Nejlepší éterické oleje pro zmírnění potíží spojených s menstruací

23.12.2022 v Návody 6

Dostat poprvé menstruaci by měl být posvátný přechodový rituál a dostat ji pravidelně jako menstruující žena, by měl být důvod k radosti. Pravidelná menstruace totiž ukazuje, že jste zdravá a plodná. Ale menstruační realita se bohužel ne vždy setkává s ideálem a pokud trpíte bolestmi, nebo nemůžete odpočívat, může to být i dost náročné a nepříjemné. Plodná žena si od své první menstruace dalších 30-40 let každý měsíc užívá dobrodružství v podobě zadržování vody, bolestivých prsou, křečí, psychické podrážděnosti nebo přecitlivělosti, bolesti hlavy a jiné.Jíst na to každý měsíc ibalgin, nebo jinou lahůdku, zřejmě není nijak zdravý nápad a vy to víte. Ale přes bolest přesto musíte jít do práce, starat se o děti, nebo zkrátka nemůžete zůstat ležet a několik dnů se kroutit v bolestech. Svět se nezastaví a nebude týden čekat, až se vám udělá lépe a vy se snažíte udržet krok, i když vám není dobře. A tak zvažujete přírodní cestu, jak si alespoň trošku ulevit. Dobrá zpráva, příroda pomoc nabízí. Kromě užívání CBD konopného oleje proti menstruačním křečím, můžete využít také sílu éterických olejů.

Abyste mohla srovnat svůj cyklus, musíte dostat své hormony pod kontrolu. Velký vliv může mít změna vašeho životního stylu, která zahrnuje zdravou stravu a pravidelné cvičení. Dalším důležitým krokem je zmírnění stresu, aby se snížily hladiny kortizolu, který udržuje tělo v režimu „bojuj nebo uteč“.

Jeden z dobrých prostředků pro okamžité snížení stresu jsou právě esenciální oleje. Příznivě ovlivňují naši náladu a mohou také pomoci zmírnit fyzické příznaky PMS, jako jsou křeče a nadýmání. Představuji vám 5 esenciálních olejů, které vám pomohou podpořit zdravý menstruační cyklus, vypořádat se s bolestmi a PMS.

Nejlepší esenciální oleje na PMS a křeče

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
Šalvějový olej je nezbytnost, pokud bojujete s PMS. Umí od všeho trochu a pomáhá léčit fyzické i emocionální příznaky. Šalvěj muškátová je hluboce relaxační, zvedá náladu a snižuje míru stresu. Působí také jako protikřečový prostředek, uvolňuje svaly a zmírňuje menstruační bolesti. Jen připomínám, že šalvěj muškátová není totéž jako šalvěj lékařská. Muškátová šalvěj je narůžovělá, silně aromatická rostlina. Používá se v parfémech a výborná je i v čaji, kde velmi intenzivně voní. Pokud máte zahrádku, je tato léčivá dvouletá bylina rozhodně horký kandidát pro pěstování.

Muškátovou šalvěj užijete jako lék na PMS tak, že přidáte 10 kapek esenciálního oleje ze šalvěje muškátové do jedné polévkové lžíce nosného oleje. Nosný olej slouží na zředění a může to být v podstatě jakýkoliv za studena lisovaný olej. Doporučuji mandlový, nebo jojobový. Olej vetřete do podbřišku a přikryjte teplým obkladem na 2-5 minut. Nebo si tento olej smíchejte s epsomskou solí a přidejte do teplé koupele (nepřidávejte ho přímo do vody ve vaně).

Můžete si také vyrobit aromaterapeutický roll-on a voňavý olej aplikovat denně. Studie prokázaly, že aromaterapie s vhodně zvolenými esenciálními oleji zmírňuje menstruační bolesti. Existují  různé způsoby použití olejů, například při masáži nebo v obkladech. Některým ženám pomohla aplikace oleje na vnitřní stranu kotníků.

Šalvěj muškátová je spojována se zvýšením hladiny hormonu, který způsobuje děložní kontrakce, takže pokud jste těhotná, tomuto oleji se rozhodně vyhněte (i když to asi nebude váš případ, pokud máte PMS). V období těhotenství byste se celkově měla éterickým olejům preventivně vyhýbat.

Koupelová směs pro zmírnění premenstruačního syndromu
4 kapky bergamotu
4 kapky šalvěje muškátové
2 kapky pelargonie
1 kapka ylang ylang
1 polévková lžíce mandlového oleje

Všechny složky smícháme dohromady v nosném oleji a nalijeme do vany. Koupel by měla trvat 15-30 minut. Pokud nechcete, aby vám ve vaně plavala mastná olejovitá oka, přidejte trošku tučného mléka, který olej smísí s vodou.

Levandule
Levandule stabilizuje náladu, zmírňuje bolest a zázračně navozuje spánek. Bylo prokázáno, že při inhalaci bezpečně a bez vedlejších účinků zmírňuje menstruační křeče. Může zmírnit i bolesti hlavy a stres. Přidejte si levanduli do koupele, nebo ji rozvoňte v aromalampě.

Geranium (Pelargonium Graveolens)
Gerániu se někdy přezdívá „ženský olej“, je často používaným prostředkem k regulaci hladiny hormonů a zmírnění příznaků PMS. Ano, zrak vás nešálí, je to opravdu muškát. Tato oblíbená balkonová květina je ve skutečnosti velmi léčivá. Možná to není náhoda, že ji naše babičky a maminky mají tak rády. Pro ženské obtíže volte geranium růžové. Esenciální olej je známý protizánětlivý prostředek, který působí proti křečím a je diuretikem, které pomáhá odstranit nadýmání. Ulevuje při nadměrném menstruačním krvácení, klimakterických potížích a neplodnosti, uvolňuje chronickou úzkost, frustraci a podráždění, posiluje při nervovém vyčerpání. Inhalace této vůně uklidňuje a povznáší na duchu. Voní podobně jako růžičky.

Cypřiš (Cupressus Sempervirens )
Cypřišový olej je oblíbený pro zmírnění nepříjemných menstruačních křečí. Tento hřejivý olej zlepšuje krevní oběh, zmírňuje bolesti a zánět. Uvolňuje bolestivé svaly a klouby. Cypřiš také pomáhá odplavovat toxiny a zadrženou vodu. Používejte cypřiš v podobě teplého obkladu, v koupeli, v masážní směsi, nebo jako aromaterapeutický roll-on pro úlevu při PMS. Jak si vyrobit roll on s éterickým olejem? Návod najdete tady.

Směs proti nadýmání
4 kapky cypřiše
4 kapky grapefruitu
2 kapky fenyklu
1 polévková lžíce oleje z hroznových semínek (nebo mandlový, jojobový, olivový také udělá službu)

Smíchejte esenciální oleje s nosným olejem z hroznových semínek. Dobře promíchejte. Přípravek vmasírujte na bříško. Nebo jím naplňte roll on a rollujte po bříšku podle potřeby.

Růže
Růžový esenciální olej je často používané afrodiziakum a má rozhodně vliv na reprodukční zdraví žen. Růže má tonizující účinek na dělohu, může zmírnit silnou menstruaci a regulovat množství vyplavené krve. Při použití v aromaterapii se ukázalo, že pomáhá zmírnit i porodní bolesti. Vedle zklidnění fyzických příznaků PMS a křečí, je růže také uklidňující a konejšivou vůní, na kterou se můžete obrátit, když se dostaví podrážděnost a hněv. Upravuje krevní tlak, srdeční tep a zmírňuje úzkost spolu s mnoha dalšími fyzickými a emocionálními příznaky stresu.

Směs na zmírnění křečí
4 kapky levandule
2 kapky šalvěje muškátové
2 kapky růže
2 lžičky mandlového oleje

Smíchejte esenciální oleje s mandlovým nosným olejem. Dobře promíchejte. Vmasírujte na bříško, nebo si naplňte touto směsí roll on a rollujte.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

Tento článek nenahrazuje osobní lékařskou radu ani diagnózu. Pokud máte zdravotní potíže, poraďte se se svým lékařem. 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-23 10:28:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za tento článek. Ráda recepty vyzkouším. Bavím se představou jaké by to asi bylo kdyby nám v páté třídě místo podstrčení brožury o pohlavních nemocech a balíčku vložek Always místo toho udělali podobně fundovanou přednášku na téma jak si přírodně doma ulevit od potíží a proč být za menstruaci ráda a mít k ní dobrý vztah.

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-12-23 12:01:03
Ikona diskutujiciho
sipka

A ještě to zkombinovat s bylinnou nápařkou
https://kalisek.cz/search/node?keys=bylinn%C3%A1+n%C3%A1pa%C5%99ka
*****
farma průmysl zajímají peníze, o zdraví člověka jde až……pro zdravotnictví je ideálně poslušný pacient nebo chronicky nemocný….

Ikona diskutujiciho Will 2022-12-23 10:31:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu moc ti děkuji za sdílení těchto informací. Moc jsi mi svým webem i knihami pomohla. Skoro každý den tu najdu něco užitečného a přínosného pro můj život. Máš úžasné znalosti a nedokážu vůbec vyjádřit jak moc jsem ráda že se s námi o ně dělíš. Přeji tobě i tvé rodině krásné Vánoce a moc vás pozdravuju. 🙂

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-23 11:57:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je jeden z asi nejlepších návodů na téma jak na menstruaci přírodní cestou. Opravdu je to skvělé pojednání a jednoduché pěkné návody. Moc děkuju a také přeji krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 🥳

Ikona diskutujiciho LenQa 2022-12-23 15:20:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc díky za holčičovej článek. Inspirovala jsem se už u rollonů a vyšly mi moc dobře. Tohle taky zkusím. Napadlo mě udělat si menstruační roll on a nechat v nočním stolku jako okamžitou pomoc abych to nemusela každej měsíc míchat znova ale je otázka kolik toho spotřebuju. Uvidím.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-12-23 15:22:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu vy jste poklad. Článek je perfektní a pro mě zrovna aktuální.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek