Kouzlo barev: Jaké energie přitahuje vaše oblíbená barva?

17.3.2020 v Symbolika 5

Barvu můžete používat mnoha různými způsoby. Každá barva vyzařuje určitou spirituální frekvenci (vlnovou délku), proto přitahuje specifický druh energie. Například pouze tím, že budete nosit svůj oblíbený červený šátek, můžete tak zvýšit vaše sebevědomí.Jak jste mohli číst v článku o barvách a auře, když nám chybí nějaká energie, toužíme po této barvě a máme sklon obklopovat se předměty této barvy. Všimli jste si někdy, že na určitou dobu máte tendenci kupovat oblečení nebo předměty konkrétní barvy? Můžete toužit po jedné barvě celý svůj život, ale téměř vždy se to mění postupem času.

Bílá 
Představuje čistotu, jednotu a dokonalost. Bílá je barva nového začátku, nepopsaný list, ale zároveň představuje i celistvost a dokonalost. Bíla barva není příliš stimulační, ale přesto má dopad na psychiku. Může vytvořit stav zvýšené kreativity a může pomoci zhmotnit a vytáhnout na povrch vaše nápady.

Černá
Je spojena se skrytými věcmi, s tajemstvím a neznámem. Udržuje věci skryté, ale také chrání před vnějšími emocionálními stresy a traumaty. Černá absorbuje všechny barvy a postrádá jakékoli světlo. Je to protichůdná síla v porovnání s bílou barvou. Nosíme bílou abychom vynikli, zatímco s černou se naopak schováváme. Černá barva stahuje z člověka energii a tím ho oslabuje, neměli by ji tedy nosit lidé, kteří jsou nemocní, unavení, nebo kteří mají psychické potíže. Z psychologického hlediska je černá velmi silná barva a občas působí jako zastrašující, nepřístupná a nepřátelská.

Šedá
Je to netečná barva postrádající emoci. Šedá je velmi neutrální a nestranná. Je to barva, která je spojena s nerozhodností. Šedá je směs černé a bílé, které jsou samy o sobě „nebarvami“ a podle toho, která z těchto dvou ,,barev“ je v šedém odstínu dominantnější, podle toho se význam mění…. Blíže k černé, tajemnější. Blíže k bílé, osvětlující. Šedá je barva spojená se stabilitou a klidem.

Červená
Je velmi silná, hřejivá a povzbuzující barva, která může být spojena s většinou našich fyzických potřeb a naší schopností a vůlí přežít. Červená je energeticky mužská barva. Je motivující barva, inspiruje nás k akci. Posiluje sílu vůle a může proto pomoci těm, kteří jsou trochu plaší a mají nízkou sebedůvěru. Probouzí naši životní sílu. Červená je sexualita, vášeň a chtíč. Může vyvolat hlubší a intimnější pocity jako je láska, ale je to také barva, která může naznačovat hněv. Červená je stimulující a pokud jste obklopeni příliš velkým množstvím červené, může vám to podráždit nervy (Proto by se nikdy neměly malovat zdi na červeno, lidé pak mohou být více agresivní a neklidní).

Oranžová
Kombinuje stimulující energii červené s radostí a jásotem žluté. Je to barva, která vyzařuje teplo. Oranžová je barva, která je úzce spjata se „střevním mozkem“ sídlem vašich instinktů. Oranžová je povznášející barva, která má omlazující vlastnosti, které mohou pomoci zotavit se z žalu, zklamání a zoufalství. Může dodávat optimistický pohled na věc i v těch nejdrsnějších dnech. Oranžová je extrovertní a sociální barva která odstraňuje zábrany, pomáhá proto i při komunikaci s lidmi.

Žlutá
Je to nejjasnější barva ve spektru a v psychologickém významu je to velmi povznášející barva, která stimuluje naději, radost, štěstí, zábavu a veselost. Žlutá je barva, která je do značné míry spojena s logickou částí mozku a díky svým povzbuzujícím vlastnostem pomáhá stimulovat mentální schopnosti. Je to barva, která inspiruje ke zvídavosti. Je barva nadšení, které vytáhne optimismus a důvěru i ze zachmuřené mysli.

Zelená
Je to barva rovnováhy a harmonie. Pracuje se srdeční čakrou, s emocemi a pomáhá vytvářet rovnováhu mezi hlavou a srdcem. Je to barva obnovy, znovuzrození a růstu. Ztělesňuje jaro. Je to silně konstruktivní barva, je prostředníkem mezi stranami, tvůrce míru. Kromě toho má silný smysl pro správné a špatné. Zelená se rozhlédne na všechny strany, zhodnotí úhly pohledu a vydá se morální cestou. Udělá to, co je pro většinu lidí nejlepší. Zelená může být i projev majetnictví a materialismu.

Tyrkysová
Pomáhá otevřít komunikační linku mezi srdcem a hlasem. Pomůže sdělit co cítíte lidem kolem vás. Je to veselá a přátelská barva. Tyrkysová leží mezi zelenou a modrou na viditelném spektru, souvisí s čakrou štítné žlázy, která je mezi srdeční a krční čakrou. Je to barva, která vyzařuje klid modré barvy a zároveň povznášející energii žluté. Protože tyrkysová vzniká směsí modré s přídavkem trochy žluté.

Modrá
Barva důvěry, čestnosti a loajality. Vyzařuje důvěru a vždy udělá správnou věc v těžkých dobách. Modrá je barva, která vyjadřuje mír a klid, také pomáhá lidem vnitřní klid nalézt v sobě. Podporuje relaxaci mysli a těla.
Modrý je pomocník, který zachraňuje všechny pitomce v nouzi a je k dispozici vždy pro ty, kteří potřebují pomoc. Je dávající, darující, přející a rád buduje trvalé vztahy. Modrá je spojena s mluvením pravdy skrze krční čakru.

Indigo
Tmavá půlnoční modrá je kombinace tmavě modré a fialové, má v sobě proto atributy obou barev. Indigo je barva intuice a je spojena s čakrou třetího oka. Tato barva i pomáhá otevřít třetí oko. Práce s indigovou barvou vám při meditaci pomůže dosáhnout hlubší úrovně vědomí. Posiluje schopnosti vyššího uvědomění, překračování hranice pěti fyzických smyslů. Indigo také znamená hlubokou oddanost a moudrost.

Fialová
Je silně duchovní barva a v celé historii je spojována s královskou hodností, šlechtou, luxusem, tajemstvím a magií. Zatímco fialová je směsí červené a modré, fialový paprsek je zároveň nejvyšší vibrací viditelného spektra. Může pomoci při hledání smyslu života. Fialová může pomoci při realizaci vysněného snu, stimuluje nadsmyslové dary a kontakt s podvědomím.

Růžová
Představuje lásku, soucit, pochopení sebelásky i lásky k druhým lidem. Je to ženská barva, která je romantická, milá a laskavá. Růžová je směs červené a bílé, v závislosti na množství dominantní barvy se její význam mění. Více červené znamená akci, vášeň a moc. Více bílé zase hlubší vhled a citlivost. Růžová je velmi milující, něžná a neohrožující energie.

Stříbrná
Má velmi ženskou energii a je úzce spjata s měsícem, s přílivem a odlivem. Je emocionální, éterická, tajemná a citlivá. Má v sobě klid a může uklidnit i ty nejrozzlobenější duše. Stříbrná je barva, která odráží světlo a pomůže vám osvětlit cestu vpřed v těžkých dobách. Je dobrá pro uvolnění a očištění destruktivní energie, a poté pomůže najít nové cesty, které byly dříve skryté. Stříbrná je velmi intuitivní barva a je skvělá, když chcete posílit svou intuici a další mimosmyslové dary. Může působit jako zrcadlo a odrážet jakoukoli energii, která je vyslána, bez ohledu na to, jaký druh energie to je.

Zlatá
Je nejvíce spojená s bohatstvím, úspěchem, dosažením vysněného cíle a triumfem. Je to vítězná barva, vyjadřuje hojnost a prosperitu. Může také znamenat materiální bohatství a extravaganci. Zlatá je barva mužské energie a energie slunce, které vyzařuje teplo. Je to optimistická a konstruktivní barva.

Hnědá
Je velmi vážná a zemská. Je to barva země pod našima nohama, a z toho důvodu je hnědá velmi ochranná a podporující barva. Je také velmi přátelská a přístupná. Je to barva loajality, důvěryhodnosti a je velmi praktická. Hnědá je čestná barva, originální a upřímná.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-03-17 01:57:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ha, bílá a zlatá, děkuju!!:D juch, já je tu nečekala.

Ikona diskutujiciho Andy 2020-03-17 21:14:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný popis 🙂 sedí to.

Ikona diskutujiciho aťa 2020-03-18 00:54:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne sa páčia všetky farby. Zelenú si vyberám, keď cítim potrebu ochrany. Či chráni každého, neviem,mňa,áno. Dostala som radu, aby som uprednostnila vo svojom šatníku tri farby,červenú,žltú a zelenú. Vtedy som chodila prevažne v čiernej.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-03-18 14:22:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To já mám nejraději fialovou a hned po ní růžovou 🙂 Nejméně ráda mám oranžovou, tak koukám na význam a tam, že je to extrovertní barva…to vysvětluje mnohé 😀 A červenou moc nemusím a to opravdu vyloženě kvůli tomu, že na mě působí dost agresivně…ale také záleží na odstínu, něco se dá, něco ne.

Ikona diskutujiciho Monísek 2020-03-18 19:53:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Umm…,Bílá,fialová, růžová, stříbrná<3 <3 sedí to, zajímavý článek 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek