Energie: Jak ji získat, ztrácet, nebo udržet

17.7.2017 v Energie 10

Dnes vám nabízím několik zajímých tipů a seznamů k zamyšlení. Možná stále v životě stojíte na místě a říkáte si, že nic nikam nevede. A možná máte neustále málo energie a cítíte se vysátí, bez života, přitom netušíte proč vlastně… Možná děláte někde chybu, možná vás brzdí nějaký starý zažitý zvyk a postoj. Možná vám ho vštěpili rodiče, škola, kamarádi, ale věci které dělají ostatní, nebo většina, automaticky nejsou zárukou pro vaši spokojenost a už vůbec nemusejí být funkční, nebo vést k životnímu štěstí a úspěchu. Je mnoho životních zvyků a postojů, které se člověk musí odnaučit a které musí překonat, pokud chce být vitální, úspěšný, silný a šťastný. Většinou je to pomalá cesta na celý život. Zkuste se dnes zamyslet nad tím, jak hospodaříte se svou energií i časem a jestli to jde v některých směrech zlepšit.

Energii ztrácíme, když :

 • Říkáme „ano“, když se nám chce přitom říci „ne“.
 • se přetvařujeme a skrýváme své skutečné city.
 • Neodpočíváme.
 • Přemlouváme sami sebe, abychom ještě chvilku vydrželi, místo abychom dali najevo, že není jasné „kvůli jakému zářivému cíli bychom měli trpět“.
 • Nepožádáme o pomoc, když ji potřebujeme a místo toho se blokujeme, nebo jsme konfliktní.
 • Nezabýváme se svými věcmi.
 • Někdo je naprosto nezajímavý, ale my se s ním z jakýchsi nepochopitelných důvodů stále stýkáme!

 • Lidé blízko nás většinu času hovoří o něčem negativním a my neumíme včas opustit prostor.
 • Bavíme se příliš mnoho o politice, vysokých cenách, zácpách na silnicích apod.
 • Intrikujeme.
 • Často a emotivně vyprávíme o tom, jak žijí jiní.
 • Děláme nezajímavou práci, která nás už dávno omrzela.
 • Bojíme se.
 • Čekáme, že někdo přijde (Ježíšek, princ, nová vláda) a náš život se změní k lepšímu sám od sebe.
 • Nadáváme si, pokládáme se za nehodné, nešikovné, za smolaře.

Energii získáváme, když:

 • Se seznamujeme s novými konstruktivními lidmi.
 • Získáváme nové vědomosti.
 • Cestujeme.
 • Překonáváme své strachy.
 • Zkoušíme něco nového.
 • Procházíme se (nepleťte si s „utíkáme do práce“ nebo „jdeme na nákup“) bez jakéhokoli určitého cíle.
 • Zabýváme se tvorbou.
 • Stýkáme se s příjemnými lidmi.
 • Stýkáme se s lidmi, kteří nás podporují a věří v nás.
 • Zabýváme se svým tělem (vhodná jsou jakákoli tělesná cvičení, tanec, sauna, plavání).
 • Uvolňujeme nějaký materiální prostor (vzpomeňte si, jak jinak se cítíte v nově zařízeném pokoji).
 • Uvolňujeme emocionální prostor (vzpomeňte si, jak jinak se cítíte, když dokážete odpustit a s někým se smířit).
 • Říkáme „ne“, když se nám chce říci „ne“ a říkáme „ano“, když se nám chce říci právě „ano“.
 • Začínáme dělat to, co si srdce žádá.

Tipy pro zachování a vhodné investování naší energie:

Neplýtvat časem na sebelítost

Silného člověka nikdy neuslyšíte naříkat nad špatnou situací, vinit všemožné okolnosti nebo bědovat, jak špatně s ním bylo naloženo. Takový typ lidí umí přijmout zodpovědnost za své jednání a jeho důsledky. Chápe a přijímá jako fakt, že život není vždycky spravedlivý. Z životní zkoušky dokáže vyjít se ctí a je za ni životu vděčný.

Nezneužívat svou moc

Opravdu silní lidé se snaží nevyužívat své moci nad jinými, nechtějí, aby se jejich podřízení cítili špatně nebo poníženě. Vědí, že skutečná síla spočívá v ovládání vlastního chování a emocí.

Nebát se změn

Změny přijímá silný člověk s ochotou a riziku jde vstříc. Pokud vůbec má nějaké obavy, souvisí především s možností být spokojen sám se sebou a nemožností jít dál. Změny mu dodávají energii a zvýrazňují jejich nejlepší vlastnosti.

Neutrácet energii na to, co nemůžete mít pod kontrolou

Silní lidé si dlouze a otravně nestěžují na zácpy na silnicích, zatoulaná zavazadla a zejména na jiné lidi. Podobné věci berou jako události, které nemohou ovlivnit. Ve složité situaci si silný člověk uvědomuje, že to jediné, co ovlivnit může, jsou jeho vlastní reakce a postoj k situaci.

Nesnažit se zalíbit všem

Znáte lidi, kteří chtějí všem vyhovět? Nebo naopak takové, kteří by se přerazili, jen aby každého nějak popíchli, a posílili tak svou image silného člověka? Oba postoje jsou špatné. Silný člověk se snaží být laskavý a spravedlivý a vyhovět tehdy, je-li to vhodné. Nebojí se vyjádřit názor, který někoho rozzlobí.

Nebát se rozumného rizika

Silný člověk je ochoten rozumně riskovat. Pečlivě riziko uváží, zhodnotí pravděpodobnost úspěchu i nejhorší možný scénář vývoje ještě před tím, než připustí, aby se události začaly rozvíjet.

Nelitovat minulosti

Je třeba mít zvláštní sílu, aby člověk přijal minulost a šel dál. Přijměte to, čemu vás minulost naučila, avšak neplýtvejte rozumovými a duchovními silami na minulá trápení, na nostalgii. Silný člověk svou energii investuje do vytváření co nejlepší přítomnosti.

Neopakovat chyby

Všichni zajisté víme, co je to bláznovství. Kromě jiného také to, když člověk stále znovu opakuje stejné jednání a doufá získat jiný výsledek.

Nezávidět jiným úspěch

Určitě souhlasíte, že vyžaduje jisté vlohy, aby se člověk dokázal upřímně radovat a nadchnout úspěchem někoho jiného. Silní lidé takové vlohy mají. Nezávidí a necítí se zle, když úspěchu dosáhne někdo jiný. Usilovně pracují, aby zvýšili vlastní šance na úspěch a nehledají žádné vedlejší cestičky.

Při nezdaru se nevzdávat

Každý neúspěch je šancí se zlepšit. Lidé vybavení duchovní silou jsou na případný neúspěch připraveni a berou ho jako zkušenost, která je učí něčemu novému. Každý nezdar nás přibližuje kýženému cíli.

Nebát se samoty

Samotu si silný člověk dokáže vychutnat. Využívá ji k hledání smyslu minulosti i přítomnosti a k plánování budoucnosti. A co je nejdůležitější – jeho štěstí ani nálada nejsou závislé na chování jiných lidí. Silný člověk dokáže být šťastný sám i s jinými lidmi.

Nemyslet si, že svět vám cosi dluží

Zbavte se myšlenky, že uspořádání světa/akcionář/zaměstnavatel/partner… jsou vám ustavičně čímsi zavázáni a jejich povinností je zajistit vám pohodlný život. Silný člověk spoléhá na vlastní um a přednosti.

Nečekat okamžité výsledky

Ať jde o tréninkový plán, dietní režim nebo začátek nového podnikání, silný člověk je připraven na výsledky čekat dlouho. Má totiž dost rozumu, aby pochopil, že okamžité výsledky jsou nemožné, že skutečná změna si žádá čas. Mějte trpělivost.

použité zdroje: (1.) (2.)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Amálka 2017-07-17 06:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek, hned po ránu dobře motivující. Takže, jdu uvolňovat materiální prostor s cílem zbavit se co nejvíce nepotřebností.

Ikona diskutujiciho Lizzy 2017-07-17 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji převelice za článek! 🙂 posledních pár dní jsem jako zaseklá a bez energie, bez vědomí, kudy kam… a dneska se mi dějí samá povzbuzení a tvůj článek přesně odpovídá na můj stav. Včera jsem si dělala list "Co mě dělá šťastnou" a list "Co dělám každý den a nesedí mi to", a tyto listy téměř kopírují tvoje rady, co dělat a nedělat, když chceme mít dostatek energie. Miluju tuhle synchronicitu 🙂

Ikona diskutujiciho Tauri 2017-07-17 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Sin Le Noble 2017-07-17 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek, děkuji. Každý někdy potřebuje najít cestu jak dál a tenhle návod může pomoci člověku začít znovu tvořit a být šťastným. Možná až bude většina lidí Silných, nebude potřeba se bránit a zbyde víc času na tvorbu. Ale stejně bych nechtěl žít v jiné době, v téhle se toho děje tolik, že by byla škoda u toho nebejt ;-)

Ikona diskutujiciho Lara 2017-07-19 15:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Tě Alue, slyšela jsi někdy o Křišťálové univerzitě? Popř. Jaký máš na to názor? Znáš nějakého člověka který ji prošel? Mohla by jsi ji doporučit?

Ikona diskutujiciho Martina 2017-07-20 13:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím všechny, když jsem se minulý rok přesně v tuto dobu dostala na tyto stránky a četla si mimo jiné i o tom, jak reiki není úplně ta vhodná volba jak přijímat energii, říkala jsem si, jak taková mladá žába jako je Alue si dovoluje hodnotit…. rok s rokem se sešel a znovu jsem se úplnou "náhodou" ocitla na těchto stránkách. A co myslíte? Hltám je a jsem za ně tak vdečná! Mám obrovské problémy s nevlastním synem, který "mi pokazil 14 dní krásné dovolené u moře svým naprosto nevhodným chováním (skáče všem do řeči, existuje pouze slovo já chci, všechno ví a zná – ve svých 13 letech naprosto s přehledem hodnotí politickou situaci , má nulovou emoční inteligenci a je velice agresivní k dcerkám)… už 2 noci nespím, i když už konečně odjel. Nemám klid a stále prosím a žádám vesmír, aby mi ukázal, proč mi tolik jeho chování vadí, proč, sotva na něj pomyslím je mi zle  na solar plexu a od žaludku a chvěji se….tento článěk je sice nádherný a vznešený a každý by chtěl podle něj žít, ale je to tak těžké….(stejně jako jste proti všem lékům z lékárny, ale jakmile dostanete migrénu, rádi si piluli vezmete a pak teprve řešíte, proč jste ji dostali….). Pokud vás mohu poprosit o názor, radu jak na tuto situaci, budu vdečná!!! (zkusila jsem za těch 13 let, co ho znám snad úplně všechno co z duchovního pohledu lze a nic nepomohlo – kartářky, léčitelky, hypnoza, regrese, kineziologie, NLP, EFT…snažím se na to přijít sama, ale nějak to zkrátka nejde…:(

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-20 16:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Haha, ,,mladá žába", to mě pobavilo jak lidé hloupě hodnotí druhé… loni touhle dobou mi bylo skoro 24, to máš 12 let praxe v tomto oboru + to co člověk má odmalička… co se týče dotazu na dítě, já děti nemám, takže se necítím být způsobilá v této tématice výchovy potomstva někomu radit, beru to jako off topic. Třeba někdo jiný, kdo tuto zkušenost má, poradí… osobně bych se ale zaměřila i na vnější vlivy. Dítě může být destruktivně podprahově naprogramováno z reklamy, animáků, televize, mobilu atd. Taky tam může hrát roli toxoplasmoza…  jestli fakt vyrostlo u obrazovky, teď už je pozdě na kompletní překopávku návyků. Ale člověk neví nic o tom jak malý žije, takže je to jenom taková střelba naslepo, tipování.

Ikona diskutujiciho Martina 2017-07-21 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko, ano, je pravda, jak lide hodnoti ostatni…:(, podle veku, postaveni, auta… bohuzel. Ale ja jsem to nemyslela zle, spise to mela byt adorace na Tebe.  Dekuji za komentar k decku. Zeptam se jeste. Myslis, ze to nemohou zpusobovat nejake minule zavazke, zivoty? Mohla bys mi prosim doporucit na co se soustredit, aby mi jeho chovani bylo "jedno"? Jak to vytesnit z hlavy? :-?  Je to posledni dotaz, objednala jsem si energeticky kristal, verim, ze mi ukaze cestu…. dekuji mnohokrat! Martina

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-21 11:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  Ahoj, já na karmu moc nehraju. Bohužel fakt se nedá nic moc radit když dotyčného neznám a nemůžu absolutně vědět, jestli má prostě tu klasickou pubertu na zabití ze které vyroste, nebo jestli má nějaký reálný problém, který je řešitelný. Ať tak nebo tak, příčina je jistě tady a teď, nějaké regrese etc, je vyhazování peněz. K tématu leda doporučit knihu Naomi Aldort, je v ní popsané proč se děti chovají destruktivně a co s tím. Včetně puberťáků. Ale pokud už má blbý základ, ve 13ti je pozdě na překopávání celé výchovy.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-07-22 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký motivační článek ? Snažím se většinu z těch věcí dělat, ale stejně si nějak nepřipadám silná a vím, že mám před sebou ještě spoustu práce. ..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek