Zoči: Jak se zbavit uhranutí

7.6.2022 v Energie 19

Na Slovensku, Maďarsku a zejména v romské komunitě, je znám pojem ,,zoči“, nebo „skape z očí”. Je to forma uhranutí. Uhranutí je něco podobného jako prokletí, ale zatímco na prokletí je většinou potřeba udělat potřebný magický postup, uhranutí vzniká spontánně. Je to zlý pichlavý pohled, nenávist a závist. Když se na vás někdo podívá s nenávistí a pošle na vás svoji destruktivní energii, můžete poté trpět různými potížemi jako jsou zdravotní problémy, deprese, nebo smůla.Uhranutí se prý velmi snadno dělá, když někdo jí, protože při přijímání potravy máme do sebe otevřený energetický kanál a díky tomu jsme oslabení. Také proto mnoho hypersenzitivních osob nesnáší jídelny a chce jíst spíše v soukromí kde se cítí bezpečně. A proto se i říká, že jíst se má v klidu, že si na to člověk má udělat čas a ne do sebe za poloběhu naládovat párek v rohlíku, aby stihl další schůzku.

Zoči, neboli uhranutí pohledem, je stav, kdy se na vás někdo tak strašně zle podívá, že vás sevře na hrudi a udělá se vám blbě. Chce se vám například i zvracet, dostanete teplotu , nebo máte zažívací potíže. Může vám to udělat i naprosto cizí člověk, pokud je na to dost zamindrákovaný. Nemusíte si to ničím „zasloužit“.

Jednou se mi například stalo, že jsem vyjížděla z parkoviště. Můj muž řídil a já byla jako spolujezdec. Dívala jsem se okýnkem ven. Podél výjezdu vede chodník a po tomto chodníku šla stará žena, vypadala tak na 70, oblečená byla do sepraného civilu a měla zelené oči. A ta se na nás zdálky dívala, jakoby nás nenáviděla.
Museli jsme zastavit, abysme dali přednost na hlavní cestě, takže jsme zůstali stát u toho chodníku.
Najednou se žena rychlým krokem vydala k našemu autu, zastavila se až těsně u okýnka a přes sklo na mě vrhla nenávistný pohled. V tu ránu se ve mně sevřely vnitřnosti a udělalo se mi strašně zle. Skutečně mě vyděsila. V životě jsem nic podobného nezažila a kdybych neměla tuto osobní zkušenost, možná bych romský folklor o „zoči“ brala s rezervou. Ale ne za těchto okolností… Zoči je skutečnost.
Zasloužila jsem si to něčím? Udělala jsem jí něco? … Ne. V životě jsem ji neviděla, ani předtím, ani potom. Ale takový je zkrátka život. Pohybují se tu zlí lidé a nemusíte nikomu ublížit, aby vás nenáviděl a aby vám uškodil. Mnohým lidem asi stačí jenom to, že vidí dva krásné mladé lidi a už srší jedem.
Po příjezdu domů jsem to sundala křišťálem a studenou vodou. Zoči totiž není tak složité jako prokletí, je to spíš destruktivní otisk a ten se dá docela dobře umýt, když víte a máte čím.

Na Slovensku je známý lidový návod, jak se zoči zbavit a také zahrnuje očistné omývání. Slováci k tomu používají bylinu čistec. Pokud čistec neznáte, zde jsem si dovolila vložit o něm menší povídání, protože si myslím, že si tato užitečná bylinka zaslouží pozornost a kdo má zahrádku, by mohl zvážit, jestli by si tam čistec neměl raději zasadit. Mohli bychom tak společně obnovit starou tradici, která už v moderní době není mezi lidmi známa.

Čistec lesní – Stachys sylvatica
Čistec je vytrvalá hluchavkovitá bylina dorůstající výšky až do 120 cm. Jméno byliny vychází z její vlastnosti čistit rány a podpořit hojení. V dřívějších dobách byl čistec užíván k léčbě řezných ran a různých druhů poranění ve formě obkladů. V historii byla rostlina považována za prostředek proti hadímu uštknutí, ale také proti pomluvám, uřknutí a zlým jazykům. Novověcí alchymisté se domnívali, že v nati čistce se nachází v různých formách zlato, v dnešní době však víme, že zlato není to nejcennější, zvlášť jedná-li se o zdraví.
Slavný bylinkář 17. století John Gerard byl rostlinou skoro omámen a popsal její úžasné léčivé vlastnosti v některých svých spisech. John Gerard byl zřejmě sám poraněn kosou a nedaleko bydlící farmář mu ošetřil zranění čistcem. Je zaznamenané, že několikrát poté tento slavný bylinkář použil čistec k léčení velmi závažných zranění – některé dokonce životu ohrožující.
Švýcarský bylinkář Johann Kunzle popsal čistec lesní jako bylinu posilující srdeční funkce podobně jako náprstník velkokvětý, ovšem s menším výskytem nežádoucích účinků.
Má protikřečové vlastnosti a léta je zmiňována ve starých prescriptiones magistrales k léčbě bolesti způsobené křečemi a k léčbě bolesti kloubů. Díky obsaženým látkám čistec vykazuje adstringentní (stahující) potenciál s antiseptickými vlastnostmi, což z něj dělá přípravek proti krvácení, k podpoře hojení, ale také prostředek k léčbě průjmů. S ohledem na tradiční farmacii je na čistec pohlíženo jako na univerzální prostředek proti velké skupině nemocí. Nať čistce vykazuje léčebné vlastnosti včetně antipyretických (snížení teploty), antiseptických (proti mikrobům), antibakteriálních (proti bakteriím), adstringentních (svíravý), antispasmodických (protikřečový), karminativních (proti plynatosti),  diuretických (odvodňovací), vermifugních (odpuzujících červy), hypotenzních (snížení krevního tlaku), tonických a stomachických účinků.
Éterický olej čistce působí antibakteriálně jako přírodní antiseptikum, tříslovinné látky na sebe nabalují a neutralizují cizorodé látky, detoxikují. Obsahový stachydrin, který se z rostliny extrahoval ve válečných dobách, dokáže zastavovat krvácení, navíc pomáhá hojit rány. Čistec se s oblibou používal na vnitřní i vnější krvácení, proti křečím, dně a bolestím kloubů.
V gynekologických zákrocích se čistec často používal k zastavení silných krvácení. Lidoví léčitelé podávali čistec ke zvýšení tonu dělohy, ke snížení vysokého tlaku, k sedaci, dále při potížích s prostatou a při infekcích dolního segmentu močových cest.

Jak se zbavit Zoči tradičně po slovácku
Čistec se povaří ve vodě a odvar z něj se nalije do hlubokého talíře. Když odvar trochu vychladne, zasažený trošku odvaru vypije. Poté se s odvarem potřou oči, celý obličej, ústa i nos postiženého.
Pokud se čistec „srazil“ v talíři, dotyčný byl skutečně zasažen uhranutím Zoči.

Zbytek odvaru raději vyléváme venku mimo dům, abychom si při vylévání do odpadu náhodou vytaženou destrukci nezavlekli do domu.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Aslan 2022-06-07 09:00:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnešný článok lahodí môjmu oku. Ďakujem že zachovávate naše tradície ktoré som už ani ja nepoznal.

Ikona diskutujiciho janishka 2022-06-07 09:04:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju. Mívám problémy které jsou v článku že mi vadí jíst v jídelně se spoustou cizích lidí. Nechápala jsem proč ale asi to je ono. Máme zahrádku tak řeknu mámě aby čistec zasadila a ukážu jí tento článek.. Bylinky má moc ráda. Podle mě je to skvělý nápad.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-06-07 09:06:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasný článek paní Alue, zvažte že byste mohla něco napsat také o pelyňku. Pokud máte zkušenost.

Ikona diskutujiciho Lucia Chum Polívková 2022-06-07 12:03:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Som zo Slovenska a mňa moja babička učila zhadzovať uhlíky a tak sa zbavovať zoči..ju to naučila jeje babička..atď.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-07 16:12:47
Ikona diskutujiciho
sipka

A jak probíhal ten rituál s uhlíkama? Třeba bysme z toho mohli udělat nějaký další návod, ať lidové postupy nevymírají.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-06-07 22:32:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Zhazování uhlíků (tedy vypálených zápalek) je očistný rituál s tradicí, kterému vymření zatím určitě nehrozí. V romské kultuře je i dnes běžná, i když ne každý má s touto kulturou kontakt. Nicméně píše se o tom snad v každém pojednání, které se zabývá romskými zvyky a „čarováním“, jelikož v dnešní době je na to spousta grantů.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-07 22:47:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tak, pálení sirek. O tom jsem četla diplomku, dělají to brněnští romové. Házeli to nějak do sklinky a podle toho zjišťovali jestli jsou nebo nejsou… ale co se týče řešení/očisty, o tom nic popsané nebylo v souvislosti se sirkama.

Ikona diskutujiciho Ema 2022-06-07 12:13:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Áno, čistec odskúšaný na mne, mužovi aj deťoch. Ako malá som videla mamu sa kúpať v odvare z neho. A je to tak, keď sa ním umyjem a cítim sa ok, voda je čistá, akonáhle vnímam, že teda na mňa niekto zle pozrel alebo dokonca sa mi stalo, že ma niekto zle ohovoril, tak v odvare boli zrazeniny. Muž mal pri odvare z čistca dokonca veľmi zaujímavý transcendentalny zážitok…

Ikona diskutujiciho astrei 2022-06-07 12:17:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nějak mi uniklo, že jsi už sezdaná – opožděně přeju, ať je váš společný život bohatý na štěstí a lásku. 🌹

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2022-06-07 13:17:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

takových lidí je co se na vás zle podívá znám dost lidí co jsou na to citliví zlých pohledů sem zažil mnoho ale že by mi to nějak ubližilo to ne jenom to vyvolávalo nepříjemný pocit z toho člověka ale jednou se mi stal podivný případ byl sem v supermarketu a 7 metrů dál mě soustředěným pohledem sledovala žena ve středních letech která byla doslova oblečena celá v černým a začal sem citit intezivní pocit strachu až sem se otočil po chvilce sem strach ovládnul a říkal sem si že toto vypadá na cílené prokletí na sadil sem úsměv a šel sem k ní a mezitím mě stále sledovala až sem byl těsně vedle ni tak sem řekl dobrý den a ona na půl dopáleně čemu se směju a já jí říkám tomu vašemu oblečení vypadáte jak čardějnice a že do halowenu zbývá měsíc že se připravuje zbytečně s předstihem a ona budeš litovat a šla pryč navstekáná zrudlá a já sem byl vysmátej doopravdy a v klidu sem dojel domů o pár dní později sem začal vidět černé stíny a duchy kteří scházovali věci třiskaly dveřmi a nejaktivnější byli v noci kdy nademnou stálo několik postav tak sem se naštval protože sem byl rozespalej a zařval vypadněte a oni zmizeli pak požádal konstruktivní síli vesmíru pak byl chvíli klid ale byli neodbytní vracely se že je dotyčná za mnou asi furt posílala po každý se stačilo naštvat ona ta vaše vůle jak pak vyžene potom sem se ještě sprchoval ledovou vodou to taky hodně pomáhalo to se vyčet u jiných článku zde

Ikona diskutujiciho Marcel 2022-06-07 16:15:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stalo sa to môjmu otcovi ako detsku (50.te roky) a presne týmto postupom ho zbavili „skapania z očí“ (skapať z očí). Len jednu vec mi hovoril inak a to, že oni nezbierali čistec v lese, ale na poli. Cez google som našiel čistec rovný, možno je to on.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-07 16:21:02
Ikona diskutujiciho
sipka

V CZ ,,čistec rovný“. Bude mezi nimi asi takový rozdíl jako mezi hluchavkou žlutou a fialovou, nebo jako mezi rajčetem keříčkovým a tyčkovým.

Ikona diskutujiciho klara 2022-06-07 21:30:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alu a nepomohlo by aj vydymenie šalviovou tyčinkou? Párkrát prejsť tyčinkou okolo človeka?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-07 22:45:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se to dělá. V Indii běžná praxe.

Ikona diskutujiciho beata 2022-06-08 09:34:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý deň , u nas sa okrem palenia zapaliek použivalo poti urieknutiu, pretriet sa opakom napr. tielka, trička niecoho co mate ako prvu vrstvu oblecenia na tele.

Ikona diskutujiciho Ivo 2022-06-08 12:06:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže to vždy ublíží člověku, na kterého je tato zloba vyslána? Já myslel, že člověku se vrací to, co vysílá, takže by to spíše mělo ublížit tomu člověku co uhrane, ne jeho oběti.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-08 12:20:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Položím ti hypotetickou otázku. Když někoho zastřelíš, kdo bude mrtvej. Ty, nebo ten člověk?

Ve světě plném psychopatů tě může kdykoli zranit kdokoli a můžeš k tomu dojít jako slepej k houslím. O nějakém návratu vyslaného se můžeme bavit až dodatečně, ale tak jako tak k poškození dojde.

Ikona diskutujiciho Leda 2022-06-08 23:01:46
Ikona diskutujiciho
sipka

„Takže to vždy ublíží člověku, na kterého je tato zloba vyslána?“
Pokud se někdo důkladně zabývá magií, pak vrácení zlého „daru“ zpět ke zkušenému magikovi může být záležitost dlouhodobá. Spíš až po letech ho to dostihne. A pokud je napadený duchovně velmi čistý, nejspíš se od něho útok odrazí a vrátí.

Ikona diskutujiciho Leda 2022-06-08 23:14:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkušenost – Kdysi dávno jsem si v práci dělal srandu z jména kolegy, co tam nebyl. Druhý mne mírně napomenul. Už jsme nebyli kluci. Za pár týdnů jsem kolegovi nabídl nějakou opravu u něho doma. Jenže se nepovedla, mrzuté. V práci pak se kolega nahlas sháněl po nějakém dobrém mechanikovi, to mne vůbec nepotěšilo. Po letech jsem pochopil, že odraz se dostavil, trval několik týdnů.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek