Georgia Guidestones: fakta, mýty a proč z nich vznikla konspirační legenda

13.1.2026 v Symbolika 20

Georgia Guidestones neboli Georgijské poradní kameny byly kamenný monument stojící v okrese Elbert County ve státě Georgia  v USA. Vznikly v roce 1980 a po více než čtyřiceti letech byly v roce 2022 zničeny neznámým vandalem. Monument se zapsal do paměti široké veřejnosti pro své kontroverzní poselství.

Monument tvořilo šest masivních žulových desek uspořádaných do křížového tvaru s centrálním pilířem a deskou na vrcholu. Kameny byly astronomicky orientované, obsahovaly otvor pro sledování Polárky a štěrbinu, kterou procházel sluneční paprsek při slunovratech. Tyto prvky přispěly k dojmu, že jde o něco mystického, přestože šlo o známé a historicky běžné principy. Podobné prvky mají i mnohem starší památky.

Kontroverzní poselství

Na čtyřech hlavních deskách bylo vytesáno 10 zásad, které měly fungovat jako jakýsi „návod pro lidstvo“ v případě kolapsu civilizace. Text byl vyryt v osmi moderních jazycích: angličtina, španělština, svahilština, hindština, hebrejština, arabština, čínština a ruština.

Na horní desce byl nápis ve čtyřech starověkých jazycích (řečtina a sanskrt), který zněl: „Nechť tyto kameny vedou lidstvo k věku rozumu.“

Mezi nejkontroverznější body poselství Georgijských kamenů patřila zejména výzva k udržení lidské populace pod určitou hranicí, apel na „harmonii s přírodou“, důraz na zákon, rozum a rovnováhu. Je důležité říct, že nešlo o zákon, plán ani závazný dokument. Šlo o filozofický manifest.

Autora známe… Teda vlastně spíš ne.

Oficiálním zadavatelem stavby byl muž vystupující pod pseudonymem R. C. Christian. Jeho skutečná identita nebyla nikdy potvrzena, takže může jít o pouhý pseudonym. Avšak je doloženo, že se jednalo o soukromníka, který monument zaplatil ze svých peněz. Pozemek si zakoupil legálně a projekt neměl žádnou státní ani mezinárodní podporu.

Sám R. C. Christian o své stavbě řekl, že „monument má být poselstvím pro budoucí generace“, a „má fungovat jako morální a praktický kompas po případné globální katastrofě“.

Neobjevily se žádné důkazy, které by poukazovaly na napojení na OSN, světové vlády, tajné řády, nebo globální elity. Přesto se Georgijské poradní kameny staly velice kontroverzní stavbou, která velmi vzrušovala  a inspirovala konspirátorskou komunitu.

U monumentu stála také malá tabulka, která uváděla, že pod ní byla umístěna časová kapsle, jež má být otevřena v určitém budoucím čase. Ovšem data, kdy měla být kapsle uložena a kdy otevřena, zůstala nevyplněná, takže nebylo jasné, jestli byla kapsle vůbec někdy vložena do země. V roce 2022 úřady při prohledávání místa žádnou kapsli nenašly. Byl tam jen betonový podklad a půda, ale žádná schránka, nebo artefakty. To docela podporuje teorii o umělecké instalaci, nebo trollingu.

Jaké konspirační teorie se s Guidestones spojovaly

Právě anonymita autora, podezřelá symbolika a obsah textu vedly ke vzniku celé řady konspiračních teorií. Našli se lidé, kteří tvrdili, že jde o plán „Nového světového řádu“, že monument má souvislost s eugenikou, že kameny jsou satanistické, že jde o návod k genocidě, nebo že kameny jsou „návodem pro elity po vyhlazení lidstva“.
Na konspiracích o NWO, vyhlazování lidstva apod. je zajímavé, že jsou jednotlivci vykládány podle toho, jak se to komu zrovna hodí. V jednu chvíli jde o supertajnou komunitu nevolených loutkovodičů které nikdo nezná, nikdo neví kde jsou a nikdo nemá přístup k jejich plánech, ale jakmile se objeví něco, čeho by se mohly konspirační weby chytit aby nahonily návštěvnost a peníze z reklamy, najednou nám deep state a satanisté dávají signály o svých plánech a důkazy o své existenci. Najednou to společenství a jejich záměry nejsou až tak tajné, jak se původně tvrdilo… A to prosím není můj názor, to je moje osobní zkušenost, jelikož jsem se s řadou známých konspirátorů v ČR i na Slovensku znala a viděla jsem jim pod prsty.
Takže deep state, NWO, Illumináti, satanisti, všichni jsou strašně tajní, ale najednou budou lidi plašit odhalováním svých plánů a své filozofie…. proč by to dělali?
Zkušený manipulátor, který v tom umí chodit, vám řekne: „Protože podle Zákonů Vesmíru musí lidem říct pravdu, jinak by za své zlo byli odpovědní“. Je to naprostý blábol. Na tomto světě je pouze jediný zákon a to je Zákon Dobra. Kdo páchá zlo, je za něj vždy odpovědný a je úplně jedno, jestli to někde v náznaku namaloval nebo jestli se někde podřekl. Vesmír není úřad. Nejde se vyvázat ze svého zločinu tím, že se odkážu na nějakou poučku.
Konspirační interpretace o Georgijských poradních kamenech nevycházely z faktů, ale z vlastní projekce strachu, vytrhávání jednotlivých vět z kontextu a z potřeby najít viníka nebo skrytý plán, který by vysvětloval tak divnou stavbu. Pravdou však je, že monument byl statický objekt, nikoli nástroj moci. Přesto vyvolával intenzivní emoce.

Proč Georgia Guidestones veřejnost fascinovaly

Fascinace vznikla kombinací několika faktorů: Byl tam anonymní autor. Sice známe investora, ale nemáme potvrzenou jeho identitu a nikdo netvrdí, že to byl jeho vlastní nápad. Mohl jednat za někoho jiného – a pozor, tady jsme právě u té konspirace. Investor je soukromý, pozemek legálně koupený, ale co když to nechal postavit na něčí pokyn? … Třeba má poťapaného kamaráda konspirátora, který se těší na globální armageddon a je z něco nadšený tak moc, že se rozhodl postavit tématický monument?
A proč ne? Někdo čeká na konec světa v bunkru se zásobami jídla na několik let které mu tam hezky stárnou jak se pořád nic neděje a někdo zase staví obelisky. Šílenství má různé podoby.
Nebo poťapaný kamarád ani nemusel být konspirátor, ale troll, který chtěl zkusit, co to s lidmi udělá. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co umělci provokovali veřejnost s podivnými nápady. V tomto případě by to byl experiment vskutku povedený.
Monument obsahoval „velké“ myšlenky o osudu lidstva, pracoval s okultními symboly a měl apokalyptický podtext. Takže v podstatě měl všechno, co lidi vzrušuje. Pro lidskou psychiku je přitažlivé věřit, že svět má skrytý řád, že někdo někde „ví víc“, a že chaos má tajné vysvětlení. Georgia Guidestones se tak staly projekční plochou pro nejrůznější obavy a fantazie, aniž by byly důkazem něčeho konkrétního.

Vyřešil to vandal

V červenci 2022 byl monument poškozen výbušninou. Jedna z desek byla zničena a z bezpečnostních důvodů byly zbylé části krátce poté odstraněny místními úřady. Pachatel nikdy nebyl oficiálně identifikován, k činu se nikdo nepřihlásil a o jeho motivu můžeme spekulovat. Nebyl to ale ojedinělý případ, protože monument byl dlouhodobě terčem vandalismu, protestů a nenávistných kampaní vedených zejména náboženskými a konspiračními komunitami, které silně znepokojoval. Zničení stavby byla výmluvná ukázka toho, jak silné emoce a jaký strach umí vyvolat symbol, nebo kontroverzní výrok.

Alue K. Pavlíčková je holistická léčitelka a spisovatelka. Zabývá se duchovním rozvojem, psychospiritualitou, mimosmyslovým vnímáním a poradenstvím. Pomáhá klientům v nalezení duchovní a energetické harmonie prostřednictvím terapií na duchovniterapie.cz a článků na aluska.org.

Pokud vás tento článek oslovil a dává vám smysl moje tvorba, můžete ji podpořit.
Dobrovolným příspěvkem kartou pomáháte udržovat web živý a tvořit další obsah. 👉 Podpořit tvorbu

Chcete být v kontaktu i mimo články? Sledujte mě také na
Instagramu  Threads Facebooku

Komentáře

Ikona diskutujiciho jaromir 13. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všetko na koncovku Ness zaváňa Hrou.Prežije asi 4 000 000 000 ľudí tak to píšem

Ikona diskutujiciho dodo 13. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je vidieť, že táto tématika ti nesedí. Nie je to duchovno. Ak niekto chce prísť na to, čo je za tým a prečo bolo také dôležité napísať text v 12-tich jazykoch, nesmie hľadať v konšpiračných teóriách.

Ikona diskutujiciho Pato 1. 2. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Pamatam si na videa s dronmi ktore odhalili ze to bol vlastne oltar a na vrchu sa konali.krvave obete. Cely vrchny kamen bol zaspineny od krvi a to opakovane.

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 3. 2. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemáš to někde uložené?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 13. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Monument bol určený pre budúcu novú civilizáciu ktorá by prišla po prípadnej veľkej katastrofe, takže nič dôležité pre nás čo by sme museli nejako riešiť či ničiť, skôr sme to mali brať len ako takú zaujímavosť. To čo bolo na tom monumente znie rozumne ale sú to nereálne nápady (neviem ako by bolo možné udržať populáciu na pol miliarde, to by museli ľudia umierať veľmi mladí alebo zaviesť politiku jedného či dvoch detí čo by zase viedlo k prestárnutiu populácie) takže v konečnom dôsledku je asi jedno že bol zničený, aj keď ja by som ho tu nechal 😉 R.C. Christian bol tiež autorom knihy Common Sense Renewed (1986), tak trebárs tam podrobnejšie rozviedol svoju ideológiu za nápismi na kameňoch. Takú monumentálnu záležitosť si v tej dobe mohol dovoliť len lekár alebo politik, takže R.C. Christian je pseudonym pravdepodobne lekára z Iowy menom Herbert Hinckie Kersten (1920–2005).

Ikona diskutujiciho jaromir 14. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potom čo znamenal trojhran BAN po celom svet to bolo duchovno ? To bolo z filmu Mullholand drive tam bola blue skrinka a ľudia mizli ak trojhranom otvorili skrinku.

Ikona diskutujiciho armag 14. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musíte si uvědomit, kdy ten monument vznikl – v té době neexistoval internet. Tzn., že o těchto šutrech věděl málokdo.
Před jeho zničením to zašlo tak daleko, že tam dokonce byla on-line kamera, aby se tam lidi mohli dívat. A když se to hodně začalo přetřásat mezi lidmi, tak to raději zničili, aby lidem nedošlo, že je plánovaná redukce obyvatel.
Při plandemii si to vyzkoušeli a nyní již ví, že lidi se budou chovat jako ovce a sami budou udávat ty, kteří nebudou souhlasit s vládou.

Ikona diskutujiciho sycho 15. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No a co si z toho teda beres ty, Alu? Byl to predinternetovy troll, nebo se nekdo snazil o neco vetsiho?

Dal pak: …“Zkušený manipulátor, který v tom umí chodit, vám řekne: „Protože podle Zákonů Vesmíru musí lidem říct pravdu, jinak by za své zlo byli odpovědní“. Je to naprostý blábol. Na tomto světě je pouze jediný zákon a to je Zákon Dobra. Kdo páchá zlo, je za něj vždy odpovědný a je úplně jedno, jestli to někde v náznaku namaloval nebo jestli se někde podřekl. Vesmír není úřad. Nejde se vyvázat ze svého zločinu tím, že se odkážu na nějakou poučku.“…

S tim si dovolim nesouhlasit :). Co je to ‚Zakon Dobra‘? Co je dobro a zlo? Neni to trivialni. Napr. zachranim dite pred utopenim a z nej pak vyroste vrah. Udelal jsem dobro nebo zlo? Nekdo me poprosi na ulici o 100, protoze nema na jidlo. Vidim, ze je podvyziveny, ale saty ma upravene. Dam mu kilo, at si koupi neco k jidlu, ale je to vycurany podvodnicek, ktery jde a koupi si za to 3 krabice vina po 30 korunach. Udelal jsem dobro nebo zlo? Velice typicke je, ze me nekdo podvede a ja napr. prispeju nejaky peniz na charitu, ze ktere se vyklube neco uplne jineho (a ani se o tom treba nedovim). A takovych prikladu je nepocitane.

A jeste chci zareagovat na to, jak to dela „zkuseny manipulator“ :). Podle me je to docela logicke. Pokud te presvedcim, abys ‚v mem jmene‘ (ted nemyslim nic nabozenskeho) cokoli udelala, tak vlastne prenasim odpovednost za ten cin na tebe i kdyz ti rikam, jak to ‚lidstvu pomuze‘ (pokud se nakonec dostanes k tomu, ze jsi provedla hroznou vec, bude to trapit tebe, ne me a tim padem ty trpis vycitkami atd., ja jako manipulator, typicky psychopat/sociopat nemam vicemene svedomi a tim padem me to nezere – kde je tedy muj trest, resp. jak pykam za zlo, ktere jsem zpusobil – ted pomijim myslenky o nebi a peklu, resp. cele problematice toho, co je po smrti… – muzem se pustit do debaty nasledne :D). Naopak si myslim, ze prave ti ‚prenaseci‘ odpovednosti prave musi byt zkuseni manipulatori, aby se jim povedlo presvedcit hromady lidi, ze neco ‚je potreba‘, nebo ‚musi to tak byt pro dobro vsech‘ nebo ‚se to tak dela‘ apod…

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 15. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mých osobních dlouholetých zkušeností s konspirátory (autory i fanoušky těch teorií) šlo spíš o soukromý projekt někoho, kdo byl hodně fascinovaný určitou představou. Mohl ho inspirovat podivný text, sekta, sugestivní apokalyptický film. Lidi se do psychóz a paranoidních konstrukcí dostávají z různých zdrojů. Nevidím v tom žádný reálný „illuminátský projekt“.

Dobro a zlo se podle mě posuzuje podle úmyslu a vědomé volby v daném okamžiku, ne podle všech hypotetických budoucích scénářů, které nemůžeš ovlivnit.
„Zákon dobra“ pro mě není černobílá škatulka, ale princip odpovědnosti za vlastní úmysl a čin.

U manipulace se často zaměňuje psychologická odpovědnost s morální (nebo chceš-li energetickou) odpovědností. Manipulátor může přenést pocit viny na oběť – ale tím nepřenáší skutečnou odpovědnost za to, co způsobil. To, že někdo nemá svědomí, neznamená, že nenese následky, jen je nevnímá na emoční úrovni. A to je zásadní rozdíl.

Dobro a zlo pro mě nejsou o tom, jaký motýlí efekt se někde v budoucnu rozvine, ale o tom, z jakého místa jednám teď a za co přebírám odpovědnost. A tu si žádný „šikovný manipulátor“ žádnou formulací opravdu nesmaže. Relativizace dobra a zla přes hypotetické následky je elegantní způsob, jak se pokoušet vyhnout osobní odpovědnosti.

Ikona diskutujiciho Lu 17. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po celé roky vídám na internetu (pohybuji se hodně v prostorech, kde jsou převážně lidi z USA), jak američtí fanatičtí evangelikálové a podporovatelé republikánů strašili s NWO a deep state, totalitní vládou a koncentráky pro nepohodlné – a nyní, když sledujeme, co se tam děje, se ukazuje, že je to ve skutečnosti právě ta jejich Maga strana, která šíří násilí a nenávist a chystá techno-oligarchickou fašistickou diktaturu a likvidaci svobody a demokracie a ještě horší je, že ohrožuje i ostatní země… Vysvětlete mi někdo tento blázinec, v jakém jsme se ocitli!

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 17. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Není na tom vlastně nic nepochopitelného. Člověk velmi často žije realitu, kterou má uvnitř sebe – své strachy, přesvědčení, vnitřní konflikty a obrazy světa. Pokud se někdo dlouhodobě pohybuje v narativech o nepříteli, ohrožení, konspiracích a boji, jeho vnímání reality se tomu přirozeně začne přizpůsobovat.

Právě proto považuji za důležité pracovat spíš s vnitřní stabilitou, vědomím a schopností rozlišovat, než se nechat vtahovat do extrémních interpretací světa.

Od řevu o deep state, nwo, fašistech atd. raději pryč pryč… 🙂

Ikona diskutujiciho armag 18. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Pozor na to, není to jejich maga organizace, která za to může. Členové tohoto uskupení často byli lidé, kteří jen chtěli konzervativní způsob života bez libtardích hloupostí. Skutečným zlem jsou finančníci a bytosti, které finančníky řídí, ti potom nařídí politikům, co budou dělat. Běžní lidé o ničem takovém nerozhodují. Je je jedno, zda by vyhrál biden nebo trump, protože oba dva dělají pouze to, co jim nařídí ti, kteří platí jejich volební kampaně

Ikona diskutujiciho Lu 20. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím jak finančníci, ale hlavně v současnosti jsou nebezpeční miliardářští majitelé obřích technologických a AI firem, mají nepředstavitelné peníze a moc, s obyčejnými lidmi vůbec nemají dobré úmysly, ostatně my jim tady akorát překážíme a až se bude více rozšiřovat AI a roboti, tak nás nebudou už ani potřebovat.

Ikona diskutujiciho Lu 20. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty „libtardí hlouposti“ si myslím je nafouknutý problém používaný k tomu, přesvědčit lidi, aby hlasovali právě pro takové, jako je Trump a podobní, kteří jsou daleko nebezpečnější pro svobodu lidí. Konzervativním nikdo v jejich způsobu života nebrání, ale spíše oni nejsou ochotní akceptovat odlišnosti.

Ikona diskutujiciho armag 20. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Lu: Majitelé velkých korporací také dělají pouze to, co jim finančníci nařídí, protože oni ty firmy nevlastní, tu cenu firem určuje cena akcií a cenu akcií dokážou megafinančníci poslat ke dnu během chvilky.
Navíc každá megafirma potřebuje úvěry na investice, provoz atd. A zkus si tipnout, co se stane, když jim to ta banka neschválí…

Ikona diskutujiciho jaromir 19. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kanadský hisstorik Makow
Priznanie austrálskeho satanistu na smrteľnej posteli: „Vyššie spravodajské služby vytvárajú satanskú teokraciu“

MI5 MI6 Londýn

Ikona diskutujiciho jaromir 22. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

David Bowie v časopise Rolling Stone (12. februára 1976) ohromil hudobný svet, keď vyhlásil: „Rock bol vždy DIABLOVOU HUDBOU… Verím, že rock and roll je nebezpečný… Mám pocit, že len ohlasujeme NIEČO EŠTE TMAVŠIE AKO SME MY SME.“

Ikona diskutujiciho jaromir 22. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aký je rozdiel medzi večným životom a nesmrteľnosťou. Téma

Nesmrteľní, to je najvyššie uznanie .
Ani anjeli nie sú nesmrteľní.

Ikona diskutujiciho armag 22. 1. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovedu si představit mnoho děsivých věcí, ale jen máloco je hroznější než nesmrtelnost…

Ikona diskutujiciho jaromir 23. 1. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Preto sú dva druhy životov večný život a nesmrteľný,
nesmrteľný, je nutný pre úradné úlohy a účely.
Večný je taký že svoju Božskú slobodnú vôľu použijete na to že vás to nebude baviť a porušíte jeden z bodov.
Aby vôbec človek mohol mať večný život bude musieť splniť 8 podmienok.

Je 50 odtieňov modlárstva napr..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek