1. / Původ a úkol kamenů na tomto světě

17.3.2011 v E-shop Alue.cz 24

Vítejte v seriálu o kamenech.

Nejdříve trošička teorie, rozebereme si pojmy, aby bylo jasné, o čem se bavíme a o čem ne:

Na světě neexistuje pouze KÁMEN.

Kamenů je mnoho druhů. Máme horniny, které se používají ve stavebnictví, máme šutry, které se volně válí různě na zemi a v polích, máme křemeny, kterými se občas zdobí zahrádky a najdeme je všude možně, máme polodrahokamy, které nás z toho všeho zajímají asi tak nejvíce. Z toho všeho, každý vzniká jinak, má jiný původ a jiný význam.

Hornin je mnoho druhů, ze základních jsou to třeba horniny vyvřelé (vznikají z lávy) a sedimentární, nebo lépe řečeno usazené. (znáte to, někde bylo moře, pod ním písek, písek leží dlouho, zanese se, stlačí se a za hoooooodně dlouhou dobu tam už moře třeba není, máme pískovec a v něm ulity různých plžů a mlžů, mořských živočichů a všelijakých breberek.) O usazených horninách se bavit nebudeme, nás zajímají vyvřelé.

Polodrahokam je nerost, čili minerál. A minerál je prvek, nebo chemická sloučenina, která je za normálních podmínek krystalická a vznikla jako výsledek geologických procesů. Čili jinak řečeno, vzniká vyskystalizováním z magmatu. V přírodě je známo asi 4300 minerálů a každým rokem bývá objeveno kolem 50 dalších. Častý výskyt se dá přiřknout jen cca 300 minerálům a pro tvorbu hornin je významných jen několik desítek. (tady mě mimochodem inspirovala wikipedie.)

Polodrahokam je nerost, který nesplňuje jednu nebo více z podmínek drahokamů. Existuje jich poměrně mnoho. Jejich cena proto závisí hlavně na barvě a módě. O nich se tu budeme nejvíce bavit, ostatní můžeme odsunout bokem.

Z toho vyplývá, tento seriál se týká hlavně polodrahokamů, tedy minerálů, které vznikly v podzemí vykrystalizováním z horké lávy. Pokud se láva vylila, kameny se v ní daly navít na povrchu zemském, pokud byla láva pod zemí, kameny někdo musel vytěžit. Jiné druhy kamenů nejsou předmětem našeho bádání, přestože se o ně semtam zavadí.

O účelu polodrahokamů a nejen jich:

Ačkoliv moderní člověk by mohl různé polodrahokamy považovat za překrásnou hříčku přírody, kterou se pouze dá ledacos zkrášlit, všechny druhy kamenů a hornin mají jasný úkol a účel. Patří mezi ně i polodrahokamy.

Naše země je živý organismus, který nepracuje pouze s tím, co lze vidět okem. Velmi důležitá je zde i energetická rovnováha, na kterou má vliv všechno živé i neživé, všechno co se na zemi nachází.

Ložiška křišťálů, uhlí, ropy, plynu, kamení, drahokamů a čehokoliv jiného vznikají v podzemí jako obrovské energetické rezonátory. Jejich těžením a vytrháváním ze země narušujeme přirozené energetické procesy, které jsou důležité pro zdraví naší planety.

Těžení materiálů proto není dobré nejen kvůli znečištění, ale také z energetických důvodů. Je to jako kdyby k vám někdo přišel, uřízl si kus vašich jater a pověsil si je na krk pro štěstí.

Všechno železo, zlato, stříbro a drahé kamení vzniklo v zemi a v zemi také mělo zůstat. Pokud si člověk uzmul nějaké kamení, které našel na povrchu (polodrahokamy lze občas najít na některých zoraných polích), je takové množství zanedbatelné a ničemu významně neškodí. Vy ale víme, že člověk nezůstává pouze u troškaření. Když už něco najde, vykutá všechno co jde a až vysaje všechno bohatství, odsune se zase jinam, kde opakuje ten samý proces pořád dokola.

Pokud země někde z magmatu vytvoří obrovské ložisko drahého kamení, má pro to vždy důvod.

My jako jednotlivci neovlivníme těžbu různých materiálů. Nezakážete dolování diamantů, nezakážete těžbu uhlí. Je ale dobré tyto věci vědět.

Vrácení kamenů zpět do země, abysme podpořili energetické procesy, je zbytečné. Jeden malinký kamínek zahrabaný na zahrádce udělá možná radost skřítkům v zemi, nebo květinovým vílám, rozhodně ale nemá žádný větší význam.

Pokračování příště

Další kameny – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Khali 2011-03-17 05:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kámen? – zde! :D Zajímavé, konečně se člověk naučí něco o šutrech, když v přírazu nedával pozor… :D

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-03-17 07:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: No a hlavně příraz byl na základce, to už je pěkná řádka roků :oD a stejně se tam nedozví nic, co by si jinde nepřečetl, kdyby měl zájem.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-17 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vytěžíme všechno, co najdeme a pak jsme ještě naštvaní na sopky, které jen vyrovnávají nerovnováhu … :-)

Ikona diskutujiciho Nann 2011-03-17 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezké povídání, těším se na pokračování:) Alue děkuji za všechnu tu práci, kterou tady odvádíš:)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-17 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čína má obrovské zásoby týchto drahých kovov a kryštálov. Tí už museli toho vyťažiť hodne, robia z toho súčiastky do mobilov. Ale planéta nieje živá v tom zmysle ako samostatný živočích, takže sa z toho nerozpadne.

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2011-03-17 12:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejstaršími bytostmi na světě – jak se říká kamenům – se věnuji už dlouho, samozřejmě, že je používám i při léčení a nejen na léčení. Každopádně se těším na další články z této rubriky, doufám, že se dovím nějaké zajímavosti, o kterých ještě nevím :o)

Ikona diskutujiciho Verča 2011-03-17 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo jo, nenasytnost se nevyplácí… Zajímavá rubrika.

Ikona diskutujiciho stuart cockburn 2011-03-17 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

když se tu zmiňujete o orgonitu..

Ikona diskutujiciho ivan 2011-03-17 13:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…v rozpálenom kotli dobre horí…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-17 14:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Orgonit je umelo vytvorený kameň z hliníkových pilín-špón, rozdrvených kryštálov a polyesterovej živice. Mal by pohlcovať zlé energie a čistiť prostredie, preto si ho niektorí ludia plácajú doma a nenápadne rozmiestňujú kade-tade. Po 3 mesiacoch jeho sila končí a možte si na nom treba ugrilovať slaninu, dobre horí ale za tie peniaze čo za orgonit dáte je to trochu drahá briketa.

Ikona diskutujiciho ivan 2011-03-17 14:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ono, drahý špás to je, ale však to vychaneluješ kde to je a ak vieš robiť s virgulou, jednoducho ideš a zbieraš ako hríby…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-17 14:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ked som sa nad tím orgonitom teraz zamyslel, vlastne nechápem ako može fungovať, keď je tvorený z takých hovadín. A do ohňa to radšej nedávajte, výpary sú škodlivé.

Ikona diskutujiciho ivan 2011-03-17 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…akýkoľvek dym sám o sebe nie je nejako zdraviu prospešný, to máš pravdu, ale zima je zima… a to je tvrdý argument…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-17 15:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No keď sa život orgonitu skončí, čo s ním kludne ho aj spálte, aj tak sa dá. Je to v podstate živica, nijak velmi nebezpečné to vlastne neni.

Ikona diskutujiciho Aran 2011-03-17 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Jak jsi došel k tomu, že účinnost org po 3 měsících končí? Dělám je už nějaký rok a ničeho jsem si nevšivml, ani nikdo nic nehlásil. Uvítám k tomu další info.

Ikona diskutujiciho hell 2011-03-18 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vítejte ve světě byznysu a peněz až na prvním místě, milí vrazi a sebevrazi…

Ikona diskutujiciho Nika :-) 2011-03-18 16:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teším sa na pokračko,no ako som to začala čítať,pripomenulo mi to školu :D

Ikona diskutujiciho septik 2011-03-18 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: :-D :-D :-D Trochu jiný význam slova Kámen ;-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-18 19:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Tie 3 mesiace býva záruka od výrobcov napr tu http://orgonit.uvadi.cz/, niekde bol o tom aj článok že ich treba meniť asi po pol roku, ale už sa nedá nájsť.

Ikona diskutujiciho Aran 2011-03-18 22:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Už vím co máš na mysli, to není problém org, ale toho kdo ho vyrábí. Je potřeba do něj "vložit" duši a ne to sekat jak Baťa cvičky. Holt ruční práce je ruční práce. Zkus si někd yzahrát na tibetskou mísu vyrobenou ručně a strojově – diametrální rozdíl.

Ikona diskutujiciho Hans 2011-03-20 22:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím, že těžba narušuje energetickou stránku země, vřele souhlasím. Vznikají tak jednak neestetická místa (většinou), ale taky patogenní zóny. Zároveň si myslím, že to není nevratný proces.

Ikona diskutujiciho Hans 2011-03-20 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tímto reaguji na sůj příspěvek.. Ve větě: "Všechny drahé kameny a krystaly obecně  patří proto mezi metamorfity.." opravuji slovo "všechny" na "mnohé", děkuji za trpělivost.

Ikona diskutujiciho Luděk 2011-09-27 04:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný….

Ikona diskutujiciho Helena 2015-09-20 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

moc mi ten článek pomohl ve škole

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek