Jste závislí na svých oblíbených televizních pořadech? Zjistili jste, že se nemůžete přestat dívat, přestože ve vás narůstá pocit viny a obavy z dopadu na vaši duševní a fyzickou pohodu? Připravte se na šok, protože se dozvíte pravdu o tom, jak vaše oblíbené pořady tajně ničí chemii vašeho mozku. Vliv televize na chemii našeho mozku je dalekosáhlý a nepopiratelný – od neustálého uvolňování adrenalinu až po zmatek a dezorientaci způsobené nerealistickými zápletkami. Čtěte dál a odhalte temné stránky televize a zjistěte, jak se před nimi chránit.
Již v roce 1969 provedl muž jménem Herbert Krugman sérii experimentů týkajících se vlivu televize na mozkové vlny člověka. To, co zjistil, bylo dost překvapivé.
Krugman sledoval člověka během mnoha pokusů a zjistil, že během necelé minuty sledování televize se mozkové vlny člověka přepnuly z vln Beta – mozkových vln spojených s aktivním, logickým myšlením – na vlny převážně Alfa. Když se dotyčný přestal dívat na televizi a začal si číst časopis, mozkové vlny se vrátily na vlny Beta.
Vlny Beta jsou považovány za normální, bdělý stav, zatímco vlny Alfa zažíváme v hluboké relaxaci nebo ve stavu snění. Ve stavu Alfa je člověk v módu pasivního učení, kdy je u kormidla pravá strana mozku a schopnosti kritického myšlení zůstávají v pozadí.
Vědci již dlouho zkoumají vliv televize na chemii našeho mozku, ale je důležité poznamenat, že tyto studie jsou často prováděny s cílem pomoci firemním inzerentům lépe ovlivňovat diváky. Nedávné výzkumy dokonce ukázaly, že mozky jedinců, kteří se dívají na filmy společně, se mohou synchronizovat, což vyvolává otázky o dopadu této skutečnosti na individualitu.
V 70. letech 20. století psal Jerry Mander ve své knize „Otázky, které jsme si měli položit o technologii“ o destruktivních dopadech technologií, jako je například televize. Vyzýval k odstranění televize a upozorňoval na „kulturu smrti“, která se udržuje prostřednictvím dějových linií filmů a zpráv, což má podle něj destruktivní dopad na duševní zdraví lidí. Tato obava se za 40 let od jeho napsání jen prohloubila.
Obrazy a dějové linie z televize mohou vést ke zmatku, stresu a dokonce k závislosti. Neustálé vyplavování adrenalinu bez odreagování může být škodlivé pro naši fyzickou i duševní pohodu. Je nezbytné si těchto účinků všímat a vědomě se rozhodovat o tom, jestli se televizi vůbec vystavíme, nebo raději ne.
Jak může televize ovlivnit chemii mozku
Stimulace uvolňování adrenalinu: Rychlý obraz a intenzivní děj mnoha televizních pořadů mohou stimulovat uvolňování adrenalinu, což může vést k pocitům úzkosti a stresu.
Zmatek a dezorientace: Zhuštěný a nerealistický děj mnoha televizních pořadů může vést ke zmatení a dezorientaci, což může mozku ztížit zpracování informací.
Umělé „vzrušení“: Uvolňování adrenalinu a dalších hormonů může vytvářet umělé „opojení“, které může být návykové a divákům může ztěžovat snahu přestat sledovat televizi.
Zhoršené kognitivní funkce: Neustálá stimulace televizí může vést k přetížení kognitivních funkcí, což může zhoršit kognitivní funkce a ztížit divákům soustředění na jiné úkoly.
Narušení spánkového režimu: Modré světlo vyzařované televizory může narušit produkci melatoninu, hormonu, který pomáhá regulovat spánkový režim. To může vést k nespavosti a dalším problémům se spánkem.
Snížení fyzické aktivity: Příliš mnoho času stráveného sledováním televize může vést ke snížení fyzické aktivity, což může mít destruktivní dopad na celkové zdraví a pohodu.
Špatný dopad na sociální interakce: Nadměrné sledování televize může vést ke snížení času věnovaného sociálním interakcím, což může mít destruktivní dopad na vztahy a celkovou pohodu.
Je čas podívat se pravdě do očí a přiznat si, že naše milované televizní pořady nám možná tajně ničí chemii v mozku. Ale nezoufejte, nemusíme se seriálů vzdát úplně. Jen si nezapomeňte dělat přestávky, omezit čas strávený u obrazovky a vyvážit ho jinými aktivitami. Berte to jako detoxikaci mozku. Objevujte radost ze čtení knih nebo procházek v přírodě. Váš mozek vám poděkuje.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, já si myslím, že ty lidi do…
-***** Do víru „konspiračních teorií“ se nás snaží stáhnout…
-Aziza Je to realita. Konspirace vedou k neštěstí.
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo