Zrcadlový efekt empatie: Proč vás někteří lidé začnou okamžitě nesnášet

23.9.2023 v Psychologie 30

Empaté automaticky zachycují osobnost, zvyky a emoce ostatních lidí a promítají je zpět k jejich právoplatným majitelům. Jmenuje se to „zrcadlový efekt empatie“.
Všichni jsme už zažili situaci, kdy jsme se ocitli v blízkosti někoho, kdo k nám buď okamžitě projevil nechuť, nebo se u lidí, které už nějakou dobu známe, náhle objeví bizarní zášť. Pro tuto změnu jejich chování nemusí být jasný důvod. Bez ohledu na to, zda se tito lidé snaží skrýt své pocity nebo ne, empat jejich odpor vnímá a necítí se dobře.To, že někdo nenávidí druhého, je naprosto normální součást života. Každý jsme jiný a vždy se najdou lidé, se kterými si nerozumíme, ať už jsou citliví nebo ne.
Pro Empata je často matoucí, proč se k němu někteří lidé chovají hnusně, když přitom ví, že je sympatický a důvěryhodný člověk.

Kromě skutečnosti, že někteří lidé budou vždy chtít vzít světlo těm, kteří září, existují ještě další důvody, proč někdo ve vašem okolí ochladne, nebo se okamžitě někomu novému znelíbíte. V případě, že jste Empat, jsou to následujcí důvody:
– Působíte jako zrcadlo
– Vaše vibrace je příliš vysoká
– Vaše mlčení je nesprávně interpretováno druhou stranou

Zrcadlový efekt empatie
Je běžné, že lidé jednají neautenticky. Skrývají to, kým skutečně jsou, protože se jim nelíbí určité aspekty jejich vlastní osobnosti. Empat má schopnost to nevědomky odrážet.
Někteří lidé skrývají pravdivé aspekty své osobnosti, aby mohli manipulovat s ostatními. Ale většina jedná neautenticky, aby zapadla. Strach z toho, že budou souzeni nebo nemilovaní za to, co se jim na nich nelíbí, je nutí nosit masku. Dokonce i ti, kdo mají citlivou povahu, se před světem často přetvařují. Jsou však i lidé, kteří si masku nikdy nesundají a projdou celým životem s falešnou identitou.

Když se člověk setká tváří v tvář s empatem, nelze se před ním skrýt. Falešná maska se sundá. Vlastnosti, které dotyční pracně skrývali nebo popírali, se jim nyní servírují přímo před obličej. To často způsobuje, že jsou jejich špatné pocity ze sebe nasměrovány proti empatovi. Pobývat v blízkosti empata může vynést na světlo cokoli, co bylo pracně pohřbeno a může to způsobit silný odpor. Ti, kteří prožívají odpor, si však neuvědomují, je jejich intenzivní zášť vůči empatovi je prostě odrazem jejich stínového já. V zrcadle empata se prostě ukáže vše, co je za normálních okolností skryto.

Protože empat zachycuje emoce jiných lidí, skryté chování a skutečné osobnostní rysy, může je převzít a promítnout je zpět k jejich právoplatnému majiteli, i když si neuvědomuje, že to dělá. Cokoli skrytého, jako je nejistota, potlačovaný stud, vina nebo hněv, se buduje o to silněji, čím déle je to pohřbeno. Pokud má někdo vlastnosti, které se mu na něm nelíbí, připomenou se mu, když je v přítomnosti empata. To je jeden z důvodů, proč se k empatovi může vytvořit okamžitá nechuť. Pokud jste to zažili, mohlo se stát, že jste dotyčnému ukázali pravdu, kterou popírá. Nebo to může být další důvod…


Vaše vibrace jsou příliš vysoké
Někteří lidé kromě empatů, nemohou vystát lidi, kteří vibrují čistou a vysokou energií. Když na sobě pracujete stáváte se čistšími a světelnějšími. To může způsobit odmítnutí ze strany těch, kteří potřebují nízkoúrovňové vibrace.
Možná jste si také všimli, že když jste na emocionálně nízké úrovni, někteří přátelé vás takto preferují. A když zrealizujete změny a dostanete se do vysokovibračního stavu, těm stejným přátelům se najednou už nelíbíte. Mohou se vás pokusit vrátit dolů, uhasit vaše vnitřní světlo a štěstí. Vysoké vibrace mohou odpudit i lidi, které máte rádi. Cítí změnu, ať už je to vizuálně zjevné, nebo ne. Lidé vždy vycítí, když někdo druhý změní nebo zvýší svou frekvenci.

Ne každý člověk je schopný zvýšit své vibrace, protože na to ještě není připraven. Proto se takoví známí mohou pokusit stáhnout vás dolů k sobě. Pokud se nenecháte ovlivnit, může to způsobit nepřátelství vůči vám a je to důvod, proč k vám začnou cítit odpor.

Vaše mlčení je nesprávně interpretováno
Pro lidi s nízkým sebevědomím, kteří si sebou nejsou jistí, jsou vaše tiché a někdy vzdálené způsoby často považovány za formu neúcty nebo pohrdání.
Protože občas můžete působit, že jste emočně a myšlenkově vzdálení, mohou to druzí považovat za nadřazené chování. Špatně předpokládají, že si myslíte, že jste nad nimi.

Pokud empat jedná odtažitě nebo vzdáleně, je to proto, že je přetížen. Když empat přijal příliš mnoho podnětů ze svého okolí a potřebuje se zregenerovat, začne být neviditelný. To poslední, o co unavený empat stojí je, aby ho někdo druhý zahrnoval svými problémy a duševním hnisem. I zdvořilostní konverzace pro něj může být zatěžující.
To je často druhou stranou interpretováno jako odmítnutí nebo urážka. Protože ostatní lidé normálně necítí to, co cítí empat, je pro ně obtížné pochopit, proč se odtahuje.

Čím je někdo vnitřně nejistější, tím více ho uráží vaše tiché chování. Takže, pokud si k vám někdo vypěstuje averzi bez jasného důvodu, neberte si to osobně. Jen zapracovalo vaše zrcadlo.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Danny 2023-09-23 05:00:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím špatně pochopeným mlčením mám bohaté zkušenosti – řekla bych, že to je většinou ten důvod, proč mě někdo nemá rád. Ale já zas nemám ráda lidi, co jsou užvanění a hluční.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-23 09:12:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Někdy je mnohem lepší mlčet. Alespoň se víc dozvíš.

Ikona diskutujiciho Lily 2023-09-23 06:43:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ajejej, dalsi z milionu clanku, jak nekdo nenavidi nejakou vyssi bytost pro jeji jedinecnost? Doporucuji, obzvlaste po vlastnim zazitku na tomto diskuznim foru kam jsem jednou prispela, se najdrive naucit alespon zakladum slusneho mezilidskeho chovani a drze nenapadat lidi, kteri maji jiny nazor nez nejaka udajne vsemi ublizena bytost. Neni nic komictejsiho nez lide, ktere okoli opravnene nesnasi za jejich chovani a ti si namlouvaji, ze jim vsichni zavidi. Tohle je totiz uplne jina kategorie. Pa

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-23 09:17:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mě působíš jako ublížená bytost ty, Lily. Zřejmě máš psychický problém, nebo silný komplex. Ale jestli chceš ušetřit energii a čas, tak ti narovinu říkám, že obtěžováním lidí na internetu se tvoje psychické problémy nespraví. Zkus třeba psychologa, meditaci na vděčnost a sebelásku, nebo kraniosakrální terapii.
Moderovaná diskuze je kvůli útokům, reklamě a spamu. Slušným diskutujícím nijak nezavazí, nadávají na ni jenom ti, na které je tato ochrana zapnutá, protože jim brání sem posílat svoje hnisy. Až se jednou vyhnisáš, tak se klidně vrať, rádi tě tu uvidíme. ❤

Ikona diskutujiciho Lilith 2023-09-23 09:59:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Co očekávat od člověka který ani nechápe rozdíl mezi profesionálním webem a diskuzním fórem.

Ikona diskutujiciho Filomena 2023-09-23 10:16:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek má základ ve věcech které jsou v psychologii normálně známy. Jde vidět že o lidské duši nic nevíš a jen hledáš trapné záminky proč urážet člověka který tento web vede, nutno říct že mimořádně kvalitně. Pokud jí chceš někdy v životě dosáhnout alespoň po kotníky, budeš na sobě muset hodně zapracovat. Už aby jsi začala.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-09-23 13:07:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimo jiné, tenhle článek vůbec není o jedinečných vyšších bytostech. Jen připomíná jednoduchou skutečnost, že lidi na různé duševní úrovni spolu můžou špatně vycházet. A popisuje ji pojmy vnitřní vibrace, místo opisování „různých názorů a postojů“. Pojem vnitřní vibrační stavy se mi taky moc nelíbí, asi proto, že jsem viděl příliš mnoho hloupých článků které o něm mluvily. Ale je to docela přesné a věcné.

Ikona diskutujiciho Wei 2023-09-23 20:47:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Řekla bych, že tam není napsané že by byl empat nějaká vyšší bytost

Ikona diskutujiciho Lily 2023-09-23 06:46:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeste dodatek. Pak treba ani nebudete potrebovat cenzurovanou diskuzi, ve ktere temer nikdo neni. Pa

Ikona diskutujiciho Koblih 2023-09-23 09:23:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobře že tu moderovaná je. Aspoň se nemusíme zdržovat s opičáky tvého typu.

Ikona diskutujiciho julka 2023-09-23 09:27:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Ak si vtedy písala rovnaké veci ako dneska tak sa nediv, že ťa nikto nepochválil. Skôr na zadok by to chcelo.

Ikona diskutujiciho Karel 2023-09-23 09:50:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Potrefená husa se vždycky ozve.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-09-23 09:20:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za skvělý článek 🙂 Stalo se mi že mě nesnášeli lidé které jsem jinak měla ráda nebo jsem jim nic neudělala a ani jsem s nimi nikdy nemluvila. Vrhali na mě zlé pohledy. V dětském věku to člověku nedojde. Místo toho jsem pořád řešila co je špatně se mnou. Jestli jsem se nějak zle na ně podívala, nebo něco a nepřišla jsem na nic. Ztratila jsem přemýšlením o těchto lidech spoustu energie. chjo.

Ikona diskutujiciho františek 2023-09-23 09:26:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někteří lidé mají nutkavou potřebu vytvářet si ve své hlavě nepřátele. Zažil jsem situace co popisuje zuzi a většinou se nakonec ukázalo že jsou to jejich emoční bloky.

Ikona diskutujiciho Xind 2023-09-23 22:20:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo schopnost kohokoli zkopirovat- chovani mluveni ton hlasu jednani je vetsinou k uzitku ale obcas to ty lidi nastve kdyz pak vidi svoje negativni nebo utajene vlastnosti.. rekl bych tak v 5%

Ikona diskutujiciho Lydia 2023-09-23 09:53:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, a nebo je to prostě úplně obyčejná závist. Hlavně pokud vadíte nějaké ženské a hlavně pokud je tlustá a stará zatímco vy ne. just saying.

Ikona diskutujiciho radši nic 2023-09-23 10:24:32
Ikona diskutujiciho
sipka

… au. 😀 😀 😀

Ikona diskutujiciho Terezka V. 2023-09-23 10:22:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem přestupovala na jinou školu a děcka ve třídě se nějak dohodly že se se mnou rozloučí mailem, došlo mi jich fakt asi 10. Jeden z nich byl od holky se kterou jsem za půl roku ani jednou nemluvila. Ani se mnou nenavazovala oční kontakt. Myslela jsem si že je to tím že jsme se vždycky nějak minuly nebo nebyl důvod ji oslovit protože jsem měla kamarádů dost ve třídě. Ale vlastně to byla jediná holka se kterou jsem nikdy neměla žádný kontakt akorát mi to nedošlo. A v té zprávě bylo jak jsme si nepadly do oka a že mi přesto přeje všechno dobré. Hleděla jsem na to a vůbec nechápala co si v hlavě vyrobila za scénář. Takže se mi vlastně cíleně vyhýbala a já jsem si toho ani nevšimla. Jak mi mohla nepadnout do oka holka o které nic nevím ani jsem s ní nemluvila mi dodneška není jasné.

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-09-23 10:24:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek.

Ikona diskutujiciho Q 2023-09-23 11:11:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

díky 👍

Ikona diskutujiciho Iveta 2023-09-23 11:28:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ze života 👌

…..děkuji 🐱🍻💛….

Ikona diskutujiciho kiana 2023-09-23 12:44:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A některým lidem vadilo, že když řekli nějakou poznámku, která většinu lidí např. rozhodí nebo vyvolá přemýšlení nad sebou, tak si toho člověk nevšímá (i když o tom vím tak nereaguju, protože mě to nezajímá). Někdo to bral jakože pro mě není natolik důležitý, abych si všímala jeho názoru (=vyhazovala čas a energii na řešení jeho narážek). Což je pravda, že nikdo není natolik důležitý, abych si brala osobně nebo za své (přejímala) jeho názory. A taky (to samé) když někdo vysvětloval nějaký svůj názor na nějaké téma a já svůj i přes to nezměnila, tak to bral jako útok na sebe. To znamená, že se cítil nadřazený a myslel si, že ho musím poslouchat (myslet si to, co on chce).

Zkusila jsem párkrát vypátrat, co těmi narážkami myslel a proč je dělal – myslel tím vždy nějakou pitomost a jeho motivace byla pouze že mě chtěl rozhodit=ovládat. Nikdy to nebylo tak, že by to bylo něco důležitého, co by si fakt myslel.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-23 13:41:24
Ikona diskutujiciho
sipka

V životě je moc důležité umět lidi brát s rezervou, hlavně ty cizí. Když to člověk neumí vypouštět a drží si to v sobě, tak mu jinak pukne hlava z jejich toxinů, nebo si zruinuje zdraví.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-09-23 14:12:52
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pravda, dřív jsem si to brala a pak jsem se postupně naučila, že cizí lidi nemá moc smysl brát vážně. Tento přístup jsem se naučila zkušenostmi: https://www.youtube.com/watch?v=t8dTBVe2EZM&ab_channel=VickitaTrivedi

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-09-23 18:55:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Čím víc hovadin uslyšíš, tím je to postupem času snazší. Škoda že nám to nikdo nevysvětlil, když jsme byli smrkáči. – No jo pardon, protože vlastně chtěli abysme byli poslušní k příkazům dospělých. 😀

Ikona diskutujiciho mike 2023-09-24 09:07:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem za článok alue, potvrdzujem zo skúseností, ako hovoríš, čím viac hlúpostí počúvaš, tým je to jednoduchšie odfiltrovať. Nepovedali nám prakticky nič, na všetko sme si museli prísť, a museli sme si tým prejsť sami, úsmev. Ale nakoniec sa tréning vyplatil.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-09-23 13:01:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za výborný článek. Dobře a přehledně uspořádané a vysvětlené věci, které si člověk sám pro sebe obtížně uvědomuje.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-09-23 14:09:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No a já když cítím špatné emoce tak je to proto, že mám svoje hranice, které nikomu neřeknu a každého nechám, ať si dělá co chce. Když udělá něco zásadního, co se mi nelíbí, tak od něj postupně odcházím (hledám na něm chyby a cítím špatné emoce když dělá něco dobrého). Je mi jedno, jakou má vibraci.

Zásadní chyby: když jsem s někým ve vztahu a zamilovaná pokud podvádí nebo dělá něco jiného proti mému nejlepšímu zájmu, když by se se mnou někdo ze svobodné vůle nebavil (pokud by měl víc svobody), když si myslím že nejedná podle svého srdce v důležitých věcech (můžu se mýlit ale i tak by mezi námi byl zásadní rozdíl v prioritách), když si myslím že mě nechápe (co a proč cítím, dělám, proč si co myslím), když si myslím že mě odsuzuje za věci které nejsou pravda nebo u kterých neví jak to bylo protože u toho nebyl a když to objasním tak tomu/mi nevěří, když nedává najevo souhlas/podporu a nechává mě hádat co si (o mně) myslí, když je někdo „hot and cold“ tedy jednou se chová láskyplně a pak se se mnou dlouho ani nebaví nebo se chová špatně pak zase dobře a tak dokola, když si o mě myslí špatné věci (např. že jsem pod ním/horší než on protože jsem vyjádřila emoce nebo protože jsem se mu ozývala moc často), když neumí normálně komunikovat jako člověk (tzn. pokud se mu např. nelíbí že se ozývám moc často/moc málo tak to má normálně říct co a proč se mu nelíbí – pozorovat něčí autentické chování a pak odejít – to dělám u zásadnějších věcí které se nedají vykomunikovat*.. nebo když něco řeknu a on neumí odpovědět protože „to je moc přímé“ či „měla by být při komunikaci jemnější energie“ a podobné nesmysly – já umím odpovědět na cokoli = každý, když se mu chce/má motivaci=jsem pro něj důležitá umí odpovědět)

Samozřejmě si můžete říct, že když bych někomu na začátku vztahu řekla, že nevěra je pro mě no-go, tak mě samozřejmě podvádět nebude když ví, že by mi to hodně vadilo a má mě rád. Jenže já když jsem do někoho zamilovaná, tak se po ostatních mužích přirozeně ani nekoukám a partnera chci na stejné nebo vyšší úrovni, abych k němu mohla vzhlížet – v tomto být lepší nikdo nemůže, protože tento přístup je nejlepší co může být, takže by to měl mít stejně jako já s tou zamilovaností a věrností. Pokud bych někomu řekla, že nevěru nesnáším, a on věrnost „na sílu“ dodržoval, stejně by nebyl zamilovaný (nikdo se nemůže donutit být zamilovaný). Proto se to nedá vykomunikovat = toto buď je a nebo není.
Dále „když si myslím, že mě nechápe“ a podobné „když si myslím, že mě odsuzuje“ nebo „když si o mně myslí něco špatného“ by mohla být moje projekce, ale já když si to myslím, tak jedině na základě faktů (nikoli nějakých domněnek) a doposud jsem se ve svém úsudku nespletla.

Jelikož to je hranice, tak toleruju poměrně hodně než se rozhodnu odejít (tzn. nechci po nikom, aby mi každý den říkal, jak jsem úžasná – ale když i po roce tápu co si o mně vůbec myslí, je jasné, že to za celou dobu nedával dostatečně najevo / ani jednou to během celého roku jasně nevyjádřil).

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-09-23 17:59:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

super článek. A toto znám velmi dobře „Bez ohledu na to, zda se tito lidé snaží skrýt své pocity nebo ne, empat jejich odpor vnímá a necítí se dobře.“ Poslední dobou se mi takováto vnímání zesílila,…

Ikona diskutujiciho Reny 2023-09-23 21:19:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je článek přesně pro mě, setkávám se s tím celoživotně a dokonce i tehdy, kdy jsem ještě nestačila ani ústa otevřít. Jako mladší jsem si vždycky říkala, co je, co se děje, co je na mě divného? nepokálel mi holub hlavu nebo nebliká mi na hlavě nějaká žárovka? Dnes už to vnímám jinak, já „je“ totiž dokážu hned zavětřit a přečíst, stačí mi, když se na ně podívám, podotýkám – klidně, mírumilovně, s úsměvem. Dokonce se už těmi pokřivenými, hnusnými obličeji bavím, mám z „nich“ doslova srandu, jak jsou hloupí a tupí a ani to nedokáží skrýt. Kolikrát už jsem zažila, kdy mě aspoň chtěli stáhnout do bažin. Nikdy sem se nedala, mnohdy je to vyčerpávající, ale věřím, že mě nedostanou.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek