pak radost a poté se všechny tyto vjemy slijí do chaosu. Do nepřehledné nepříjemné patlanice, ze které je akorát tak rozbolí hlava. Proto se velkým skupinám vyhýbají a dělají dobře.

3. Empat cítí nemoci svých blízkých
Stává se, že empat pocítí bolest, kterou předtím nemíval, aby poté překvapeně zjistil, že tuto bolest má jeho člen rodiny, partner, nebo spolubydlící. Někdy empat zaznamená nemoc ještě dříve, než vůbec u blízkého člověka propukne. Je to energetický impuls, který jeho citlivý organismus přečte s předstihem a zareaguje na něj.

4. Okamžitě víte, jestli je někdo důvěryhodný, nebo ne
Všichni empaté pracují se šestým smyslem, který jim okamžitě intuitivně poví, jestli je daný člověk dobrý, nebo není. Děje se to proto, aby chránili sami sebe. Instinkt k ochraně.
Empat pozná, co si o něm druhý člověk myslí a cítí jeho myšlenky. Proto se může začít cítit nervózně poblíž osoby, která jinak navenek působí pohodově a nikdo jiný z ní nervózní není. Protože cítí, že tato osoba je vnitřně v opozici, zatímco předstírá přízeň, nebo vnitřně pochybuje o společnosti, ve které se ocitla a snaží se to skrývat. Empat, který nechápe svůj dar, se často dostává do situace, kdy jeho šestý smysl říká něco jiného, než jak to vypadá na první pohled. O co šlo, zjistí později, až se daná osoba vybarví a empat pochopí, proč z ní byl pořád tak nervózní.
Empatovi se také stává, že když souvisle mluví, ucítí v jakékoliv fázi projevu myšlenku posluchače a ví, že posluchač přestal chápat, přestal vnímat, nebo nesouhlasí, nebo pochybuje o řečeném, přitom na pohled posluchač vypadá pořád stejně. A tak empat ihned změní formu projevu, aby se posluchači přizpůsobil a může ji změnit i několikrát, než ucítí, že se posluchač opět chytil. Případně zmlkne, když vidí, že to nemá smysl.
Proto se s empatem lidé cítí dobře a dobře se jim s ním mluví, protože empat dokáže velmi talentovaně reagovat i na to, co jste si jenom pomysleli, ale neřekli, ani nestihli dát nonverbálně najevo.
Když však vyšlete pocit nesympatie, bude vedle vás empat celou dobu nervózní a hovor bude pro něj nepříjemný, i když si nemusí přímo uvědomovat, proč se tak cítí.
Je důležité, aby empat prozkoumal, pochopil a přijal své dary, jinak se bude pořád potýkat se signály, které nechápe a které ho budou znervózňovat a odvádět jeho pozornost pryč od toho, čím se chtěl zabývat původně.

5. Něco vás pořád nutí postarat se o druhé
Empat zastaví u autonehody aby zjistil jestli někdo potřebuje pomocnou ruku, nenechá dítě co spadlo z tříkolky ležet plačící na chodníku, nebude potichu snášet šikanu ve třídě a nebude mlčky přihlížet, když se v jeho blízkosti děje nespravedlnost a násilí. Zastane se slabšího a pomůže člověku v nouzi.
Empat je přesvědčen, že jedna z hlavních věcí, která má na tomto světě smysl, je pomáhat jeden druhému a žije podle toho, nebo si podle toho vybere zaměstnání. Pomáhat a být užitečný naplňuje empata radostí a pocitem, že se sem nenarodil zbytečně.
Empat nelže, nepodvádí, nekrade a vědomě neubližuje. Jednak proto, že je to v zásadním rozporu s jeho ochranitelským pudem a navíc by to pro něho bylo, jakoby ubližoval zároveň sám sobě. Bolest druhých je i jeho bolest.

5+1. Působíte důvěryhodně a lidé se vám svěřují
Když jste empat, pro všechny představujete vrbu na svěřování. Dokonce i pro úplně cizí lidi, které jste předtím nikdy v životě neviděli. Je to proto, že lidé intuitivně cítí, kde je ochotné naslouchavé ucho a u koho jejich tajemství jsou v bezpečí a ještě mají šanci obdržet nějakou smysluplnou radu, která je užitečná a očištěná od ega, odsuzování a posměšků.
Někdy může být příliv svěřujících se duší opravdu vyčerpávající. Proto je potřeba, aby se empat uměl oprostit od cizích problémů a věnoval čas sám sobě, dopřál si klid a nerušený odpočinek.

7. Cítíte, že máte léčitelské schopnosti
Empaté často vládnou léčitelskými schopnostmi, které nemusí aktivně využívat, ani je nemusí přiznat sobě, nebo druhým. Projevuje se to nejenom jejich schopností léčit duši (duše, tělo a energie, to jsou spojené nádoby… když pomůžete jedné, zlepšíte i ty další), ale také cítí různé energie. Ne jenom energii myšlenek, ale třeba krystalů, stromů, vody, orgonitů a zvířat.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Subject 2019-08-01 04:19:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto umím ale je to ve společnosti hodně velký žrout energie. Vypnout se to nedá a myslím si, že každý, kdo má rozum nebo tak něco, tak by toto měl umět už od přírody.

Ikona diskutujiciho Robert 2019-08-01 11:26:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě bych dodal, že empaté by nebyli sto pozřít zvíře, ani zvířecí produkty z utrápených zvířat, takže to bývají vegané. Plus neposlouchají, zlé řeči, vadí jim, sprostá mluva a neposlouchají evidentně satanickou nenávistnou hudbu, jako je metal, tvrdý rock, hiphop, rap apod.

A pokud je empatem někdo s maximálně rozvinutou empatií, tak pak jím ještě nejsem, jelikož se stále scitlivuji a rozvíjím.

Ikona diskutujiciho Jirka 2019-08-01 14:13:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, to docela poznávám :-).
Nicméně, má to různé fáze, úměrné tomu, jak moc je empat osobnostně zralý v těch obyčejnějších částech osobnosti. Například empat klidně lže, krade i podvádí a to všude tam, kde nevidí konkrétní bytost, které tím ubližuje. To v řadě případů není těžké, okrádat stát, lhát úředníkům, nebo lhát komukoliv ve stylu „nevinná“ lež, která pomůže i obelhanému se cítit lépe … To vše empat klidně může.
Podobně vegetariánství – málokdo má tak silný, aby nemohl sníst řízek, který mu někdo jiný připravil. Aby byl empat určitě vegetariánem, musí o tom buď přemýšlet a uvědomovat si co předcházelo tomu řízku. Anebo musí sám vařit, případně musí být sám nucen, si zabíjet zvířata pro kuchyňskou potřebu. Potom jo, potom vegetariánem bude …

Jo a empatii nemají všichni, nebo ne ve stejné míře. Někdo to zkrátka nemá a neumí. A je to tak dobře. Zubař empat by dlouho u své práce nevydržel a není to jediná (užitečná) práce, která by s empatií moc dobře dělat nešla.

Ikona diskutujiciho df 2019-08-02 11:18:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Naprosto vím o čem píšeš. Toto prostředí je nefér, proč být pořád mirkem dušínem. A kolikrát je i nutné fyzicky zasáhnout a tady je potřeba to umět vypnout, introvert je dobrý tak akorát v úvodním ústním jednání při střetu s agresorem, pak, pokud je jednání neúspěšné se z něj musí stát někdo jiný.

Ikona diskutujiciho Marina 2020-05-14 18:06:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemyslím si a nesúhlasím s Jirkou, že „empat klidne lze, krade a podvadí“.
To empat podľa mňa nikdy nerobí.
Ja napr.cítim aj keď mi niekto klame alebo je neúprimný, len neviem určiť presne v čom klame, len cítim, že klame. Dačo mi v jeho prehovore „nesedí“, jednoducho to cítim, ale nepoviem nič.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-14 18:54:28
Ikona diskutujiciho
sipka

empat od slova empatický… lhář a podvodník je přesný opak takového člověka.

když vidíš že ti někdo lže do obličeje, tak mu to přímo řekni. a zeptej se ho proč to dělá… já to tak dělám a baví mě ty reakce 🙂

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-08-01 16:22:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přeju ti, ať ti takového konstruktivní síly vesmíru pošlou ve formě přitažlivého mužského ;)!

Ikona diskutujiciho Choco 2019-08-01 19:00:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za úplného empata bych se nepovažovala, ale ta čtyřka na mě sedí. Kolikrát se mi nechtělo vysvětlovat, že mám jakýsi šestý smysl, tak jsem použila frázy „ale já slyšela jeho mozek jak říká…“ lidi to pobaví, pochopí a už se většinou neptají 😀

Ikona diskutujiciho Dasca 2019-08-01 19:54:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám problém se smířit s tím jaká jsem,prostě vnímám lidi a umím to vypínat a zapínat..jenže někdy se to nečekaně zapne u komunikace s druhým a já se začnu zadrhávat protože začnu vnímat energii,jeho myšlenky a postoj apod.začne závrať někdy a někdy je to v pohodě 🙂 prostě se za to nemusím 🙁 vidím jak ostatní jsou v poho a jsou stejní ale musím všude vždy vyčleňovat jak ufoun…no prostě je to složitý s tímto se smířit že to tak je a cítím to tak jak to cítím..

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2019-08-01 21:58:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

lidi sou empatičtí všichni ale každý v jiných oblastech ja se setkal jednou ze silně empatickou holkou a ta brečela pokaždý někdo trpěl nebo silných romantických filmech při titaniku když onemocněla kočka takový lidé musí mít sakra těžký život když jsem si tenkrát popálil nohu taky kápla slza jako by vnímala to bolest se mnou ale přílišná empatie je na obtíž než k užitku určitě je nakej způsob jak to zmírnit-))

Ikona diskutujiciho niky 2019-08-02 10:04:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Empat ihned změní formu projevu, aby se posluchači přizpůsobil – no přesně. Mně nejvíc štve, jak jsou lidi sobečtí. Když mi někdo něco vypráví, tak se na něho dívám a poslouchám, projevuju emoce a přitakávám, nebo říkám hmm hmm jo. Ale většinou, když chci říct něco já, ten člověk se po chvíli dívá pryč a dopoví to za mě, přitom jsem chtěla říct něco jiného a pak už mě nepustí ke slovu.

Ikona diskutujiciho Va 2021-11-12 20:01:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je přesné! Úplně mě to vytáčí!

Ikona diskutujiciho Elis 2022-07-31 14:10:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě maminka vždycky říkala že jsem ematická, ale že na mě téměř přesně sedne i tenhle článek bych neřekla. Díky Aluško😅

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek