Léčivé účinky jedlých hub, které pozná každý

26.9.2022 v Zdravověda 9

Napadlo vás někdy, jestli náhodou velké halo okolo čínských léčivých hub není tak trošku marketing? Vypadá to, že ano. I v našich lesích totiž rostou skvělé léčivé houby. A ještě lepší zpráva: Houby, které úplně běžně sbíráte a jíte, jsou léčivé také. V dnešním článku se dozvíte, proč byste měli využít letošní úžasnou houbovou nadílku naplno a osvojit si nové recepty… Protože konzumovat české léčivé houby se vyplatí!



Běžné české houby, které všichni poznají a jejich léčivé účinky:
Samozřejmě, že konzumace těchto hub automaticky neznamená, že mají zázračné léčivé schopnosti a postaví na nohy i mrtvého, ale že v nich byly prokazatelně objeveny některé zdravotně prospěšné látky.

bedla vysoká (Macrolepiota procera)
Obsahuje látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, značné množství proteinů, mastné kyseliny, imunomodulační glukany, β-karoten a v menší míře lykopen, jež snižuje riziko kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Zlepšuje funkci prostaty a dobře prospívá pleti. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře draslík.

hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Vyznačuje se ojedinělou kombinací zdravotně prospěšných látek, jakými jsou například některé vitaminy (především z řady B), dále proteiny, steroly, aminokyseliny, mastné kyseliny a potřebné stopové prvky (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I). Vůbec nejvýznamnější složku hlívy však tvoří glukany, konkrétně Beta 1,3/1,6 D glukany. Hlíva ústřičná upravuje velice účinně hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, odstraňuje nebo tlumí bolesti některých kloubových onemocnění, odstraňuje bradavice virového původu, pomáhá alergikům, astmatikům a diabetikům a její pravidelná konzumace představuje výbornou prevenci proti nebezpečným civilizačním onemocněním. Lékaři už ji dokonce začali doporučovat a využívat při chemoterapiích, protože zmírňuje jejich nepříjemné vedlejší účinky. Její kouzlo tkví ve významném posilování imunitního systému.

hnojník obecný (Coprinus comatus)
Vyznačuje se hypoglykemickými, antioxidačními, protibakteriálními a protirakovinnými účinky. Osahuje významné látky, které jsou účinné zejména v boji proti rakovině prsu, prostaty a žaludku. V lidovém léčitelství se doporučuje proti obezitě a stresu, při střevních infekcích, k podpůrné léčbě cukrovky a při obtížích s hemoroidy.

hřib hnědý (Boletus badius)
V hřibu hnědém byly objeveny látky redukující krevní tlak, působící proti obezitě a vyznačující se neuroprotektivními účinky. Jednu z nejvýznamnějších látek představuje L-theanin, což je aminokyselina nacházející se i v zeleném čaji. Navozuje stav relaxace, zklidňuje mysl a přispívá k dobré kvalitě spánku.

hřib bronzový (Boletus aereus)
Byly v něm objeveny látky s antimikrobiálními účinky.

hřib smrkový (Boletus edulis) neboli pravák
Z hřibu smrkového byl izolován například BEL lektin s protirakovinnými účinky. Mimo to obsahuje polysacharidy α-glukan a α-glukogalaktomannan s protizánětlivými účinky, významné množství ergosterolu a selenu, některé esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny a podobně. Čínští léčitelé jej používali k léčení ischiasu, tetanu nebo při bolestech v končetinách.

hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka
Obsahuje látky s antioxidačními účinky.

klouzek obecný (Suillus luteus)
Vyznačuje se zejména antioxidačními, antimikrobiálními a protirakovinnými účinky. K jeho nejvýznamnějším látkám patří suillumid, který potlačuje růst buněk SK-MEL-1 melanomu u lidí a suillin s cytotoxickými účinky. Mimo to obsahuje mnoho prospěšných aminokyselin, mastných kyselin a organických kyselin. Podle čínských zdrojů v něm byly také objeveny látky, které mohou být úspěšně použity při léčbě endemické osteoartritidy, tzv. Kashin-Beckovy choroby.

klouzek zrnitý (Suillus granulatus)
Vyznačuje se protirakovinnými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i anti-HIV účinky. Obsahuje mnoho mastných a organických kyselin, aminokyselin, ale hlavně látky, jež působí proti rakovině nosohltanu, tlustého střeva, prostaty a plic.

kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)
Obsahuje zejména betaglukan 1,3-D (SCG) s významnými protirakovinnými účinky. Kromě toho se vyznačuje také antibakteriálními a antifungálními účinky.

liška obecná (Cantharellus cibarius)
Vyznačuje se protizánětlivými, antioxidačními a antimikrobiálními účinky. Některé její látky jsou účinné proti různým bakteriím, například proti střevní bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus). Obsahuje nezanedbatelné množství železa, vitamin C a D2, ß-karoten, různé fenolické látky apod. Zajímavý je také fakt, že v ní byly zjištěny látky uvolňující v těle serotonin, což je hormon štěstí, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku a deprese.

muchomůrka růžovka (Amanita rubescens)
Obsahuje látky s protizánětlivými a protirakovinnými účinky. Zjištěny v ní byly také velmi prospěšné betaglukany, celá řada mastných kyselin, organických kyselin a aminokyselin. Za zmínku stojí zejména lysin, což je esenciální aminokyselina, kterou si lidské tělo nedokáže samo vyrobit a musí jej tudíž přijímat z potravy. Lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. Zajímavý je také fakt, že jeho zvýšený příjem potlačuje tvorbu oparů.

penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Obsahuje látky se silnými protirakovinnými účinky, zejména proti rakovině děložního krčku a prostaty. Vykazuje se i významnou antimikrobiální aktivitou. Pomáhá lidem trpícím alergiemi, astmatem, žaludečními vředy, různými záněty, nespavostí, bělotoky atd. Podporuje navíc imunitní systém a je vhodná pro lidi trpící Crohnovou chorobou.

pýchavka hruškovitá (Lycoperdon pyriforme)
Byly v ní objeveny látky s protirakovinnými, antibakteriálními a antifungálními účinky.

pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
Pýchavka obecná obsahuje nezanedbatelné množství železa, manganu a zinku. Vyznačuje se antioxidačními, antifungálními a zejména silnými antimikrobiálními účinky. V lidovém léčitelství se využívala stejně jako pýchavka obrovská (Langermannia gigantea) k zástavě krvácení menších ran.


ryzec pravý (borový) (Lactarius deliciosus)
Tento druh ryzce obsahuje látky s výraznými protizánětlivými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Byl z něho také izolován lactaroviolin, což je aldehyd s antibiotickým účinkem proti původci tuberkulózy.


ryzec syrovinka (Lactarius volemus)
Byly v něm zjištěny látky vyznačující se protirakovinnými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře zejména zinek, který má nezanedbatelný vliv na reprodukci. Mimo to ovlivňuje metabolizmus bílkovin, sacharidů a regulaci imunitního systému. Působí příznivě při hojení ran a pomáhá léčit ekzém.


holubinka namodralá (Russula cyanoxantha)
Z ethanolových a methanolových extraktů této houby byly izolovány různé druhy metabolitů, např. inosin, což je látka, která má přímý vliv na řadu procesů ovlivňujících fyzický výkon. Je prekurzorem pro tvorbu adenosintrifosfátu (ATP) – jednoho ze základních zdrojů energie. Inosin stimuluje enzymatické aktivity v játrech, čímž přispívá k zachování hladiny ATP. Při namáhavé fyzické zátěži snižuje tvorbu kyseliny mléčné. Holubinka namodralá navíc obsahuje látky s protirakovinnými, antimikrobiálními a cytotoxickými účinky.


Holubinka nazelenalá (Russula virescens)
Vyznačuje se antioxidačními a protirakovinnými účinky. Obsahuje prospěšné steroly, polysacharidy, aminokyseliny, triterpeny a hlavně (1–3)-β-D-glukany. Má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje zrak.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Q 2022-09-26 19:47:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pecka článek. Díky! 🙂

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-09-26 19:48:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji. houby mám moc ráda a sbírám je. nenapadlo mě ale že mohou být až takto moc zdravé!

Ikona diskutujiciho petr 2022-09-26 21:31:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zítra jdu na ně. Článek mě úplně inspiroval. Říkám si proč je letos všude tolik hub, jestli nás příroda nechce zásobit protože tuší že za chvilku se spousta lidí začne pást na louce při dnešní drahotě.

Ikona diskutujiciho Jarka 2022-09-27 00:22:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Houby mám ráda, ale nesbírám….chodím jen jako doprovod a stejně nejvíc se mi líbí muchomůrka ten červený kloboucek s bílýma tečkama…je krásná

Ikona diskutujiciho Ivo 2022-09-29 14:01:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Muchomůrka je nejen krásná, ale i léčivá. Jed se nachází pouze v červeném klobouku a jeho naložením do lihu (skvělá je Alpa) získáte tinkturu na revma. Noha muchomůrky je jedlá (chutná jako pravák) a za první republiky se prý konzumovala běžně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-09-29 16:39:34
Ikona diskutujiciho
sipka

včera jsem si do ní kousla a v noci se mi o nich zdálo, byly vysoké jako dům 😀 zajímavý organismus to je

Ikona diskutujiciho astrei 2022-09-29 18:17:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Noha muchomůrky je jedlá? :OO To čučím, v životě jsem o tom neslyšel

Ikona diskutujiciho Eva K 2022-12-09 08:31:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj tatínek používá muchomůrku červenou(celou)jako koření do polévek celý život (je mu přes 70let). Takže bez obav 😉

Ikona diskutujiciho Karel 2022-12-10 11:08:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj děda mi říkal totéž a přitom se narodil v roce 1885. Houby byla jeho vášeň a dožil se 94 roků. Zemřel na prochladnutí. zeleninu uznával pouze vepřo knedlo a doma nakládané zelí. Ostatní zelenina podle něho se ve střevech zapaří a tvoří jedovaté plyny.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek