Jak nás ovládají Egregory a brání nám žít svou autentickou pravdu

2.11.2023 v Matrix 41

Proč žijete život jaký žijete? Co dalšího, kromě vaší přímé volby a reakce na situaci má vliv na kvalitu vašeho života? V dnešním článku si přiblížíme pojem Kyvadlo. V oblasti transformace vědomí a tvorby vlastní reality označuje pojem Kyvadlo myšlenkovou formu. Tuto myšlenkovou formu nevidíte, nemusíte si být vůbec vědomi toho, že tato forma existuje. Je to nahromaděná energie kolektivních myšlenek, které vyprodukovali lidé, kteří mysleli na společnou věc. Koncept Kyvadla je popsán v knihách osobnostního rozvoje, v češtině je tento jev obecně více známý pod označením Egregor, který budu v tomto článku dále používat pro lepší srozumitelnost.



Někdy se slovo egregor používá pro označení bytosti vzniklé společnou myšlenkovou energií, ale nakonec je to stále to samé. Je jedno, jestli tuto formu nazveme bytostí, nebo slepencem myšlenkové energie. V obou případech to bude energie mocná a bude svým způsobem také inteligentní.
Jak si takový egregor představit? Svůj vlastní Egregor, neboli kolektivní nahromaděnou myšlenkovou energii, má skoro všechno. Například dejme tomu, že jste fanda ODS. – Pak jste napojeni na kolektivní egregor ODS. Dejme tomu, že milujete Donalda Trumpa. Pak jste napojeni na egregor D.Trumpa. Pokud Donalda nenávidíte, přispíváte do jeho egregoru také. Tím, že na něj myslíte, posilujete jeho egregor.

Některé egregory jsou opravdu velké a velmi silné, protože do nich přispívají biliony lidí svou myšlenkovou energií. Silné egregory najdete hlavně u výbušných témat, kterými jsou tradičně náboženství a politika. Odlišné egregory proti sobě vzájemně bojují a vedou k tomu i lidi, kteří na nich rezonují. Egregory jsou také okolo filmů, v muzice, i ve sportu. Jsou také egregory jednotlivých fotbalových týmů. Jsou egregory youtubových kanálů. Egregory webových stránek. Egregory knih, televizních kanálů, nebo i jednotlivých programů. Egregory jednotlivých koníčků. Egregory jednotlivých počítačových her.

Když se na nějaký egregor hodně silně napojíte, může začít ovládat, nebo ovlivňovat, vaše myšlení a jednání. Dejme tomu, že jste třeba objevili kouzlo konspiračních teorií a začnete trávit opravdu hodně času studováním tohoto tématu. Spustíte se nekontrolovaně do králičí nory a velmi vás to fascinuje.
Po delší době, když to budete přehánět, si můžete všimnout, že vaše energie začne být roztříštěná a nepokojná, protože okolo těchto témat je mnoho odporu, mnoho chtění, mnoho zoufalství a je v nich také hodně zla, smrti, satanismu a utrpení.

Jednou jsem takto padla do králičí nory, která měla podobu záhadných mršin, které vyplavilo moře. Strávila jsem pár dnů zkoumáním všelijakých vysušených mrtvolek, které vypadaly jako mrtvé mořské panny, mimozemšťané, nebo mutanti vypuštění či uniklí z nějakých tajných laboratoří po experimentech s DNA. Bylo to tak zajímavé, tak fascinující, tak objevné, tak záhadné. Ale zároveň i strašně destruktivní… Začalo mi z toho být špatně a byla jsem z toho neklidná. Musela jsem s tím přestat  a naučit se krotit svoji zvědavost.

To je fáze, kdy si sami řeknete „Uf, už toho bylo asi dost, dám si pauzu a budu si raději číst o kytičkách, abych si odlehčil.“ Podobně jste mohli zažít i situaci, kdy jste se cítili být překrmení děsivými zprávami, nebo nesmyslnými příspěvky na sociálních sítích a uvědomili jste si, že toho je moc a že si od toho chcete vytvořit odstup. Mohli jste to ale ještě donedávna fascinovaně sledovat…
Tato fáze, kdy si uvědomíte, že jste někam nacpali moc energie a nedělá vám to dobře, ale hodně závisí na vaší míře uvědomělosti. Průměrný člověk se prostě nechá egregorem pohltit a těžkou energii, kterou z něj přijme, považuje za svou vlastní. Takže třeba začne být verbálně agresivní, zádumčivý, depresivní, nebo rezignovaný. Neuvědomuje si, že je v zajetí myšlenkové formy, která není jeho.

Účelem Egregoru je nabírat energii, protože čím víc lidí do něj přispívá, tím je silnější. Člověk, který mu propadne, samozřejmě přispěje mnohem více, než někdo, kdo si jednou za týden něco přečte a pak už na to nemyslí. Takže silné egregory mohou být návykové, velmi fascinující.

Tímto způsobem nám egregory brání žít naši skutečnou realitu. Brzdí nás tím, že nám berou energii, čas a deformují naše vnímání reality. Pokud jste uvědomělý člověk, určitě jste si všimli, jak časté vystavení se něčemu, mění vaše myšlení a chování. Pokud jste si toho náhodou  ještě nevšimli, mám pro vás návrh na první pokus. Pokud máte televizi, vypojte ji, přikryjte hadrem aby vás nedráždila a měsíce si hlídejte, abyste se na ni vůbec nepodívali (ani z internetového archivu, ani ťuk). Pokud televizi nemáte, mám pro vás jiný návrh. Nesledujte žádné zprávy třeba dva měsíce. Velmi brzy si všimnete, že jste vypadli z jakési kolektivní reality a jste v jiné. Ve vašem životě vznikne nový prostor a vy do toho volného prostoru můžete dát něco plodného, něco přínosného, něco konstruktivního. Najednou vypadáváte z kolektivních rozhovorů, protože nejste naprogramovaní tím, čím bývají naprogramovaní lidé okolo vás. Takto fungují egregory a toto je způsob, jak je můžete uvidět. Tím, že z nějakého vystoupíte a podíváte se na něj zvenku. Některé z nich masově určují mentalitu populace a jedním z těch hlavních je právě televize a zprávy. Jakmile se od jednoho silného egregoru odpojíte, ztratí nad vámi moc a vy se dostáváte do jiné reality, vaše vnímání se pročistí, zjemní a můžete některé věci začít jinak vnímat.

Je nějaký způsob, jak „porazit“ egregor? Nic takového neexistuje. Nemůžete to udělat. Kdybyste třeba proti nějakému destruktivnímu egregoru chtěli bojovat, protože je podle vás špatný, pouze do něj přidáte novou myšlenkovou energii. Egregory sílí lidskou pozorností. Je jim jedno, jestli si o nich myslíte dobré, nebo špatné věci.
Pokud bojují dvě strany proti sobě, zvítězí obvykle ta, která má silnější egregor. – Bez ohledu na to, že vítězná strana třeba byla víc nenáviděná.

Zajímavá věc na egregorech je ta, že ve chvíli, kdy dosáhnou nějakého extrémního limitu, ztratí sílu a splasknou jako mýdlová bublina. Jako příklad si můžeme uvést celosvětově proslavené youtubery jako Logan Paul, nebo David Dobrik. V minulosti jakoby se okolo nich točil celý svět, skoro všichni o nich mluvili. A pak najednou puf, oba ztratili sílu i pozornost svých fanoušků. Proč se to děje? Možná to má něco společného s cyklickou povahou tohoto světa a jeho pomíjivostí. Prostě nemůže být celý rok jaro, i když si to hodně lidí přeje. Nic tu netrvá věčně.

Jediný způsob, jak „porazit“ egregor, je přestat ho krmit. Ne tím, že ho budete nesnášet, ale jednoduše tím, že o něj ztratíte zájem a přesunete svou pozornost, i svou energii, na něco jiného. Někdy to děláte přirozeně tím, že přerostete a přezrajete starý egregor. Najednou vám vaše počínání, názor nebo koníček, připadnou stupidní a najdete si něco, co uspokojí vaše intelektuální potřeby lépe.
Cítíte, že vás něco chronicky stahuje dolů a dělá vám to vyloženě blbě? Pak je to egregor, kterého je vhodné se zbavit. Třeba vám dělají blbě určité zprávy… Nebojujete proti nim, prostě je jenom přestanete sledovat. (Záměrně zde píšu „určité“, protože jsou i zprávy konstruktivní, ze kterých můžete být veselí a namotivovaní, které mohou zkvalitnit a prosvětlit váš život. A takové kanály jsou samozřejmě pro vás dobré, pokud vás posilují.)

Zaměřte se primárně na SVŮJ OSOBNÍ RŮST A ROZVOJ. To je nejlepší volba, jakou můžete ve svém životě udělat.
Jakmile se zaměříte na svůj osobní růst, začnete být více uvědomělí. Třeba si všimnete, jak velký vliv na vás má poslouchaná hudba. Všimnete si třeba, že většina skladeb aktuální populární hudby obsahuje frekvence, které udržují masu posluchačů na určité požadované úrovni vědomí a energie. Když to nebudete poslouchat, nebudete na to naladění a nebude to mít nad vámi moc. S tímto třeba souvisí i obecné ustálení hudby a ladění nástrojů na 440Hz. Mohlo by to být 432Hz, což je energie lásky, která dělá lidem dobře a zlepšuje jejich energii, ale z nějakého důvodu se rozhodlo, že komorní A je 440Hz. K tomu si přidejte slova, nebo tématiku videoklipu. Někdy si stačí poslechnout jednu písničku a hned cítíte, na jaký egregor vás napojila… cítíte se po ní agresivně, povýšeně, nadrženě, nebo depresivně? Pak to není dobrá hudba. Mnoho moderních skladeb je i slyšitelně falešných, člověka s hudebním sluchem tahají za ucho, jsou neposlouchatelné… přitom ale mají mnoho milionů vidění. (Náhodně vyhrábnutý příklad úspěšné a přitom falešné hudby je třeba zde, pokud si chcete pokazit den.) Pokládám si otázku, proč hudební průmysl produkuje tak špatnou hudbu a vidím v tom záměr (jako správný konspirátor). Také si pokládám otázku, proč to někdo konzumuje.

To, na co myslíme a čím se zabýváme, tím se my sami stáváme. Sladíme se s tím, realizujeme to, rozšiřujeme to do světa. Jako děti jste si možná někdy všimli, že po zhlédnutí akčního filmu se zajímavým hlavním hrdinou, jste třeba 20 minut od konce snímku tak trochu hráli tuto postavu, pokud jste se s ní během promítání ztotožnili. To je také napojení na egregor. V poslední době vidím, že mnoho lidí ztotožňuje blondýnu s polovinou tváře podmalovanou modře a druhou polovinou růžově. Film, ze kterého pochází, jsem neviděla, odrazuje mě název „Sebevražedný oddíl“. Opravdu si nemyslím, že by mi to něco dalo. Ale internetový prostor je tímto obrazem naprosto zamořený. Jedná se tedy o velice silný egregor. V minulosti měl silný egregor také Avatar, nebo série Twilight.

Proč dávají média přednost hnusu a strachu? Vystrašená a paranoidní populace se totiž velmi dobře ovládá. Udržovat lidi nakažené strachem a nízkou energií je cíl, je to silný globální egregor.
Když vypojíte svou energii ze silného egregoru, můžete tuto energii přesměrovat na lepší cíle.
Vyberte si archetyp, se kterým se vědomě chcete sladit. Je to Odvaha? Něžnost? Nalaďte se na tyto kvality a pak je realizujte ve svém životě.

Možná by v této souvislosti mohlo být dobré zmínit i fenomén hromadné meditace. Důvod, proč takový typ meditace může být zrádný je v tom, že nevíte, do jakého egregoru jste se právě napojili. Dejme tomu, že chcete meditovat a rozhodli jste se, že budete zpívat Óm. Ve chvíli, kdy toto děláte, propojujete se se všemi lidmi, kteří v tomto okamžiku zpívají Óm. Jenomže kdo jsou tito lidé, jaká je jejich energie a jaký je jejich záměr? Možná se vám to vyplatí a možná přispějete do dobré energie… Ale možná taky ne.
Jednou jsem u někoho viděla zpěv Óm, který byl naprosto spontánní, naprosto vytržený z kontextu situace a tak šíleně destruktivní, že jsem se zděsila, jak z někoho může jít něco takového. Nevím, co si u toho vizualizoval, ale dobré to nebylo. Než se tedy zapojíte do podobných aktivit, dobře si to promyslete… nebo spíš se zeptejte své intuice, jestli je to dobrý nápad. Jestli je to dobrá komunita. Pokud vnitřně cítíte odpor, rezistenci nebo strach, odpověď je Ne.

Podobný princip můžeme vidět i v prokletí, nebo Reiki zasvěcení. To jsou témata, která s egregory velice úzce souvisí, protože princip prokletí, nebo princip destruktivního okultního zasvěcení, je o umělém připojení vaší bytosti na egregor. Na kolektivní mentální či energetickou strukturu.

Když se jeden člověk na něco zaměří, vytváří určitou energii. Když se na to samé zaměří dva lidé, tato energie se zdvojnásobí. Když přijdou další lidé a soustředí společně svůj záměr, tato energie se zesiluje a záměr má větší tendenci se zhmotnit. Jmenuje se to Princip mastermind a je velmi mocný. Pokud je záměr dobrý, můžeme z něj i těžit, protože ne každý egregor je nutně špatný. Ne každá skupina je nutně destruktivní. Všechno záleží na konkrétních lidech a na kvalitě jejich záměru.

Jsou i dobré egregory. Všichni jsme na nějaké napojeni, zabránit se tomu nedá, protože každý myšlenkový směr nebo obor, nějakou skupinovou energii obsahuje. Když ale znáte princip, můžete učinit vědomé rozhodnutí. Někdy napojení se na konstruktivní egregor způsobí, že vás to přirozeně přitáhne k dalším dobrým strukturám, které vás posílí také, ale bez prvního kroku byste se k nim jinak nedostali. Nastává řetězová reakce.

Zajímavá je také síla vaší víry. Například na meditace s názvem HemiSync (Gateway Process 1: Utajovaná technika má moc zhmotnit vysněnou realitu), o kterých tu byly nedávno články, jsem slyšela zajímavou zpětnou vazbu od ženy, která trpěla těžkou chronickou depresí. Začala dělat tyto meditace s hlubokým přesvědčením, že ji vyléčí z deprese. Po několika týdnech její deprese skutečně odešla a nevrátila se ani po letech. Víra vytváří naši realitu. I víra o tom, kým jsme, nebo víra o tom, co nám pomůže. Na podobném principu jistě zapracoval i případ ženy, která se přísnou veganskou stravou vyléčila z nevyléčitelné rakoviny. Tato žena byla pevně přesvědčená o tom, že ji to uzdraví a pravidelně na toto téma meditovala, až si nakonec tuto realitu zhmotnila. Záměr je velice mocná síla, která může spustit i zázrak, pokud s tím člověk začne efektivně pracovat. Takto se dá přestoupit do jiné paralelní reality a pokud vás toto téma zajímá víc, doporučuji vám můj nedávný článek na toto téma: Jak přejít do lepší paralelní reality

Co jsou dobré egregory? Poznáte je podle toho, že vás posilují, uklidňují, rozšiřují vaši osobní moc a svobodu, cítíte se po kontaktu s nimi celkově lépe, odpočatě, osvěženě. Může to být vaše zahrádka, váš keramický kroužek. Vaše odpolední cvičení na kytaru. Filozofie, třeba Stoicismus. Studium hudby, klasická hudba. Může to ale také být nějaký člověk, nebo něco, co ten člověk tvoří. Egregory jsou i v zájmových skupinách… Je to skupina, která se zajímá o osobní růst, má intelektuální zájmy, má tendenci podporovat dobrou věc? Pak je to dobrý egregor.

Buďte si vědomi toho, kam dáváte svou energii, protože to je kyvadlo, na které sedáte a se kterým se kolektivně houpete na určité energii, do určité reality. Pokud čelíte těžkostem, zkuste zhodnotit, jaké jsou vaše egregory a zkuste je změnit, pohnout s nimi lepším směrem. A sami uvidíte, kam se pohne i vaše energie a váš způsob myšlení.

Pointa článku není o tom, zasazovat do vás strach, abyste se pomalu báli pustit si svůj oblíbený pořad, protože tam občas někdo umře (puritánství je forma extremismu). Je to vaše osobní soukromá volba a vaše vědomé rozhodnutí, čemu se chcete věnovat. Neříkám ani, že sledovat zprávy je špatné, do určité míry by člověk jistě měl vědět, co se okolo něj děje, ale dobré je znát zdravou míru. Vědět o tom, ale nenechat si tím zatěžovat život a svou osobní energii.

Zprávy jsou celkově velmi tenký led. Naposledy jsem strávila nějaký čas čtením zpráv, když mě kamarádka upozornila, že je na blízkém východě válka a v článku na seznamu na mě vyskočilo video, kde banda ozbrojených opic veze na korbě mrtvou ženu a huláká. Položila jsem si otázku, z jakého důvodu je publiku předložen zrovna tento symbol, zrovna tato mrtvá žena. Bylo mi jasné, že záměrně hrají na naše city, že je v tom manipulace. Z toho obrazu mi bylo zle a bylo mi z něj zle ještě večer. Prostě mi to není jedno, když někde vidím utýraného člověka. Mám taky něco za sebou a umím se do podobných situací hodně vcítit. A to není vždy dobře.
Tehdy jsem pochopila, že jsem se napojila na opravdu hrozný egregor, který symbolizuje tato mrtvá žena a musela jsem vynaložit energii na to, abych svoji hlavu donutila to zahodit a nekroužit kolem toho obrazu, neposílat tam svoji emoční energii. Podobné situace jsou můj osobní důvod, proč jen velmi málo sleduji zprávy. Je mi z nich jednoduše blbě a uvědomuji si, že tím, že mi bude blbě, na světě nic nespravím, ani tím nikomu nepomůžu, maximálně si můžu uhnat nějakou virózu, ale to je celkem všechno.

Vytvořila jsem si osobní filtr ohledně vstupu destruktivních zpráv a vlivů. Položím si vždy několik otázek: Je pro mě užitečné toto vědět? Dává mi to něco, co jinak postrádám? Má toto zjištění nějaký praktický dopad na moji vědomou volbu a chování? Je to pro mě prakticky použitelné? Pomáhá mi to pochopit, v jakých věcech mám být opatrná, nebo čemu se mám vyhnout? Můžu s tím něco udělat? Můžu třeba nějak přispět k nápravě problému? … Pokud odpověď na všechny tyto otázky zní Ne, pak se od toho odpojím. Celkem dobře to funguje.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-11-02 04:29:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je tak moc dobrý a zajímavý článek k zamyšlení!!

Ikona diskutujiciho ? 2023-11-02 07:47:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevěnuješ-li pozornost provozu, srazí tě auto.
To nechutný, co jsi viděla, je ve zkratce, jen další přetahovaná (bitva) tah ve hře (válce) těch tebou jmenovaných kyvadel (nebo egregorů) o nic jiného než tu jejich vytouženou globální nadvládu.
Těžko říci, co je ten onen optimální přístup, ale rozhodně na každý případ nelze aplikovat jeden a ten stejný, jednotný postup/přístup. Něco vyřešíš tím, že se tím prostě nebudeš zatěžovat, nebudeš se do toho zapojovat, jak to zde vysvětluješ, nebudeš to posilovat ještě víc o tu svojí vlastní energii. Ale něco jiného, jindy už takto snadno řešit nelze, když energie toho nějakého onoho nepříjemného (destruktivního) egregoru se koncentruje již přímo i na tebe samotnou.

Ikona diskutujiciho astrei swingař 2023-11-02 11:01:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vynikající článek.

Ta ženská s dvoubarevnými copy mě těžce odpuzuje.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-02 16:21:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Keď je tu už niečo o hudbe a tónoch. Hhudobná teória ako ste ju nikdy nevideli… Od programátora a filmového kritika Františka Fuku. Písal programy a skladal hudbu k niektorým hrám na ZX Spectrum. Skôr narodení vedia. Hovorí ako Ilumináti vytvorili hudobnú teóriu tak, aby ju nikto nepochopil, pravdepodobne zámerne. Ku koncu hovorí o tom, ako sa v súčasnosti skladá hudba na počítači bez toho, aby niekto musel chodiť na hudobné konzervatórium. Doporučuje aby sa človek neučil noty. Hovorí, že je to najväčšia strata času. https://www.youtube.com/watch?v=RQuRFCE5NzI

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-02 16:37:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Dodo.. kdyby byly noty udělané tak, aby je nikdo nepochopil, tak nejsou věci jako hudební školy, orchestry a zapálení jednotlivci. Bez znalosti not si moc nezahraješ. Možná tak vyletěla holubička v mateřské školce jo.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-02 17:45:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Ide tam viac menej o to, že klasická teória nemá logiku. Napríklad oktáva je v klasickej teórii číslo 12. Ak niekto potrebuje zložiť hudbu k hre, tak sa to robí inak. Nepotrebuje vôbec poznať noty. Možno niekoho prekvapí, ale John Lenon tiež nepoznal zo začiatku noty. Neskôr sa to doučil.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-02 20:37:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Nerozumím, co je označení 12 pro oktávu. Oktáva má 8 tónů, pak jsou tam půltóny. Většinou hraješ velkou, malou, jednočárku, dvojčárku.
Fakticky není rozdíl, jaký použiješ nástroj. Jestli to ťukáš u kompu, nebo drnkáš. Pokud nejsi hudební dřevo, zvládneš odposlechem nejenom napodobit co už znáš, ale i složit melodii. Problém nastává ve chvíli, kdy máš něco, co už existuje (a není to Kočka leze dírou), zreprodukovat. Zahrej mi, bez toho že bys koukal do not, jenom od ucha, Malou noční hudbu, nebo Santarello. Dokonce ani to debilní Despacito, co jednu dobu hráli všude, z ucha nedáš. Klidně zkus. https://musescore.com/user/14943671/scores/4598051

Důvod, proč lidi nadávají na hudební nauku, má dva důvody. Zaprvé tam sedí děcka. Děcka bez praktické ukázky nepochopí o čem je řeč. Řeknou ti dneska se budeme učit křížky, křížek znamená zvýšení tónu, jako dement píšeš křížky, dostaneš známku, ale nevíš co píšeš, protože ti to nevysvětlili ani neukázali. A to se pojí s druhým důvodem, pokud jsi to ve škole nechápal, měl jsi špatného učitele. Není problém něco, co jsi rok nepochopil, rozlousknout za 15 minut tím, že si sedneš na youtube a necháš si to vysvětlit od někoho, kdo skutečně má zájem to sdělit a nesedí tam jenom tak z principu. Případně si to sám zkusit zahrát. Praxe je hlavní. Zároveň ale není možné učit teorii přímo při hře, děcko už musí přijít připravené a musí něco znát, jinak se s ním nedá pracovat… Jsou ale i děcka, co jsou naprosto marný a nejsou schopný mi ani po hodině předvádění vyťukat pod naším okýnkem. Ani rytmicky. Tam je každá práce a předvádění marné.

Proč naše učitelka, když viděla že nikdo ze třídy nechápe pointu zapisování křížků, nezvedla zadnici a nezahrála nám to a nenakreslila? Ruka by jí neupadla.. Prostě to byla špatná učitelka. Byla to trága, když nemáš net, doma to nikdo nezná a učitelka je líná předvést. Problém není zápis. Problém jsou lidé, co neumí učit.

Jenom proto, že člověk něčemu nerozumí, není ten systém nesmyslný. Mně zase nedávala smysl středoškolská matematika, ale nedovolila bych si tvrdit, že nemá logiku.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-02 18:08:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Klávesy, ktoré si Franta prispôsobil pre jeho teóriu…
https://www.youtube.com/watch?v=jgGxyIhBZss

Zdá sa, že niekto uvažuje podobne a tiež sa mu zdá, že súčasná hudobná teória je hlúpa.
https://www.youtube.com/watch?v=tOEeccckpxM

Ikona diskutujiciho peace 2023-11-02 19:25:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Musím s tebou Dodo nesouhlasit, hraju a zpívám už docela dlouho. Ze začátku jsem teorii také vůbec neuměl a hrál jsem… ale potom mě kamarád teorii naučil (překvapivě to bylo jednodušší než jsem si myslel, tím myslím takový ten základ co se učí na konzervatořích, nějaké jazzové věci jako tritónová substituce taky nechápu, ale ani jsem tomu nevěnoval moc času) a pak mi vše začalo dávat smysl a i mě to inspirovalo k novým nápadům apod.. jak píšu myslím tím teorii, noty neumím, ale pro hráče klasické hudby apod. je i to určitě dobré umět, já hraju hlavně podle sluchu, a z lenosti občas z akordových značek či tabulatury.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-03 00:51:14
Ikona diskutujiciho
sipka

@Alue:
Keď nerozumieš prečo je tam 12, tak je načase pozrieť si tú prezentáciu celú.

@peace:
Tu nejde o mňa, ja to nehovorím, len som si všimol, že Franta prišiel na niečo čo mu prišlo divné a to už niekedy v 80′ keď robil hudbu k hrám na Spectrum.

Všimnite si iné rozloženie kláves na piane.

Bach’s Prelude N°1 – Isomorphic Piano Keyboard
https://www.youtube.com/watch?v=hqbOqGRCAt0

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 09:07:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem ji viděla. Franta řekl, že je tam 12 tónů a nechápe proč je to oktáva…. Je jich 8, proto se to jmenuje oktáva. Ostatní tóny jsou zvýšené.
Žádné značení oktávy číslem 12 není.

Ikona diskutujiciho Okada 2023-11-03 10:30:50
Ikona diskutujiciho
sipka

S tvrzením, že oktáva je 12 tónů jsem se už taky setkal. Prý je to 7 tónů (bez posledního cé): cé + dé + é + ef + gé + á + há; dále je k tomu 5 půltónů (zvýšené, tj. křížky): cis + dis + fis + gis + ais. Tedy podle kláves piána, klavíru.

Sám se teda přikláním k tomu, co píše paní Alue, že oktáva je 8 tónů: cé + dé + é + ef + gé + á + há + cé (bez těch zvýšených).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 10:48:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Oktáva je 8 tonů. (Od c do c.) Je to takto dané. Není to můj názor.

Zvýšených tonů je 7, podle sedmi základních not. fis cis gis dis ais eis his. Tyto věci neudává klavír jako takový, ale klaviatura je přehlednější na pohled. Zápis se pro jednotlivé nástroje liší, noty jsou uzpůsobené rozsahu a možnostem nástroje, ale princip platí pořád stejný. Když ti řeknu, ukaž mi na flétně nebo na klarinetu nebo na houslích kde je nota H, tak mi ji neukážeš. Na klavíru ale ukážeš. Klavír je v tomto přehledný.
Normální hudebník si většinou vystačí s fis cis gis dis.

Ale chápu, dneska může přednášky dělat kdokoliv. To, že někdo působí sebevědomě, když něco prohlašuje, neznamená, že má pravdu. Znamená to jen, že je o své pravdě přesvědčený.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-03 11:02:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Vychádza z toho ako sa robí hudba pre hry na počítačoch a hovorí o indoktrinácii. Chápe prečo je ich 8, len nechápe prečo to urobili zrovna takto. Mimochodom chodil na konzervatium. Inak povedané je to ako súčasný školský systém, musí sa to nabifľovať, nie je možné to odvodiť. Samozrejme, že tí, ktorí sú indoktrinovaní, tak tých myslenie sa zmeniť nedá. Vidíme to aj v súčasnej spoločnosti.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 11:20:20
Ikona diskutujiciho
sipka

V přednášce říká, že seděl na hudební nauce dva roky a že ji nechápal. To není konzervatoř. Tam by ho s takovým přístupem ani nevzali. Nic dnes člověku nebrání se v klidu zpětně doučit něco, co jako děcko nepochopil, ale připadá mi fakt blbý svou ignoranci prezentovat dál. To je jako kdybych já šla přednášet o matematice a vysvětlovala, že počítání s písmenky je hovadina a je to na nic, protože mi to nešlo. Protože já jsem v tom špatná, je ten systém debilní a postrádá logiku? .. Samozřejmě, že ne.

Hudební konzervatoř není ZUŠ.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-03 13:36:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Neskutočne bránite ten Matrix a pritom kompnovanie hudby je možné robiť jednoduchšie. Prišli na to viacerí nielen Franta.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 13:48:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebráním matrix. Takhle to zkrátka je.
Ano, jednoduchou melodii od ucha složíte i bez hudebního vzdělání.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-11-03 17:22:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Pre tento spôsob kompozície boli vyrobené špecializované hudobné nástroje na ktoré som odkazoval. Kto chce, môže sa s tým oboznámiť. Necháme toho. Asi by to bolo potrebé ukončiť tým, že tebe to vyhovuje tak ako to je a tých, ktorí prišli na niečo, čo im kompozície uľahčí necháš slobodne myslieť inak.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 18:31:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Pouze ti jako hudebník-praktik popisuju, jak funguje zápis hudby a jak hudba a její výuka funguje v reálu. V té přednášce jsou nesmysly. Pokud tě hudba zajímá (a já mám pocit že jo), nenech se zbytečně blokovat. Neříkám, že je to pro každého. Není. Musíš mít trochu sluch, musíš chytat rytmus, být trochu zručný a nesmíš být blbej. Ale rozhodně to není tak strašná záhada, jak Franta popisuje v přednášce. Jakože sedíme v kolečku a tajně pod rouškou si podstrkujem houslový klíč, aby ti hloupí ajťáci neodhalili naše triky a naši tajnou řeč… nic na tom není a naučí tě to klidně hezká holka zadarmo na youtube. Hertz ani vibrace znát nepotřebuješ. Ale potřebuješ poznat notu a vědět jak ji máčkneš. To je základ.

Mě tato diskuze ale baví. Hudba je dobré téma.

Ikona diskutujiciho peace 2023-11-04 13:06:21
Ikona diskutujiciho
sipka

A to ještě různé indické a jiné kultury mají systémy, který nemá 12 půltónů, ale daleko více tónů, ale pro nás to zní falešně. I v Česku nějaký inovátor vymyslel čtvrtónový klavír a i písně na něj, ale moc se to neuchytilo. Různých „zlepšováků“ jak skládat bez znalosti hudební teorie je spoustu, třeba použití jen pentatoniky, tj. pět tónů, na youtube je o tom spousta videí. Ač jsem zastánce konspiračních teorií a nic není jen tak, tak třeba zrovna v hudbě je taková dezinformace, že dříve se běžně používalo ladění 432Hz, ne nepoužívalo, mám ověřeno z více zdrojů, ale je to škoda. Kdysi jsme i s kapelou zkoušeli hrát v 432Hz.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-04 14:41:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám Siyotanku 432Hz a zní úžasně. Pentatonicky se na ni hrát dá, ale řekni mi, co na to zahraješ? V podstatě nic moc. Taková dražší hračka na vyblbnutí. Jenomže je to škoda, ten nástroj je až příliš krásný na to, aby se nevyužil jeho plný potenciál. Vymyslela jsem si na to takových 5 skladeb a pak jsem se raději naučila její prstoklad a hraju na ni většinou skladby z večerníčků a pohádek, protože se vejdou do jejího omezeného rozsahu.
Noty jsou základ. Bez toho nepokročíš dál a nerozšíříš repertoár. Ať si fušeři říkají co chtějí.

S těmi 432Hz si nemyslím, že je to vyloženě konspirace, spíš je to jenom určitá část pravdy, která je mnohem složitější. Viz např. článek:
https://www.muzikopedie.cz/teorie/ladění

Historie komorního A

Komorní A je v hudebním ladění takový záchytný bod. Pokud se ladí, tak melodické nástroje vždy ladí podle A. Proč je to zrovna A? Proč ne třeba C?

Je to dáno historicky. Nota A byla totiž určena jako nejnižší tón gregoriánských chorálů. V té době ale samozřejmě nebyly ladičky, tudíž toto A mohlo mít v podstatě jakoukoliv výšku. Až vynálezem ladičky roku 1711 bylo komorní A ustáleno na něco mezi 400 Hz a 450 Hz.

Během historie se přesné ladění neustále měnilo. V období baroka bylo ladění o poznání nižší (okolo 415 Hz), naopak v 18.-19. století nastala tzv. inflace komorního A. Orchestry se předháněli, kdo bude hrát nejvýše (až okolo A=455 Hz). Tento trend však způsobil, že mnozí zpěváci do těchto výšin nebyli schopni zpívat. Proto bylo koncem 19. století francouzskou vládou určeno A rovno 435 Hz. Pro Brity však bylo toto ladění moc hluboké, a proto zohledněním změny výšky v důsledku teploty vypočítali britské A=439 Hz, které by se mělo rovnat francouzskému A=435 Hz. Frekvence je totiž přímo úměrná druhé odmocnině teploty, a protože ve Francii je větší teplo, komorní A v Británii muselo být o něco vyšší. Britští vědci si však stěžovali, že 439 je moc ošklivé číslo a špatně by se sním kalkulovalo. Byl tedy navýšeno na A=440 Hz a tadá. Tato norma byla začátkem 20. století přijata výrobci hudebních nástrojů v USA, odkud se tento standart dostal do celého světa.

Ikona diskutujiciho peace 2023-11-04 15:45:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Nesouhlasím s těma notama, jak jsem psal rozlišuji tedy znalost not a znalost teorie, znám spoustu muzikantů co noty neumí a znají teorii (včetně mne) a hrají dost dobře. Nevím co teda myslíš tím, že tě to neposune dál? Pokud myslíš nějaké symfonie apod. tak to možná bez not opravdu nejde, to ale nehraju, hraju jak svoje, tak převzaté písně a zatím jsem noty nikdy nepotřeboval, ano možná nějaké rychlá sóla se bez toho nedají zahrát… to řeším tak, že to zahraju po svém a nebo použiju tabulatury(což je obdoba not, používá se u kytar, ale není v tom zápisu vše, v podstatě to je jen kterou strunu na jakém pražci zmáčknout). Třeba Astrei Swingařovi se má muzika dost líbí, dal bych to i sem, ale zase se mi nechce vystupovat z anonymity 😀
Jinak ještě je třeba zajímavé temperované a přirozené ladění, „zdravější“ je přirozené, ale bez temperovaného ladění by šlo hrát na jeden nástroj pouze v jedné tónině, na jinou tóninu by se musel vždy přeladit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-04 17:08:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Kytara je specifická. Učíš se podle nakresleného hmatu a pak už ti to může zůstat. A můžeš si s tím vystačit. Taky mám kamaráda, co hraje hezky na kytaru a nezná noty. Když jsem se ho ptala, jak hraje, vysvětlil mi, že se zpaměti naučil hmaty ze zpěvníku. Stačí mu to. Když jsem se ptala, jak z hmatu pozná délku noty, nepozná. Musí vědět, co hraje. Na podobnou odchylku jsem narazila u lidí, kteří se učí na Irské flétny. Místo zápisu hudby mají skladby zapsané tabulkou hmatů – zakryté/odkryté dírky. Délku noty ani pauzu nepoznají, ale když vědí co hrají, tak to zahrají. Skladby pro Siyontanky taky – pouze tabulky s dírkama, notový zápis málokdy. Když nevíš jak to má znít, nezahraješ to, protože tam půlka údajů o skladbě není. U Irských fléten mi to připadá padlé na hlavu, protože než spočítáš všechny dírky a zhodnotíš kdy tam prst máš a nemáš, nebo kdy ho tam máš jenom napůl, není fakt jednodušší se naučit normální noty? Kámošku takhle napálilo zjednodušené značení. Místo čtení not si jenom memorovala čísla, která měla zjednodušit čtení not v začátku. Pak se toho nemohla zbavit. Dostala noty bez přepisu na čísla a byla v… to šidítko ji doběhlo. Pak s tím sekla. Ještě že můj učitel tyhle koniny nezkoušel. Hrát z tabulky hmatů jde i na jiné nástroje, nejenom na kytaru.
Základem hudební teorie je znalost notového zápisu a značení. například: https://www.zussemily.cz/images/ke_stazeni/ZAKLADNI_POJMY.pdf

Ikona diskutujiciho peace 2023-11-05 15:02:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím, že než se učit nějaké „zjednodušeniny“ je už lepší se rovnou naučit noty. Noty jsou dobré, že dle toho lze zahrát cokoliv aniž by člověk musel slyšet originál, tak je to schopen zahrát a ani si to nemusí zapamatovat, může tzv. hrát z listu. To jsou pro mne asi jediné výhody znát noty. U populární hudby co hraju většinou ani noty nejsou, nebo se dají jedině koupit. A stejně je lepší i pro hudební rozvoj se naučit umět zahrát podle sluchu, tj. že si pustím originál a jen dle poslechu zjistím co se tam jak hraje. I české špičky muzikantů se shodují, že nejlepší je hrát zpaměti než z not. Jinak u kytary to nejsou jenom akordové značky, ale jak jsem psal jsou i tabulatury, ty vypadají nějak takto:
https://tabs.ultimate-guitar.com/tab/red-hot-chili-peppers/californication-tabs-202766
dle toho lze zahrát cokoliv… samozřejmě musí člověk znát originál… ale někde jsem viděl i takový mix not a tabulatur, že tam byla zanesená i délka tónů podobně jak v notovém zápisu,.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-05 15:28:57
Ikona diskutujiciho
sipka

https://musescore.com
Dáš si náhled, uděláš screen obrazovky, ideálně požadovanou oblast a bam. Máš noty. Nevím ale, proč to po mě specificky u kytar chce aktivovat účet. Housle, flétny a klavír normálně rozbalí náhled, i mi to zdarma přehrají. Možná bys musel kopat hlouběji… třeba se ti to někdy bude hodit. Je to výborný zdroj. Lepší než kupovat knížku a pak zjistit, že z 50ti tě zajímá/znáš 5.

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-11-02 16:59:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opět nádherný článek
Děkuji

Ikona diskutujiciho housenka 2023-11-02 17:01:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji 🙂

Ikona diskutujiciho kiana 2023-11-02 17:07:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Logan Paul, nebo David Dobrik. V minulosti jakoby se okolo nich točil celý svět, skoro všichni o nich mluvili“
– do dnešního dne jsem nevěděla o tom, že existují 😀 a koukla jsem se na pár posledních videí toho druhého a ten kanál snad musel být cílený na lidi s lobotomií – nic tak stupidního jsem už dlouho neviděla

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-02 17:18:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím, do jaké míry to pro tebe bude překvapivé info, ale čím debilnější je obsah, tím větší má virální potenciál. Protože cílí na větší rozsah publika. Čím intelektuálnější obsah, tím je menší cílovka a tím je menší potenciál mediálního úspěchu. Toto je realita. Pokud se divíš, proč jsou pořady v televizi debilní – jednoduše cílí ma majoritní publikum. Proč točit filmm, na který se pak podívá málo lidí. Další slibná tématika je sex a krev.

Například Gogo, někdejší král youtubu, prorazil tím, že si mazal nutellu válečkem na obličej, nebo ukazoval na kameru šišku a dělal u toho ksichtíky. Jenom si hrál. Pointu to nemělo. Dneska je z něj pan jutuber. Skoro všechny velký jména čr/sk začaly na debilním obsahu. Existuje velmi málo výjimek.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-11-02 17:42:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako nepřekvapilo mě to (že čím debilnější tím slavnější), ale překvapila mě extrémní stupidita těch videí (ke mě se běžně nic takového ani nedostává, asi na základě algoritmů youtube a vyhledávačů – že mi ukazují to, co se mi může hodit; na základě mého minulého vyhledávání=preferencí). Takže už jsem dlouho nic tak blbého neviděla (skoro bych i zapomněla, že to stále ještě existuje). Když jsem začínala s youtube, tak nevěděl, co mi má doporučovat, takže jsem narážela na stupidní videa (a nejdřív jsem si myslela, že tam jsou jen taková videa..takže jsem youtube na pár let opustila – pak jsem zjistila, že tam jsou i hodnotná videa, která jsem začala hledat, a od té doby se to změnilo – už mi doporučuje většinou zajímavé věci). Díky tomu jsem si snad i začínala myslet, že se youtube zlepšilo (=vědomí lidí se zlepšilo) a obsahuje lepší videa než před lety, ale asi ne.. (jen mně videa o ničem už nikdy nedoporučuje)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-02 19:05:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Oh my sweet summer child 🙂 Gogo jednu dobu točíval sérii, která měla třeba půl milionu vidění na díl. Seděl s klukama u počítače a hráli onlinovku, která měla velmi ubohou grafiku (jako když to uděláš v malování, akorát 3D) a pointou hry bylo s**ní ze střechy a ovládání následného padajícího lejna, které pak skákalo ulicí a čím víc lidí zamazalo, tím větší hráč získal skore… nedělám si srandu. Koukaly na to statisíce lidí. Nejslavnější youtube kanál… točil o padajícím ho*ně.

A davy šílely. Od radosti zrobily dvě mexické vlny…
Někde v análech youtubu to jistě ještě půjde najít. Ale není to zrovna poklad, který bych toužila uvidět znova.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-11-02 20:45:07
Ikona diskutujiciho
sipka

nene 😀 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-02 20:52:18
Ikona diskutujiciho
sipka

jojo… video o padajícím ho*ně.
Panebože.
Já jsem to tam fakt našla.
A fakt to má půl melounu.
https://www.youtube.com/watch?v=7f9fgQqXm_4

Ikona diskutujiciho kiana 2023-11-02 17:34:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta blondýna je archetypem dobré holky, která se zamilovala do psychopata a změnila se kvůli němu (ke zlu). Taktéž ale představuje histrónskou poruchu osobnosti (=psychická nemoc):
“ – přehnaná teatrálnost (histrión = herec), citové vydírání, manipulace s lidmi a neadekvátní afektivita (často předstíraná). Nápadná je labilní a povrchová emotivita, infantilní projevy a snaha být centrem pozornosti. Toho dotyčný dosahuje nejrůznějšími způsoby, u žen je typické nápadné oblékání, svůdné jednání a snaha být sexuálně přitažlivým objektem
– Histriónští lidé mají také sklony k pomstychtivosti a bájivé lhavosti (pseudologia phantastica). Je pro ně typické sofistikované intrikování a pomlouvání například na pracovišti, což může vést k rozpadu do té doby přátelského kolektivu. Dokážou působit velice přesvědčivě, umí s velikou obratností lhát a překrucovat výroky druhých. Všechno vyloží ve svůj prospěch. Jsou sugestibilní (podléhají působení jiných osob), zároveň působí sugestivně. Do vyprávění dokážou velice přesvědčivě rovněž zakomponovat emoce. V partnerských vztazích působí velmi destruktivně. Kvůli touze po dobrodružství se u nich vyskytuje zvýšené riziko abúzu drog, střídání sexuálních partnerů, ale na druhé straně nezřídka dochází k různým sexuálním dysfunkcím. U žen se často vyskytuje anorgasmie. Taková osoba je však na druhou stranu schopna se značně obětovat (byť ne pro dobro věci samotné, ale kvůli obdivu ostatních).“

O tom jsou ty filmy (viděla jsem jen jeden), že ona „získala moc“ nad normálními lidmi po svojí změně do hysteričky (na základě toho, že běžní lidé přehnaně podléhají sexuálnímu pudu), ale „srdce“ svého psychopata nikdy nezískala (byť spolu byli ve vztahu). Na film jsem se koukla kvůli tomu, že jeden narcis se snažil změnit holku ke zlu a využíval k tomu příklad tohoto egregoru (proto jsem si o tom filmu i něco vyhledala). Jedna holka se kvůli němu i stylizovala do tohoto vzhledu (ale nakonec se na něj vykašlala a prý z toho měla akorát měsíce deprese = psychická porucha). Já jí ale téměř vůbec neznám, takže o tom vím jenom z doslechu (=nevím detaily a možná jsou moje znalosti zkreslené). Znala jsem jenom toho narcise a ten to po mně chtěl taky (jako první) – a já jsem kdysi v minulosti chtěla změnit psychopata – jenže já jsem chtěla změnit jeho k dobru = nenechám se od něj změnit ke zlu (a z tý zkušenosti jsem se naučila, že to nejde = nemá smysl se o toto snažit). Takže když u mě neuspěl, našel si mladší=naivnější oběť, ale ani s ní se mu to nepodařilo. Možná byl i on sám jenom silně ovládaný tím egregorem, když se na takové filmy opakovaně koukal (že ani nejednal sám za sebe – ale nevím). Film má varovné poselství (o tom, že když se snažíte změnit psychopata, může se maximálně stát, že psychopat změní vás – ale nemůže se vám podařit změnit jeho). Takže ta blondýna s různobarevnými culíky ukazuje nejhorší možný výsledek, jak to (s vámi – s psychopatem nehnete) může dopadnout.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-11-02 19:30:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opět díky za výborný přehled a srozumitelné slovní vyjádření věcí, které jen tak napůl tuším.

Ikona diskutujiciho Amigo 2023-11-02 20:57:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu článek je úplně perfektní. Ten záběr vím kterej myslíš. Taky bych ho radši neviděl.

Ikona diskutujiciho jantulka 2023-11-02 21:11:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aby sme sa oslobodili od Egregorov, musíme sa vzdať vnútornej aj vonkajšej dôležitosti. Strach, hnev, podráždenosť nejde potlačiť, ale je možné znížiť ich dôležitosť na minimálnu úroveň.
Ak niečomu neprikladáme nadmerný význam, nevznikne nadbytočný potenciál, vznikne prázdno a Egregor sa nemá na čom zachytiť.

Ikona diskutujiciho jan 2023-11-03 21:49:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cheche, brekekory. Hlavní brekekor sedí na vrbě a láká zvědavé dušičky. Pak je šoupne do hrníčku a přibouchne pokličku.

Ikona diskutujiciho peace 2023-11-04 15:37:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A to ještě různé indické a jiné kultury mají systémy, který nemá 12 půltónů, ale daleko více tónů, ale pro nás to zní falešně. I v Česku nějaký inovátor vymyslel čtvrtónový klavír a i písně na něj, ale moc se to neuchytilo. Různých „zlepšováků“ jak skládat bez znalosti hudební teorie je spoustu, třeba použití jen pentatoniky, tj. pět tónů, na youtube je o tom spousta videí. Ač jsem zastánce konspiračních teorií a nic není jen tak, tak třeba zrovna v hudbě je taková dezinformace, že dříve se běžně používalo ladění 432Hz, ne nepoužívalo, mám ověřeno z více zdrojů, ale je to škoda. Kdysi jsme i s kapelou zkoušeli hrát v 432Hz.

Ikona diskutujiciho Andrea 2023-11-07 13:05:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Egregory: v roce 2010 napsal Tomáš Keltner knížky Transformace vědomí a Transformace vědomí: Vyšší dívčí. Asi největší studna informací o Egregorech u nás, dost se tomu tématu věnoval a když jsem viděla tento článek, hned jsem si na Keltnera vzpomněla.

Ikona diskutujiciho Pavel 2024-04-10 10:50:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, proč v klasické stupnici C, D, E, F, G, A, H, C je mezi C a D půltón Cis, mezi D a E půltón Dis a mezi E a F půltón není a pak zase jsou 3 půltóny Fis, Gis, Ais a pak mezi H a C zas není. Logicky bych měl oktávu hrát vždy s vynechávkou jednoho půtónu: to znamená C, vynechat půltón Cis, pak D, vynechat Dis, pak E, vynechat F (protože mezi E a F půltón není), pak zahraju Fis, pak vynechám G a hraju Gis, pak vynechám A a hraju Ais, pak vynechám H a hraju C. Jaktože když není půltón mezi E a F a hrajeme C dur stupnici, tak to nezní falešně? Jaktože hrajeme jako kdyby bez vynechání půltónu?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek