Diamanty: Drahé kameny prokleté nepředstavitelným zlem, které přináší svým majitelům neštěstí a smrt

22.10.2018 v E-shop Alue.cz 29

Všechny diamanty celého světa, ať jsou jakékoliv velikosti, kvality nebo tvaru, byly před mnoha lety globálně proklety a zaklety. Od té doby vyzařují silnou destrukci. Všem lidem, kteří nejsou pokrevně stejného původu jako tvůrci kletby, nosí diamanty jen neštěstí a smrt. Kdo má doma diamanty, nebo je nedejbože nosí, přivolává si na sebe jen to nejhorší.

Po světě se vypráví řada příběhů o slavných diamantech, které jsou ,,možná prokleté“ – ne možná, ale určitě. A kletba se nevztahuje pouze na několik vybraných kousků, ale na všechny bez rozdílu. Může to být i prstýnek, který máte doma po babičce.

 

Neopracovaný Diamant Míru byl vydražen v roce 2017 za 6,5 milionu dolarů v New Yorku

 

Podle staré indické pohádky se duše zlých lidí po jejich smrti promění v krásné drahokamy, které pak přinášejí dalším lidem pouze neštěstí. Jeden z nejkrásnějších a nejžádanějších diamantů tohoto světa se nazývá Hope. Linie evidovaných smrtí za které může, se začala psát v sedmnáctém století, kdy jej neznámý pobuda ukradl z chrámu u břehu řeky Coleroon River. Diamant poté koupil francouzský klenotník Jean Baptiste Tavernier přisvé cestě po Indii.


 

Socha bohyně Síty v hinduistickém chrámu měla nádherné modré oči. Dva neobvyklé modré diamanty. Podle legend byla kdysi Síta unesena démonem a její muž, bůh Ráma, démona pronásledoval a získal Sítu zpět. A tak i dnes je Ráma v patách každému, kdo diamant získá.

 

Bůh Ráma je ve skutečnosti temnota a démonická síla, které byly diamanty zasvěceny a která skrze drahé kameny saje z lidí energii a ovládá jejich životy.

 

Do Francie přicestoval modrý diamant s Jeanem Baptistem Tavernierem roku 1642. Ten jej prodal králi Ludvíku XIV., a pořádně na tom vydělal. Obchodníkův nezdárný syn však nadělal obrovské dluhy a všechny peníze přišly vniveč. Tavernier se vydal opět do Indie, aby si ztrátu vynahradil. Kdo ví, snad pomýšlel na druhé oko bohyně? Brzy poté, co vstoupil na indickou půdu, jej však roztrhala smečka divokých psů.

 

Ludvík XIV. byl diamantem okouzlen. Co se však stalo s jeho životem? Jeho jediný syn zemřel roku 1711. Následnictví přešlo na vnuka, Ludvíka Burgundského, avšak on i jeho manželka zemřeli oba roku 1712 na záhadnou nemoc, možná otravu. Posledním dědicem se stal vnuk Ludvík, teprve pětiletý, avšak zemřel i on. Král Ludvík XIV. pak propadl depresím a zemřel na následky gangrény.

 

Brusič Ludvíka XV. zemřel dříve, než zmizel s kamenem

 

Hope je nejčastější název pro diamant typu IIb opředený četnými legendami, který je umístěn v Národním přírodovědném muzeu ve Washingtonu. Jeho hodnota se odhaduje na 250 milionů dolarů. Je dlouhý 2,5 cm a váží 45,5 karátu (přes devět gramů).[1] Díky obsahu boru má neobvyklé sytě modrofialové zbarvení, které je typické spíše pro safíry.

 

Další vlastníci, Ludvík XVI. a Marie Antoinetta, prožili dlouhé věznění za francouzské revoluce a skončili pod gilotinou. Z jejich rodiny přežila jediná dcera, které se podařilo uprchnout ze země. Za francouzské revoluce diamant zmizel. Ačkoliv to byla doba, kdy byly ničeny celé paláce, umělecká díla a všechny známky přepychu, kámen musel někdo opatrovat doslova jako oko v hlavě.

 

Po letech se diamant objevil v Amsterodamu a byl zadán k přebroušení u firmy Wilhelm Fals. Falsův syn neodolal a kámen odcizil. Celá rodina se tak dostala do potíží, otec onemocněl a trápil se tak dlouho, až zemřel. Syn neunesl následky svého činu a sáhl si na život.

 

Roku 1830 získal diamant bohatý bankéř Henry Hope, který bez úmyslu daroval diamantu své jméno. Od jeho časů nese kámen jméno Naděje, které je pravým opakem jeho existence. Potomek lord Francis Hope se ocitl na mizině a jeho manželství se rozpadlo. Traduje se, že jeho žena cítila vliv prokletého diamantu a za neštěstí rodiny jej přímo vinila.

 

Poté zakoupil diamant Jacques Colot. Během krátké doby zešílel a spáchal sebevraždu.

 

 

Další majitelka, ruská princezna, darovala diamant své přítelkyni. Francouzské herečce a ta byla zavražděna přímo na jevišti

 

Nový majitel, newyorský klenotník, skončil zcela na mizině

 

Roku 1908 zakoupil Hope turecký sultán za 400 000 dolarů. Nedlouho potom přišel o svou ženu, která zemřela za nejasných okolností (probodnuta mečem vlastního muže, či zabita lupiči) a byl svržen.

 

Dalším majitelem se stal řecký obchodník Montharides. Při nehodě kočáru pak zemřela celá jeho rodina.

 

Je s podivem, že po tom všem si troufl ještě diamant koupit mediální magnát Edward McLean. Nechal vsadit drahokam do náhrdelníku a daroval jej své ženě. Nebyl to samozřejmě pouze dar z lásky, ale hlavně společenská prezentace. Poté diamant opět udeřil. Devítiletý syn skončil pod koly automobilu, pětadvacetiletá dcera spáchala sebevraždu a sám McLean skončil v psychiatrické léčebně, kde roku 1941 zemřel.

 

Jediným způsobem, jak se osvobodit z moci modrého diamantu, je prý nezjištně jej darovat. Právě to učinil americký klenotník Garry Winston. Daroval jej Smithsonovu institutu ve Washingtonu a vyvázl bez úhony.

 

Black Orlov

 

Dalším prokletým diamantem je například Black Orlov (černá barva, skoro 68 karátů). Jméno dostal podle svého někdejšího majitele, ruského knížete Orlova, jenž jej daroval v osmnáctém století své milence Kateřině Veliké. Původní pýcha indického chrámu boha Bráhmy měla předtím ještě dva majitele – perského šáha Nadíra a arménského překupníka Šafráse, oba v krátké době od převzetí drahokamu podlehli atentátu.

 

Hmotnost diamantu se počítá v tzv. karátech (označení »ct«). Jeden karát je 0,2 g hmotnosti čistého diamantu. Pokud tedy váží diamant 10 g, je to 50 karátů. Zajímavé je, že tato jednotka vznikla jako násobek hmotnosti semene rostliny chlebovníku, podle kterého se v Arábii a Persii určovala cena drahých kamenů. Dále se kvalita diamantů posuzuje podle barvy, čistoty a výbrusu.

 

 

Dalším pověstným kamenem je žlutý diamant Florentin, který váží 137 karátů. Historie tohoto drahého kamene se začíná psát v roce 1657, kdy ho vlastnil šlechtický florentinský rod Medicejských. Celý tento rod patřil mezi první oběti diamantu.

Poslední člen z rodu Medicejů zemřel roku 1737, byl to Gian Gastone de Medici.

Florentin

Ve stejném roce, kdy zemřel poslední zástupce rodu Medicejů, zdědil diamant František I. Štěpán Lotrinský (1708-1765), manžel Marie Terezie (1717-1780). V té době byl drahý kámen umístěn do císařské koruny.

Zanedlouho ale diamant dostala dcera Marie Terezie, Marie Antoinetta, která tak vlastnila zároveň dva zkázonosné diamanty (Florentin a Hope). Není tedy divu, že Marie Antoinetta zemřela pod gilotinou.

 

Dalším majitelem diamantu Florentin se stal Napoleon Bonaparte (1769-1821), který ho dal své ženě Marii Louise (1791-1847). O tom, jakou smůlu přinesl diamant Napoleonovi se nemusíme dlouze zmiňovat, stačí si připomenou prohranou bitvu u Waterloo v roce 1815 a Napoleonův smutný konec na ostrově Svatá Helena. Navíc manželství Napoleona s Marií Louisou trvalo pouhé dva roky a diamant se brzy dostal zpět do vlastnictví Habsburků, kde přinášel další smůlu.

Nový vlastník diamantu ho opět věnuje své manželce; nyní se jedná o Františka Josefa I. a jeho ženu Elizabeth, známou pod jménem Sissi. Ta zanedlouho od přijetí drahokamu zemřela při atentátu v Ženevě. Diamant získal Karel I., který byl zároveň jeho posledním majitelem a také posledním Habsburkem na trůně. Smůla Habsburkům tedy smrtí Karla I. skončila a také se záhadně ztratil diamant Florentin.

Koh-i-noor

Minulost tohoto diamantu je opředena legendami. Chtěli ho vlastnit mnozí indičtí vladaři, neboť měl zaručit nepřemožitelnost. Ale z dvaceti bylo osmnáct zabito. Z toho vznikla další legenda, podle níž přináší štěstí jen ženám, ale není to pravda… Koncem 19. století se diamant dostal do Británie jako válečná kořist a od té doby zdobí korunovační klenoty.

Koh-i -Noor

Cenu diamantů určují vlastnosti známé jako tzv. čtyři C – karát (carat), čirost (clarity), barva (color) a výbrus (cut).

Kromě toho má na cenu vliv i historie diamantu a místo nálezu.

Většina drahokamů se těží ve střední a Jižní Africe, významná naleziště jsou i v Kanadě, Rusku, Brazílii a Austrálii. Zejména v Africe se stále těží stejně jako před sto lety – dělníci se hodiny brodí po pás v blátě plném zdraví škodlivých chemikálií, majitelé dolů jim však vyplácejí jen minimální mzdu. Víc nedostanou ani tehdy, když se jim poštěstí najít velký nebo nevšední diamant.

Roky byly diamanty v Africe hnací silou ozbrojených konfliktů a občanských válek. Rebelové za ně kupovali zbraně, které povraždily miliony lidí. Přítrž tomu měl učinit takzvaný Kimberleyský proces. Jenže mnoho diamantů je pořád potřísněno krví. V poslední době vzbuzuje obavy hlavně Zimbabwe či Pobřeží slonoviny.

V diamantových polích v zimbabwské oblasti Marange nutí vojáci od rána do noci hledat drahocenné minerály dospělé i děti. Zimbabwané pracují často bez jídla a přestávek, které prý nezřídka nahrazuje mučení, bití a výjimkou nejsou vraždy.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-22 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak aspoň v tomto mám šťastie, diamanty žiadne nemám. Len tie technické na rezanie skla ale to s diamantmi asi nič nemá spoločné. A mal som diamantovú vodu a niekto mi ju nevedome vylial ale aj tak stála za prd.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-22 10:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Diamantová voda je silně destruktivní, dobře že tě od ní někdo zachránil.

Ikona diskutujiciho @ 2018-10-22 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Manželce loni ukradli diamantový náhrdelník a prsten po babičce.Bože,jak jsem rád že jí to "čorli"! :-)

Ikona diskutujiciho Stenly919 2018-10-22 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen by mě zajímalo, když je diamant tak destruktivním proč jej příroda vytváří,k jakému účelu ? Jinak diamanty se používají i v průmyslu třeba k obrábění a broušení, co do kvality jako jediný přírodní materiál nebyl dosu překonán(teda tohel jsem slyšel ve škole před 26 lety, opravte mě jeslti se mýlím). Mimochodem alue, můžeš říct, zda má stejné vlastnosti i idamant umělý, co se běžně v průmyslu používá a co je taky dělaný z uhlíku ?

Ikona diskutujiciho hajcus.ka 2018-10-22 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško a týká se to i diamantů syntetických, které jsou vytvořené v laboratořích? Teoreticky vzato by snad nemělo, protože nejsou vzaty ze země?

Ikona diskutujiciho Verča 2018-10-22 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tyjo! to je teda článek..úplně z něj mrazí

Ikona diskutujiciho :) 2018-10-22 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slo by to prokleti nejak vyrusit?

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-22 14:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Přečti si první odstavec článku.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-22 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  nejde to vyrušit, tohle jsou velmi silné profesionální postupy

Ikona diskutujiciho armag 2018-10-22 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Syntetických diamantů se to netýká.

Ikona diskutujiciho Francis 2018-10-22 19:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, týka sa prosím nejaké prekliatie aj rubínov, smaragdov, briliantov……? Ďakujem za odpoveď

Ikona diskutujiciho Lukáš 2018-10-22 19:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ok shrňme si to. Diamanty působí smrt a neštestí. Téměr každá žena po zásnubách nosí diamantový prsten. Co z toho vyplývá? Každá žena po zásnubách je neštastná a brzo umře :-D  :-D  :-D. Jsem jediný kdo vidí tu logickou thrlinu ? :-P

Ikona diskutujiciho Adel 2018-10-22 22:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naštěstí nikdo z naší rodiny na diamant nemá :D a nikdy se u nás nevyskytoval

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2018-10-22 22:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Parádní článek! Sice jsem zjistil, že místy je trošku polepený částmi článků odjinud, to zásadní píšeš pouze ty – netušil jsem, že diamanty byly proklety, a proto jsou teď destruktivní! Pořád jsem nad tím přemýšlel, proč zrovna diamanty a napadlo mě pouze to, že je to vlastně čistý uhlík – a uhlíkový atom má 6 elektronů, 6 protonů a 6 neutronů a myslel jsem, že to je ten důvod.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-23 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  Já nikoho neznám, kdo by měl zásnubní prsten s diamantem… asi moc koukáš na filmy.

Ikona diskutujiciho zdeněk 2018-10-23 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Moje kamarádka dostala snubní prsten s diamantem, něco ze Švajcu. A všímáme si všichni, že její smůla je větší a větší. Hlavně teda v práci. A svatba nakonec nebyla, mimochodem. :-D

Ikona diskutujiciho All 2018-10-24 18:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja zase nepoznám nikoho, ktoby nemal na snubáku aspoň malé diamanty, myslím, že vo vekovej kategórii 30+ je to už dnes štandard.

Ikona diskutujiciho Simona 2018-10-25 04:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Dobrý postreh. Mimochodom, niekoho smrť v rodine predsa nemusí znamenať nešťastie pre nositeľa diamantu. To je predsa niečo iné. Je to ich osud, ich karma, nie naša. Nechce sa mi veriť, že by diamant ovplyvnil niekoho život z rodiny. Ak to má byť smola, tak asi by zomrel len majiteľ diamantu. Ja som zas niekde čítala, že v drahých kameňoch diamant plní ochrannú funkciu. Asi je to rôzne, kto si to ako vyloží, každý to inak vníma. Na druhej strane je smutné, ako sa tie diamanty tažia. Lenže to nie je len s nimi, ale aj inými surovinami, kôli ktorým trpia ľudia i príroda… napr. ťažba koltanu pre elektroniku… a mobil máme predsa skoro všetci…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-10-25 10:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Snubák s diamantom bude skôr výsadou bohatých. Možno i preto bohatým tie vzťahy obvykle moc dlho nevydržia.

Ikona diskutujiciho acidjoe 2018-10-26 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Myslím, že se zase mýlíš, uvědomuješ si, kolik lidí už by muselo díky tomu umřít. Ano, úmrtí související s majiteli Hope jsou známá, ale myslím, že to nelze aplikovat na všechny diamanty na světě. Ale je smutné, kolik utrpení, smrti a bolesti jesti s dolováním diamantů spojeno. Ale že jsou diamanty proklety Rámou, to už je asi trochu moc.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-26 14:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho acidjoe 2018-10-26 17:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Tak to pardon, v prvním odstavci je vysvětlena skutečnost? První odstavec pouze říká, že byly diamanty globálně proklety. Nepíšete kým. Ale v pár odstavců níže se zmiňujete o legendy o Rámovi.

Ikona diskutujiciho acidjoe 2018-10-26 19:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:Ještě se zeptám, z jakého důvodu má být diamantová voda silně destruktivní?

Ikona diskutujiciho acidjoe 2018-10-27 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdá se, že jste přestala uveřejňovat mé komentáře, přestože neporušují zásady slušného chování. Pravděpodobně se vám prostě nehodí "do krámu". Bohužel to svědčí o vaší nezralosti a poukazují na vaši neschopnost připustit, že se mýlíte.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-27 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]:  Úsměvný jste spíš vy, když máte pocit, že zveřejňuji komenty okamžitě jen co je pošlete, jakoby to byl smysl života. Zbytek je zbytečné komentovat.

Ikona diskutujiciho jmeno 2018-10-28 16:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co lide kteri maji podle datumu narozeni jako kamen diamant?

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-30 20:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-10-30 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: já jsem existující logická trhlina. umím věci, které logika neumí vysvětlit! :-P mimochodem málo lidí má prsten s diamanty. Za a) je to neoriginální( > můj názor < ), za b) na to spoustu lidí nemá peníze a za c) ne všichni chtějí drahý šutr… někdo, jako třeba já, by chtěl mít v prstýnku třeba kousek kůry z lesa, kde jsme se s přítelem poprvé potkali, protože to má pro mě mnohem větší hodnotu – nevím, jakou hodnotu by pro mě měl mít ten kámen, jen kvůli ceně… přeci si nebudu někoho brát kvůli penězům.

Ikona diskutujiciho Chinensis 2020-05-01 20:09:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mno mě při čtení tedy mnohé došlo. Požádal mě o ruku s prstýnkem s malinkým diamantem. Po dlouhém období, kdy tvrdě makal, aby se o nás postaral. Měli jsme už synka. Od zasnoubení šlo podnikání do háje. Naše příjmy na nulu. Prsten jsem ale po pár měsících nevysvětlitelně ztratila. Pořád jsem doufala, že ho najdu. Nenašla. Nicméně následující roky byly fakt kruté. Ale podařilo se nám to všecko překonat. Máme synky dva. A dnes už vím, že jeho ztráta mohl být projev boží ochrany, či tak něco 🙂 Díky.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek