Georgia Guidestones neboli Georgijské poradní kameny byly kamenný monument stojící v okrese Elbert County ve státě Georgia v USA. Vznikly v roce 1980 a po více než čtyřiceti letech byly v roce 2022 zničeny neznámým vandalem. Monument se zapsal do paměti široké veřejnosti pro své kontroverzní poselství.
Monument tvořilo šest masivních žulových desek uspořádaných do křížového tvaru s centrálním pilířem a deskou na vrcholu. Kameny byly astronomicky orientované, obsahovaly otvor pro sledování Polárky a štěrbinu, kterou procházel sluneční paprsek při slunovratech. Tyto prvky přispěly k dojmu, že jde o něco mystického, přestože šlo o známé a historicky běžné principy. Podobné prvky mají i mnohem starší památky.

Kontroverzní poselství
Na čtyřech hlavních deskách bylo vytesáno 10 zásad, které měly fungovat jako jakýsi „návod pro lidstvo“ v případě kolapsu civilizace. Text byl vyryt v osmi moderních jazycích: angličtina, španělština, svahilština, hindština, hebrejština, arabština, čínština a ruština.
Na horní desce byl nápis ve čtyřech starověkých jazycích (řečtina a sanskrt), který zněl: „Nechť tyto kameny vedou lidstvo k věku rozumu.“
Mezi nejkontroverznější body poselství Georgijských kamenů patřila zejména výzva k udržení lidské populace pod určitou hranicí, apel na „harmonii s přírodou“, důraz na zákon, rozum a rovnováhu. Je důležité říct, že nešlo o zákon, plán ani závazný dokument. Šlo o filozofický manifest.
Autora známe… Teda vlastně spíš ne.
Oficiálním zadavatelem stavby byl muž vystupující pod pseudonymem R. C. Christian. Jeho skutečná identita nebyla nikdy potvrzena, takže může jít o pouhý pseudonym. Avšak je doloženo, že se jednalo o soukromníka, který monument zaplatil ze svých peněz. Pozemek si zakoupil legálně a projekt neměl žádnou státní ani mezinárodní podporu.
Sám R. C. Christian o své stavbě řekl, že „monument má být poselstvím pro budoucí generace“, a „má fungovat jako morální a praktický kompas po případné globální katastrofě“.
Neobjevily se žádné důkazy, které by poukazovaly na napojení na OSN, světové vlády, tajné řády, nebo globální elity. Přesto se Georgijské poradní kameny staly velice kontroverzní stavbou, která velmi vzrušovala a inspirovala konspirátorskou komunitu.
U monumentu stála také malá tabulka, která uváděla, že pod ní byla umístěna časová kapsle, jež má být otevřena v určitém budoucím čase. Ovšem data, kdy měla být kapsle uložena a kdy otevřena, zůstala nevyplněná, takže nebylo jasné, jestli byla kapsle vůbec někdy vložena do země. V roce 2022 úřady při prohledávání místa žádnou kapsli nenašly. Byl tam jen betonový podklad a půda, ale žádná schránka, nebo artefakty. To docela podporuje teorii o umělecké instalaci, nebo trollingu.
Jaké konspirační teorie se s Guidestones spojovaly
Právě anonymita autora, podezřelá symbolika a obsah textu vedly ke vzniku celé řady konspiračních teorií. Našli se lidé, kteří tvrdili, že jde o plán „Nového světového řádu“, že monument má souvislost s eugenikou, že kameny jsou satanistické, že jde o návod k genocidě, nebo že kameny jsou „návodem pro elity po vyhlazení lidstva“.
Na konspiracích o NWO, vyhlazování lidstva apod. je zajímavé, že jsou jednotlivci vykládány podle toho, jak se to komu zrovna hodí. V jednu chvíli jde o supertajnou komunitu nevolených loutkovodičů které nikdo nezná, nikdo neví kde jsou a nikdo nemá přístup k jejich plánech, ale jakmile se objeví něco, čeho by se mohly konspirační weby chytit aby nahonily návštěvnost a peníze z reklamy, najednou nám deep state a satanisté dávají signály o svých plánech a důkazy o své existenci. Najednou to společenství a jejich záměry nejsou až tak tajné, jak se původně tvrdilo… A to prosím není můj názor, to je moje osobní zkušenost, jelikož jsem se s řadou známých konspirátorů v ČR i na Slovensku znala a viděla jsem jim pod prsty.
Takže deep state, NWO, Illumináti, satanisti, všichni jsou strašně tajní, ale najednou budou lidi plašit odhalováním svých plánů a své filozofie…. proč by to dělali?
Zkušený manipulátor, který v tom umí chodit, vám řekne: „Protože podle Zákonů Vesmíru musí lidem říct pravdu, jinak by za své zlo byli odpovědní“. Je to naprostý blábol. Na tomto světě je pouze jediný zákon a to je Zákon Dobra. Kdo páchá zlo, je za něj vždy odpovědný a je úplně jedno, jestli to někde v náznaku namaloval nebo jestli se někde podřekl. Vesmír není úřad. Nejde se vyvázat ze svého zločinu tím, že se odkážu na nějakou poučku.
Konspirační interpretace o Georgijských poradních kamenech nevycházely z faktů, ale z vlastní projekce strachu, vytrhávání jednotlivých vět z kontextu a z potřeby najít viníka nebo skrytý plán, který by vysvětloval tak divnou stavbu. Pravdou však je, že monument byl statický objekt, nikoli nástroj moci. Přesto vyvolával intenzivní emoce.
Proč Georgia Guidestones veřejnost fascinovaly
Fascinace vznikla kombinací několika faktorů: Byl tam anonymní autor. Sice známe investora, ale nemáme potvrzenou jeho identitu a nikdo netvrdí, že to byl jeho vlastní nápad. Mohl jednat za někoho jiného – a pozor, tady jsme právě u té konspirace. Investor je soukromý, pozemek legálně koupený, ale co když to nechal postavit na něčí pokyn? … Třeba má poťapaného kamaráda konspirátora, který se těší na globální armageddon a je z něco nadšený tak moc, že se rozhodl postavit tématický monument?
A proč ne? Někdo čeká na konec světa v bunkru se zásobami jídla na několik let které mu tam hezky stárnou jak se pořád nic neděje a někdo zase staví obelisky. Šílenství má různé podoby.
Nebo poťapaný kamarád ani nemusel být konspirátor, ale troll, který chtěl zkusit, co to s lidmi udělá. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co umělci provokovali veřejnost s podivnými nápady. V tomto případě by to byl experiment vskutku povedený.
Monument obsahoval „velké“ myšlenky o osudu lidstva, pracoval s okultními symboly a měl apokalyptický podtext. Takže v podstatě měl všechno, co lidi vzrušuje. Pro lidskou psychiku je přitažlivé věřit, že svět má skrytý řád, že někdo někde „ví víc“, a že chaos má tajné vysvětlení. Georgia Guidestones se tak staly projekční plochou pro nejrůznější obavy a fantazie, aniž by byly důkazem něčeho konkrétního.
Vyřešil to vandal
V červenci 2022 byl monument poškozen výbušninou. Jedna z desek byla zničena a z bezpečnostních důvodů byly zbylé části krátce poté odstraněny místními úřady. Pachatel nikdy nebyl oficiálně identifikován, k činu se nikdo nepřihlásil a o jeho motivu můžeme spekulovat. Nebyl to ale ojedinělý případ, protože monument byl dlouhodobě terčem vandalismu, protestů a nenávistných kampaní vedených zejména náboženskými a konspiračními komunitami, které silně znepokojoval. Zničení stavby byla výmluvná ukázka toho, jak silné emoce a jaký strach umí vyvolat symbol, nebo kontroverzní výrok.

































Poslední komentáře
-Alue K. Pavlíčková Ty jo... překrásný, autentický článek ❤️. A oba…
-Terez No to mi povídej... já mám autentickou zkušenost…
-Alue K. Pavlíčková Aluska, najhorsie ale je, ze tymto zvastom prepadli…
-Milada Krásné čtení, víc takových článků. Snad k tomu…
-perlička