Výklad snu: Metafyzický význam často se vyskytujících symbolů

4.5.2023 v Symbolika 3

Symboly ve snech, jejich výklad a metafyzické významy
Sny jsou způsob, jakým zpracováváme vše, co se odehrává v našem podvědomí. Každý člověk sní, ale většina lidí 90% svých snů zapomíná. Pokud chcete své podvědomí podrobněji zkoumat, je vhodné založit si snový deník a vše, co na vás udělá hluboký dojem, si hned ráno zapsat.Pokud jsou vaše sny celkově velmi optimistické nebo dokonce futuristické, pak vám to zpravidla říká, že jste udělali svou „vnitřní práci“, abyste vyřešili aktuální problémy.
Pokud jsou vaše sny celkově velmi nepříjemné, pak je to znamení, že ve vašem životě existují problémy, které je třeba aktivně řešit. Takové sny jsou symptom, nikoli příčina.

Pokud se vám pravidelně zdají noční můry, ujistěte se, že to nemáte z televize. Nekoukejte na nic s děsivou tématikou, nikdy u televize nespěte a vlastně… úplně se jí zbavte, to bude nejlepší řešení.
U lidí, kteří milují horory, se tyto filmy často ukládají do jejich podvědomí a v rámci snů se jim pak přehrávají v nějaké bizarní podobě. Mozek totiž nerozlišuje, jestli obraz viděl ve skutečném světě, nebo jenom na obrazovce. Vše chápe jako reálnou zkušenost a děsivé obrazy prožívá jako trauma, které si pak přes noc ve snech začne zpracovávat. Na toto si dávejte veliký pozor a myslete na to, ušeříte si tak do budoucna mnoho psychických problémů.

Ve snech se nám často opakují témata, jako je schopnost létat nebo to, že nás někdo nebo něco pronásleduje. Existuje důvod, proč se tyto sny stále opakují, a je na vás, abyste zjistili proč. V dnešním článku si představíme témata, která se občas zdají každému.
Mějte na paměti, že každý snový symbol může mít desítky dalších variant a alternativních významů, které závisí na tom, jak danou věc nebo situaci subjektivně vnímáte. Může se stát, že jeden symbol má pro dva lidi zcela opačný význam v závislosti na jejich životní situaci a zkušenostech. Například sen o tom, že se ženě narodilo dítě, může u jedné vzbuzovat obrovskou radost a dojem velkého požehnání, u jiné ženy může stejný sen způsobit šok, zmatenost a strach. Rozdíl je v tom, že jedna je na mateřství připravená a dítě chce, druhá připravená není, této role se bojí, nebo ji zcela odmítá. Proto je paušální výklad snů velmi vrtkavý obor, každý člověk si totiž ve své hlavě nosí jiný vesmír.

Symbolika snů a její význam

Věk – Vidět se ve snu mladého může představovat ztracené příležitosti ve vašem životě. Vidět se starší, než je váš současný věk, může naznačovat možné zdravotní problémy. Vidět ve snu starší lidi obecně, značí štěstí.

Apokalypsa – Vidět scénář typu konce světa nebo apokalypsy může představovat stres nebo pocit zranitelnosti. Tyto typy snů mohou také představovat dramatické změny ve vašem nitru a možné nové začátky.

Dítě – Vidět ve snu dítě často představuje nové začátky a nevinnost nebo čistotu. Dítě ve snu může být také prorockým snem o nadcházejícím románku. Vidět mluvící dítě znamená, že musíte naslouchat svému vnitřnímu dítěti. Pozorně si zapamatujte, co vám snové dítě říká.

Být pronásledován – Pokud vás ve snu někdo pronásleduje, pak se s největší pravděpodobností vyhýbáte nějaké situaci v bdělém životě. Může to mít něco společného se zodpovědností nebo domnělým selháním ve vašem životě. Ve vašem životě může nastat situace, ve které se cítíte znevýhodněni. Může to také představovat traumatizující událost z dětství nebo současnou starost. To, jak reagujete ve snu, často představuje, jak byste reagovali i v bdělém životě. Snažíte se utéct před něčím nebo někým, čemu byste měli naopak čelit? Postavte se vašim problémům i nepřátelům čelem a uvidíte, že se vám tyto sny přestanou zdát.

Nemůžeme mluvit, křičet – Nejčastěji se v těchto snech snažíme křičet o pomoc, ale z našich úst není nic slyšet. Pokud se vám zdají tyto typy snů, tak asi máte dojem, že vaše názory nejsou vyslyšeny.

Smrt – Pokud se vám zdálo o smrti milované osoby, může to znamenat, že jste se se smrtí této osoby nevyrovnali. Pokud se vám zdá o vaší vlastní smrti, dávejte si pozor a buďte na sebe opatrní. Smrt může také symbolizovat velkou změnu a nový začátek, nemusí se nutně jednat o něco tragického.

Řízení auta – Když se vám zdá o řízení auta, snažte se zapamatovat si co nejvíce detailů o autě, protože to auto jste vy. Auto vám ukazuje, jak proplouváte životem. Jestli jedete jako s hnojem, nebo vám nejde zabrzdit, to vše má souvislost s vaším přístupem.

Řídíte a nic nevidíte – V tomto scénáři je vaše životní cesta poněkud zamlžená. Možná vám v současné době chybí ambice, nebo směr. I když máte pocit, že jste na správné cestě, může se v blízké budoucnosti objevit něco jiného, co vás může zviklat novým směrem.

Výtah – Pokud výtah jede dolů, pak je to obecně vnímáno jako něco špatného a může se to projevit ve vašem současném životě, třeba jako ztráta společenského postavení, bohatství, práce, přátel apod. Pokud výtah jede nahoru, může to představovat povýšení v práci nebo štěstí v nějaké jiné oblasti vašeho života.

Z hlediska metafyziky může klesající výtah představovat inkarnaci na tuto planetu, zatímco stoupající výtah může představovat vzestup nebo přesun do nové dimenze.

Zkoušky – skládání testů nebo zkoušek se může týkat buď pracovních, nebo školních starostí. Mohou dokonce představovat potíže ve vašem vztahu, pokud máte pocit, že jste neustále posuzováni.
Kromě toho mohou sny o zkouškách naznačovat strach z neúspěchu v některé oblasti vašeho života nebo z nesplněného závazku. Pokud se vám zdá o podvádění při zkoušce, nejste k sobě v některé oblasti svého života upřímní.

Pád – Sny o pádu často představují ztrátu kontroly v některé oblasti vašeho života.

Létání – Možnost příjemně létat ve snech obvykle představuje osvobození od pozemských omezení. Může to také znamenat, že jste se povznesli nad nějakou výzvu nebo překonali něco, co vás kdysi trápilo.
Pokud vám létání ve snu přináší strach, může představovat blížící se výzvu ve vašem každodenním životě, nebo neschopnost udělat nějakým způsobem další pokrok.
Pokud létat chcete a nejde vám to, nějaká síla vás tlačí dolů, pak vám něco brání z rozletu, potýkáte se s problémy.

Z metafyzického hlediska mohou sny o létání symbolizovat spojení s vaším vyšším Já, nebo že jste svobodný duch.

Jídlo – Sny o jídle obvykle představují touhu po poznání. Zkoumali jste v poslední době něco, co vás fascinuje?
Jídlo může také představovat to, jak se cítíte ve svém vztahu. Je vám to jídlo příjemné, nebo se vám hnusí?

Brána – Brána je i závora, dveře, nebo vchod. Vidět ve snu bránu znamená buď nový začátek, nebo konec něčeho významného v bdělém stavu. Je brána zamčená? Jste schopni branou projít? To vám napoví, že vás buď čekají výzvy/překážky, nebo vše proběhne hladce.

Z metafyzického hlediska může brána představovat portál do jiné dimenze vědomí, nebo přechod z fyzické do duchovní sféry. Dveře ve snech také mohou plnit účel přechodu do jiného prostoru, kdy vás skutečně teleportují někam jinam.

Obři – Vidět ve snu obra, nebo obry, znamená nepřekonatelné boje v bdělém stavu. Pokud obra překonáte, čeká vás úspěch.

Zbraně – Vidět ve snu zbraň obvykle představuje potřebu ochrany a/nebo obavy z něčeho v bdělém stavu. Zbraně představují mužnost a agresivitu.

Vlasy – Pokud je vaše hlava plná zdravých, lesklých vlasů, pak je to obvykle známka dobrého zdraví, zatímco plešatění, vypadávání vlasů nebo roztřepené konečky jsou známkou nejistoty a možných problémů se zdravím, či libidem.

Ruce – Levá ruka symbolizuje ženské a receptivní vlastnosti, které máme všichni, a pravá ruka představuje mužské a projektivní vlastnosti. Pokud si ve snu poraníte ruku, může to souviset s problémy s egem. Může to také znamenat, že někdo jiný bude mít úspěch, když bude dělat to, co jste měli dělat vy.
Pokud se vám vaše ruce zdají opravdu malé, může to odrážet nejistotu. Pokud své ruce ve snu nevidíte, pak to může odrážet to, že se vám v bdělém stavu něco nezdá. Pokud jsou vaše ruce špinavé, pak můžete mít problémy se žárlivostí. Pokud máte ruce čisté, pak s největší pravděpodobností zažíváte ve svém životě spokojenost.

Domy – Sny o domech a autech obvykle představují vás, i když jste v tom autě, nebo doma. Snít o tom, že se vracíte do domu svého dětství, znamená snít o cestování časem zpět do doby a na místo, kdy byl život mnohem jednodušší a kdy jste se pravděpodobně cítili bezpečněji.

Nemoc – Zažít ve snu nemoc znamená, že vám vaše podvědomí sděluje něco, co si v bdělém stavu nemusíte uvědomovat. Může také představovat nedostatek duchovní jasnosti. Může také představovat pocit opuštěnosti a to, že se o vás nemá kdo postarat.

Hmyz – Sen o hmyzu obecně znamená, že v bdělém stavu zažíváte nepříjemný pocit. Hmyz může také představovat nějaký druh obtížného boje, který prožíváte v bdělém stavu.

Žebřík – Podobně jako stoupání po schodech nahoru nebo dolů, představují žebříky touhu dosáhnout vyšších úrovní v jakékoli oblasti vašeho života. Z metafyzického hlediska mohou žebříky představovat aktivaci DNA, nebo skrytou touhu po ní.

Pozdní příchod – Pozdní příchod ve snu naznačuje, že se možná obáváte nějaké významné změny ve svém životě. Můžete se také cítit zdrceni nebo váhat ohledně nadcházející události.

Loterie – Sen o výhře v loterii představuje vaši touhu osvobodit se od finančních a materiálních problémů. Z metafyzického hlediska představuje výhra nebo dokonce hraní loterie vaše spoléhání na osud nebo předurčení.

Magie – Magické sny představují nečekané změny, sílu a kreativitu. Vidět někoho, kdo provádí kouzla, znamená, že k vám přijde štěstí.

Peníze – Sny o nedostatku peněz mohou být projevem nízké sebehodnoty. Sny o tom, že máte hodně peněz, symbolizují moc a kontrolu.

Hory – Pokud šplháte po horách, můžete ve svém životě čelit nějaké výzvě nebo překážce. Vystoupit na vrchol hory představuje překonání překážky.

Nahota – Vidět se ve snu veřejně nahý často odkazuje na obavy z toho, jak vás mohou vnímat ostatní, nebo na to, že druhým ukazujete své pravé já. Může také odrážet nejistotu nebo zranitelnost a případné odhalení toho, kým skutečně jste.
Pokud se naopak chlubíte svým nahým tělem, může to odrážet touhu po uznání. Může to také představovat vaše se*uální touhy.

Paralýza / nehybnost – Pokud se vám zdá o tom, že jste nehybní nebo ochrnutí, pak to obvykle představuje uvěznění ve vztahu nebo v zaměstnání. Můžete mít také pocit, že se nedokážete vyjádřit způsobem, kterému by lidé rozuměli.
Z metafyzického hlediska představuje nehybnost a ochrnutí stažení se z vnějšího světa a touhu „jít do sebe“.

Romantika – Sny o romantice odrážejí vaše touhy po vztahu, nebo současný stav. Romantika také odráží spokojenost v životě.

Zpomalený běh – Sny o zpomaleném běhu často představují problémy se sebevědomím nebo sebeúctou. Objevují se ve vašem bdělém stavu nějaké těžkosti nebo překážky? Může také odrážet pocit úzkosti z něčeho v reálném životě.

Škola – Obecně platí, že budova nebo vozidlo obvykle představují vás, i když jste v nich. Pokud jste navíc dospělý člověk ve školním prostředí, můžete se snažit pochopit sami sebe. Pokud se vám zdá o prvním dni školy, bez ohledu na váš věk, můžete mít obavy, zda zapadnete nebo jak si vedete v některé oblasti svého života.

S*x – Obvykle představuje touhu po blízkosti nebo intimitě. Může také představovat touhu získat moc nad ostatními. Snít o se*u s partnerem značí stabilitu, náklonnost, harmonii, týmovou práci, naplnění a zbožňování dané osoby.

Schody – Stoupání do schodů nebo scházení ze schodů obecně naznačuje buď zvýšení, nebo snížení financí nebo postavení. Sestupování po schodech může také znamenat neštěstí.

Zuby – Mohou odrážet vaše obavy z procesu stárnutí, zejména pokud vám zuby vypadávají. Ztráta zubů může odrážet pocit, že jste neatraktivní, nebo úzkost z určité situace ve vašem životě.

V pasti – Být ve snu uvězněn může symbolizovat pocit, že jste omezováni v zaměstnání, kariéře, zdraví nebo v osobním vztahu. Může to souviset s rozhodnutím, které jste učinili, nebo se teprve chystáte učinit.

UFO – Pokud ve snu vidíte UFO, představuje to touhu najít svůj životní cíl a smysl. Ukazuje také na touhu ponořit se do neznáma v nových oblastech vašeho života.

Vozidla – Vozidla a domy obvykle představují vás. Je vozidlo neovladatelné? Snažíte se uniknout z nějaké situace v bdělém životě? Cítíte se přetížení? Pokud ano, pak to může odrážet problémy ve vašem každodenním životě. Může to také naznačovat, že v některé oblasti svého života nepřijímáte odpovědnost za své vlastní činy. Být spolujezdcem v autě může představovat ztrátu kontroly nad danou situací, případně strach z toho, že vás někdo ovládá.

Voda – Voda může v závislosti na situaci představovat mnoho věcí. Obecně značí rovinu podvědomí. Pokud se ve snu topíte, je pravděpodobné, že se cítíte přetížení.
Pokud si užíváte oceánu nebo pozorujete klidnou pláž, pak vám vaše podvědomí říká, že vám něco přináší vnitřní klid. Pokud je voda rozbouřená, pak je možné, že ve svém podvědomí něco potlačujete.
Pokud váš sen zahrnuje záplavy, pak jste pravděpodobně něčím přetíženi v bdělém stavu.

Počasí – Věnujte pozornost počasí ve svých snech, protože vám ukáže vaši celkovou náladu a emoce. Pokud je například mlhavo, můžete se v bdělém stavu cítit kvůli něčemu zmatení. Déšť značí, že můžete být z něčeho sklíčení, nebo může být symbolem nového očištění. Slunečná, modrá obloha značí štěstí a to, že je vše pod kontrolou.

Sny nám umožňují nahlédnout do našeho podvědomí a představují příležitost vyřešit potlačované problémy. Proto ve skutečnosti neexistují špatné sny, jen příležitosti k růstu a pochopení sebe sama.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Karel 2023-05-06 10:17:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super seznam. Všechny věci možná kromě dvou jsem si prošel. Taky už jsem dávno přišel na to že klasický snář žádný odpovědi nedává. Sny jsou na tohle až moc subjektivní.

Ikona diskutujiciho Will 2023-05-06 10:18:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám zkušenost že ve chvíli kdy změním chování v nepříjemném snu a vyrovnám se s tím v pohodě nebo odbojem, se mi to téma přestane pak zdát. Ale nejlepší je si to vyřešit v životě samozřejmě 😀

Ikona diskutujiciho dodo 2023-05-06 11:35:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Obsažnejší výklad snov je tu: https://velkysnar.szm.com/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek