Lidé se rodí jako kreativní géniové. Pak náhle zblbnou, jakmile nastoupí do školního systému

27.3.2018 v Psychologie 19

Vědci v NASA tvrdí, že lidé se rodí s přirozeným zápalem pro kreativitu a s vrozenou inteligencí, která však nakonec podlehne erozi, jakmile vstoupí do vzdělávacího systému. Dr. George Land mluvil v TEDxTuscon ke svým posluchačům o testu kreativity, který vyvinul pro vědce NASA, aby jim umožnil měřit kreativní potenciál školních dětí.

Vědci tento test dali 1 600 dětí ve věku 4 až 5 let. To, co zjistili, je šokovalo.

Je to test, který hledá schopnosti přicházet s novými, odlišnými a inovativními nápady jak na problémy. Jaké procento těchto dětí si myslíte, že spadalo do kategorie géniů představivosti? – Celých 98 procent! Bude to ale ještě zajímavější.


Vědci byli natolik ohromeni, že se rozhodli pro longitudiální studii a otestovali tyto děti zase o pět let později, když jim bylo deset.

Výsledek? – To už jen 30 procent dětí spadalo do kategorie géniů představivosti.

Když ty děti otestovali v 15 letech, tak to číslo spadlo na 12 procent!

A co dospělí? Kolik z nás si pořád uchovává kontakt s naší kreativní genialitou i po všech těch letech ve škole?

Jen smutná 2 procenta.

A pro ty, kdo zpochybňují konzistenci těchto výsledků – nebo si myslí, že mohlo jít o izolované výskyty – tyto výsledky byly ve skutečnosti replikovány více než milionkrát, jak tvrdí Gavin Nasciemento, jehož článek byl první, který mě vystrašil, až mě dohnal k této ohromující studii a k šokujícímu soudu na jejím základě, že školský systém, tj. naše vzdělání, nás olupuje o naši kreativní genialitu.

„Důvody proč se to děje není těžké pochopit. Školy, jak je obecně nazýváme, jsou instituce, které byly historicky zavedeny, aby hlavně sloužily touhám vládnoucí třídy, ne potřebám běžných lidí. Ta tzv. elita chápe, že aby si udržela svůj blažený životní styl přehnaného luxusu, k němuž přispívá nejméně, ale užívá si ho nejvíce, tak musí děti zblbnout a vymýt jim mozek, aby přijaly jejich loupeživý systém umělého nedostatku (a dokonce mu sloužily), nikdy nekončícího vykořisťování a neustálé války,“ píše Nascimento.

Tak co teď? Můžeme zotavit svou kreativitu?

Land říká, že máme schopnost být zas těmi 98 procenty, pokud chceme. Z toho, co zjistili ze studií s dětmi a z toho, jak fungují naše mozky, existují dva druhy myšlení, které probíhá v mozku. Oba využívají jiné části mozku a to je zcela odlišný druh paradigmatu ve smyslu toho, jak se něco v naší mysli formuje.

Jeden se nazývá divergentní – tj. představivost využívaná ke generování nových možností.

Ten druhý se nazývá konvergentní – tj. když vytváříte úsudky, činíte rozhodnutí, něco testujete, něco kritizujete, něco hodnotíte.

Takže divergentní myšlení funguje jako zrychlení a konvergentní myšlení našemu nejlepšímu úsilí šlape na brzdu.

„Zjistili jsme, že to, co se s těmi dětmi děje, když je vzděláváme je, že je učíme oba druhy myšlení souběžně,“ říká Land.

Když vás někdo požádá, abyste přišel s novými nápady, když na ně přicházíte, tak to, co jste se převážně ve škole naučili, je obvykle okamžitý pohled na ně se zjištěním: „To už jsme předtím zkoušeli,“ „To je hloupý nápad,“ „To nebude fungovat,“ atd.

V tom je ten problém a to musíme přestat dělat: „Když se opravdu podíváme do mozku, tak zjistíme, že neurony spolu vzájemně bojují a ve skutečnosti oslabují sílu mozku, protože neustále soudíme, kritizujeme a cenzurujeme,“ říká Land.

Když fungujeme ve strachu, využíváme menší část mozku, ale když používáme kreativního myšlení, tak se nám mozek úplně rozsvítí.“

Jaké je řešení? Je třeba, abychom zase našli sami sebe jako pětileté. Ta schopnost, kterou jsme jako pětiletí měli, nikdy nezmizela.

„Je to i cosi, co si každý den cvičíte, když sníte,“ připomíná nám Land.

A jak to udělat, abychom v sobě zase toho pětiletého objevili? Land má pro nás všechny výzvu: Zítra si vezměte vidličku, změňte se na pětileté a přijďte s 25 nebo 30 nápady, jak takovou vidličku vylepšit.

TEDxTucson George Land The Failure Of Success

https://www.youtube.com/watch?v=ZfKMq-rYtnc

zdroje:

https://dulezite24.cz/lifestyle/lide-rodi-geniove-nahle-zblbnou-skolsky-system/

https://www.linkedin.com/pulse/back-future-reclaiming-our-ability-think-creatively-fi-haywood?trk=mp-reader-card

Komentáře

Ikona diskutujiciho zdeněk 2018-03-27 01:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Obrovský problém je taky nesrovnatelnost teorie s praxí, který vidím přímo před očima jak student maturitního ročníku střední školy. Obor jsem si vybral uplně špatně, elektrotechniku, ale nějak to dávám, už to chci dodělat a vypadnout ze střední.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-27 10:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Tyjo, po deseti letech jsem otevřela svoji starou radugu pa novomu, že nakouknu do ruské gramatiky. Po mém absolutním nadšení z toho že čtu azbuku jsem si chtěla osvěžit základy. Všechno mě baví co si najdu na netu, i kurzy duolingo aj-rusky jsou supééér… nakouknu tedy do učebnic a najednou – fuj. Strašně složitá cvičení, strašně složité formulace, složité tabulky, psací azbuka všude, všechno nahuštěné a teď jde vidět jak se tam s některými cvičeními mořím, dojde úča, poškrtá mi to, napíše mi tam otazníky vykřičníky ,,doufám že už tohle umíš!!!" a já přitom ruštinu měla ráda a i mě bavila, i mi šla…. co jsem koukla do těch materiálů, uvědomila jsem si, že další způsob, jak někoho zdemotivovat a přesvědčit ho o tom že je úplný dement, je poškrtat mu cvičení se kterým se půl hodiny mořil a napsat mu tam že to má blbě. Jako děcko to člověk nevnímá, protože mu to dělají odmalička pořád, ale když se na to podíváš zpětně, zjistíš jak je to hnusné od těch učitelů. V kurzu němčiny nám učitelka do sešitů nelezla, prostě když někdo něco nevěděl, tak se zeptal, všichni jsme si to zopakovali, vysvětlili a bylo dobře. Tak jsem nakonec byla zvedač ruky já, protože každá věc co jsem nevěděla byla pro mě námět k rozhovoru a poučení a ne ostuda ve stylu škrt škrt, doufám že už to umíš!!

Ikona diskutujiciho Verča 2018-03-27 10:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

super!

Ikona diskutujiciho adavibes 2018-03-27 12:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dost zajímavý! Narazila jsem na tvůj blog teď a vím, že se rozhodně vrátím.

Ikona diskutujiciho aston 2018-03-27 15:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

skvělý článek, díky 🙂 ta klesající procenta jsou k pláči…..

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-03-27 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: To škrtání mi připomnělo našeho matikáře v pátek. Chtěl, abychom něco odvodili a já jsem byla jediná, kdo na to nečuměl jako vrána, a aspoň o něco jsem se pokusila. Jenže to neodpovídalo oficiálnímu postupu, bylo to asi o něco komplikovanější a normálně se to tak nepočítá, což jsem nemohla vědět. Ale ověřila jsem si pak, že to dává smysl a taky to jde. Jenže když učitel slyšel jiný postup,než očekával, řekl mi, že jsem to jen narafičila z těch čísel, je to náhoda a já podvádím. Jistě. V dobrovolné aktivitě, navíc v předmětu, ze kterého nematuruju, takže bych vlastně nemusela dělat skoro nic, protože vím jistě, že projdu, budu mít určitě potřebu podvádět. To fakt "uhodl."

Ikona diskutujiciho armag 2018-03-27 16:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tvrdit, že rodí jako géniové je asi příliš přehnané, ale to že ve škole lidé zhloupnou je asi fakt.

Ikona diskutujiciho lenka f 2018-03-27 19:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I v těch učitelích jsou také velké rozdíly. Syn měl na základce bohužel dva roky za třídní taky jednu učitelku. Absolutně neměla ve třídě respekt, za hodinu rozdala klidně 30 poznámek psaných vzteklou rukou červenou propiskou, že kolikrát prodřela žákovskou. Kluky nesnášela na holky byla hodnější. Naštěstí odešla do Německa za svým manželem a syn dostal za třídního rozumnýho učitele. Úplně mu to otrávilo 2 roky školy, co mi psala do těch poznámek za kydy (jako že okolo něj vidí černo, co se s ním stalo, že špatně skončí apod). Přitom to byl pořád ten samej hodnej kluk, jasně občas zazlobil,ale nic závažného. Když bylo ale třeba vybrat peníze, někam je doručit či cokoliv jiného vyřídit, tak už byl zase vpořádku, protože je na něj spolehnutí. Vždycky když mě viděla, tak byla jako mílius a za dva dny mu to zase něčím nandala. Asi si řekla maminka dělá támhle a tatínek támhle, tak jim to natřu, aby si nemysleli. ;-)

Ikona diskutujiciho Náťa 2018-03-27 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Ty jo, musím se vyjádřit k té ruštině, ani nevím, jak můžu být vděčná za naší profesorku, sice je to "stará škola" a v prváku nám ještě do sešitu lezla, ale postupem času nám nechávala více samostatnosti a teď už je to jen na nás, jestli si děláme domácí úkoly, jestli si opravujeme chyby, když se na něco zeptáme, tak nám v klidu odpoví i když to nesouvisí s tím co děláme… Dokonce jsem k ní začala chodit dobrovolně ve volném čase na seminář z ruštiny, který se mi zrovna s žádným jiným seminářem nekryje. I když je to z části příprava k maturitě, tak stejně jsem ráda, že tam chodím (a vůbec můžu chodit), protože mi to dává prostor více mluvit a ještě více se zlepšovat 🙂

Ikona diskutujiciho zdeněk 2018-03-27 21:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Já nad cizími jazyky ve škole rezignoval …. s učitelkou je domluva tak se to dalo usmlouvat. A začal jsem se učit sám – četl jsem články na internetu, začal koukat na anglické filmy, sledovat britské youtubery, nastavil jsem si počítač i mobil do angličtiny. Prostě aby mě každodenní situace nutily číst/mluvit/psát anglicky. Ani né za půl roku byly moje znalosti angličtiny srovnatelné s paní učitelkou. :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-27 21:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Co ti na tom připadá divné? Nepochopil tvůj postup a protože nechtěl být za debila, tak řekl že podvádíš. Přece nemůže přiznat, že jsi lepší než on. Jednak jako učitel, druhak jako chlap, to nepřipadá v úvahu.

Ikona diskutujiciho Tara 2018-03-28 00:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Well well well, s tím škrtáním v sešitu. Sama jsem zastáncem toho, že pokud se chce člověk cokoliv naučit, musí si v tom najít vlastní nadšení, které ho bude naplňovat a dávat mu smysl, proč to či ono vlastně dělá. A právě díky tomu jsem se ocitla ve třídy pedagogiky (byt' to není obor co studuji), kde právě vyučující vysvětlovala druhy přístupu k učení a mladším žákům. Neříkám, že je to správný přístup, ale na všechno se dá najít důvod, proč to daná osoba dělá, a potom se člověk neurazí, když zpětně vidí, že mu vyučující někde něco škrtl. On/ona dělala jenom svoji práci, byt' se to tak nemusí zdát.

Ikona diskutujiciho Danny 2018-03-28 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Přesně tak, já jsem vždycky uměla ve třídě anglicky nejlíp, ale hlavně díky tomu, že jsem si překládala anglické písničky, dívala se na videa v angličtině, četla. většina spolužáků anglicky skoro neuměla právě proto, že angličtinu znali jenom z učebnic, kde se doplňovalo, ale sami větu sestrojit neuměli. Ve škole se jde na to učení úplně blbě. My jsme skoro nikdy nemluvili, párkrát jsme si sestrojili ve dvojicích nějaký minirozhovor, to bylo všechno. Pak jsem byla na kurzu, kde to bylo lepší a odnesla jsem si z tama (chodila jsem tam rok) víc než za celou střední, kde se jede pomalu kvůli těm, kterým to moc nejde, a lidi jako já se tam nudí.

Ikona diskutujiciho Katalyn 2018-03-28 13:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se zdá, že nejvíc je to nakonec o učiteli, kterého člověk dostane. Můžeš mít pitomce, který ti způsobí trauma z daného předmětu a na té stejné škole můžeš potkat učitele, který ti otevře brány do úplně jiných světů. To, že je někdo učitel neznamená, že je idiot, bohužel to ale ani neznamená, že idiot není – jako každej jinej člověk. Sama jsem zažila hrozné učitele a taky ty dobré, díky nimž studuju to, co mě naplňuje. Myslím, že skutečnej problém ve vezdělávání jsou rozdíly mezi jednotlivými školami – tak můžeš mít ty děsnou zkušenost, která tě vyhnala ze školy a já dobrou, která mě motivovala jít na vysokou. Moc bych si přála, aby naše děti nemusely mít takovou zkušenost.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-03-28 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Právě že to vlastně bohužel ani divné není. Stalo se to už několika lidem z naší třídy opakovaně. Nezajímá mě, že je to učitel a chlap, stejně jsem se strašně urazila :D

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-28 18:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Příště můžeš být hnidopich a vpálit mu že nemůžeš za to že to nepochopil a že umí počítat jenom jediným způsobem co se naučil ve škole. :D  :D  :D  třeba zezelená a odpadne.

Ikona diskutujiciho BED 2018-03-28 23:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neverím výskumom, neverím NASA, to akože 15 rokov sa ťahal nejaký výskum a potom ho zverejnil pánko v TeDEXu ako svätú pravdu

Ikona diskutujiciho Jenny 2018-03-29 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V souvislosti s tímto článkem jsem “náhodně” narazila na internetu na animované video, které mluví za vše..https://m.youtube.com/watch?v=kQjtK32mGJQ

Ikona diskutujiciho jirik 2018-03-29 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

taky druh zblbnutí –

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek