8 potravin, kterým bychom se měli vyhýbat, pokud nechceme Michelina na břiše

23.12.2018 v Zdraví 9
Možná budete muset přinést pár obětí, které otřesou vašim každodenním jídelníčkem, ale objevíte přitom i zdravé alternativy. To vás nejen povzbudí, ale přinese i další nevyčíslitelné přínosy. Kategorie, kterým se věnujeme v tomto článku zahrnují 8 jídel, které jsou považovány za ty nejhorší pro nabírání břišního tuku. Některé očividnější, jiné ani ne, ale všechny jsou stejnou hrozbou i pro zbytek těla.
1. Rafinované obiloviny
Obiloviny jsou výborná věc, i potravinová pyramida tvrdí, že by měly tvořit relativně velkou část naší stravy. Dokážou snížit riziko srdečních chorob, podporují zdravé trávení a dokonce pomáhají při udržování váhy. Pokud však přijímáte špatný typ obilovin, můžete při snaze udržovat si váhu dosáhnout přesného opaku.
Rafinované obiloviny, jaké najdete v bílém chlebu, bílé rýži a různých potravinách, jsou plné sacharidů. Podrobují se procesu rafinace, během kterého přicházejí o velkou část své nutriční hodnoty. Vy, jako konzument, se pak cítíte méně plný. Přeorientování se na celozrnné potraviny vám zaručí delší pocit nasycení a dostanete se do stavu, kdy dochází ke snižování břišního tuku.

2. Slazené nápoje
Tohle jsou nenápadní lotři, zodpovědní na nečekaný nárůst tuku v našem těle. Lidé totiž ani nečekají, že tyto tekuté kalorie se přemění na tuk. Jsou to právě oni, kdo představují hlavní problém s nadváhou v Evropě a USA.
Harvardská škola veřejného zdraví ve své studii zjistila, že znepokojivé množství obézních lidí v Americe se doslova nalévalo slazenými nápoji typu limonády či džusy. Jedna lahvička limonády obsahuje více než 200 kalorií, což se rovná jednomu cheeseburgeru z fast foodu. Slazené nápoje zvyšují riziko cukrovky a srdečních chorob, takže si raději vždy pozorně přečtěte etikety na nápojích, které si kupujete. – Nebo je nekupujte vůbec!
3. Hydrogenovaný rostlinný olej
Stejně jako obilniny i oleje představují tuky, které jsou pro naše zdraví prospěšné, ale pouze tehdy, pokud konzumujete ten správný druh.
Hydrogenovaný rostlinný olej, čili margarín, je plný trans tuků (transmastné kyseliny) – jediného typu tuků, které nemají absolutně žádnou nutriční hodnotu pro naše tělo. Obalují potraviny kaloriemi, které náš žaludek neumí spálit a navíc zvyšují hladinu cholesterolu.
Olivový olej a také ostatní zdroje zdravých tuků jsou pro vaše zdraví dobré tehdy, pokud je konzumujete ve správné míře. Pokud berete hubnutí a zbavování se břišního tuku opravdu vážně, měli byste trans tuky zcela vyloučit.
DŮLEŽITÉ
Proč tloustneme: Jsou problém cukry, nebo tuky?
https://www.youtube.com/watch?v=iqcQ55JOJ5o
4. Tučné živočišné produkty
Jak již bylo zmíněno, zdravé tuky, které získáváme z prospěšných olejů, ořechů a ryb, jsou pro naše zdraví velmi prospěšné.
Na straně druhé jsou trans tuky, kterým bychom se naopak měli vyhýbat. Kromě těchto jsou však i další typy tuků, kterým je třeba se raději vyvarovat.
I přesto, že saturované tuky z masa a mléčných produktů mají vyšší nutriční hodnotu než trans tuky, i ty dokážou výrazně přispět k množství tělesného tuku.
Nejběžnějším zdrojem těchto tuků jsou kusy tučného masa, máslo, smetana a plnotučné mléko.
Zatímco saturované tuky jsou bez pochyby součástí vyvážené stravy (bez ohledu na to, co se vám snaží různí výživoví odborníci namluvit), stačí nám velmi malé množství na to, aby naše tělo dostalo co potřebuje. Proto není nutné úplně je vyřadit ze stravování, ale určitě by měl být příjem těchto tuků omezen.
5. Smažená jídla
Jsou základem městských veletrhů i řetězců s rychlým občerstvením. Jistě už dobře víte, že smažená jídla, i když jsou chutná, si vybírají svou daň. Zatímco si vaše chuťové pohárky užívají výbornou chuť, zbytek těla nabírá na tucích, zvyšuje se riziko obezity, mozkové příhody, ba dokonce i rakoviny.
Nutriční hodnota těchto ve fritéze plovoucích jídel je velmi nízká. Množství vitaminů je v nich minimální a makronutrienty jsou nestabilní.
Překonání touhy po smažených koblihách a jejich náhrada něčím zdravějším by mohlo být prvním velkým krokem za plochým bříškem.
6. Alkohol
Pravděpodobně jedna z nejméně očekávaných potravin na našem seznamu je alkohol. Konzumace nadměrného množství alkoholu nutí naše játra pracovat naplno. Během neustálé snahy filtrovat všechny škodlivé látky, můžou zapomínat na spalování tuků.
Největší zlo zde vzniká právě ve spojitosti s již výše zmíněnými slazenými nápoji. Už i jediný drink obsahuje velké množství kalorií, často cukrů, které se rychle přeměňují na tuk.
Stejně se popíjení alkoholických nápojů často spojuje s ne právě nejzdravějšího jídly. Deset piv, které vedou ke koupi pizzy uprostřed noci, určitě není to pravé pro ploché břicho.
7. Těsto
Pečené dobroty, jako velký narozeninový dort nebo vánoční cukroví, dodávají speciálním příležitostem správný punc. Avšak co se týká výživové hodnoty, jen těžko je lze považovat za správnou volbu.
Jsou fajn jako drobné příležitostné potěšení, ale vysoký obsah cukru a tuku, spolu s nedostatkem proteinu, z nich dělá pro naše tělo velkou tučnou bombu. Dokonce i tyčinky, které se pyšní ,,zdravým vzhledem“, jsou plné cukru.
Vždy si přečtěte etiketu před tím, než se rozhodnete něco sníst. Také se snažte hledat zdravější možnosti, kterými nahradit koláče a keksy. Například, nic nepřekoná takový řecký salát. Chvíli sice trvá ocenit jeho chuť nad chutí koláčů, ale pokud si už jednou zvyknete, více na něj nedáte dopustit.
8. Potraviny s vysokým obsahem soli
Slané výrobky jsou pravděpodobně jedním z nejhorších přispěvatelů k nadbytečnému tuku, protože nelze měřit v kaloriích.
Sodík převládá v mnoha oblíbených polotovarech, protože zlepšuje chuť a prodlužuje životnost potraviny. Zároveň však také přispívá k zaokrouhlení vašeho bříška.
Jelikož způsobuje zadržování vody, přehnaná konzumace může vést k nafukování a také může způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Příště si v supermarketu lépe zkontrolujte jednotlivé potraviny a možná budete překvapeni, kolik soli se v některých z nich nachází.
Závěr
Nejlepším způsobem, jak bojovat proti břišnímu tuku, je vyhnout se jeho vzniku. Jediný ověřený způsob jak toho dosáhnout
je, že budete dbát na správnou stravu. Nesmíte také zapomínat na fyzickou aktivitu a vyhýbání se těm potravinám, které snahu o ploché břicho sabotují. Různé moderní způsoby stravování často zahrnují potraviny, které podporují tvorbu tukových zásob. Ve vás to pak zanechává touhu je všechny spálit.
Není vůbec těžké najít vhodné a zdravé alternativy jídla, díky kterému dokážete získat ploché bříško, o které se tak dlouho snažíte.
Do češtiny: Alue, www.aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-23 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné holky, ale kolik takových vysportovaných žen po 40 uvidíš v ČR.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-24 02:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Většinu roku mám svůj zajetý jídelníček, ze kterého nerada nějak extra vybočuju z mnoha důvodů. Moje tělo má odjakživa velmi citlivé trávení, nemůžu vůbec sníst všechno a nesmím se přecpat/fuj, to stejně ani normálně nedělám/a už vůbec ne ničím nezdravým, jelikož jsem pak schopná se druhý den probudit s odpornou nevolností a doslova prozvracet den. Když se mi někdy stane, že někam jedeme a já absolutně vypnu a neřeším co budu jíst, chci si to jen užít – např. Vánoční trhy – většinou toho i sním víc než normálně a říkám vám… to za to fakt nestojí. Zpravidla mě pak z toho jídla bolí břicho a když si tělo usmyslí, tak fakt i zvracím a je mi hrozně špatně :X Prostě v mém životě jídlo hraje velkou roli a dlouho mi trvalo, než jsem si nějak srovnala jídelníček a přišla na to, co na mě jak funguje. Nevím, proč mám tak citlivé trávení, těžko říct(nesnesu například vůbec těžší jídla z krému a přeslazených věcí v cukrárně se mi dělá zrovna šoufl už je při přičichnutí. Prostě ne všechno s nálepkou "jídlo" je podle mě vhodné fakt strkat do pusy). Ale už je to lepší než to bývalo. Každopádně pokud dám svému tělu nějaké shit, nereaguje dobře, hned mi za to uštědří pěkných pár facek – a jsem za to ráda. Člověku se třeba ze začátku nechce, ale pak zjistíte, že se dají ty nezdravý věci nahradit zdravými alternativami, zvyknete si a je vám mnohem líp, než vám bylo předtím. Navíc začnete většinou docela rychle hubnout a kdo by nechtěl mít pěknou postavu? Osobně taky doporučuju přerušované hladovění(já momentálně dělám metodu 23/1, ale to je kvůli hubnutí. Jinak mi vyhovuje 16/8), nemusíte se pak celý den zabývat jídle, máte více času a čistší zuby, rychlejší metabolismus a tělo v "hladovém"/zvyknete si a za pár dní už hlad ani nemáte/stavu spaluje tuky. Já osobně teda nedokážu vůbec cvičit najedená, neumím si představit dělat kardio nebo jít do fitka najedená, to bych toho moc neodcvičila.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-12-24 11:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: V 35-40 začíná člověk byť opotrebovaný a ubolený a ľudia přestávají cvičiť a přestává im záležať na výzore. Čerstvým dôchodcom som vravel že by mali viac chodiť do lesa i náročnejšie túry a že né, že nechcú skapať v lese, přitom by im to práve zlepšilo kondíciu.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-24 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: "Když jíš potraviny v takovém množství, které bez problému strávíš, tak je úplně fuk, co jíš a neztloustneš." jako jo, ale vliv na tělo, orgány a kyselost organismu je druhá věc. Navíc třeba proteiny, narozdíl od sacharidů, zrychlují cca o 13% metabolismus. + Sacharidy vážou vodu a jsi po nich rychleji hladový. Mimochodem těch vysportovaných je i u nás docela dost :D Většina se pohybuje ve větších fitkách, koncentrace je vysoká třeba v Praze.

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-24 19:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Čeští důchodci to je kapitola samá pro sebe. Když člověk vidí typickou českou důchodkyni, já jim říkám kuželky (tenké nožičky, velké břicho), tak je úplně k nevíře na to, když se podívá, jaké to byly ve 20 pěkné holky teda většinou.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2018-12-24 21:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Velká pravda. Největší problém je v tom, že lidi jí plno nezdravých pochutin a přitom se málo hýbou, jinak by si sice škodili, ale netloustli by.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-26 01:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Ahahahahh… Tak to mě pobavilo. Promiň, nechci být kousavá, ale nejdřív říkáš kolik takových holek je v ČR a pak, že jsou to zlatokopky? To je klasika. Nevím, proč si tohle o nás každej myslí. Jasně, holka když se od sebe stará, aby měla zdravé tělo a vypadala pěkně, tak je hned zlatokopka. Obzvlášť, když pak nechce chodit s každým(a teď NEMLUVÍM o penězích). Jdi cvičit a poznej, jak to bolí, aktivně si každý den hlídej VELICE PŘESNĚ stravu a kalorie, drž tři měsíce příjem 5000 kj a přesně danou míru proteinů, aby ses vyrýsoval. Hned to budou menší "zlatokopky". Tohle je každého volba, ale nesnáším, když pak holky mají hezky tělo(děláme to pro sebe a protože nás to baví, máme rády hezké oblečení! A vůbec obecně aktivní životní styl) a hned jsou zlatokopky. Ale chlap když má pěkný tělo, tak je borec, že jo :-? Zase sexismus! Jak v hereckém a hudebním průmyslu.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-26 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Přesně tak. Jak s tím rýsováním tak i s těmi penězi. Ženská by byla blbá, kdyby chtěla zakládat rodinu s lenochem co se o nic nepostará, zničila by život sobě i potomkům. Někteří zakomplexovaní chudáci to obrací proti ženám, místo aby se sebou něco udělali a změnili svůj život. Vždy je jednodušší svalit vinu na ty ženské že jsou krávy když mě nechcou, než zvednout řiťku a jít do práce. :D Tím však nepopírám že vyčurané baby existují, ale stejně tak existují i vyčuraní chlapi, já jich potkala dost.

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-26 20:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Netvrdím, že pěkná ženská musí být zlatokopka, jen jsem reagoval na příspěvek jednoho diskutujících, že v Praze je spousta pěkných 40letých žen ve fitkách. A právě na to jsem odpověděl, že Praha je ráj zlatokopek…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek