12. Moristova dobrodružství: Puberta je tady!

3.5.2013 v Poselství 13

Když jsem se dala dohromady s mým milovaným kocourkem, darovala mi moje přítelkyně krásnou knihu ,,Magie koček“. V ní jsem se seznámila ss spoustou zajímavých kočičích tajemství a bylo to pro mne opravdu poutavé čtení. Nahlédnout do kočičího světa očima ženy, která chovala a milovala akočky celým svým srdcem po celý její život, bylo pro opravdu přínosné.

Z její knihy jsem se dověděla spoustu zajímavostí a u některých jsem čekala, až je sama zpozoruji u svého Macka.

Kočičí mackové, když dojdou do pohlavní dospělosti, mají po nocích kočičí srazy, kde samci mezi sebou bojují o své pozice v hierarchii jejich party. Kastráti, tedy kočičí eunuchové, nebojují. Kocouři je berou mezi sebe, ale stačí trochu začuchat a vědí, že zrovna tam tomu Mackovi chybí něco malého do parády. Kastrovaní kocouři nejsou agresivní, neúčastní se bojů o vůdčí pozice a nepáří se, takže to mají jednodušší… Dělala jsem si trochu starost, jak asi bude vypadat puberta mého kočulínka, ale ta puberta přišla dřív, než by se dalo čekat a s ní i určité nepříjemnosti.


Jako první jsem to poznala po čichu. Nejsem sice žádný čuchací pes, ale podle nosu se umím celkem dobře orientovat. Umím si pamatovat, jak přesně voní těla mých přátel. Když se vůně nepříjemně změní, vím, že jsou nemocní. Když se vůně zlepší, vím, že jsou zdravější a že se jim daří.

Mladý chlapec voní jinak když je mu 12 a jinak když je mu 20, to stejné u dívek.

Podle vůně dokonce i někdy vycítím, kde asi zhruba člověk žije, jak asi žije a jestli si s ním budu rozumět. Lidé, kteří mi voní, jsou příjemní i při rozhovoru.

Vůni Moristkova těla znám velmi důvěrně. Každý den, když se kocourek kolem mne protáhl, jsem ji cítila. A pak najednou beru kocourka do náručí a on začal vonět jinak. Jeho ,,kotěcí“ vůně jakoby ztěžkla a byl z ní úplně jiný pocit.

Trochu jsem zpozorněla a svého kocourka pozorovala, jestli je s ním všechno v pořádku. – Bylo.

A tak jsem ohlásila, že podezřívám svého kocoura z puberty, protože začal jinak vonět, že mu asi začaly pracovat hormony. – Toto mé tvrzení se nesetkalo s moc velkým ohlasem, ale brzy se potvrdilo.

Párkrát se stalo, že když se kocourek hodně protahoval, tak se mu ukázalo ,,to růžové“, co se ukazuje i u dospělých psů. – A to už mi bylo jasné, že puberta je tady a že z mého macíka už je velký kluk. Vyrostl tak rychle…

Čekala jsem jeho pohlavní dospělost o něco později, třeba na podzim, ale to jsem se přepočítala.

Pověstné očurávání rozků, tzv. značkování, kocourek nedělá. Ví, že nemá konkurenta a tak svým pachem nepotřebuje nikoho zahánět. Tak snad mu to vydrží. Co je ale horší, jsou pověstné kocouří boje.

Jak už jsem psala předtím, Moristek má typické chování alfa samce generála, takže ačkoliv je k lidem velice mírný a přátelský (Už neškrábe ani nekouše, rozmazlila jsem ho tak, že ti odvykl.), v kočičí tlupě se asi projevuje úplně jinak. Vyloženě ho podezřívám, že se snaží uzurpovat pozici nějakému starému a zkušeného pardálovi, který mu každou noc pořádně natrhne kožich… doslova.

Moristek skoro každé ráno dojde s něčím novým. Nejvíc mívá potrhané bříško. Jsou tam různé škrábance, krvavé velké tečky, jak se do něho někdo zaryl. Už i došel vyloženě s natrhlým kožichem, byla to rána tak 1 cm. Když jsem se chtěla podívat a trošku mu to třeba ošetřit, vycítil můj úmysl a moji ruku odkopal zadníma nohama. To bylo vyloženě ,,Nesahat!“ Na krkem ho taky někdo pořádně ,,poučil“.

Chodím za kocourkem, ťukám mu na hlavičku a říkám: ,,Tady máš mozeček, tak ho používej a trochu přemýšlej, než tam na někoho skočíš.“

Ale on si z toho nic nedělá, hlas hormonů a přírody je asi silnější než on.

Dělá mi starost, aby jednou nedošel s roztrženým uchem, nebo vypíchnutým okem, když se takhle pere. Kastrování však všichni radí až od jednoho roku co nejpozději. Souhlasím, měl by se vybouřit… Tak jenom doufám, že tu pubertu nějak ve zdraví přežije a že mu taky trocha nějakého kožichu zbyde. Zatím to nevypadá, kočičí konkurenti se očividně cupují hlava nehlava. Je to koneckonců noční bojovný tvor, přece ho nebudu na noc zavírat, když je venku tak hezky, to by z něho byl za chvilku gaučový idiot.

Nedávno došel a mírně kulhal na zadní nohu ještě dva dny potom. Pak se zregeneroval a byl zase ok… Fakt nechápu, jak to dokázal.

Nejraději bych pořídila nějakou mikrokameru, připnula to na jeho tělo a sledovala, co v noci dělá, že se vždycky takhle zřídí. Asi bych se nestačila divit.

Myslím, že by tam bylo něco takového:

Po nocích se pere, výtržničí, pak dojde a tváří se jako neviňátko, hezky spinká a mazlinká se…. Vede dva životy. Ale možná, že to co je na videu, je ještě slabé. Moristek možná řádí a paří ještě hůř.

Má někdo radu? Nedělá mi to radost, pořád za ním běhat s lahvičkou kolidního stříbra a dezinfikovat všechno krvavé, co tam najdu. Kde byly ty časy, kdy kocourek došel voňavý a heboučký, voněl hlínou a jehličnatými stromy… Dneska pro svůj klid, že můžu dělat alespoň něco, dezinfikuji co se dá.

Mimochodem jak jsem psala, že se objevila Krysa Vasilisa, tak vyšlo najevo, že to od sousedky není! Patrně tedy Moristek někde ukradnul Kysu Vasilisu, dotáhl si ji a pak ji pohodil na trávu… Že by jedna z obětí jeho nočních dobrodružství? Co ještě přede mnou skrývá? Okrádá takto náhodné kolemjdoucí? Či snad děti? Chodí po barech, nebo jenom na hromadné kočičí zápasy? Otázky… Samé otázky…Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Babe 2013-05-03 03:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kočky mají mít svá tajemství ;).

Ikona diskutujiciho Martina 2013-05-03 12:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten konec se ti povedl :D

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-05-03 12:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kocouři se perou celý život. A často je srazí auto, jak lítají přes cestu za kočkama nebo za kocouří konkurencí. Doma jsme měli kočky od malička a kočky obvykle vydržely mnohem dýl než kocouři. Ti po čase zmizeli, buď se přestěhovali jinam, nebo se jim něco stalo. (Nikdy jsme kočky nepovažovali za svůj "majetek", vždycky jsme to nechávali na nich, jestli chtějí chodit na žrádlo k nám, nebo se jim líbí víc u někoho jiného, takže když se u nás nějaká kočka přestala objevovat, byla to věc, se kterou se tak nějak počítalo…) No, abych to shrnula, z mých zkušeností se nekastrovaní kocouři dožívají nejkratšího věku, nejdelšího potom kastrované kočky. Takže, pokud Morista nechceš kastrovat kvůli jeho bezpečnosti, je potřeba počítat i s tím, že se jednou z nočních toulek nevrátí.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-03 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Kastrovat se musí, akorát otázka je KDY.

Ikona diskutujiciho Renata 2013-05-03 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, to je rozhodnutí co?

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-05-03 13:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: No, my máme nekastrovanou kočku. Ale jen proto, že je v bytě a nemůže se vrátit domů s nadílkou :-) Když má říji, je to občas docela zážitek, hlavně když po nocích volá kocoury. Venkovní kočky jsme vždycky nechávali kastrovat po prvních koťatech, aby si to aspoň jednou užily. Ono jednou se ty koťata dají rozdat celkem v pohodě, ale třikrát, čtyřikrát do roka už to nejde… Nemyslím si, že kastrace je nutná vždycky, spíš je to otázkou priorit. Někdo raději nechá zvíře, ať žije přirozeně, i když třeba krátce, a někdo naopak chce, aby prožilo klidnější a delší život po jeho boku :-)

Ikona diskutujiciho Starý vypelichaný kocour 2013-05-03 15:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

1) Pořiď si víc koček. Když bude mít spojence kteří mu budou krýt zadek, tak nebude z nočních rvaček chodit tak rozbitej. U nás doma vládne komando složený ze tří kocourů, dvou koček a jednoho vlčáka – a všechny navštěvy od ještěrek až po pošťačku se k nám chovají s patřičnou úctou.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-03 15:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Parta je dobrý nápad, avšak zatím netuším, kam bych více zvířat dala a jestli bych je vůbec ukrmila.

Ikona diskutujiciho lúthien 2013-05-03 17:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky, my máme doma cca tak 9ti letého koucourka.. je vykastrovaný, ale i přesto se pere s koucourama kteří nám chodí za čičmundou na zahradu… odhání je a taktéž je samý flek o kousanců a má natržené ucho. Jak mu dorůstá nová srst tak vypadá někdy jak dalmatin :D.. několirát jsme ho pozorovali jak cizího kocoura zahání…. na takový zlatíčko mazlivý jako je doma… to je pěknej dravec venku :)… je dost možné, že kastrace nepomůže v nočních bojích s cizími.

Ikona diskutujiciho Janka 2013-05-03 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My sme dali nášho kocúrika kastrovať kvôli jeho agresivite, neustále na nás útočil, no po kastrácii sa nič nezmenilo, akurát že neznačkuje… 🙂

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-05-03 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych s kastrací počkala, ale nejsem žádný expert na kočičky, já jsem spíš na zakrslé králíky :D – Moje malá králičice se v době své puberty vrhla na plyšového psa… Upřímně řečeno jsem váhala, jestli to je vůbec holka, jestli se chovatelé nějak v označení pohlaví nespletli. Nakonec z toho vyšlo, že je to opravdu holka, jenom s ní třískala puberta potřebovala se trochu vybít. Teď už je klidná, plyšáky jenom očmuchává 🙂

Ikona diskutujiciho Verča 2013-05-06 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:-D Super článek. Hlavně ten konec. Upřímně doufám, že se jenom bije, protože pokud opravdu krade dětem hračky, nebo dokonce chodí po barech, koloidní stříbro ti asi stačit nebude… pokud to teda není dobrý lék na kočičí kocovinu. Anebo kočovinu?

Ikona diskutujiciho night.shine 2013-05-08 15:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My jsme našeho Čičina dali na kastraci v 8. měsíci a je v pořádku, je to pořádný kus chlapa, neznačkuje a energie má na rozdávání 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek