Vliv médií na rozvoj psychopatických rysů společnosti. Cílem útoku je každý z nás

15.2.2019 v Zprávy 18

Psycholožka Irina Medveděva, která je ředitelkou Institutu pro demografickou bezpečnost, spolupředsedkyní Mezinárodní společnosti uměleckých pedagogů a terapeutů, spoluzakladatelkou Meziregionální nadace pro sociální a psychologickou pomoc pro rodinu a dítě v rozhovoru uvedla, že se Rusům, podobně jako obyvatelům jiných zemí, vnucují vzorce chování, které jsou příznaky psychických nemocí. Následuje překlad rozhovoru.


 

Řekla jste, že prostředí, ve kterém v současnosti žijeme, je pro psychiku nepříznivé a kvůli tomu je mnoho dětí a dospělých v hraničním stavu, to znamená, že nejsou psychicky nemocní, ale zároveň mají určité malé odchylky. Proč je naše prostředí nepříznivé?

 

Protože v naší zemi po takzvané perestrojce začaly pokusy provést kulturní zlom – převrat a nepřestávají dosud, ale nyní již nejsou tak agresivní jako na začátku. V mé praxi se potvrdil objev největšího švýcarského psychiatra a psychoanalytika Carla Gustava Junga o přítomnosti takzvaného kolektivního nevědomí lidí. Jung tak nazval hlubinnou paměť člověka, ve které jsou nějakým tajemným způsobem zakódované základní vzorce chování, světonázor charakteristický pro konkrétní kulturu, v níž člověk žije, a ve kterém žili jeho předkové. Pokud se v rodině porušují základní normy dané kultury, tak psychika dítěte trpí. A naopak, když žádáme rodiče, aby se vrátili ve výchově dítěte k naší kulturní tradici, už od jednoho tohoto návratu ke kořenům může být jeho psychika harmonizovaná.

 

V čem tkví naše mentalita a jakým způsobem ji společnost mění?

 

V krátkosti se to nedá vysvětlit, ale jedním ze základních principů, které se nás pokoušejí zlomit, je postoj k chudobě a bohatství. Bylo snad někdy v Rusku bohatství považováno za hlavní cíl v životě? Bohatství nikdy nebylo na prvním místě. Bohatství nikdy nebylo kritériem pozitivity člověka. Navíc je ruská kultura společenská. U nás lidé vždy rádi spolupracovali, radovali se a trápili se spolu. V sovětských dobách se to nazývalo kolektivismus. V posledních desetiletích probíhají snahy odtrhnout člověka od jiných lidí a snaží se ho přesvědčit, že by měl být jenom sám pro sebe.

 

Vzpomínám si, že když výraz „to jsou tvoje problémy“ přišel do módy, tak to zraňovalo sluch. Vše je děláno tak, aby komunitní duch odešel z našeho života, ale on nemůže odejít, protože je v genetické paměti. On je pouze v potlačeném stavu.

 

Na základě jakéhokoliv tlaku dochází k opačné reakci. To znamená, že někde mimo dosah tento komunitní duch, který se nedokáže dostat na povrch, vysílá člověku nevědomé signály. Z pokusů kulturního převratu trpí děti, i dospělí. Prvním krokem ke zlepšení psychiky je převedení nevědomé nespokojenosti, nevědomé úzkosti, nevědomého pocitu cizích pseudo-modelů, kterým se musíme v poslední době podřizovat, do vědomého stavu. A následně musíme vědomě odmítnout všechno cizí.

 

 

Co ještě jde proti našemu kolektivnímu nevědomí?

 

Tradiční ruská kultura je velmi vlastenecká. Zde byli lidé za svou zemi vždy připraveni položit svůj život. A když přišla Perestrojka, začalo se jim vnucovat, že mají hanebnou otrockou historii, že mají strašnou současnost, že nemají žádnou budoucnost a mnozí lidé na úrovni vědomí tomu uvěřili, protože lidé byli zvyklí chovat se k médiím s úctou.

 

 

Co se ještě nachází v genetické paměti?

Obrovskou roli hraje skutečnost, že ruská kultura je velmi vznešená. Ona je celá nasměrována do oblasti ideálu. V ruské kultuře nebylo zvykem přikládat velkou důležitost tomu, co se dnes nazývo kvalitou života – co je u tebe na stole, co máte na sobě, jaký nábytek máte a tak dále. V ruské kultuře bylo zvykem děti co nejdříve směřovat do sféry ideálu, naučit je milovat nemateriální a pokud je to materiální, není to něco, co by bylo možné koupit za peníze. Láska k přírodě a její radost jsou k dispozici každému, bez ohledu na jeho bohatství. Milovat svou vlast, milovat přátele, milovat své blízké obecně, milovat skutečné umění – to vše bylo velmi důležité. Ruské tradiční vzdělávání bylo vždy zaměřeno na potlačení nízkého člověka a probuzení a rozvoj horních pater psychiky.

 

A co teď vidíme? V posledních desetiletích se vše dělá opačným směrem. Tato sféra přitažlivosti se rozpouští. V člověku vyvolávají žízeň po základních požitcích. Po celou dobu reklamují nějaké nové druhy jogurtů, čokolád, klobás, sýrů, nábytku, aut, oblečení. Kromě toho dochází k odbrzďování sexuální sféry, k potlačení studu – to není jen chyba, je to hrozný zločin před dětmi i před dospělými. Myslím si, že není nic horšího než eliminace studu, protože pocit intimního studu je jedním z hlavních ukazatelů psychické normy. A když lidi vyzývají k nestandardnímu chování bez studu a říkají, že falešná hanba musí být zrušena, protože to, co je přirozené, se nestydí, ve skutečnosti vyzývají k umělé invalidizaci psychiky.

 

Při jakých psychických onemocněních necítí lidé žádnou intimní hanbu?

 

Jde o nejzávažnější psychiatrické onemocnění. Například některé typy schizofrenie ve fázi defektů. Stádium defektu je poslední fází jakékoliv nemoci. Schizofrenie ve stadiu defektu je úplná dezintegrace osobnosti. Je to těžké mentální postižení. A ve skutečnosti se mnoho normálních lidí vyzývá, aby imitovali chování vážně nemocných pacientů.

 

Pokud normální osoba žije s nedostatkem intimního studu, může to nějak ovlivnit psychiku?

 

Jsem si jistá, že ji to nemůže neovlivnit. To neznamená, že zdraví lidé onemocní schizofrenií, ale nějaký druh abnormality – tak či onak – dříve nebo později, explicitně nebo implicitně, se samozřejmě objeví.

 

Jaký je v současnosti psychologický stav lidí?

 

Samozřejmě, u některých lidí není v nejlepší formě, protože mnozí se snaží držet krok s dobou, pokoušejí se podřídit novým stereotypům a imitují chování psychicky nemocných lidí. Koneckonců, stereotypy, které se nyní programují, připomínají psychiatrické symptomy. Nyní je mnoho nesprávných diagnóz, protože normální lidé se mohou chovat jako psychicky nemocní.

 

 

Mohla byste uvést příklady chování, které napodobují chování psychicky nemocných lidí?

 

Je možné uvést jako příklad agresivní chování, které se demonstruje v thrillerech, kdy hlavní postava vše rozbíjí na své cestě, vyrazí dveře, okna, skáče z desátého patra na cestu s absolutně chladným srdcem bez afektu, a když mu nějací lidé přijdou do cesty , tak je zabíjí. Zde se simuluje chování impulzivního schizofrenika. Při této schizofrenii člověk kombinuje agresi dospívajících a nezodpovědnost dospívajících s absolutně kamenným srdcem. To znamená, že takový pacient neútočí na lidi a nevykopává dveře a okna z důvodu své horkokrevnosti, ale z naprosté lhostejnosti k okolí.

 

Jaké jsou další vzorce chování, které nesou příznaky psychické nemoci?

 

Například, když dospělí lidé inzerují některé nové druhy výrobků, olizují si rty a slastně při tom zavírají oči, napodobují chování psychicky nemocných lidí. Dospělí lidé, kteří se takto staví k jídlu, že jsou připraveni zapomenout na všechno na světě, pokud chtějí získat něco chutné, a u kterých je jídlo hlavní supermyšlenkou tak, že nemohou o ničem jiném ani přemýšlet, se nazývají schizoidně infantilní.

 

A nestydatost, kterou mnozí lidé, zejména mladí, považují za projev zdravého uvolnění, je charakteristická nejen u pacientů se schizofrenií, ale i u pacientů trpících hysterickými onemocněními, jako je hysterická psychóza.

A to, že mnohé ženy v létě leží polonahé, je příznakem nějaké nemoci?

 

Odhalování se před lidmi se v psychiatrii nazývá exhibicionismus. Do určité doby se může psychika těchto žen uchovat – pokud je však společnost nutí nosit takové oblečení kvůli módě, tak se na sobě dopouštějí násilí. A pak, když se jim to už začíná líbit, musíme položit otázku – mají vše v pořádku s hlavou?

 

Lidé, kteří sledují různé obscénnosti, jako například reality show, se chovají jako psychiatričtí pacienti trpící chorobou nazývanou voyeurismus. Takoví pacienti obvykle sledují přes klíčové dírky cizí ložnice a toalety. Ve skutečnosti se v současnosti k takovému chování nutí normální lidé.

 

Můžete říci něco o humorných televizních pořadech?

 

Zde se vyvolá sekundární demence. Když se lidé každý den smějí nad něčím, čemu by se ani opice nezačaly smát, tak si jakoby vyvolávají demenci. Lidé tím prostě degradují.

 

Čili o lidech, kteří se smějí při sledování humorných programů, můžeme říci, že mají demenci?

 

Ne, nelze to říci, ale samozřejmě musíme mluvit o nějaké degradaci nebo involuci. A nevím, jestli bude tak snadné, aby se tito lidé vrátili do normálního stavu, pokud jednou média z lidí přestanou dělat idioty.

 

 

 

Z rozhovoru psycholožky Iriny Medveděv, autorky desítky knih a publikací.

z ruštiny přeložil biosferaklub.info

do češtiny Alue, aluška.org 2019

Komentáře

Ikona diskutujiciho Amálka 2019-02-15 08:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek mi připomněl, že nedávno jsem byla na návštěvě dívala delší dobu na televizi. No, dívala.. Spíš jsem to pořád přepínala 🙂 Když vynechám ty mega dlouhé trapné reklamy, napadlo mě, že pokud se někdo fakt dívá na pořady typu soudkyně Barbara, nebezpečné vztahy nebo ty krimi seriály, kde se v každém díle řeší vražda, tak asi nebude něco v pořádku. Hleděla jsem na to jak Alenka a přemýšlela – tím se opravdu někdo baví? Zeptala jsem se synovce, jestli si třeba pustíme nějakou pohádku na DVD a on mě absolutně rozsekl hláškou, že ho to baví víc v televizi s reklamami. Co k tomu dodat, paní psycholožka nebude daleko od pravdy.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-15 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Mimochodem Amálce se daří výborně, teď má lehčí dietku a včera mě počůrala :D  :D  :D  :D

Ikona diskutujiciho Amálka 2019-02-15 09:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: jé, děkuji za info. Jsem moc ráda, že se jí daří. To značkování určitě myslela výraz poděkování za tu dietku :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-15 10:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  No nějak knikala v domečku, tak jí říkám pocem, teta Aluška se ti bude hezky věnovat.. Mno, Amálka se na chvilku schoulila na klíně, pak tichunce jednou kníkla, pak vystrčila prdku a bylo to. :D Tak jsem ji pochválila jak to hezky umí a šla se převlíct :D

Ikona diskutujiciho Teri 2019-02-15 10:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já se třeba moc nestydím:D proč bych se přece styděla třeba za svá prsa, jsou uplně stejná jak ta mužská 🙂 a nemyslím si, že jsem psychicky nemocná:Dd

Ikona diskutujiciho armag 2019-02-15 14:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud se chcete dozvědět více, jak škodí TV, tak si přečtěte knihu Mander – Čtyři důvody pro zrušení televize

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-02-15 20:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Být tvoje morče musí být za odměnu.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2019-02-15 22:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ne, že by se paní v některých věcech nestrefila do černýho, ale ruský články je vždycky potřeba chápat jen a pouze v kontextu Ruska. Ať už se jednalo o alkohol nebo o média, v Rusku jsou podobný články vždycky propaganda a ýsledek studie, pokud nějaká proběhne, určuje ten, kdo ji platí. V Rusku žádná osvěta nefunguje, tam se vždycky sledujou cíle těch pár lidí u koryt. Neznamená to, že by základ nebyl občas pravdivý, ale je na to vždycky nabalená spousta propagandy podle toho, komu se to hodí. Rusko je šílenej svět ve světě a na zájmy obyčejných lidí se tam nehledí a nikdy nehledělo, kvetou tam akorát podvody a zločiny, takže jejich média vypadají úplně jinak než naše, tam to takhle opravdu je a psycholožka má pravdu, že jejich média je lepší vůbec nesledovat. Jestli si myslíte, že u nás je cokoliv na špatný úrovni, jeďte se podívat tam a hned budete rádi, že tam nemusíte zůstat. Takže toto je typický ruský článek odrážející jejich realitu. A nezapomeňte, že obsah médií určuje publikum, takže se tam dostane na povrch jen to, co mají lidi dávno v sobě 🙂 Popřemýšlejte, co čtete a co to odráží… jestli se náhodou moc nevěnujete nenávsitným a opovržlivým článkům :))

Ikona diskutujiciho Amálka 2019-02-16 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: to je potvůrka podivná, zní to jako plán :-D

Ikona diskutujiciho Ivour 2019-02-18 13:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ne, že by se nedalo souhlasit s myšlenkou článku to ano, ale jinak je to celkem mimo. Takže když se ráda opaluju u vody nebo ráda chodím do sauny tak jsem psychicky narušená?… 8-O  :-D   Možná by jsme se měli zahalovat ne…. A o tom jak jsou Rusové zaměření na lásku a duchovno, bych taky polemizovala. Z toho co jsem četla od Ruských autorů nebo slyšela od kolegyně která je má za sousedy, a i od těch pár co jsem potkala, tak je to spíš naopak. Rádi se chlubí svým majetkem a rozhazují-je to pro ně známka prestiže a postavení.  Pardon, ale celý ten článek je jen divný blábol.

Ikona diskutujiciho df 2019-02-19 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Tak to s tebou rozhodně nesouhlasím a nemáš pravdu! To co paní popisuje se dělo a děje i unás a kdekoli jinde jako přez kopírák, nevím kde se pohybuješ a jakým způsobem se díváš na svět, ale evidentně nemáš dost pozorovacích vzorků k vyhodnocení, nebo je neumíš vyhodnotit.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-19 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  Přesně tak… btw k tomu Rusku, mám dost přátel co tam byli, na dvoutýdenní dovolené nebo na pár měsíců a nikdo z nich si nestěžoval, že by to tam bylo nějaké špatné, ošklivé, nebo že by lidi byli zlí. Naopak mluvili v superlativech. Nádherná příroda a rusové hodní… čech se naučí snadno gavariť, takže ani jazyková bariéra není moc problém. Můj známý se tam chtěl usadit už natrvalo, sbalil si batoha a odjel, ale nepodařilo se.. taky bych se jela podívat, snad se někdy poštěstí.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-02-19 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Tiež si myslím, že normálny zdravý človek nemôže a ani nemôže byť schopný pozerať sa na televíziu. Nemáme TV dlhé roky, žiaľ keď som bola v pôrodnici, nedalo sa tomu vyhnúť. Aj som poprosila spoluležiacu, či by sa to nedalo vypnúť, ale že NEDALO, lebo že to MUSÍ mať ako kulisu. Tak dobre. Samozrejme AKUMULÁTOR fungoval a čo som ja zažila za šok?! Najstrašidelnejší zážitok za posledné roky :-! Ešte dve noci po návrate domov, sa mi snívali úplne ùzkostne sny.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-19 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  Mně se stalo, že když jsem řekla ,,nevím co tam bylo, nemám televizi" tak se týpek zděsil a zeptal se, ,,to jste tak chudí?!"

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-02-19 21:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:A kdy jsi byl/a naposledy v Rusku?

Ikona diskutujiciho armag 2019-02-20 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Televize není špatná. Záleží na tom, jaký program vysílá.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-21 08:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Možná bys mohl něco o svých cestách do Ruska sepsat. Ať trochu oslabíme mediální propagandu.

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-02-21 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: lepší je osobní zkušenost; nejsem spisovatelsky nadán…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek