Zlé oko: Kletba, která vzniká ve vzteku

5.11.2020 v Spiritualita 21

Oči jsou bránou do duše člověka a oční kontakt může vytvořit silné osobní spojení mezi dvěma lidmi. Mrkání, nebo intenzivní zírání, může přenášet moc jedné osoby na druhou. Očima lze vyjádřit všechny druhy emocí, včetně lásky, nenávisti, znechucení, nudy, pohrdání, překvapení a závisti.Zlé oko je způsob prokletí, kterým může člověk vyvolat jen menší smůlu, ale v horších případech i závažné onemocnění, zranění, nebo dokonce smrt. V moment, kdy se všechny destruktivní emoce člověka transformují do jediného nevraživého pohledu, může někoho uhranout. Vůbec se přitom nemusí jednat ani o černého mága.
Zatímco někdo něčemu takovému nepřikládá velkou váhu, mnozí vědci a dávní myslitelé před kletbou Zlého oka varují, protože dokáže napáchat nemalé škody, když se včas neprovedou potřebná protiopatření.

Folklorista Alan Dundes ve své knize The Evil Eye: Casebook vysvětluje, co všechno může zlé oko způsobit:
U někoho to může být jen ztráta chuti k jídlu, nadměrné zívání, nezastavitelná škytavka, nebo zvracení a horečka.

Uhranout lze i zvíře, nebo předměty. Pokud uhranete krávu, může přijít o mléko. Když strom, může zcela uschnout.

Zlé oko může způsobit i choroby, včetně nespavosti, únavy, deprese a průjmu. Pokud se uhrane objekt, například dům, může se rozpadnout, být napaden hmyzem, nebo dokonce shořet.

Doporučuje se vyhýbat i obrazům na domě či vozidle, které symbolizují zlé oko. Dotyčný tím na sebe a svůj majetek přivolává neštěstí.

Historie má se Zlým okem své zkušenosti. Je zmíněno ve starověkých řeckých a římských textech, stejně jako v mnoha slavných literárních dílech, včetně Bible, koránu a Shakespearových hrách. Ačkoli je víra ve zlé oko rozšířená, není univerzální. Průzkum folkloristy Johna Robertse z roku 1976 zjistil, že 36% kultur se domnívá, že má špatné oko nějaký vliv na druhé lidi.

V minulosti bylo uhranutí zlým pohledem velmi obávané a to obzvláště u lidí, kteří byli odsouzení k popravě a před smrtí na někoho upřeli zlý pohled. Kvůli tomu se časem začaly dávat odsouzeným na hlavu kápě, pytle, nebo se jim zavazovaly oči, aby odsouzení nikoho uhranou nemohli.

Zlé oko je specifický druh prokletí a má své kořeny v magii a pověrách. Dejme tomu, že nějaká osoba zažívá neustálou smůlu, má zhoršené zdraví a dějou se jí různé nehody… Než věda dokázala vysvětlit vzorce počasí a teorie o zárodečných buňkách, byla z kletby obviňována každá špatná událost, pro kterou nebyla známá příčina. Kletby, včetně prokletí Zlého oka, jsou odpověď na palčivou otázku: Proč se špatné věci dějou dobrým lidem?

Zlé oko na sebe většina lidí přivolá vlastní vinou. Je to způsob pomsty, která může přijít velmi rychle. Pokud člověk někoho přehnaně kritizuje, provokuje ho, či pomlouvá, může tak zlé oko vyvolat. Je spousta dalších věcí, kterými lze zlé oko přivolat, jako jsou krádež, fyzické napadení, nebo křivda.
Zlé oko však není pouze o zlých úmyslech. Například, pokud někdo přehnaně vychvaluje své dítě, může na něj neúmyslně přivolat zlé oko. Nedoporučuje se ani před druhými moc chvástat, protože zlé oko dokáže snadno vzniknout i ze závisti.

Řešení tohoto prokletí nebývá snadné. K odražení zlého oka se v mnoha kulturách nosí modré amulety symbolizující nebe, mír či zbožnost. Existuje i řada elixírů a potravin, prý pomáhá zejména česnek.

Někteří lidé jsou ze své situace tak zoufalí, že se rozhodnou vyhledat šamany, čarodějky, nebo léčitele, aby jim pomohli. Například v Mexiku se říká prokletí zlého oka „mal de ojo“ a léčí se syrovým vejcem. Vejce je totiž univerzální symbol čistoty a narození, dokáže absorbovat zlou energii, když se s ním převaluje po čele oběti. Pak je nutné vejce rozklepnout do vody. Často se pak začnou objevovat různé děsivé tvary. Dá se z nich vyčíst například pohlaví člověka, který vás uhranul.
Přesný návod, jak diagnostikovat zlé oko za pomoci vajíčka, najdete zde: Návod k rozpoznání prokletí a vlivu temné magie s použitím slepičího vajíčka

Víra ve zlé oko je někdy bagatelizovaná vědou a náboženstvím, ale miliony lidí na celém světě mu věří. Ať už ve zlé oko věříte nebo ne, snažte se mu vyhnout a dejte si pozor, abyste nikoho neuhranuli ani vy sami.

připravila © www.aluska.org 2020 / podle knihy Alana Dundese The Evil Eye: Casebook


Komentáře

Ikona diskutujiciho Dotaz 2020-11-05 07:14:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prosim funguji stranky tadesco? Hlasi mi to chybu 403? Pisu sem ponevadz neznam nahradni odkazy a vim ze jste spratelene weby a mohli by jste mit nejake informace dekuju za odpoved

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-11-05 08:30:35
Ikona diskutujiciho
sipka

nemám žádné info.

Ikona diskutujiciho ivaII 2020-11-05 09:48:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně fungují.

Ikona diskutujiciho Dotaz 2020-11-05 12:07:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Diky a Zvlastni ja zkousel vice pocitacu i mobilu a nic … Poprosil bych teda o mail na TM abych ho mohl informovat ze je zrejme nekde problem

Ikona diskutujiciho tadesco 2020-11-05 13:34:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Zde máte náhradní zdroj: https://tadesco.blogspot.com

Ikona diskutujiciho aneta 2020-11-05 08:48:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám podobnou zkušenost když jsem byla malá. Ve škole jsem si o hodině povídala s kamarádkou a učitelka se na mě tak škaredě podívala a něco mi řekla, už nevím co. Následující hodinu mi začalo být tak hrozně zle, že pro mě máma musela přijít. Zajímavé hned jak jsem opustila školu, tak už mě nic nebylo. Nečekal mě ten den žádný test ani nic jiného, co by to mohlo způsobit. Už tehdy jsem si byla jistá, že mě ta učitelka uhranula.

Ikona diskutujiciho Anit 2020-11-05 13:07:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na vysoký škole jsme měla rok spolubydlící, která pomocí zápalek a skleničky s vodou a tuším házením obsahu skleničky (tuším o stěnu) zjišťovala jestli je někdo uhranutý a odstraňovala to. Tenkrát jsem se o tihle věci moc nezajímala, rituál se dělal venku a nikdy jsem ho neviděla. Nemluvila o tom vůbec, jen když jsem se přímo zeptala slušně a krátce odpověděla. Občas někdo z jejích známých za ní přišel, že slyšel, že dokáže sejmout uhranutí. Tuším za to nic nechtěla, dělala to, protože to věděla dělat, ale nechtěla, aby se o tom lidi dozvěděli.

Ikona diskutujiciho Kiko 2020-11-05 13:30:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O zlých očích můžu vyprávět z vlastních zkušeností. Trpěla jsem na to jako dítě, ale i v dospělosti. Moje matka semnou musela často k takových stařenám (nejedná se o Česko), asi jsou to svým způsobem čarodějky. Dělají rituály vejcem, ale hlavně si něco pro sebe odříkávají, jenže nikomu nepoví co. Máti má tetu, která to umí. Jednou u ní byli rodiče na návštěvě a matka řekla své tetě, že mi není dobře. Teta udělala rituál odříkávání na dálku. Já o tom vůbec nevěděla, ale máti se mě později ptala, kdy se mi udělalo líp a hádejte. Bylo to ve stejný čas, kdy byl dokončen ten „rituál“. Když si doktoři nevěděli rady a nevěděli proč jsem z ničeho nic začala zvracet a mít horečky, stařenky, které to uměly vždy pomohly. A ano, noste něco modrého na ochranu. Korálky na náramku nebo náušnicích, cokoliv. Červený provázek jako náramek je taky ochrana proti uhranutí a zlým očím. Já to měla jako dítě z toho, že mě cizí lidé často příliš chválili. Jaká jsem krásná holčička, jaké mám krásné oči a vlasy atd. Pořád v jednom kuse. Jako dospělá jsem zlé oči bohužel taky zažila. Zažila jsem i zvíře, kterému se to stalo. Nepřežilo. Takže radím uhranutí a zlé oči nepodceňovat. Je to opravdové.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-11-05 13:47:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzpomněla jsem si na paní, která mi psala, že za ní přišla malá dcerka, která se rozhodla, že chce na ochranu modrý kvíteček na krk. Tak jsme po netu spolu vybíraly co by bylo vhodné i ze symbolického ohledu…. možná ta holčička něco vycítila a intuitivně zvolila. A že zrovna modrou barvu? Možná jí někdo něco záviděl.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-11-06 21:37:50
Ikona diskutujiciho
sipka

O těch ženách píše otec Gabriel Amorth
(hlavní exorcista Říma,ale už zemřel) ve své knize Exorcista vypráví.On si jich velmi vážil,říkal že znají pradávnou moudrost,a vyprávěl jak mu v jeden den dvě tyto ženy pomohly.Šel po městě a bylo mu zle a přišla k němu žena,dala mu do ruky vajíčko a něco říkala v cizí řeči,pak vajíčko rozklepla a v něm byl malý had.Otci Gabrielovi se ulevilo,tak poděkoval a šel dál. O chvíli později potkal druhou ženu a ta udělala to samé co ta první,ale z toho vajíčka vytáhla chomáč vlasů a jemu bylo najednou úplně dobře.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-11-10 18:01:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha tak zrejme o tieto ženy išlo pri inkvizícii. Takže čarodejnice existovali ale v skutočnosti to boli ženy ktoré poznali pradávnu múdrosť a vedeli zrušiť kliatby. Keďže cirkev bola na strane zla tak po nich išla.

Ikona diskutujiciho polepšený zablokovaný 😇 2020-11-05 16:24:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže jde vpodstatě o vyslání velmi destruktivní energie pouhým pohledem? Nevěděl jsem, že tohle je vůbec možné :O

Ikona diskutujiciho Michal 2020-11-15 03:19:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Spomínam si na nejakú reportáž zo začiatku 90-tych rokov, kde sa písalo, že okolo 20 ľudí, ktorí sa priamo podieľali na zadržaní odsúdení a poprave Nicolae Ceausescu a jeho manželky Heleny náhle zomrelo v rozpätí asi 2 rokov po tom čo ich mal Ceausescu tesne pred popravou prekliať.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-11-05 21:40:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kdybych měl spočítat kolíkrát se na mě někteří lidé zle podívali tak podle článku bych tady asi nebyl ono to stím okem je podle mě přehnaný lidi bejvaj někdy přehnaně pověrčivý samozřejmě v tom pohledu na tebe něco skočit múže ale nic vážnýho to není jiná věc je pokud to někdo dělá umyslně za účelem prokletí a lidi takových kledbiček kolem sebe musí způsobovat nespočet ale uroven nebezpečnosti je zde velmi nízká

Ikona diskutujiciho Marcel 2020-11-05 21:57:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na Slovensku je pre toto názov: „skapať z očí“. Otec mi hovoril zážitok, že keď bol malý. Niekto sa na neho „zle pozrel“ a bolo mu z toho naozaj zle. Rodičia mu uvarili čistec: napil sa ho, potom sa potrela výluhom tvár – a to ho zachránilo. Hovorí sa, že z takéhoto „zlého pohľadu“ sa môžu človeku až zauzliť črevá.

Ikona diskutujiciho aneta 2020-11-06 08:31:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.lifee.cz/laska-a-vztahy/sona-38-hypnoza-mi-znicila-karieru-i-manzelstvi-nemohu-se-z-toho-vzpamatovat_158709.html – tak tohle je hodně drsný, doporučuji

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-11-06 13:21:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se to zdá jako ty vymyšlené příběhy z ženských magazínů. Autentické popisy zkušeností od někoho kdo to zažil a nedělá publikační činnost vypadají jinak. Leda by to někdo komplet přepsal, ale tím by ubral textu na rajcu, protože originál je vždycky emoční a díky tomu čtivější. Chybí tam podrobnosti, které obvykle lidé při skutečném popisu zkušeností píšou. Podle mě je to vycucané z prstu, šokující nadpis, aby byly kliky na reklamu. Navíc by se žádný hypnotizér k takové věci neupsal, protože by si tím úplně zničil podnik.

Ikona diskutujiciho Vera 2020-11-13 14:31:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsemstařešina A od mojí babičky vím, že se miminkům dávala červená mašlička aby „je někdo neuhranul “ Viděla jsem ji i na hříběti. Faktem je , že upřený pohled někdo těžko snáší i v dospělosti. A mašlička odvedla ten první nápor zkoumavého pohledu. Hypnotizéři určitě o tom ví své.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-11-13 21:47:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Že oko sklouzne na výraznou barvu, takže odvede pozornost? Tedy spíše psychologický trik než kouzlo. Důmyslné.

Ikona diskutujiciho faolinka 2020-11-13 19:54:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

my u nás sme vždy hovorili, že dostal/a z očí, pomáhal na to čistec, odvar, ak po umytí tváre a očí ostal odvar mliečny, tak z očí bolo úspešne odstránené, človek sa potom už cítil lepšie …..

Ikona diskutujiciho Petra 2024-05-17 16:36:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co použit, když jsem bývalému dala naše svatební fotky, a on sice nevím co s nima udělal a nevím ani jedtli jeho milenka,která s nim bydlí,s nima něco udělala, ale od té doby co se k němu nastehovala (a musela fotky najit) je mi psychicky zle.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek