V Polsku mají vlastní Stonehenge, prý je 7000 let staré

28.11.2019 v Zprávy 2

Archeologové určili věk polského Stonehenge, které bylo objeveno v roce 2017. Tajemná stavba z doby neolitu, objevená v Západopomořanském vojvodství v Nowém Objezierzu, se ukázala být mnohem starší, než se původně předpokládalo. Dostala jméno Roundel v polštině, protože připomíná tvarem kuchyňský kastrol. Informuje o tom web Science in Poland.Starověký objekt byl objeven v roce 2017 pomocí satelitních snímků od Google a dostal název Rondel, protože představoval čtyři pravidelné příkopy a valy ve formě kruhů, které jsou dnes již zemědělskou činností zarovnané.
Stavba měřila v průměru 110 m. Struktura se skládala ze čtyř kruhových příkopů s centrální částí chráněnou třemi palisádami. Do interiéru vedly tři brány. Podle historiků zde byly prováděny magické rituály.

Přesný věk objektu zůstal dlouho pouze domněnkou. Věk byl určen díky radiokarbonové metodě. Analýza ukázala, že polský Stonehenge byl postaven kolem roku 4850 před naším letopočtem a byl používán 200 až 250 let.

„Je to velmi senzační vzhledem ke skutečnosti, že tento věk se shoduje s datováním struktur na Dunaji, které se považují za nejstarší,“ říká vedoucí projektu, profesor Lech Czerniak z Gdaňské univerzity.

Ukázalo se také, že příkopy nebyly vykopány současně, ale s rozdílem několika desítek let. Podle vědců byly příkopy pro místní obyvatele jakýmsi druhem kalendáře.
Profesor Lech Czerniak dodal, že datování více než tuctu dalších vzorků by mělo umožnit určit, jak často byly příkopy obnovovány. Díky tomu bude možné určit „rituální kalendář“, podle kterého byl objekt používán.
,,Stojí za to si uvědomit, že mnoho takzvaných pre-gramotných společenství slavilo nejdůležitější svátky jednou za pár nebo i za tucet let, ale velmi intenzivně,“ řekl.

Od září loňského roku se provádí výzkum s využitím nejnovějších metod k určení funkce, struktury a poskytování informací o životě tehdejších lidí, žijících v okolí stavby.

,,Při vykopávkách u západní brány jsme odhalili pozůstatky čtyř příkopů. Jejich hloubka byla od 1,3 do téměř 2 metrů. Podobně jako u ostatních dvou bran jsme také zaznamenali pozůstatky trojité palisády,“ řekla Dr. Agnieszka Matuszewska ze Szczecinská univerzity.

Archeologové hodlají provést nový výzkum a přesněji zjistit věk příkopů. Uvedli také, že na místě vykopávek, pouze na malé části celého objektu, již našli tisíce fragmentů keramiky, výrobků z kamene a křemene, živočišných kostí, úlomků seker z kamene, které plánují poslat do radiokarbonové laboratoře v Poznani.

připravila aluška.org 2019
podle zdroje http://scienceinpoland.pap.pl/node/79420Komentáře

Ikona diskutujiciho hajc 2019-11-28 10:13:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V polsku jsou i další zajímavé objekty, mezi které patří hrad Wawel, známý jako wawelský čakram. Vyvěrá tam jedna ze zemských čaker, která léčí. Kromě toho to vypadá, že křesťanský chrám, který tam stojí i s hradem byl postaven na základech bývalé hvězdné tvrze, které jsou podle videa nejen na území Polska, Ruska ale i Holandska, nebo Vatikánu. Zajímavé je i vysvětlení k čemu sloužily. Odkaz na video 2 díly
https://www.youtube.com/watch?v=hFTp7bIxWRc
https://www.youtube.com/watch?v=DMFCmZxhDGc

Ikona diskutujiciho Josef Malár 2019-12-01 12:23:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

v článku je pregramotných……. ale naši predkové byli hádám dokonce gramotnější než my sami odloučeni od přírody.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek