Jak se projevuje nedostatek serotoninu

25.7.2023 v Zdravověda 4

Serotonin je hormon štěstí. Zlepšuje naši náladu, zmírňuje bolest, dodává nám motivaci a energii. Serotonin je neurotransmiter, který pomáhá vysílat signály z jedné oblasti mozku do druhé. Řídí nervovou aktivitu a hraje roli v celé řadě neuropsychologických procesů. Pouze 2% serotoninu v těle se nacházejí v mozku a 98% serotoninu produkují buňky ve střevech, kde moduluje hormonální a endokrinní aktivitu. V mozku funguje jako neurotransmiter, který posílá signály za účelem regulace motorických funkcí, vnímání bolesti a chuti k jídlu.Při jeho nedostatku, nebo nízké hladině, se projevují nejrůznější fyzické a psychické problémy. Je spousta faktorů, které mohou způsobit nedostatek serotoninu. Často je to například stres, špatná strava, nebo hormonální změny.

Hlavní příznaky nízké hladiny serotoninu:

Najednou nemáte chuť k jídlu a můžete mít problém se do jídla přinutit. Může vám být z jídla špatně a nevnímáte ani jeho chuť jako předtím. Nechutenství přichází jako následek stresu, šoku, nebo deprese.

Když člověk nemá v těle správnou hladinu serotoninu, je podrážděný. Příčinou je stres, který způsobuje náladovost.

Nemůžete usnout a v noci se budíte. Lehký a nekvalitní spánek vás zanechává značně vyčerpané a to ještě více zhoršuje situaci.

Cítíte se stále unavení. V některých dnech můžete mít problém vůbec vstát z postele.

Stahujete se do samoty. Když má člověk nízkou hladinu serotoninu, je mnohem méně ochotný zapojit se do kontaktu s lidmi. Místo toho je uzavřený a nedostupný.

Bolí vás hlava. Nízká hladina serotoninu a bolesti hlavy jdou totiž ruku v ruce. Čím méně serotoninu máte, tím více vás trápí migréna.

Jste více úzkostní nebo depresivní.

Máte záhadné bolesti a podrážděná střeva. Většina serotoninu, který v těle produkujeme, se netvoří v mozku, ale ve střevech. Pokud serotonin chybí, vede to ke střevním problémům.

Ztrácíte libido. Ztráta zájmu o milování je při nedostatku serotoninu běžná. Můžete mít problém se dostatečně uvolnit, nebo vás to ani nezajímá. Jste pravděpodobně zahlcení problémem a stresem, který vám nedovolí vypnout.

Máte menší sebevědomí. Možná nejste schopni se skutečně vyjádřit nebo vystoupit ze své ulity. Jste rezervovaní, nevěříte si a vidíte věci černě.

Jste k sobě velmi kritičtí a hodně se obviňujete z různých problémů.

Když už máte chuť k jídlu, máte chuť na sladké a na škrob. Nízká hladina serotoninu způsobuje, že mnoho lidí přibírá na váze. Místo pravidelné zdravé stravy hladoví a pak se nárazově přejídají sacharidy.

Máte pocit, že ztrácíte svou osobnost. Jakoby už nejste sami sebou. Nebudete už chtít dělat věci, které jste předtím dělali rádi, a postupem času se z vás stane skořápka toho, kým jste kdysi byli. Čím více času uplyne, tím horší to je.

Jste bezdůvodně smutní. Můžete být frustrovaní a ustaraní, i pokud zrovna závažnému problému ve skutečnosti nečelíte. I ty nejmenší věci vám totiž stačí k tomu, aby vás vyvedly z míry.

Přečtěte si také:
Serotonin – osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Léčba zvukem ovlivňuje hladiny serotoninu. Co na to věda?
Máte problémy se spaním? Pomůže vám kakao
Jak dobré emoce potlačují záněty

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Violka 2023-07-25 14:19:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kde ho získať a ako nie je súčasťou článku keď som diabetik Ďakujem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-25 14:21:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Návazný obsah je naspod článku v doporučeném obsahu: https://aluska.org/serotonin-osm-prirozenych-zpusobu-jak-posilit-jeho-produkci-a-tim-i-dobrou-naladu/

Ikona diskutujiciho kiana 2023-07-26 19:51:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna jsem před pár dny viděla video (nebo četla článek?) o tom, že kdo hledá potěšení = dopamin, ten si oslabuje serotonin a ještě k tomu se stane závislým (musí neustále zvyšovat dávky) a nakonec mu začnou zanikat spojení (blíží se ke smrti). Zatímco když někdo pěstuje štěstí = serotonin, tak je to lepší a trvalejší (podporuje život). Už to ale nemůžu najít a nevím, jestli si to pamatuju dobře.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-07-26 19:55:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdo bere antidepresiva (se zpětným vychytáváním serotoninu), našla jsem přírodní alternativu: kanna

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek