Serotonin je hormon štěstí. Zlepšuje naši náladu, zmírňuje bolest, dodává nám motivaci a energii. Serotonin je neurotransmiter, který pomáhá vysílat signály z jedné oblasti mozku do druhé. Řídí nervovou aktivitu a hraje roli v celé řadě neuropsychologických procesů. Pouze 2% serotoninu v těle se nacházejí v mozku a 98% serotoninu produkují buňky ve střevech, kde moduluje hormonální a endokrinní aktivitu. V mozku funguje jako neurotransmiter, který posílá signály za účelem regulace motorických funkcí, vnímání bolesti a chuti k jídlu.
Při jeho nedostatku, nebo nízké hladině, se projevují nejrůznější fyzické a psychické problémy. Je spousta faktorů, které mohou způsobit nedostatek serotoninu. Často je to například stres, špatná strava, nebo hormonální změny.
Hlavní příznaky nízké hladiny serotoninu:
Najednou nemáte chuť k jídlu a můžete mít problém se do jídla přinutit. Může vám být z jídla špatně a nevnímáte ani jeho chuť jako předtím. Nechutenství přichází jako následek stresu, šoku, nebo deprese.
Když člověk nemá v těle správnou hladinu serotoninu, je podrážděný. Příčinou je stres, který způsobuje náladovost.
Nemůžete usnout a v noci se budíte. Lehký a nekvalitní spánek vás zanechává značně vyčerpané a to ještě více zhoršuje situaci.
Cítíte se stále unavení. V některých dnech můžete mít problém vůbec vstát z postele.
Stahujete se do samoty. Když má člověk nízkou hladinu serotoninu, je mnohem méně ochotný zapojit se do kontaktu s lidmi. Místo toho je uzavřený a nedostupný.
Bolí vás hlava. Nízká hladina serotoninu a bolesti hlavy jdou totiž ruku v ruce. Čím méně serotoninu máte, tím více vás trápí migréna.
Jste více úzkostní nebo depresivní.
Máte záhadné bolesti a podrážděná střeva. Většina serotoninu, který v těle produkujeme, se netvoří v mozku, ale ve střevech. Pokud serotonin chybí, vede to ke střevním problémům.
Ztrácíte libido. Ztráta zájmu o milování je při nedostatku serotoninu běžná. Můžete mít problém se dostatečně uvolnit, nebo vás to ani nezajímá. Jste pravděpodobně zahlcení problémem a stresem, který vám nedovolí vypnout.
Máte menší sebevědomí. Možná nejste schopni se skutečně vyjádřit nebo vystoupit ze své ulity. Jste rezervovaní, nevěříte si a vidíte věci černě.
Jste k sobě velmi kritičtí a hodně se obviňujete z různých problémů.
Když už máte chuť k jídlu, máte chuť na sladké a na škrob. Nízká hladina serotoninu způsobuje, že mnoho lidí přibírá na váze. Místo pravidelné zdravé stravy hladoví a pak se nárazově přejídají sacharidy.
Máte pocit, že ztrácíte svou osobnost. Jakoby už nejste sami sebou. Nebudete už chtít dělat věci, které jste předtím dělali rádi, a postupem času se z vás stane skořápka toho, kým jste kdysi byli. Čím více času uplyne, tím horší to je.
Jste bezdůvodně smutní. Můžete být frustrovaní a ustaraní, i pokud zrovna závažnému problému ve skutečnosti nečelíte. I ty nejmenší věci vám totiž stačí k tomu, aby vás vyvedly z míry.
Přečtěte si také:
Serotonin – osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Léčba zvukem ovlivňuje hladiny serotoninu. Co na to věda?
Máte problémy se spaním? Pomůže vám kakao
Jak dobré emoce potlačují záněty
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-***** Osobne by som každému radil pozrieť seriál Stargate…
-mikulas gera Raději dovysvětlím. Článek je o konspirátorském pekle, stavu,…
-Alue K. Loskotová Sypou to mnohem déle, pamatuju si, že jsem…
-armag To je pravda co se týká toho počasí.…
-Jarka