Halloween a Dušičky: Když mrtví mohou chodit mezi živými

25.10.2022 v Bytosti 34

Mezi naším světem, jak ho známe tady na Zemi, a světem duchů, existuje bariéra, která obvykle udržuje oba světy oddělené. Jsou však dny, kdy se tato opona ztenčí a komunikace mezi naším a záhrobním světem je tak snazší. Říká se, že v tu dobu mohou mrtví chodit mezi živými.V průběhu měsíce října se pomalu ztenčuje opona mezi naším světem a světem duchů a v předvečer svátku Všech svatých tento závoj spadne a duchové se mohou pohybovat mezi námi. Od této skutečnosti jsou odvozeny dva obecně známé svátky, v Americe je to Halloween, u nás v Čechách jsou to Dušičky. Méně známé jsou oslavy satanistické, které mají podobu krvavých obětních rituálů.

Halloween
Původem jde o irský lidový svátek, který se slaví den před křesťanským svátkem Všech svatých, tedy 31. října. V roce 2022 tedy vychází na pondělí. Původním svátkem byl starobylý keltský svátek Samhain.

Dušičky
Vzpomínka na všechny zesnulé, či lidově Dušičky, která připadá na 2. listopadu, je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za duše v očistci. Na Dušičky 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky.

Satanistické svátky
Období Samhainu je pro Satanisty velmi významné. 23.-30.10. Probíhá příprava na rituály, zahrnující též shánění obětí. 29.-31.10. jsou pořádány velké krvavé rituály, ohnivá představení a jsou vzýváni mrtví. 1.11 a 4.11 pak satanisté provádějí se*ální rituály.

31.října, Samhain (dnešní Halloween)
Keltové údajně pořádali velké hostiny a oslavy na počest svých blízkých, kteří odešli před nimi. Duchům přinášeli oběti, a to jak těm, které znali, tak těm, které neznali, včetně dobytka, nápojů a částí nedávné úrody. Přestože tuto dobu uznávali jako čas oslav a jednoty, vnímali ji také jako čas obav. Koneckonců, když se duchové přesunuli skrze oponu do našeho světa, neexistoval rozdíl mezi světlem a tmou. Zapalovaly se speciální ohně, které měly zajistit ochranu a zabránit ďáblu a dalším zlým bytostem, aby napadly slavící. Mnozí si také oblékali kostýmy, které měly tyto bytosti odstrašit… Alespoň tak zní „oficiální“ verze.

I dnešní moderní člověk může cítit výrazný energetický posun, který v této době přichází. Otevřené dveře mezi duchovním světem a naším světem obrátí vše, co známe, vzhůru nohama a u slabších jedinců vyvolává pocity chaosu a zmatku. Mohou se spontánně vyskytovat zlé myšlenky a děsivé představy, které člověk obvykle během roku nemívá, vyvolavé zvýšenou aktivitou temných sil. Dokonce i oblasti našeho života, které dříve dávaly smysl a byly „jisté“, jsou nyní zpochybňovány.

V této době také ve zvýšené míře zažijeme zesílenou úroveň komunikace s duchy a duchovní aktivitu. Možná zjistíte, že všude kolem sebe vidíte symboliku, například se všude objevují motýli, nebo opakující se čísla. Může jít o pokus o navázání spojení s vámi, často bez zlého úmyslu, nebo zlé vůle. Snažte se, aby vás to neznepokojovalo.

V tomto období citliví lidé zažívají potíže se spánkem, jejich snění narušuje častější výskyt nočních můr a překvapivě realistických děsivých snů. Tyto živé snové zážitky spáče většinou vytrhnou okolo třetí hodiny ranní, neboli o čarodějné hodince. Snažte se to vydržet, vyspíte se, až se opona opět stabilizuje, což je po 2.11. Temné období roku však končí až na Hromnice (Imbolc), 1.února.

Doporučení
Protože Halloween, Dušičky, neboli Samhain, jsou oslavou smrti a vyžívají ztenčené opony mezi naším světem a záhrobím, je zcela nevhodné, abyste podlehli všeobecné masírce a následovali trendy. Nejde o „nejmagičtější období v roce“, ale o nejtemnější období v roce.
To, co se navenek tváří jako moderní čarodějkování, návrat ke kořenům a oslava keltského svátku, je ve skutečnosti oslavou satanskou a to, co se prezentuje jako nevinné uctění zemřelých zapálením svíčky, je ve skutečnosti způsob, jak nabalit na hřbitově temné energie a zlé duchy.

V období 29.10-2.11. se silně nedoporučuje chodit na hřbitovy, vstupovat do kostelů, vyhledávat duchařskou, děsivou, hororovou tématiku nebo se do této tématiky strojit, nebo cokoli v tomto duchu slavit. Oslavovali byste smrt, odevzdávali byste svoji energii a vystavili se riziku energetické infekce. Účastí na těchto „svátcích“ byste se účastnili temného megarituálu.
Nevyřezávejte dýně ani žádné jiné plodiny do děsivých obličejů a dětem, které propadly mediální masírce, to vysvětlete.

Pamatujte, že v Matrixu byly veškeré svátky vymyšleny tak, aby se z lidí prostřednictvím účasti na oslavách odebralo co nejvíce energie. Takové „svátky“ můžou dělat dobře pouze destruktivním lidem, kteří na zlu rezonují. Dělají se však pestré a na oko líbivé, aby přitahovaly masy.

Ačkoli je hřbitov silně rizikové místo po celý rok, kde není vhodné se pohybovat právě kvůli výskytu silně destruktivních a nebezpečných duchů, právě o Dušičkách je toto místo mimořádně nebezpečné a riziko infekce aury, či posednutí duchem, je maximální.

Chcete-li uctít své zemřelé blízké, nebuďte ovce a nedělejte to v době, kdy to dělají všichni ostatní, nebo kdy to určil kalendář. Vzpomeňte si na ně s láskou kdykoli v roce a uvědomte si, že vaši blízcí jsou v nebi a slyší i pouhou vaši myšlenku.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

  

Komentáře

Ikona diskutujiciho petr 2022-10-25 09:51:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nikdy jsem ty svátky neměl rád. Naši nás tahali v noci na hřbitov, byla mi tam zima a cítil jsem se sklíčeně. Přes léto kdy by to mohlo být i příjemné tam ani nepáchli ale na dušičky kdy je kosa povinně, to jo.

Ikona diskutujiciho Radek 2022-10-25 19:08:13
Ikona diskutujiciho
sipka

:oDDD Uplne presne sem to mel i ja

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-10-25 09:52:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je hrozné. Dokonce by mi stačilo i jenom to oficiální vysvětlení pro ovce a nechtěla bych nic takového slavit. Kalendář pro satanisty mě teda dostal.

Ikona diskutujiciho Danny 2022-10-25 11:59:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak. Kdyby lidi věděli, co v takové dny dělaji uctívači ďábla za rituály, tak by je slavení halloweenu nebo dušiček (ale i vánoc) přešlo – až by se z toho šoku vzpamatovali. Problém je v tom, že lidi na nejaké duchy a satanisty ani nevěří.

A uctít památku někoho zesnulého můzu kdykoli, jak Alue píše.

Ikona diskutujiciho Q 2022-10-25 09:55:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale co vás nemá děcka. Moderní pohanství a čarodějnictví je na velkém vzestupu. Kdo neuctívá staré a nové bohy a oslavy slunovratu a podobné sr.nce není cool a nejde s dobou. Podívejte se na ty zástupy dementních kartářek a čarodějek. Četli dva články na googlu a už dělají experty a tancují tahatí u ohně přitom vůbec nechápou co slaví. A jak píše článek – rezonují na tom. A tento článek se mi taky hodně líbil a myslím si že doplňuje téma: https://aluska.org/dokument-o-nabozenstvi-wicca-dobre-maskovany-satanismus/

Ikona diskutujiciho Květa 2022-10-25 09:56:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc vám děkuji paní Alue že se nebojíte plout proti proudu a sdělovat tvrdou pravdu narovinu. Vždycky jsem moc obdivovala váš náhled na věc. Držím palečky.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-10-25 09:58:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně lidi vysvětlete děckám že dýně je na jídlo a vykrajovat ji a nechat shnít u baráku je plýtvání jídlem.

Ikona diskutujiciho hanka 2022-10-25 17:42:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně.

Ikona diskutujiciho Michal 2022-10-25 10:05:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju. Tohle je za mě top web o duchovnu. 👍

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-10-25 10:59:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za výborný a moc užitečný článek ♥

Ikona diskutujiciho Silvie 2022-10-25 11:01:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty černé myšlenky se mi staly. Ležela jsem v posteli a najednou jsem v hlavě měla krvavé násilné obrazy. Zarazila jsem se a nechápala kde se to vzalo. Vůbec během roku takové myšlenky nemám. Pochopila jsem že nejsou moje ale nevěděla jsem proč je tedy mám. Tento článek mi to osvětlil. Moc děkuju za vaši práci.

Ikona diskutujiciho Theofil 2022-10-25 11:08:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zase straseni…me se teda libi, jak hrbitov, sviti a ten klid a mir

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-10-25 11:14:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli ti dělá dobře energie hřbitova – kde ve vzduchu visí smrt a pohybují se zlí duchové – tak máš vážný problém. Článek nikoho nestraší ale říká pravdu. Ty se zatím pravdy bojíš.

Ikona diskutujiciho jindřich desátý 2022-10-25 11:40:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek je výborný. Dal bych ho povinně přečíst všem. Ale lidi jsou dneska moc zaneprázdnění existenčními problémy a válkou. Mám pocit že duchovní rozvoj v poslední době ustupuje do pozadí a lidi víc zajímá co budou žrát a jestli jim bude teplo. Je to škoda protože v duchovnu by mohli najít útěchu.

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2022-10-25 11:37:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve vzduchu je opravdu cítit takové pochmurno i když je jinak letošní podzim moc hezký a teplý. A vesele zbarvené stromy jsou překrásné.

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2022-10-26 05:39:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono právě, alu, bohužel potřebuji OP na výběr peněz z účtu a na ÚP. Vím, že většina lidí má vybraný peníze z bank, ale kdybych měla i já vybráno, kupují si pozemek necháš postavit nějaký dům, domek.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-10-26 09:00:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Požádej si o kreditku a vybírej z bankomatu. Až kreditka propadne, banka by ji měla prodloužit automaticky sama. U okýnka v bance k prokázání je platný dokument i pas i rodný list – předem se informuj ve své bance. V podstatě na rodný list by ti měli dát všude všechno, i když je to atypické.
Je to čistě tvoje volba, jenom říkám že to jde, když už přišel takový dotaz.

Ikona diskutujiciho 269/2021 Sb. ZÁKON ze dne1.7.2021 2022-10-26 22:51:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Má to ale háček, Alu. Normálně ti sem nezasuji (a je milé, že se snažíš pomáhat lidem a dokonce jsi už objevila i kouzlo mikrovlnky 🙂 ), ale ve prospěch celku chci upozornit, že je ze zákona povinnost tu občanku vlastnit.

Viz. zde 269/2021 Sb.
ZÁKON
ze dne 1. července 2021
HLAVA I
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
§ 3
Povinnost mít občanský průkaz
(1) Státní občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, má povinnost mít občanský průkaz, není-li dále stanoveno jinak.
(2) Státní občan České republiky, který je omezen ve svéprávnosti, nemá povinnost mít občanský průkaz.

https://www.aspi.cz/products/lawText/1/96856/1/2

Pokud tuto povinnost nedodržíte může se vám to docela prodražit. V současnosti si myslím, že by to podle mého úsudku mohlo být až 25 000 Kč. Pokuta za prošlý občanský průkaz (pokud se dobře pamatuji) je teď až do výše 15 000 Kč a pokuta za nenavrácení starého občanského průkazu se teď pohybuje myslím až do výše 10 000 Kč. Náš stát se táké stále, dále a čím dál tím více zadlužuje. Tím mám na mysli, bude v budoucnu snaha o zvyšování daní a výší pokut. Tedy za nějaký ten rok počítám s tím, že by se to dobrodružství mohlo prodražit i ještě o něco více, když vás bez toho načapají.

Ikona diskutujiciho Petr 2022-10-27 10:12:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám pár známých co vrátili občanku a prokazují se rodným listem. Zatím normálně všude prošlo akorát na to musí být povaha umět vysvětlit a trvat si na svém. Mají i účty v bance. Personál na to trochu hledí ale rodný list je platný dokument takže až na trochu nepohodlí a zdržování je to schůdná cesta.

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-10-27 10:15:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenom bych dodal něco k tomu předposranýmu komentáři nahoře – který podle mě napsal petr poyman odpovídá to jeho dementalitě – o nikom kdo by dostal flastr že nemá občanku jsem neslyšel. To by vám to první někdo musel dokázat pak by se tím musel někdo zabývat a muselo by to projít správním řízením a na tyhle blbost nikdo nemá čas. Poyman se bojí i vlastního prdu ale když nejste slaboši jako on a umíte otevřřít ústa tak to jde i bez OP pokud s jeho novou podobou nesouhlasíte.

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2022-10-25 16:50:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Letos jsem byla s bývalým kamarádem na menším hřbitově. Chtěl se projít a pokecat si semnou něco o práci. Cítila jsem, že se na mě něco tzv nalepilo. Nějaký obesenec, jako kdyby chtěl osvobodit. Prostě ten pocit v hlavě, myšlenky, které nebyly moje.

Další se mi stal před tři týdny, nějaký pán zemřel v lese. Doktoři mu řekli, že je zdravý, jeho srdce je zdravý, tak ten pán ( pracoval v lese ) šel pracovat do lesa a zemřel. Byl pohřeb. Moje parta pracovala na hřbitově, takže ten den byl měl pán rozlouceni s farářem navrch. Díra byla vykopana a na dně byly větve smrku. Proběhlo rozloučení, pak jsme šli v práci pokračovat. Rakev byla v zemi, ale díra byla otevřena, takže na rakev jsem měla výhled. Bohužel kolem místa toho pána mi začalo být slabo, jako kdybych měla slabý tělo. A myšlenky, které nebyly moje mi lezly do hlavy. Ten pán měl něco, nějakou práci, nevím, rozdelanou a chtěl, abych to dokončila. A pořád se to opakovalo. Dělala jsem si v duchu ochranu svého těla. Pak přišel hrobnik naštěstí začal zasypavat díru a bylo mi líp. Nevím, jak na tohle mám reagovat.

Mimo téma, chci se zeptat, prosím vás, víme, že je Czech republic Ltd, ptám se kvůli OP, konci mi bohužel až v únoru příštího roku. Prý budou nové OP s otisky prstů a s ochrannými prvky, což se mi to vůbec nelíbí. Asi si budu muset nechat udělat OP ještě letos. Nechci, nesouhlasím s čipem v OP. já mám ještě starou OP z roku 2013 bez čipu. Nemohl by mi někdo prosím poradit? Za živýho člověka se nelze prohlásit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-10-25 17:05:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Na minutku do mikrovlnky, čip pukne. Případně se prokazovat ještě rodným listem, pasem a řidičákem. Na rodný list by mělo jít všechno.

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2022-10-25 16:53:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Má bývalá spolužačka ze ZŠ je úspěšnou manažerkou spolkoveho domu. Tam má různé akce. Bohužel i akce na halloween k nám do městského parku pro děti. Nesnáším halloween.

Ikona diskutujiciho hanka 2022-10-25 17:44:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky ho nesnáším. Dokonce se začal slavit i ve školách, škola pořádá mimořádný program na 31.10., děcka se strojí do kostýmů a fotí se. Dělá se mi z toho špatně. Totální vypatlanci, omlouvám se ale to se slušně říct nedá.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2022-10-25 20:44:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Především bych chtěl všechny uklidnit všechny lidi co se obávají halowenu který už nebude tak nebezpečný jak býval z jednoho dobrého důvodu, který nekteré z vás překvapí.
Satan již neexistuje 6 padllých andělů ukončilo svoji zlou činnost v hotelu země a přešlo na konstruktivní stranu vesmíru a ted pomáhají napravit veškeré škody.
Veškerá černá magie je nefunkční veškere temné rituály již nemají žádnou hodnotu veškeré temné svátky veškeré kledby se stali nefunkční veškeré temné bytosti a démoni jsou oslabeni nemaj skoro žádnou moc veškery vliv zla bude za pár let minulostí satanistické obětování je nefunkční nemá žádnou oporu je zbytečné satan již není a globalní elita si toho je vědoma.

HRA SKONČILA

Ikona diskutujiciho dodo 2022-10-26 13:55:52
Ikona diskutujiciho
sipka

To je len zbožné prianie. Satan je odjakživa pánom astrálu. Je to energia (sila), ktorú nieje možné zničiť. Je možné sa ju ale naučiť používať. Vo fimoch Star Wars je vidieť ako sa s tou silou narába. Ovládať ju vedeli len v starom Egypte. V súčasnosti našepkáva všetkým, ktorí sa pripojujú na astrál sám satan a zrejme niekoho presvedčil, že už neexistuje. Musíte vedieť zdroj odkiaľ tá informácia pochádza a ako bola získaná a neveriť všetkému. Podobne je to aj s tou evakuáciou všetkých ľudí a zvierat zo Zeme.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-10-29 22:17:14
Ikona diskutujiciho
sipka

To neznamená, že když nějaký „tomáš“ napíše něco na internet, že tomu skutečně tak je. Protože Eržika řikala a v Blesku to psali. Dokud to neuvidíme, neprocítíme, nic se nemění a my vlastně nic nevíme. Jen lidé pak něco říkají a přitom to ani není třeba pravda, žijí akorád ve sladké nevědomosti a myslí si, jak je po všem, protože je vše divadlo, při kterém ale umírají stále lidé. To samé, když lidé litují děti v podzemí…důležité jsou naše životy tady. V první řadě poznat hodnotu našeho života a bojovat za něho. A až mám nějaké jistoty a zařízený život, pak se teprve mohu zaměřit na ostatní. Většina lidí, co jsou sklíčeni z dětí v podzemí, ani nemá svoji vlastní hodnotu a když nedokáží zachránit sebe, chtěli by alespoň ty děti. Teď alespoň většina z nás neočkovaných lidí vidí, jakou hodnotu má to, že jsme odolali a odmítali očkování. Tak pokud ještě i přes to lidé nepoznali hodnotu svého života, asi budete potřebovat ještě naložit, nebo se alespoň ohlédnout zpět a uvědomit si, co jsme všechno na sobě už udělali, co jsme prožili a co jsme chtěli pro druhé udělat lepší, i když to bylo těžké. Jít zase dál a nezkamenět…Většina lidí si ani po několika inkarnacích neuvědomí hodnotu svého života a radši bude litovat druhé, než aby narovnali záda a uvědomili si svoji hodnotu. Každý máme nějakou karmu, ty děti tam musely být taky s nějakým záměrem. Takže když cítím energii z většiny dětí, mají se jak v ráji a ani si to neuvědomují. Nemají co nabídnout a přitom žádají hodně. Tohle by se ještě před pár lety nestalo, protože většina dětí musela doma pracovat, dělat na poli, chodit pěšky do školy za jakéhokoli počasí. Takže ty děti to muselo dole posílit a ty nahoře akorád strádají a neumí nic kloudného a jsou z nich bačkory.

Ikona diskutujiciho peace 2022-10-30 15:05:46
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím jestli to tak skutečně je, ale je pravda, že jak jsem o tom četl, tak od té doby se u mě objeví temné myšlenky daleko méně. Nevím jestli se to tedy skutečně stalo, nebo jen moje podvědomí to přijmulo jako fakt a lépe ty cizí myšlenky blokuje. Jinak ale na druhou stranu mě trošku znepokujuje, že mě nedávno přepadla právě myšlenka toho, že mě očkují proti covidu, že mě to ta myšlenka donutila si představit, že se proti němu očkuji… snad se pořád můžu brát jako neočkovaný, ne? 😀

Ikona diskutujiciho Robin Hood 2022-10-26 07:47:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po západu slunce z 31. října na 1. listopadu si anglo-saské země vytvořili moderní tradici slavení svátku, kterému dali jméno – Halloween. S úctou k zesnulým to má pramálo společného. Konají se bujaré večírky pro dospělé s alkoholem a drogama. Jejich děti převlečené za strašidla a čarodějnice klepou na dveře a žádají sladkosti. Zažil jsem to několik let v Anglii a Skotsku. Je to něco šílené. Co vám budu povídat. Oproti tomu křesťanská církev – pro změnu jen velice opatrně překryla tento slovanský svátek zlidovělým názvem dušičky nebo-li „Den památky zesnulých“. Pieta se jak rak udržela, konají se římskokatolické rituální bohoslužby a následně lidi šílí aby stihli oběhat a objezdit všechny hřbitovy v zemi a tam zapálili svíčku, nebo kahanec a položili věnec na hrob. Hlavně aby je sousedi a známí – nepomluvili! Samozřejmě povinná návštěva příbuzných je nutná!

A jak to bylo doopravdy? Jaká je podstata a význam svátku? Kde a kdy se tento svátek začal slavit?

V naší Slavjanské kultuře tento svátek nikdy nebyl ani karnevalem, ani bujarou párty a ani americkou reklamou na strašidla.

Dějiny jednoho z nejstarších svátků na světě totiž v Slavjanském a Ruském světě sahají stovky tisíc tisíc let do minulosti. U nás Slavjanů se této magické noci, kdy se uctívala „památka zesnulých“ předků rodu – říkalo „Velesova Noc“ a po ní následoval „Den Bohyně Morany“ ze kterého si žido-křesťanská církev udělal – dušičky.

„Noc Boha Velese“ byla pro naše předky a stále je i pro nás jejich potomky „nocí velké síly“. A především a v první řade je to – rodinný svátek!

Do dnes se věří, že o Velesově noci se k nám vracejí duchové našich zemřelých předků, aby požehnali celé rodině, spojili se s námi, promluvili si o tom, jestli se chováme tak, aby se za nás naši předkové nemuseli stydět. Když tomu není tak, zemřelí nám poskytnou pomoc, poradí nám – co – a jak, včetně „lekce“ z minulosti. To by nám mělo otevřít oči, aby jsme konali čestně, hrdě a lidi nás respektovali. Aby „na slávu rodu“ svýma skutkama jsme se jednou – když přijde náš čas – hrdě přidali k zástupu svých předků v Navném světě.

Noc Boha Velese, jak se kdysi říkalo „památce zesnulých“ a v anglo-saském světě Helloweenu, měla nejen své postupy, ale i rituály.

Před setměním naši předkové rozdělali v krbu (nebo na dvoře, na louce) oheň, kde prováděli rituály očisty a osvobození od zlých sil. Následně po západu slunce a v noci se před dom, nebo na ulici (na vyčleněné rituální místo – obětiště) dával talíře s jídlem a cukrovím ( amarantová nebo krupková kaše s medem, rozinkama, chléb s máslem, koláče, pečené maso, uzené ryby….dle kraje a zvyklostí), k tomu nápoje (medovina, pivo, mléko, později i víno, vodka…) všechno pro duše zesnulých příbuzných.

Svíčka byla zapálena a umístěna na parapet, jako maják pro duši, který je připraven pomoci. K tomu se zapalovali vonné svíce z bylin a živice na příjemné „hodování“ příchozích zesnulých předků rodu.

Dům musel být důkladně vyčištěn a v lázni kterou absolvovali všichni členové rodiny zůstal kbelík čisté vody, osuška a nové koště. Doma se vždy vyskládali ozdobné koše z podzimních květin, dýní, cuket, jablk, hrušek, hrozna a dašího regionálně dostupného ovoce a zeleniny.

Na slavnostní rodinný stůl byl položen samostatný talíř a sklenka na nápoje a lihovinu pro hosta – předka. Před položením jídla a pití na slavnostní tabule, byl pokaždé kousek odložen i pro domácího dědečka, nebo-li ducha – šotka. Aby chránil domácnost a všechny co tam žijí před nepohodou, chorobou a zlem.

V domě byly následně otevřeny všechny dveře a nejstarší člen z rodiny před jídlem „pozval předky na večeři“. Během stolování se vzpomínalo na ty nejlepší a nejslavnějši skutky svých příbuzných – na jejich úspěchy, vítězství a na to co bylo pro rodinu hrdostí v konání za života předků. Zároveň na talíř pro hosty ze světa Navi – předky rodu se podávalo jídlo, cukroví a do sklenic nalévali nápoje. O to se staral samotný nejstarší člen rodu, jeho žena nebo nejstarší syn.

Oslava se konala důstojně, v dobré náladě a vesele, aby se předkové co přišli na návštěvu rodu cítili v kruhu rodiny dobře, spokojeně a viděli, že se rodině daří. Vzpomínalo se na ně, jak žili, na rodinné tradice, moudré rady a pokyny předávané z generace na generaci a taky na to, že se i po jejich odchodu dobře rozrostl majetek rodiny.

Pozdě večer, když byly předkům předány „všechny pocty“, nejstarší potomek (děd, praděd) v domě vyprovodil předky s prosbou, aby s sebou vzal všechny potíže a nemoci a žehnali rodu. Zároveň předky pozval na příští rok na slavnost – Velesovou noc, s tím, že budou jako vždy vítáni a očekáváni celou rodinou.

Co pro nás dnes tento svátek znamená?

V tento den se s teplem v duši snažím vzpomenout na všechny své blízké příbuzné, kteří pro nás byli kdysi významní. Musíme si uvědomit, že hodně z nich prožilo nejen zajímavý život, ale i různé životní situace včetně těžkých revolučních, válečných a i poválečných let. Každá epocha a i dona měla nejen své dobré ale i zlé časy. Není tomu jinak ani dnes. Každý z předků měl svůj život. Každý z nich tvořil dějiny svého rodu. A to bez ohledu na to, jak daleko od nás byli a žili. Vždy jsem cítil a i cítíme do dnes naše silné duchovní spojení. A i spřízněnost duší, ducha, vědomí a svědomí.

Já osobně mám velmi dobrou a talentovanou rodinu. V naší rodině je nejen mnoho slavných lidí, ale i kreativních a nadaných, velkorysých i laskavých, silných i slabých zároveň. Každý z příbuzných vložil svůj díl genofondu do naší rodiny a pomohl tak utvářet svět, ve kterém nyní žijeme.

Takto se tvoří dějiny našeho světa. Skrze duše našich předků. Proto odjakživa naše „Svatá Rasa“ potomků „Bílých bohů z hvězd“ v Slavjanském a Ruském světě vždy posvátně ctila a do dnes i ctí – dny „památky svých předků“ a v oslavě „Velesovy noci“ byla a i je přikládána zvláštní důležitost.

Ikona diskutujiciho anonim 2022-10-27 17:12:05
Ikona diskutujiciho
sipka

skvělý rozbor. děkuju za vložení

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-10-29 15:07:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To ja som tam ako decko chodil rád, na dušičky zapáliť sviečky. Nemám rád žiadne sviatky a oslavy a dušičky sú vlastne jediný sviatok ktorý mi nevadil, lebo bol taký tichý a aspoň na tom cintoríne sa ľudia chovali ako-tak normálne. Takže taký pohodový večer. Na duchov neverím takže s tým problém nemám. Aj keď niečo tam môže byť, na cintoríne je taký ťažký vzduch ako v kostole. Ale to môže byť aj tým keď si človek predstaví že v zemi pod svojimi nohami má plno ľudí, i svojich blízkich s ktorými kedysi tiež takto chodil zapalovať sviečky a i všetci ešte žijúci tak skončia a to proste nie je úplne príjemná predstava pomíjivosti života. Tak tam sa ani nedá cítiť zrovna fajn pokiaľ je človek citlivá duša.

Ikona diskutujiciho Marcel 2022-10-29 18:30:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujímavé je, že ja som dosť citlivá duša, ale na cintoríny som nemal problém chodiť. Dokonca som frajerku na rande vodil na cintorín. Páčila sa mi tá atmosféra (mimo dušičiek), že tam nikto nie je a je tam pokoj a kľud. Tak neviem, či som vadný, či čo?

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-10-30 14:36:59
Ikona diskutujiciho
sipka

To ja som tiež chodil na cintoríny rád. Na jednej strane cintoríny nejak nemusím, okrem toho čo som napísal, na mňa doliehajú aj drobnosti, napríklad aj to že sa odstraňujú staré pomníky, jednak nemám rád zmeny a tiež mi to pripadá smutné že tu neostanú ani tie pomníky tých ľudí. Zároveň ma ale cintoríny priťahujú, zrejme kvôli tomu tichu a kľudu. Dokonca aj keď som v cudzom meste tak ma cintorín pritiahne. Bol som pár krát v novej dedinke kde to nepoznám a chcel som nájsť nejaký obchod potraviny tak som si pustil navigáciu a našiel nejakú Billu. Keď som dorazil na miesto žiadna Billa tam nebola len polia a chodník ktorý viedol k starému kostolu s cintorínom. Nechápal som ale podľa aplikácie som bol správne. Neskôr keď som sa do aplikácie pozrel už tam tá Billa nebola, divné. K tomu cintorínu som pár krát išiel ale nelákal ma k prechádzke takže som si ho len pozrel spoza plotu.

Keď si človek sadne niekde na verejné lavičky tak tam otravujú rôzne otravné individuá takže únik na cintoríny kde je relatívne kľud je pochopiteľný. Ale v poslednej dobe mi pripadá že na cintoríne je nejak viac rušno, chodia tam nejakí pracovníci a stále niečo robia, tiež dedinčania tam chodia aj zlodeji tam chodia a chcú tam dat kamery tak už tam nechodím tak rád.

Ikona diskutujiciho Martina 2022-11-06 15:31:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, měla bych dotaz. Naše sousedka viděla kolem našeho domu spousty červených světýlek na Dušičky, hlavně na střeše domu a kolem oken. Je to možné? Co to znamená? Děkuji

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek