Začínat pozdě

1.10.2021 v Poselství 1

Lidé mají často mylnou představu, že existuje nějaký pomyslný okamžik, od kterého už je příliš pozdě na to, aby dělali věci, které chtějí dělat. Možná vám některý z těchto výroků zní povědomě:
,,Nemohu se stát designérem. Jsem příliš starý na to, abych změnil svou profesní dráhu.“
,,Nikdy se nevdám, už jsem stará.“
,,Nemůžu začít cvičit. To je pro lidi, kteří jsou mnohem mladší, než já.“Vybíráme si určitá časová okna, ve kterých si představujeme, že bychom měli něco zkusit, a pak věříme, že to už není možné, jakmile to propásnem. Nejsmutnější na tomto způsobu uvažování je, že máme většinou pravdu. Ne proto, že by to skutečně nešlo, ale proto, že můžeme dělat jen to, o čem jsme přesvědčeni, že můžeme.

Pokud si myslíte, že není možné začít vykonávat novou profesi, nebudete chodit na školení, posílat životopisy, ani navazovat kontakty, které potřebujete k úspěchu.
Pokud nevěříte, že je možné se zamilovat, pravděpodobně se nevystavíte na odiv a neotevřete své srdce, abyste někoho pustili dovnitř.
Pokud nevěříte, že vaše tělo může být silnější a pružnější, zůstanete sedět na gauči, místo abyste zkusili nějaký kurz, zacvičili si doma a byli trpěliví.
Místo toho, abyste dělali věci, které by vás přiměly cítit se skutečně naživu a být na sebe hrdí, budete jednoduše sedět na zadku s pocitem frustrace, sebelítosti a možná i trochu závisti vůči těm lidem, kteří žijí podle vlastních pravidel.

S výjimkou fyzických omezení není nikdy pozdě na nic. Bez ohledu na to, co jste dělali včera, nebo jakým typem člověka jste byli, se dnes můžete probudit a rozhodnout se, kým chcete být. Nepřemýšlejte o tom jako o změně. Berte to tak, že teď žijete tak, jak skutečně chcete.

Možná ve svém zbývajícím čase nedosáhnete toho samého, co někdo, kdo začal o desítky let dříve. Nedosáhnete však vůbec ničeho, pokud odmítnete začít. A co je důležitější, s každým dalším dnem budete pociťovat větší rozpor mezi životem, který žijete, a životem, o kterém sníte.

Začněte. Udělejte malý krok. To, o co usilujete, nemusí být nutně konečný cíl, o kterém si myslíte, že k němu potřebujete roky. Je to život v souladu s tím, kým chcete být. Tímto člověkem můžete být právě teď.

© aluska.org 2021

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Majkl 2021-10-01 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za krásný článek. Povzbudil.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek