Temné poselství písně Californication od Red Hot Chilli Peppers

3.11.2023 v Zajímavosti 28

Album s názvem Californication od skupiny Red Hot Chili Peppers z roku 1999 bylo sedmé a nejúspěšnější. Album Californication obsahuje řadu nejznámějších písní této kapely, jako je „Scar Tissue“, „Otherside“ a samozřejmě i titulní skladbu „Californication“. Píseň Californication je komentářem k velmi problematické kultuře, která se zrodila v Hollywoodu. V době svého vydání to byl obrovský hit. Samotné slovo „Californication“ je fráze, kterou si skupina vymyslela, aby pojmenovala tuto „kulturní nemoc“, o které zpívá. Slovo vyšlo ze spojení státu Kalifornie se slovem „smilstvo“, které je definováno jako s*x mezi dvěma nesezdanými osobami. Výsledkem je hanlivé označení pro destruktivní vliv Hollywoodu a Los Angeles na širší americkou kulturu, konkrétně s odkazem na přehnané zaměření na s*x.Význam písně „Californication“
Klip začíná animací, která vypadá jako volba hráče. Celá skladba pak obsahuje motiv počítačové hry, kde jednotlivé postavičky hrají svou roli a jejich dobrodružství je proloženo zpívaným příběhem o zhýralém světě a úpadku lidstva. Proč si skupina vybrala zrovna takový motiv? Narážejí tím snad na myšlenku existence matrixové reality, generované kvantovým počítačem, kde si člověk dosazuje svoji postavu? Nebo je to jen náhoda a inspirovali se například hrou GTA? 

Píseň začíná kytaristou Johnem Frusciante, který brnká uvolněnou melodii, pak Anthony Kiedis začne zpívat:

Psychičtí špióni z Číny zkouší krást radost z tvé mysli.

Malé holčičky ze Švédska sní o citátech ze stříbrného plátna.
A pokud chcete takové sny, je to Kalifornikace.


Je to okraj světa a celé západní civilizace.
Slunce může vycházet na východě, alespoň, že zapadá tam, kde vše končí
Jisté je však, že Hollywood prodává Kalifornikaci.

Plať svého chirurga dobře, aby zlomil kouzlo stárnutí
Celebrito, je to tvá brada? Nebo je to válka, kterou vedeš?

Prvorozený jednorožec.
Tvrdá lehká erotika.


Zpěvák Anthony Kiedis vrhá stín na celebrity, které podstupují plastickou operaci, aby skryly známky stárnutí.

Refrén pak obsahuje ikonické, zdánlivě nesmyslné verše, nad kterými se posluchač poškrabe na hlavě. „Prvorozený jednorožec“ je narážka na příběh Playboy Playmate Dorothy Strattenové, která byla Miss srpen 1979 a v roce 1980 Playmate roku. V srpnu 1980 ji zavraždil její bývalý manžel Paul Snider. O jejím životě byla napsána kniha nazvaná The Killing of the Unicorn (Vražda jednorožce), a jelikož byla prvorozená, mnozí předpokládají, že právě o tomto Kiedis zpívá.

Vem si mě, děvče, buď mi vílou v tomto světě.
Buď mým soukromým souhvězdím.

Náctiletá nevěsta s dítětem v břiše,
co hltá informace.

A kup mi hvězdu na chodníku slávy,
to je Kalifornikace.

Tato lyrika je ještě aktuálnější v dnešním světě, kde mají nad mladými lidmi sociální média velkou moc, neustále z nich proudí toxicita a hlavně je to místo, které používají všelijací úchylové k lovení svých obětí… Nebo to může být ještě o hodně temnější? Může to být narážka na dětské nevěsty, nebo úchylnosti, které se dějí nezletilým v Hollywoodu výměnou za úspěch a slávu?
Kiedis ve své autobiografii vysvětluje tuto větu tak, že ho inspirovalo setkání s mladou matkou, která nemohla přestat s alkoholem.

Vesmír je možná konečná hranice,
ale je vytvořený v hollywoodském ateliéru.

Cobaine, slyšíš, co se stalo s tvými písněmi?
Hrají je na každém rádiu.

A Alderaan není daleko,
to je Kalifornikace.

Čtvrtý verš zmiňuje přistání na Měsíci, které bylo zfalšováno pomocí hollywoodské filmové magie. Je tu také přímý odkaz na Kurta Cobaina z Nirvany a další narážka na album Station to Station Davida Bowieho z roku 1976.
Proč klip naráží na Kurta Cobaina a jeho posmrtnou slávu? Možná to má něco společného se záhadným způsobem, jak odešel z tohoto světa.

Kurt byl několikrát hospitalizován kvůli těžké závislosti na heroinu. 5. dubna 1994 zemřel ve své garáži, kde ho o dva dny později našel elektrikář. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi zjištěna smrtelná dávka heroinu. Vzhledem ke zvláštnímu způsobu (podle některých neproveditelnému), jakým měla být sebevražda vykonána, se brzy poté vynořila řada spekulací, že byl ve skutečnosti zavražděn svojí manželkou. O Kurtově sebevraždě se často pochybuje kvůli dávce heroinu, kterou měl v krvi. Při takovém množství heroinu údajně neměl být schopen uklidit drogové náčiní do krabičky, zvednout brokovnici a namířit ji proti sobě. U jeho těla byl nalezen dopis na rozloučenou pro manželku Courtney a jeho dceru Frances adresovaný imaginárnímu kamarádovi z dětství Boddahovi: „miluju vás, miluju vás“. V dopisu kromě jiného uvedl citát z písně Neila Younga: „It’s better to burn out, than to fade away.“ – „Je lepší shořet, než vyhasnout.“

Když zpívá o Alderaanu, odkazuje na planetu z Hvězdných válek. Co to znamená, že Alderaan není daleko? Může se tato narážka týkat osudu fiktivní planety?


Alderaan, byla zemi podobná planeta plná hor, kterou obývali lidé. Alderaan byl považován pro jeho krásnou přírodu, vysokou úroveň umění a kultury. Po vzestupu Galaktického impéria Sheeva Palpatina sehrál Alderaan klíčovou roli při založení Aliance rebelů. Je to domovská planeta princezny Leiy Organy, jedné z hlavních postav filmové série. V původním filmu z roku 1977 je Alderaan zničen superlaserem Hvězdy smrti.

Zplozeni a vychováváni těmi,
kdo vyznávají kontrolu populace.

Každý to už zažil
a tím nemyslím dovolenou.

Prvorozený jednorožec
Tvrdá lehká erotika.

Sen o kalifornikaci.

Zkáza nás vede velmi tvrdou cestou,
ale vzniká z ní také stvoření.

A zemětřesení jsou pro dívčí kytaru,
jen další dobře znějící vibrací.

Ani příliv nedokázal ochránit svět
před Kalifornikací.

Poznámka o dobré vibraci je narážkou na skupinu Beach Boys a jejich klip Good Vibrations. Verš je o ignoranci a naivitě. Kolem nás se bortí svět, ale my děláme, že nic nevidíme a drnkáme si dál to svoje. Říká vám něco pojem Toxická pozitivita? To je situace, kdy člověk odmítá vidět ošklivou realitu, nebo problém, místo toho na všechno sype kytičky a třpytky v podobě zdánlivě povzbudivých slov, která však jen odvádí pozornost od problému a jeho reálného řešení. Toxická pozitivita vede ke stagnaci, protože člověku brání přijmout realitu a konstruktivně s ní pracovat.

© www.aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Ulrich von Lichtenstein 2023-11-03 10:14:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Paradox tohoto světa. Celebrita se zaprodá, dostane notičky. Zjistí jaká je budoucnost. Zděsí se a začne to strkat do klipů. Buď aby varovala lidi, nebo protože to má za úkol. Celebrita se pak udroguje, nebo umře jinak ve velkým stylu za cvakání foťáků. Publikum po letech najde skrytá poselství a začne si říkat uuu, jaká odvaha, dobrej byl. Pak přijde další celebrita, zaprodá se a kolotoč jede pořád dokola.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-11-03 14:12:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně přijde, že hromada hudebních celebritek většinou nemá absolutně žádné slovo, co se týče jejich videoklipů, a že jim to vymýšlí někdo jiný. Někdo, kdo se samozřejmě vyzná.

Btw před lety jsem slyšela, že hromadu klipů točí p..rno režiséři. Vědí, jak to natřásání a vrtění zadkem zpěvaček udělat tak, aby to lidi přitáhlo. Nedávno, nevím, co mě to popadlo, ale narazila jsem na jeden starý klip od Rihanny (něco o sado maso praktikách) a pustila jsem si ho. No jestli tohle sledují děcka a mladí lidi běžně, tak potěš. Když mi bylo třináct (rok cca 2007), pouštěla jsem si nějaké klipy Madonny na yt. A i z toho jsem byla pohoršená a už jsem se pak na ně nikdy nedívala 😀 Ale dnes je i Madonna v těch nechutnostech milionkrát překonaná. A to jsou všechny ty klipy mířené na malé holčičky, co by absolutně takovým nechutnostem neměly být vystavené.

Jinak článek supr, písničku znám, ale kapelu nesnáším, tak jsem nikdy nezkoumala, o čem se tam zpívá.

Ještě jsem si vzpomněla – nedávno jsem viděla nový klip od Ozzyho Osbourna. Hm, výživné 😀 Ozzy je v něm jakože v blázinci a mění se pomalu na nějakou reptiloidní zrůdu. Kdyby měl někdo nervy to vidět, myslím, že se to jmenovalo Pacient number 9. A samozřejmě hromada fanoušků to nepochopila – myslí, si, že je to o duševní nemoci, kterou si Osbourne procházel/prochází.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 14:45:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Při čtení tvého komentáře se mi vybavila Anakonda. Podle mě to ani není hudební klip, ale formát na unzip: https://www.youtube.com/watch?v=LDZX4ooRsWs

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2023-11-04 12:45:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ono väčšina spevákov asi ani nebude natolko múdrych, aby vôbec zosmolili použitelný text. Oni vedia akurát spievať, hrať na nástrojoch a natriasať sa v klipoch. Samozrejme že na texty majú textárov, ktorí im tie texty píšu. Inak spomenul som si ešte na pieseň Hotel California, tam je divný až blbý text, možno by tiež stál za rozbor.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-04 14:22:44
Ikona diskutujiciho
sipka

V hudbě hlavního proudu víceméně najdeš dva typy lidí. Jedni jsou talentovaní umělci, které někde někdo vyhmátl. To je třeba Lady Gaga. Ta umí zpívat, umí skládat, umí textařit, na klavír hraje překrásně. Lady Gaga je vzdělaná a nadaná, velmi univerzální umělkyně. Když se nebudeš nutně soustředit na lejna typu Judas, zjistíš, že to není žádná barbína.
https://www.youtube.com/watch?v=N2k4dmXw0eI

A pak máš opice, které sotva vyzpívají skákal pes, jejich skřeky dopočítává program, písničky jim píše někdo jiný a aby byly alespoň trochu zajímavé, naperou si ric a ústa silikonem. To nejsou umělci, tihle se tam dostávají spíš proto, že znají někoho kdo tam už je. Víceméně jsou to cvičené věšáky na šaty, živé figuríny do klipu. Skutečnou práci pak za ně odvádí někdo jiný.

V kapelách mimo hlavní proud skupinu B nenajdeš. Hudba je komplexní proces, abys ji mohl tvořit a reprodukovat, blbej být nemůžeš. U většiny kapel bývá skladatel/textař vedoucím uskupení a vybírá si lidi, se kterými hraje a případně skládá společně. Hudební nadání je balíček skillů, není to jenom o hlase. Chodící ramínko na šaty by mu tam moc platné nebylo.

Mimochodem otextovat už existující skladbu je podle mě ta nejmíň náročná část procesu. Nejhorší je dát to líbivě hudebně dohromady.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-11-04 16:34:38
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosnac: O Hotel California od Eagles jsem četla několikrát, že je to o zaprodání se. Myslím, že se tam zpívá něco o tom, že kdo jednou do hotelu California přijde, nemůže už odejít. Myslím, že podobně „divná“ písnička je i Stairway to heaven od Led Zeppelin. Pokaždé, když narazím na text, který působí nesmyslně, je mi jasné, že je tam nějaké skryté poselství, kterému lidi ani nemají pořádně rozumět.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-04 17:13:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Někdy texty prostě smysl nedávají. Tohle třeba. https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/divokej-bill/pocit-1059

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-11-03 10:59:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborně sepsané. Děkuji 🙂

Ikona diskutujiciho Karel 2023-11-03 11:01:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hudební klipy jsou tím přecpaný. Když si namátkou pustím skoro cokoli populárního tak tam něco začnu vidět. Některý klipy jsou pestřejší ale řekl bych že se to opakuje dokola. Že se poukazuje opakovaně na stejný problémy a na stejný symboly.

Ikona diskutujiciho kešo 2023-11-03 14:35:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zvrhlú tvár Hollywoodu plnú promiskuity, peňazí, alkoholu, sexu a drog nám ukázali v siedmych sezónach seriálu Californication.

https://www.csfd.cz/film/233595-californication/prehled/

Ikona diskutujiciho martin ****** 2023-11-03 16:46:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedávno jsem objevil zajímavou písničku, která asi stojí za poslech a shlédnutí videoklipu

https://www.youtube.com/watch?v=EXauzZ-DdOk

Ikona diskutujiciho Danny 2023-11-04 16:27:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý text 🙂

Já si nedávno pouštěla písničky od Moody Blues – byli populární hlavně v 60. a 70. letech a mají hodně duchovně laděné texty (kolikrát inspirované drogovýma výletama, typickýma pro 60. roky), no a zaujal mě tento videoklip, kde je mladý muž na nějaké obchodní večeři a pak ho taxi odveze někam, kde to vypadá jako škaredější a šílenější verze tohoto světa. Jakoby se v plné „kráse“ ukázaly duše lidí – všichni tu působí dost odpudivě. Jediný člověk, který působí jinak (nezkaženě), je žena, se kterou se zná i v tom „normálním“ světě. https://www.youtube.com/watch?v=USujNc5uPBs

Ikona diskutujiciho mike 2023-11-03 17:04:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alue, som trochu zmätený, na 1000% si pamätám, že bolo všade napísané, že sa Curt Cobain zastrelil vo vani, dokonca vidím jasne foto vane. Ďalší mandelov efekt?

Ikona diskutujiciho TiGeR 2023-11-03 20:36:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wow, skvělý rozbor písničky. Skrytá symbolika se objevuje nejen v textech a klipech, ale také jsou někdy zajímavé i obrázky hudebních alb. Už jsem narazil na spoustu alb s pyramidou, světlem a okem uprostřed, nebo na špičce. A to jsou i docela stará alba, ze 70. a 80. let.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-11-04 16:12:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, já poslouchám hodně muziky z té doby (70.-80. léta) a to není kapela, která by neměla na obálkách UFO, pyramidy nebo daleko divnější věci. Hlavně hard rock a metal. A v popu se taky leccos najde, akorát nebyli tehdy tak okatí jako dnes.
Jo, mimochodem, nedávno jsem narazila na zajímavý obal, kde je UFO nad Stonehenge 😀 Docela by mě zajímalo, jestli tím chtěli něco říct, nebo to je jenom sranda: https://www.gramodesky.cz/album/ian-gillan-band-return-to-the-source-25087816

Ikona diskutujiciho jan 2023-11-03 21:52:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Californication byl srandovní seroš s Davidem Duchovnym. Ten byl docela dobrej.

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-11-04 20:26:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

“Někteří lidé se domnívají, že působnost satana je v českém hudebním průmyslu minimální. Někteří lidé si myslí, že satanismus v hudebním průmyslu je pouze v USA, Británii a dalších velkých státech světa. Nějak se jim nechce věřit tomu, že i v České republice jsou zpěváci, kteří uctívají, vyvyšují a propagují satana a jeho démony. Část lidí si připustí, že satanismus v české hudbě skutečně je, tito lidé se však mylně domnívají, že jde pouze o satanské kapely typu kapely Root. Kapela Root sice ve velkém rozsahu satana uctívá, tak je tomu ale i u mnoha dalších českých zpěváků, zpěvaček a kapel.
Pojďme se podívat na české zpěváky, zpěvačky a kapely, které uctívají temné síly:
https://www.tajemstvihudby.cz/pusobnost-dabla-je-v-ceskem-hudebnim-prumyslu-obrovska/
převzato z – https://vitazstvosvetla.org/spravy-04-11-2023/

dávám spíše pro zajímavost….

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2023-11-05 11:58:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm Kabát, Lucie Bílá, kapela Lucie, Bára Basiková a tak trochu i tá Zagorka atď… tak to je zoznam toho, čo z hudobnej scény neznášam, majú aj dobré pesničky ale vždy som z nich mal taký nejaký nedobrý pocit. Trochu ma prekvapilo že je tam spomenutý i neckař.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-05 12:04:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě to do článku vůbec nepustí. Na opeře mi to hlásí, že web není bezpečný a na firefoxu mi to řeklo, že mám bloklý přístup. 😀 To je fajn, to musí mít určitě autor radost, když se mu takhle krásně ničí návštěvnost.

Ikona diskutujiciho ***** 2023-11-05 12:36:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
mě to pustí na opeře i firefoxu. Používáš VPN? Zapni si ji v té opeře a načti si v ní odkaz tu stránku, která ti nešla. Přes region Evropa to v té opeře já načtu. Já bez VPN nikam na internetu nejdu. To tak. Nechat se šmírovat a nebo blokovat poskytovatelem domácího internetu, eventuelně státem a nebo už i Evropskou úhnijí. Pokud ti nefunguje jedna VPN zkus jinou zemi. Někdy, často, co v Evropě nefunguje a nenačteš, funguje přes region USA.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-05 12:42:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Když nějaký web nejde, tak na něho peču. Zjistila jsem, že většinou následné prokousání se do článku nenahradí můj ztracený čas a snahu.

Ikona diskutujiciho ***** 2023-11-05 13:15:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravda, že tyhle stránky mě zrovna nějak zvlášť nezaujaly. Ale v opeře máš VPN už přímo instalovanou a spustíš ji tam tak na jedno, dvě kliknutí. Prostě zcela easy. Píšeš to, jako bys ani nevěděla teď kam dřív skočit a jako by ti zrovna už doslova hořelo někde za patami. 🙂

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-11-05 13:55:07
Ikona diskutujiciho
sipka

použil jsem na zobrazení toho webu textový webprohlížeč pro terminal w3m, ale je jen pro unixové systémy
https://cs.wikipedia.org/wiki/W3m
mariankosnac: tam bude zmíněn kdokoliv, kdo zpívá o „temné straně“. Mě to spíš připadalo jako cíleně vytvořený článek bez hlubšího bádání.

Ikona diskutujiciho jaromir heredos 2023-11-06 06:24:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

piesne najsilnelšie sú NOICE od Nightwisch, Fredy Mercury obsah piesne hlavne SCHOW, Ramstein hlavne Deutschland a Black Sabath pieseň Lykans LOCK** PIGS Vojna. adynamičnosť niektorých piesní Dee Purple a Led Zepelin a Uriah Heep. Toto už neprekoná nikto len Maria Daines obsahovo krásne piesne blues.Aj iné sú krásne určite.

Ikona diskutujiciho Samuel 2023-11-06 17:51:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Súčasná hudba vyzerá ako keď rozbijete sklenenú vázu na malé kúsky a naspäť ju zlepíte. Stále to je váza ale asi by ste si ju už doma nedali do obývačky. Digitálna revolúcia (prechod z analógu na digitál) spôsobila, že mnoho mladých ľudí je hudobne hluchých pretože počúvanie nekvalitnej (umelej) hudby človeka postupne „otupí“. Veľa mladých si ešte zvýši basy či inak upraví ekvalizér napr. v aute aby boli frajeri a niekedy sa to fakt ťažko počúva. Je pravda, že aj v digitálnom svete si môžeme stiahnuť obľúbenú pieseň v lepšom formáte napr. „flac“ kde síce pesnička nebude zaberať 3 megabajty pamäte napr. v telefóne ale kľudne aj 80. Ja osobne preferujem túto verziu. Hneď je počuť rozdiel a niekedy je možné zažiť zimomriavky. Ruský akademik a prezident Ruskej asociácie emociálne-obrazového rozvoja osobnosti V.V.Kirjušin dokonca spracoval svoju unikátnu metodiku na záchranu genofondu svojho národa kde každý žiak po dvoch rokoch získal absolútny hudobný sluch. Kvôli tomu ho za to, ako to už v našom svete býva zvykom odstránili z cesty – zavraždili a po smrti znevážili.

Ikona diskutujiciho jaromir heredos 2023-11-07 08:48:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V NOICE je najviac kódov.
na krabičkách je nejaké meno
Mág sveta sedí na záchode a za ním je Kapitol ale musíte poznať okultnosť piesne Katty Perry na inaugurácii BIDENA
MonumentTvorca EÚ / Prisahal na satanskú Bibliu.

Ikona diskutujiciho Jana 2023-11-08 20:13:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Terezo,
Lady Gaga, to myslíte vážně? I když víte, co je zač!
A pokud jste „zapomněla“, tm to určitě znovu rád objasní.

Ikona diskutujiciho jaromir heredos 2023-11-13 09:00:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na krabičke je POWER a to je hlavný kód CCC.
ÍRI odhalili čo sa stalo v Limericku a Waterforde o Čiernej uhorskej armáde

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek