Vílí kruhy: Kouzelný portál do pohádkového světa, nebo nebezpečná past?

11.11.2019 v Paranormální jevy 8

Představte si, že na svém trávníku nebo v lese najdete dokonalý kruh, například z hub. Žádná houba není mimo, ani nepřekáží uprostřed. Jakoby je přes noc rozprostřela pečlivá víla aranžérka. I když příroda obecně používá geometrické a pravidelné tvary, lidstvo vždy zajímalo, jak takový kruh vlastně vzniká. V mnoha kulturách, zejména v západní Evropě, se těmto formacím říká ,,Vílí kruhy“. Lidé kdysi věřili, že jsou tyto kruhy díla nadpřirozených bytostí, hodných nebo zlých.Jména pro tyto formace mají dlouhou tradici, která také ukazuje, jak lidé v minulosti interpretovali jejich výskyt. Byly to „Kouzelnické kruhy“ ve Francii. Němci jim říkali „čarodějnické prstence“ a věřili, že čarodějnice se shromáždily v prstencích, aby oslavily svátek Beltaine.

Starověká víra
Nazývání kruhů z hub „vílími prsteny“ zcela prozrazuje skutečnost, že byly spojeny s činností víl nebo jiných bytostí jiného nelidského původu. Víly údajně tančily kolem těchto prstenů. Jiní lidé je považovali za portály nebo brány do pohádkového světa. Rakouské legendy dokonce odkazovaly na hořící ocasy zuřivých draků, které pálily půdu které se dotkly, takže tam mohly růst pouze muchomůrky. Pro Francouze střežily tyto prsteny obří ropuchy  a všichni, kteří do nich vstoupili, byli prokletí.

Do 20. století ve Walesu a Skotsku, vílí kruhy do značné míry podněcovaly představivost. Kruhy byly orientační body označující podzemní vesnice víl. Jak víla tančila v kruzích pod zemí, tak způsobovala vyskakování muchomůrek na povrchu. Někteří lidé zase říkali, že houby jsou stoly na pohádkových hostinách, že u nich hodují lesní skřítci. Ve skutečnosti jsou různé pověry, tradice a příběhy o vílích kruzích hojné a fascinující.

Vědci byli dříve tímto jevem docela zmatení, ale dnes ho mohou snadno vysvětlit. Vílí kruhy – nebo vzory některých druhů hub, které rostou v kruhových formacích – jsou přirozeně se vyskytující jevy, které se obvykle objevují rok co rok na trávnících, na polích a v lesích. Pohádkové prsteny se objevují, když houbová spóra spadne do příznivého místa, naroste mycelium (vegetativní část houby) a šíří podzemní síť jemných trubkových ,,nití“.
Na okrajích této sítě se pak objeví houby. Formace se dále rozšiřuje směrem ven a spotřebovává živiny poblíž, jak roste.

houbové mycelium

Prsten nalezený ve francouzském Belfortu – největší, jaký kdy byl vidět – měřil v průměru asi 607 metrů a je ohromujících 700 let starý.

Prokletí nebo požehnání?
Ve většině folklórních příběhů jsou vílí kruhy považovány za „nebezpečná místa“, kterým by se člověk měl vyhnout.

Velice věrné vyobrazení malých lesních víl. V této formě se skutečně zjevují jasnovidným lidem, jejich podob je však mnoho.

 

Nevstupujte do vílích kruhů!
Pravidlo bylo podle dávných legend jasné: Nevstupujte do vílích kruhů, jinak zemřete mladí, nebo vás odnesou do říše víl. Přesto bylo pokušení obrovské. V některých legendách by ten, kdo vstoupil do kruhu, pro smrtelníky neviditelný. Víla potom nutí tuto osobu k tanci do bodu vyčerpání, smrti nebo šílenství.

Chlapci si přesto víly představovali jako dívky tančící a zpívající svůdnou erotickou píseň, takže riskovali a vstoupili do kruhu. Jejich strategií, jak přitom zůstat v bezpečí, bylo nosit klobouk opačně. Mohli také vhodit divokou majoránku a tymián do kruhu a zmást tak víly. Další strategií jak se vyhnout okouzlení nebo prokletí od víly, bylo běžet devětkrát kolem kruhu, nebo běžet pod měsíčním světlem ve směru, kterým slunce cestuje během dne. Tímto způsobem můžete také slyšet víly tančící v podzemí.

Přesto vílí prsteny nebyly vždy považovány za past, ale také za požehnání. Louky a trávníky, kde bydlely víly, byly považovány za vhodné pro stavbu domu. Pohádkové kruhy byly místem pro zvýšení plodnosti nebo sexuální touhy. Někteří lidé v nich viděli znamení dobra a štěstí.

Inspirace
Tématika víl a vílích kruhů inspirovala a dodnes inspiruje také mnoho umělců ze všech oborů. Poslechněte si nádhernou hudbu Mika Rowlanda, který po celém světě prodal miliony alb a je dodnes jedním z nejvýznamějších skladatelů léčivé hudby.

Mike Rowland – Come Into the Fairy Ring

Vstoupit nebo nevstoupit?
Pohádkové prsteny nejsou méně kouzelné, protože pro jejich výskyt existuje vědecké vysvětlení. Dokazuje to, jak je příroda úžasná a geniální. Tvoří tyto pravidelné tvary samotné víly tím, jak řídí růst podhoubí?
Každopádně vílí kruhy vyzařují zvláštní energii a pokud máte úctu k přírodě, vstupovat byste do nich neměli, abyste nepoškodili mycelium, které roste těsně pod povrchem země.


© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-11 08:37:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já třeba přemýšlím jak se cítí andělé a tak 😀 jak přemýšlejí vůči nám. Podle mě to podhoubí prostě si to svobodně vybralo, nebo spíš subjektivně aktivně si to vybralo a v té energii, který kruh v lese tvoří, tak v ní potom automaticky existují víly 😀
Třeba prostě ti andělé a éterické bytosti jim to zase přijde subjektivně že to co dělají je aktivní podílení se a naše pohnutky, ač museli třeba být první na místě, aby se něco spustilo, zase jako ty pasivní xD
Mno asi víte co tím chci vysvětlit

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2019-11-11 13:16:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

do vílích kruhu sem párkrát vstoupil tak se nic nestalo měl sem akorát extrémně silné pocity sledovaní jednou sem kruh otrhal a byl to mazec padajicí šišky a agresivní vosí roj který mě proháněl až k autu akorát to doporučuji netrhat pak sou agresivní do kruhu klidně vstupte nic se vám nestane ikdyž kdyby mě pak teleportovali do jejich světa byla by to sranda to by bylo zážitku a nakonec by mě stejně museli vrátit nejlepší je dělat experimenty vstupte do kruhu a uvidíte co bude

Ikona diskutujiciho Ire 2019-11-11 13:56:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásné kruhy,vždy jsem věděla,že jsou požehnáním a je to dobré znamení…
Nám se dělají v trávě za domem pod našimi okny…
Pak tam, kde venčim pejska rostou houby do kruhu…

Ikona diskutujiciho dexter 2019-11-11 14:01:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tak tyhle kruhy jsem nedávno viděl u jedný zákaznice na zahradě, tam to byl vyloženě jeden kruh v druhým, ve třetím ve čtvrtým…to jsem snad ještě nikdy neviděl.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-11 19:46:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to je hrozný, já jsem tu snad sam, kdo ještě osobně „nepotkal“ ani jeden vílí kruh 🙈😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 02:28:59
Ikona diskutujiciho
sipka

mimochodem nevím proč, ale u vydání tohohle článku jsem měla silné Deja-vu. prostě jsem fakt měla pocit, že podobný článek už určitě nedávno vyšel a i jsem ho tu hledala… a ono houby 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-12 09:22:45
Ikona diskutujiciho
sipka

o vílích kruzích tady byl jeden docela nedávno, akorát trochu jinak podaný.. ještě plánuju třetí

Ikona diskutujiciho Čajová Víla 2019-11-19 18:32:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nechci být nezdvořilá, ale jsem to jen já, nebo vlastně vědci vůbec nevysvětlili, proč teda ty houby rostou zrovna do kruhu? A navíc.. vílí kruhy mohou být nejen z hub, ale i z květin. Viděla jsem jich dost na netu a pár lidí mi i říkalo, že našli v lese pravidelný kruh například z drobných bílých nebo fialových kvítků.. tak já nevím, jak tohle věda vysvětlí 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek