Mám strach z lidí

19.9.2012 v Poradna 12

Dotaz:

Ahoj Alue,
nejdřív bych chtěla říct, že moc děkuji za tvé stránky. Dodávají víru. Jsi prostě kouzelná slečna. 🙂
Ale asi bych měla přejít rovnou k otázce, což možná bude trochu problém, protože o sobě nerada mluvím. Mám docela velký strach z lidí. Nenávidím obchodní centra, nerada se procházím po náměstí, vyhýbám se vlastně téměř všemu, kde se to “chuchlí”. Ani ve své třídě jsem nikdy nebyla středem pozornosti, s nikým z blízkého okolí se nepřátelím. Dříve se mi dařilo svoje trápení potlačovat, jenže se začalo stupňovat.
Když jdu po ulici a nějaká parta chlapců na mne začne volat ” Ahoj! Nepůjdeš s námi?”, tak místo, abych se radovala jako mé vrstevnice ( je mi čtrnáct let), tak se rozklepu a co nejrychleji uteču někam pryč. Připadám si blbě. Ještě se stihnu rozplakat.. moc bych si to přála změnit. Prosím, co bych pro celou situaci mohla udělat?


Děkuju moc!
S přáním duhového léta
N.

Odpověď:

Ahoj,
Abys mohla nějaký zádrhel efektivně řešit, hledej první odpověď na otázku, z čeho ta potíž pramení. Zkusím nastínit:
1. Nízká sebedůvěra: Pramení tyhle tvoje reakce z toho, že se bojíš, že ti někdo ublíží, nebo že se zachováš nějak nevhodně a ostatní lidé se ti budou smát, nebo si o tobě budou něco špatného myslet?
Mohla jsi třeba vyrůstat hodně izolovaná, takže si nejsi ve společnosti lidí jistá, proto se jich bojíš a potřebuješ jenom zažít, že společnost lidí může být moc fajn?
2. Puberta: Hormony dělají s člověkem divy, kolikrát zvýrazňují některé slabší stránky, jindy je zase úplně přemění. Ale puberta je krásné období, kdy se dá hodně vyrůst i vnitřně za krátkou dobu. Když na sobě chceš pracovat už takhle brzy, je to skvělé, protože jsi uvědomělá bytost.

Zeptej se sama sebe, proč to děláš a co to asi způsobuje. Když na to přijdeš, můžeš zjistit, že je to úplně zbytečný strach a o to lépe se ti s tím pak bude pracovat.
A nebo můžeš zjistit, že problém jsou lidé, kteří jsou ve tvém okolí. Třeba s nimi nejdeš, protože nejste na stejné vlně, necítíš se s nimi dobře. Ale i to má řešení, prostě si jenom musíš najít jiné kamarády a známé. Lidí okolo tebe běhá hromada, jenom se poseznamovat.

Prakticky to je potřeba řešit v podstatě jediným způsobem, a to je začít se s lidmi scházet. Nemusíš se nutit do kontaktu s lidmi, co ti nejsou sympatičtí, nebo nemají stejné zájmy, jenom abys neměla blbý pocit, že se nesmyslně izoluješ. Tvojí motivací by mělo být vyhledávání lidí, kteří jsou ti podobní a s nimi postupně můžeš získat důvěru, později i v davu lidí.

Byla by to možná velká náhoda, ale nejsi třeba z okolí Brna? – Teď v sobotu děláme společný výšlap, můžeš si dát úkol seznámit se tam. Bývají tam fajn lidi.
A chodí tam za námi pár lidí, kteří mají vyložený strach z lidí, ale už si uvědomili ten problém a pořád chodí na srazy a postupně se oťukávají a snaží. A to má přece veliký smysl. Já smekám klobouk dolů, protože odvaha bojovat se svým strachem je přece úžasná… a i kdybys nemohla, hledej inspiraci. Srazů různých druhů se dělá moc všude možně. Já třeba ve tvém věku dělala soukromé srazy. Vždycky jsem si někoho našla přes internet a sešli jsme se jenom my dva. – S některými jsem v kontaktu dodnes i po letech, protože se podařilo.

Smyslem prostě je najít si někoho s kým si sedneš. Protože strach z lidí, nebo potřebu izolace, tím že budeš z těchto situací vycouvávat, nijak nevyřešíš. Tím to jenom zbytečně zhoršuješ. Nic na světě není zadarmo, ani přátelé. Abys mohla mít přítele, musíš ho první najít. A i to chce čas a práci, ale stojí to za to.

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Další obrazy od Jima Warrena: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho taradorizp 2012-09-19 03:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím s odpovědí. Tomuto problému se v psychologii říká "Sociální fóbie". Sama jsem tak trošku fobik. Po příchodu na střední školu jsem si nesedla s kolektivem. Měla jsem tam pár kamarádek, ale reakce na mou osobu, které se ozývaly ze zbytku třídy pro mě byly utrpení a já se začala lidí neskutečně bát. Pomohlo mi najít partu lidí, která se sdružuje díky jednomu určitému koníčku, který jsem i já měla. Tam jsem poznala přátele, začala jezdit na různé srazy, takže jsem musela komunikovat i ve veřejné dopravě, zamlouvat hotely apod. Chvíli to trvalo a bylo to velmi nepříjemné, ale rozhodně se to zlepšilo! 🙂

Ikona diskutujiciho Fee 2012-09-19 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že mezi "nízkým sebevědomím" a slečnou evidentně popisovanou sociální fóbií je dost značný rozdíl…

Ikona diskutujiciho Farah 2012-09-19 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, možná tu rozdíl je, ale pořád tyhle věci jdou ruku v ruce, nelze vyloučit ani jednu z věcí. Osobnost je komplexní prvek, není možné ji popsat jediným slovem.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-09-19 15:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Pravda. Cvik je moc důležitý.

Ikona diskutujiciho Arriane 2012-09-19 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[Smazaný komentář]Promiň, ale začínat bože co tady kecáte je přinejmenším nezdvořilé(ke komunikaci patří snad i asertivita, ne?).

Ikona diskutujiciho anonym 2012-09-19 16:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-09-19 17:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když už se tu naťuklo trošku "hlubší" téma, tak strach má každý člověk a ten kdo tvrdí, že nemá je buď jeden z mála milionů lidí na týhle planetě anebo si ani neuvědomuje, že se něčeho bojí. V případě té fóbie z kolektivu, tady už je strach celkem dost rozpoznatelný a samoszřejmě pomůže když se bude co nejvíce stýkat s lidma atd. ale úplný základní problém – strach ze smrti, ze kterého prakticky pramení všechny strachy (i strach že v diskuzi nebudu mít pravdu :-D) se tím nevyřeší.

Ikona diskutujiciho Peacecelebrate 2012-09-19 17:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Souhlasím.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-09-19 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzkaz pro peacecelebrate: Jmenovitě urážet diskutující, projevovat se vulgárně, útočit a ponižovat ostatní je v rozporu s pravidly pro zdejší diskutování. Pokud se chceš účastnit diskuzí, chovej se slušně, respektuj názor jiných lidí a nepřetřásej nám zde své ego. Nejsme na to zvědaví, viz. příspěvek č. 5, Arriane to řekla velmi dobře. – Na jiných stránkách jsou diskuze žumpa, ale tady se k sobě chováme slušně.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2012-09-19 22:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta já mám taky strach z lidí. No, sice se to malinko zlepšuje, už se ani nebojím spolužačku poprasit, aby mi půjčila sešit, abych si mohla dopsat poznámky. Ale ještě je co zlepšovat.

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2012-09-20 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluš, tys mi právě rozsekla to, čím se už řadu týdnů trápím a mám špatné svědomí!!!!!!! stačila mi jen jedna věta přelítnutá očima. Víc už číst nebudu, díky dík!

Ikona diskutujiciho Zdeněk 2015-05-03 13:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek