Výzkum odhalil 10 profesí, které nejvíce přitahují psychopaty

1.10.2019 v Psychologie 17

Podle průzkumu provedeného psychologem Kevinem Duttonem, kterému také říkají „Velký britský průzkum psychopatů“, vzniknul seznam deseti profesí, u kterých se vyskytuje největší množství psychopatů.Zde jsou:

CEO (nejvyšší výkonný ředitel)
právník
média (TV / rádio)
prodavač (ve smyslu obchodní zástupce, ne prodavač v obchodě)
chirurg
novinář
policista
duchovní (farář, biskup a podobně)
kuchař
úředník

Zřejmě vás zajímají i profese, u nichž je naopak výskyt psychopatických osobností nejnižší. Jsou to:

opatrovník
zdravotní sestra
terapeut
řemeslník
vizážista, stylista
charitativní pracovník
učitel
kreativní umělec
všeobecný lékař
účetní

O psychopatech si lidé obvykle myslí, že jde převážně o vrahy. Částečně mají pravdu, ve věznicích je přibližně 15 až 25% osazenstva složeno z psychopatů. Většina lidí s psychopatickými tendencemi však nejsou zločinci.

Psychopati se nejčastěji vyznačují následujícími vlastnostmi:

sebevědomý
bezcitný
manipulativní
nebojácný
okouzlující
odolný vůči stresu
egocentrický
bezstarostný

Když se díváte na uvedený seznam osobnostních charakteristik, můžete vidět, že pár těchto vlastností může být dosti užitečných.

 

To ale v žádném případě neznamená, že každý ředitel podniku (CEO) nebo právník je automaticky psychopat. A také z toho nevyplývá, že psychopatické tendence jsou pro výkon těchto povolání nutné (ačkoliv mohou být nápomocné). Spíše se dá říci, že existuje jistá korelace mezi psychopatickou povahou a typem lidí, kteří si vybírají konkrétní profesi.

Úspěšný psychopat?
Jen málo lidí mluví nahlas o přínosech psychopatických osobnostních rysů, nebo o faktu, že existují i ,,úspěšní psychopati“. Jsou to lidé, kteří profitují z toho, jací jsou.
Mnozí psychologové však zpochybňují představu o úspěšných psychopatech. Je to kvůli tomu, že obecně si psychopati vedou hůř v oblastech, které jsou spojovány s úspěchem. Jejich partnerské vztahy jsou horší, vydělávají méně peněz a často se jim nepodaří dosáhnout vyššího společenského postavení (jak popisuje jeden výzkum z roku 2012).

Měli bychom být spíše v úžasu z toho, že někdo s minimálním či žádným strachem, neomezeným sebevědomím a bez pocitu sounáležitosti dokáže žít mimo psychiatrický ústav a ještě se i stát respektovaným profesionálem.


připravila aluška.org 2019
zdroj: https://www.spring.org.uk/2013/07/which-professions-have-the-most-psychopaths.phpKomentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-10-01 02:22:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Psychopati hlavne vedia urobiť dobrý prvý dojem. A prvý dojem sa dosť preceňuje, takže psychopatom stačí urobiť prvý dojem na nejakom pohovore či kde a dostanú sa kam chcú i na vysoké pozície. Samozrejme na pozície ako opatrovník, zdravotná sestra, učitel, ktoré sú slabšie platené sa psychopati tak nehrnú ale žial nájdu sa aj tam.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-01 08:41:41
Ikona diskutujiciho
sipka

První dojem vzniká za prvních 30 vteřin od setkání a upevní se do dvou minut – nezáleží jestli jsi psychopat, protože je to o tom jak vypadáš, jak stojíš, jak se tváříš a jak pozdravíš. Na ostatním nezáleží.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-10-01 10:36:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Otec mal psychopata šéfa a všetci ho neznášali. Ten psychopat bol bohatý a technický antitalent, mal notebook ktorý pokazil a nevedel ho rozchodiť tak ho predal jednému zamestnancovi za 500 korún. On si ho opravil a keď to psychošéf zistil požadoval ten notebook naspäť, a proste takto jednal s luďmi (k tým vlastnostiam psychopatov by som ešte pridal arogantný). Raz som ho náhodou stretol v obchode, on pozdravil a podal ruku, vypadal pomerne dobre, vysoký dobre oblečený. Proste na prvý pohlad nejde poznať kdo je slušný a kto psychopat. Sranda že ludia si pod psychopatom predstavujú magora s nožom ale zbrane psychopatov sú trochu iné…

Ikona diskutujiciho niky 2019-10-01 18:50:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Psychopata nepoznáme, aspoň ne jen tak lehce. To, že je někdo krutý a vypočítavý ještě samo o sobě neznamená, že je psychopat. Psychopati se vyznačují tím, že nemají empatii a svědomí. Nejsou schopni cítit emoce, ale umějí je mistrně předstírat. Mohou třeba brečet, aby apelovali na vaši empatii a dosáhli tak toho, že uděláte, co chtějí oni. Nebo se mohou litovat a stavět se do role oběti, ale to je jen manipulace.

Jednou byl v rozhlase rozhovor s psycholožkou, která popisovala svoje zkušenosti s vězni, se kterými pracuje a říkala, jak jednu dobu dělala nějaká sezení s vězněm, o němž znala jeho kompletní anamnézu a věděla tudíž, že je to psychopat a nebezpečný člověk, popisovala, že z něho měla pocit, jaký je to úžasný člověk, chytrý, pozorný, zábavný a že prý by se dokonce byla do něho zamilovala, ačkoliv je odbornice a ví o těchto lidech snad všechno. Psychopati umějí skvěle hrát a předstírat, manipulovat s lidmi a vaše emoce použít, jako slabinu proti vám. Možná taky proto jsou dnes skoro na všech vlivných pozicích.

Ve vztahu se psychopat chová ze začátku, jako ten nejstarostlivější a nejpozornější člověk, zahrnuje vás láskou jakoby a tak si vás postupně omotává víc a víc a pak až si s vámi dostatečně pohraje a vysaje vás na dřeň, nebo až mu přestanete být po vůli, tak si s vámi vytře podlahu, odkopne vás a klidně zničí a nepohne přitom ani brvou, psychopati nemají žádné slitování. Nemají rádi nikoho jiného, než sebe.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-01 07:35:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jsem (snad) budoucí kreativní umělec… tak to je dobrý 😀

Ikona diskutujiciho Hana 2019-10-01 10:24:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem vystudovaný zdravotník, i když momentálně ve zdravotnictví nepracuji, ale snad taky dobrý 🙂)..

Ikona diskutujiciho df 2019-10-01 15:40:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z mých zkušeností a pozorování v této realitě článek sedí naprosto přesně. Mohl bych ještě rozvést, nechce se mi psát, už tak je v článku řečeno vše.

Docela nářez jsou ty čtyři téměř stejné výrazy obličeje na kresbě v článku. Celý ředitel naší divize. Buď je to ještě ke všemu reptoš a nebo tím jak je pořád nemocný (nemoc krve), saje energii. Docela dlouho mi trvalo, než sem přišel na to, že to dělá on. Takovýhle xicht bez emocí, to se jen tak nevidí. Navíc, jak docílil titulu ing. v elektrotecnickém vzdělání když nemá ani technické povědomí natož uvažování, je mi záhadou a „řídí“ fabriku, nějak, možná. Pardon, sem se nějak zamyslel.

Tak z těch profesí psychopatů sem byl 7 let úředníkem, to se asi nepočítá. Vrátil sem se k elektrikařině a tam to snad ani nějak nejde, vlastně asi jde, kolega při každé poruše skáče metr vysoko, všem preventivně vynadá a seřve je. Vzhledem k pobytu na obou březích bych psychopatické jednání zvládl určitě taky kdyby bylo opravdu nutně potřeba.

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-01 15:52:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Divné, že se v top 10ti zaměstnáních nevyskytuje politika.. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-01 16:00:36
Ikona diskutujiciho
sipka

to přece není zaměstnání, vždyť nic nedělaj, jenom chrápou ve sněmovně a občas si plesknou u mikrofonu 😀 😀

Ikona diskutujiciho armag 2019-10-01 17:30:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Politik samozřejmě zaměstnání je a navíc skvěle placené vzhledem k otmu, že jen občas pro něco zvednou ruku nebo nezvednou. V nejvyšší politice je těch psychopatů hodně a pro to na ně lidi tolik doplácejí. Navíc mají třeba imunitu.
Jinak tam chybí třeba exekutor, lichvář a ještě by se našlo pár dalších.

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-03 19:02:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue: 😀

Armag: to jo, na exekutory a lichváře jsem zapomněla

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2019-10-02 11:45:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

představa být bez strachu a mít neomezené sebevědomí je lákavá jen si představte jaké velké věci byste dokázali a jaké ohromné uspěchy byste měli s tím je spojeno další neochvějná morálka na pracovišti mohli byste uskutečnit to co si každý z vás přeje strach je totiž nepřirozená lidská emoce poděkujte temným bytostem že vás když ste byli malý děsili ale je tu jedna otázka jak je možné strach vypnout-)))

Ikona diskutujiciho df 2019-10-02 17:20:09
Ikona diskutujiciho
sipka

No ono záleží pavle z čeho ten strach máš a potom položit si otázku zda je vůbec na místě mít strach. Nám kdysi ve škole říkali (k budoucímu povolání) „kdo se nebojí je blázen a brzo ho to zabije“. Upravil bych to spíš na kdo nemá respekt a chladnou hlavu. Strach se vypnout dá když si sám sobě odpovíš otázky z čeho to pramení a vytvoříš řešení aby tomu jednou pro vždy nebylo. Napiš spíš z čeho … Kdysi sem měl taky strach, ať už ze ztráty zaměstnání, z toho, že někdo bude silnější a dá mi na budku a tak. Blbost. Dyť to vždycky nějak dopadne a je potřeba to zaonačit tak aby to bylo bez ztráty desítky. Pokud má člověk strach už si porogramuje Universum na dění který nechce, to je potřeba si uvědomit.

A proto, že legrace je pořád málo, dáme ještě jednu o psychopatech. Mám kamaráda a je psychopat, pokud jde o rvačky a bitky, zkratové jednání. Kamarádíme ikdyž za těch třicet let co se známe se přátelíme, není nic co odmítnout obě strany (obrazně, oba sme na ženské) a ten má dalšího kamaráda psychopata co pracuje v ochrance a ten v rámci tréningu na skutečný boj občas zajde do hospody kde je černo a vybílí to tam úplně sám. Nepřizpůsobiví si sice vezmou nějaké zbraně s sebou, ale je jim to naprosto k ničemu. Vyšetřující: „prosimvás, proč ste měl s sebou tři mačety, dva řetězy, čtyři nože a boxera? “ „No to byste mě teda urazil, na co Já bych takové věci potřeboval, tím vším mě napadli a tak sem jim to zabavil.“ čekal totiž nad hromadou tady těchto „zabavených“ věcí na zásahovku aby podal vysvětlení, trochu to tam rozmlátili. Tyjící z našich dávek a daní a výpalného…

To jsou aluško dva z těch borců co by tehda jeli řešit to vyhrožování a příslib napadení. Pokud by to zas někoho napadlo, tak fakt na to zapomeňte, pač s těmahle lidma nejsou žádný žerty a dialog… cha cha, na to už je pozdě.

Ikona diskutujiciho 🙂 2019-10-03 16:26:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo, takze po nas stat a zamestnavatele vlastne vyzaduje abychom byli psychopate, nebot vycet jejich vlastnosti je casto, to co si preji od svych potencionalnich zamestnancu… 😁

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-03 19:17:08
Ikona diskutujiciho
sipka

tj 🙂

Ikona diskutujiciho ellie 2019-10-05 17:19:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná na tom něco bude. Mě mamka říkává, že právě ti degeši jsou nejvíc vysoko. Politika, manažéři, ředitel něčeho apod. Zajímavé

Ikona diskutujiciho df 2019-10-06 15:51:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nakonec, „hlídám si své šílenství v únosných mezích, střídavě pobývám na obou březích“, možná sem taky psychopat a šílenec. Kdo ví. Pobyt na obou březích není přec problém, jen to rozlišit co a jak.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek