Vědci pod vodou potkali obrovského žraloka šedého. Jeho mrknutí do kamery bere dech

14.9.2019 v Zprávy 2

Vědci z floridské státní univerzity se setkali s 6 metrů dlouhým žralokem v hloubce více než 518 metrů pod hladinou moře. Byl to žralok šedý, který může dorůst až do délky 8 metrů a je to více mrchožrout, než lovec. Natočili dechberoucí video, kde  se žralok zvedne od mořského dna, připlouvá blízko k jejich ponorce a podívá se svým obrovským okem přímo do kamery.Hluboko v oceánu, na místech, kam nedopadají sluneční paprsky, žije záhadný tvor – žralok šedý. Vrcholový predátor je zdejšímu prostředí přizpůsoben tak dokonale, že se za posledních 200 milionů let zásadně nezměnil. Objeven byl sice už v roce 1788, jeho život zůstává ale nadále zahalen rouškou tajemství. To se rozhodl změnit tým mořských biologů z floridské státní univerzity.

Samice žraloka šedého

Žraloci šedí se běžně pohybují v hloubkách okolo dvou kilometrů, podobně jako jiní hlubokomořští tvorové však v noci putují vzhůru za potravou. Právě při těchto příležitostech se je podařilo sledovat již dříve, shromážděná data však nemusela být přesná. Vědci opakovaně varovali, že pohyb i chování žraloků mohla ovlivnit jejich mírná dezorientace, způsobená změnou okolního prostředí. To vnuklo týmu mořských biologů, působícímu na floridské státní univerzitě, poměrně odvážnou myšlenku. Odcestují na Bahamy, kde využijí ponorku k tomu, aby se s tajemným tvorem jako první na světě setkali v jeho přirozeném životním prostředí.

Naložili tedy na palubu výzkumné lodi Ocean X bedny s návnadou a vyrazili k bahamskému pobřeží v naději, že se jim podaří některého z tamních žraloků šedých označit GPS lokátorem, uvedl server Science Alert.

„Již první noc jsme mohli sledovat několik žraloků šedých. Jenže když jsme na jednoho z nich vystřelili GPS lokátor, zařízení se odrazilo od jeho kůže,“ popsali vědci. „Provedli jsme proto nezbytné úpravy… a během další noci se neukázal ani jeden žralok. Připluli sice hned následující noc, ale ani druhý pokus o označení některého z nich se nezdařil. Úspěch se dostavil až během čtvrté noci, kdy se nám podařilo označit poměrně velkého samce,“ dodali vědci.

Samec, kterého se povedlo označil, byl o poznání menší, nez samice na videu.

Ti na sociálních sítích následně zveřejnili video žraloka šedého pohybujícího se v hlubinách oceánu. Nejedná se ovšem o označeného samce, ale o obrovskou
samici, která k ponorce připlula v sobotu 29. června 2019. Na záběrech je jasně patrné, jak samice ve snaze najít potravu víří bahno na mořském dnu. Nic podobného přitom nebylo dříve pozorováno.

Vědci tak mohou slavit hned dvojnásobný úspěch – označení samce i zachycení unikátních záběrů. „Je to historický okamžik – a to hned z několika hledisek. Stejný postup může fungovat i u dalších živočichů. V dohledné budoucnosti bychom tak mohli získat nejen informace o životě žraloků šedých, ale i dalších obyvatel hlubin,“ uzavřeli vědci.

Majestátní žraloci šedí jsou jakousi živoucí připomínkou dávno minulých dob. Od vývojově mladších druhů žraloků se liší zejména počtem žaberních štěrbin. Stejně jako jejich předci, kteří obývali světový oceán v juře (asi před 200 miliony let), jich totiž mají šest párů, tedy o jeden více než je obvyklé. To jim umožňuje získat z vody o poznání více kyslíku.

Za posledních 200 milionů let se žraloci šedí změnili jen pramálo. Jak již jejich název napovídá, tito žraloci mají šedou až hnědou barvu, přičemž na břiše jsou zpravidla světlejší. Ačkoli někteří jedinci mohou dorůstat délky až osmi metrů, častější je délka do 5,5 metru.

Stejně jako ostatní druhy žraloků nejsou žraloci šedí výhradními lovci – nepohrdnou totiž ani mršinami ležícími na mořském dnu, ze kterých jsou svými ostrými zuby schopni rvát chutná sousta.

 

Na unikátní záběry žraločí samice se můžete podívat ve výborném rozlišení přímo zde

 

Naštěstí byli vědci během expedice v bezpečí ponorky, která měla za cíl implantovat značku na žraločí tělo. Značka se použije k zaznamenávání údajů o hloubce žraloka každých pár minut během následujících několika měsíců, což vědcům poskytne data ohledně zvyků a pohybu tohoto druhu.

Tuponosý žralok šedý je velký žralok, který obvykle žije v oblasti oceánu známé jako „Twilight Zone“ v hloubkách mezi 200 až 1000 metrů. Podle odborníků jsou známí pro své jasně zelené oči a zuby speciálníhotvaru, které fungují jako řetězová pila.

Tato zvířata patří do linie, která údajně sahá do více než 180 milionů let dávné minulosti. Vědci věří, že předchází i vzniku mnoha dinosaurů. Gavin Naylor, jeden z vědců na palubě ponorného plavidla, popsal toto setkání jako „pravděpodobně nejúžasnější zážitek, jaký jsem kdy měl Bylo to jako vidět T. Rexe ve vodě.“

Od roku 2005 tým z floridské státní univerzity označil satelity více než 20 žraloků tuponosých, ale přesto zůstává tento druh velmi podhodnocený. Dean Grubbs, který vedl studii, řekl: „Tolik peněz bylo vynaloženo na označování velkých bílých, a tady máme srovnatelně velikého predátora, o kterém nevíme téměř nic.


připravila aluška.org © 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Danny 2019-09-14 09:00:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tý jo, to je úžasné. Tvorové, co žijí v těch největších hlubinách oceánu mě fascinují a zároveň mě pěkně děsí. Nedovedu si představit vidět něco tak velkého na vlastní oči zblízka.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-15 20:16:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

heeej, to je nejvíc 😮

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek