Nina Kulagina: Ruská žena, která ohromila svět svými telekinetickými schopnostmi

30.1.2021 v Paranormální jevy 9

Ne každý mág nebo psychik se může pochlubit darem pohybování objektů pomocí síly myšlení. Ale Nina Kulagina (celým jménem Ninel Sergejevna Kulagina, 1926 – 1990) mohla a spektrum jejích nadpřirozených schopností bylo docela široké. Samozřejmě vzbuzovala u veřejnosti rozporuplné pocity. Někdo obdivoval nadpřirozený dar této ženy, někdo se po jejích sezeních zhroutil, a někteří jejím jedinečným schopnostem nevěřili.Kolik let vědcům trvalo, než analyzovali její jedinečný dar? Asi dvacet. Během tohoto období se popularita ruské parapsychologické celebrity rozšířila daleko za hranice SSSR. Koncem šedesátých let přišel z Československa odborník na psychické schopnosti, aby se na vlastní oči podíval a prostudoval fenomén jménem Nina Kulagina. Následně o ní napsal: „Jedinečný dar Niny je ukryt v útrobách její jedinečné fyziologie.“

Život Niny Kulaginy
Ninel Kulagina se narodila 30. července 1926 v Petrohradu. Ve svých 14 letech vstoupila během druhé světové války do Rudé armády, aby se se svým otcem, bratrem a sestrou připojila k obraně rodného města před německým obléháním. Sloužila jako operátor rádia u tankového pluku. Byla opakovaně zraněna v bitvách a do roku 1945 hrdě nosila hodnost seržanta. Po skončení války se Kulagina provdala a stala se ženou v domácnosti. Právě z tohoto období pochází studie zkoumající její nadpřirozené schopnosti. Během šedesátých let se Kulagina stala předmětem mezinárodní diskuze.

Jak to začalo
Ninel Kulagina řekla, že poprvé pocítila neobvyklý dar (o kterém předpokládala, že ho zdědila po matce), když se kolem ní začaly náhodně pohybovat předměty. Obvykle k tomu docházelo, pokud měla špatnou náladu. Používala meditace, aby aktivovala svůj jedinečný dar. Meditování jí také pomáhalo vyčistit si hlavu od rušivých myšlenek.

Když se blížil rok 1963, poslouchala Nina rozhlasový program, ve kterém se mluvilo o dívce s neobvyklými schopnostmi, která ,,viděla prsty“. Rozlišovala barvy a četla prsty text. Ninel Kulagina řekla svému manželovi, že má také stejný dar jako tato dívka. Pamatovala si, jak naslepo vytáhla cívku nitě požadované barvy z krabice, pouze dotekem. Manžel byl zpočátku skeptický vůči prohlášení své manželky, ale přesvědčila ho, že skutečně má schopnost vnímat prsty.

Prokázání telekinetických schopností
Aby došlo k telekinezi, musela se Ninel Sergeyevna Kulagina plně soustředit, což pro ni nebylo vždy snadné. Faktem je, že po přípravné meditaci mívala ostré bolesti páteře a nepohodlné napětí v očích. Také bouřka měla nepřiznivý dopad na kvalitu jejích paranormálních schopností.

Vědci však potřebovali seriózní a skutečný důkaz, že Ninel Sergeyevna Kulagina nebyla obyčejná osoba.
V období studené války se začaly produkovat černobílé němé filmy, ve kterých Kulagina posouvá objekty po stole, aniž by se jich dotýkala. Tyto snímky byly údajně pořízeny pod dohledem odborníků pro potřeby sovětských činitelů. Jejich zveřejnění způsobilo nadšení z řad výzkumníků v oblasti paranormálních jevů, někteří z nich měli za to, že jde o jasný důkaz prokazující existenci nadpřirozených schopností. Podle zpráv ze Sovětského svazu se na výzkumu podílelo čtyřicet vědců, dva z nich byli nositelé Nobelovy ceny. Larry Kettlekamp ve své knize „Investigating Psychics“ tvrdí, že Kulagina byla natočena při oddělování bílků od žloutků u vajec ponořených ve vodě. Během této události u ní byla naměřena zrychlená srdeční činnost, pozměněné mozkové vlny a výkyvy v elektromagnetickém poli. Aby nedošlo k interferenci vlivem externích elektromagnetických impulsů, byla Kulagina umístěna do kovové klece. Uvnitř údajně demonstrovala schopnost separovat předem označenou sirku od zbytku hromádky umístěné pod skleněnou krychlí.

Na jaře 1970 se v jedné z laboratoří vědecké a technické společnosti přístrojového inženýrství konal experiment, jehož účelem bylo vyzkoušet jedinečné schopnosti této ženy. Prostřednictvím telekineze působila Kulagina na žabí srdce, které bylo vyňato z těla žáby. Výsledky byly úžasné: dokázala změnit srdeční rytmus a pak úplně zastavit práci srdečního svalu.
Poté pokus pokračoval s živým člověkem, na jehož srdce Nina působila. První mu zpomalila srdeční tep a když začal mít dotyčný závratě, byl pokus ukončen.

Záznam z experimentu s Ninou Kulaginou, kde pohybuje předměty po stole i přes skleněnou stěnu.

Sláva a uznání
Ve vědecké komunitě se velmi rychle šířily zvěsti o jejích neobvyklých schopnostech. Experimenty Ninel Kulaginy, natočené na černobílý film, se dostaly i do zahraničí. Zahraniční vědci byli těmito materiály šokováni. Někteří přímo uvedli, že lidstvo bylo konečně schopno získat důkaz, že je telekineze skutečná.

Vývoj daru
Kulagina nevěnovala velkou pozornost ani náhlému úpadku své slávy a nadále rozvíjela svůj dar. Tvrdě trénovala a brzy přišla na to, jak zvedat malé předměty, a jak působit na střelku kompasu. Kromě toho se naučila oživovat zvadlé rostliny, měnit chemickou strukturu vody a osvětlovat fotografický film přes tlustou obálku. Vědci byli zmatení, když Nina dokázala jedním pohledem způsobit vážné popálení na kůži pokusného člověka.

Čtěte také: Pokus provedený CIA potvrzuje, že mimosmyslové schopnosti jsou skutečné

Napřirozený dar si vybral svou daň
Čím těžší byly její experimenty, tím vážnější byly její zdravotní problémy. Experimenty Nině braly obrovské množství nejen fyzické, ale i duševní síly. Zpravidla mívala Nina po experimentech příšerné migrény a nepohodlí v týlní části páteře. Kromě toho během jediné seance dokázala ztratit až 800 gramů ze své hmotnosti. Její srdeční frekvence se během pokusů okamžitě zvýšila a její krevní tlak byl velmi vysoký.
Žádná onemocnění však nemohla uspokojit její touhu odhalit povahu jedinečného daru. Spolu se svým manželem prošla Ninel Sergeevna asi třiceti laboratořemi ve státních ústavech. Někteří zaměstnanci neskrývali svůj skepticismus při pohledu na tuto zdánlivě obyčejnou ženu. Právě oni tvrdili, že je Ninel Kulagina šarlatánka, která se prostě chce proslavit po celé zemi. Když však toto tvrzení neprokázali, osobně podepsali prohlášení, že jsou v této věci nekompetentní.

Kritika
Sovětští i zahraniční vědci nevěřili v jedinečný dar parapsycholožky Niny. Zejména zástupci Nadace Jamese Randyho nevěřili v její schopnosti.
Massimo Polidorogo, italský expert v oboru psychologie, dokonce uvedl, že pečlivá příprava a nekontrolované podmínky v místnosti, kde byly experimenty prováděny, vytvořily příznivé podmínky pro obrovský podvod.
Jak jinak by mohla čelit takovým útokům Ninel Kulagina, než přejít do kontrolovaných podmínek? Byl to jediný způsob pro ty, kteří nechtěli uznat její jedinečný dar. Samozřejmě, že se jí nelíbilo pracovat pod dozorem nedůvěřivých skeptiků. Naučila se však přizpůsobovat, i když skeptici všemožných oborů špinili její jméno.

Někteří odvážně prohlásili, že všechny experimenty Ninel Sergeevny byly jednoduché manuální triky. Popularizátor vědy a spisovatel Lvov V.E., napsal do novin článek „Pravda“, kde veřejně prohlásil, že je Kulagina podvodnice, která provádí triky pomocí banálního magnetu připevněného k jejímu tělu.
Tím způsobil, že byla Ninel Sergeevna vzata do vazby za jeden z ,,triků“, při kterém obelstila nic netušící občany a přišla si tak na pět tisíc rublů. Aby nebylo tvrzení Lvova nepodložené, uvádí skutečnost, že vyšetření provedl parapsycholog v Psychoneurologickém ústavu „V. M. Bekhterev “. Jeho výsledky byly schváleny respektovanými odborníky v oblasti psychiatrie, kteří souhlasili s tím, že Kulagina je šarlatánka, která nemá žádné speciální schopnosti.

Zdravotní problémy
Nekontrolované výdaje energie na projevování paranormálního daru samozřejmě ovlivnily zdraví Ninel Sergeevny. Vynakládala spoustu energie, aby ostatním dokázala své výjimečné schopnosti. Měla dostatek zdrojů na kompenzaci takového množství spotřebované energie? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Lékaři ji varovali, že parapsychologické experimenty mohou být fatální, ale žena ve svých experimentech pokračovala. Výsledkem bylo, že Ninel Sergeevna Kulagina zemřela ve věku 64 let.
Mnoho lidí později tvrdilo, že právě neobvyklé experimenty zničily její život a zásadně ho zkrátily. Ninel Kulagina nepochybně zemřela předčasně. Příčinou smrti byl infarkt. Měla nádherný pohřeb.

připravila © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 | čerpáno ze zdrojů: -1.-, -2.-, -3.-

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Marina 2021-01-30 14:04:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nina Kulagina a jej schopnosti boli nespochybniteľne vedcami potvrdené.
Je to dohľadatelné v serióznych zdrojoch a dokázateľne doložené neustálymi experimentami v trvaní niekoľkých desaťročí vo vedeckých laboratóriách v prísnych podmienkach, pretože vedci boli k jej schopnostiam spočiatku skeptickí a chceli dokázať, že je šarlatánka a zistiť „ako to robí.“
Podaril sa im pritom opak a to, že sa preukázateľne a jednoznačne dokázalo, že Nina Kulagina tieto schopnosti a dary má.
Preto mám výhrady v článku uvádzané k jej schopnostiam, že „údajne, asi“ apodob.
Ďalej tiež k tomu, že Nina Kulagina neustále trénovala, meditovala, aby zlepšila svoje schopnosti, až ju to stálo zdravie či skrátenie jej života.
Opak je pravdou.
Podľa zdrojov práve Nina NECHCELA v pokusoch pokračovať/ani tieto schopnosti rozvíjať či takýmto spôsobom používať/ a všemožne tomu chcela zabrániť.
Vedci vymýšľali neustále nové varianty pokusov, čo ju značne vyčerpávalo, prišla o normálny rodinný život anonymného človeka, po ktorom túžila, podľa zdrojov sa mnohokrát vyjadrila, že keby bola vedela, ze sa stane pokusným králikom, na ktorom sa bezohľadne k jej zdraviu, vykonávali nové a nové pokusy, svoje schopnosti zatají. Mimochodom aj tie sa zistili len náhodou, počas jej pobytu v nemocnici, kedy Nina vyšívala a spoluležiaca na izbe a personál si všimol,že neomylne vyberá z košíčka farbu nite bez toho, aby sa pozrela. Nina to považovala za normálne a prirodzené u každého človeka. Čo mám ja naštudované o nej, určite netrénovala a už vôbec nie nejaké cielené meditácie na zlepšenie sv.schopností. Nina ich totiž považovala za prirodzenú súčasť človeka a používala ich odmala napr.keď si chcela pritiahnuť cukorničku na stole a nedočiahla na ňu al.vidieť, koľko guliek má kamarát vo vrecku, keď sa hrali ako deti guľky. Podla nej nešlo o nič neobyčajné a disponovali týmito schopnosťami viacerí u nich. Takisto mala prirodzenú zdržanlivosť a zábrany k nejakému rozvíjaniu týchto schopností al.ich využívaniu.
Jediné, čo robila, pred pokusom sa chcela sústrediť a po ňom si oddýchnuť/najmä keď bol náročný.
Napr.keď mala zastaviť srdce žaby plakala.
Ani to jej nebolo umožnené resp.len čiastočne, popritom sa jej merali telesné hodnoty tlaku, teploty atď.
Čo všetko Nina dokázala, až aké schopnosti mala a aké pokusy sa s ňou robili, sa už nedozvieme nikdy.
Nesmieme ďalej zabúdať, že výskum fenoménu Niny Kulaginy sa odohrával v období studenej vojny a sovietski vedci nechceli, aby sa o ich pokusoch dozvedel Západ (Nina nebola sama, kt.skúmali, nesporne však bola najtalentovanejšia), preto sa výskum utajoval či schopnosti skúmaných bagatelizovali. Vysledky výskumov na týchto ľuďoch boli prísne utajované. Až neskôr sa čo-to dozvedela verejnosť.

Ikona diskutujiciho Marina 2021-01-30 18:57:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nina Kulagina a jej schopnosti boli nespochybniteľne vedcami potvrdené.
Je to dohľadatelné  v serióznych zdrojoch a dokázateľne doložené neustálymi experimentami v trvaní niekoľkých desaťročí vo vedeckých laboratóriách v prísnych podmienkach, pretože vedci boli k jej schopnostiam spočiatku skeptickí a chceli dokázať, že je šarlatánka a zistiť „ako to robí.“
Podaril sa im pritom opak a to, že sa preukázateľne a jednoznačne dokázalo, že Nina Kulagina tieto schopnosti a dary má.
Preto mám výhrady v článku uvádzané k jej schopnostiam, že „údajne, asi“ apod.
Ďalej tiež k tomu, že Nina Kulagina neustále trénovala, meditovala, aby zlepšila svoje schopnosti, až ju to stálo zdravie či skrátenie jej života.
Podľa zdrojov práve Nina nechcela v pokusoch pokračovať.
Vedci vymýšľali neustále nové varianty pokusov, čo ju značne vyčerpávalo, prišla o normálny rodinný život anonymného človeka, po ktorom túžila, podľa zdrojov
sa zdá, že keby bola vedela, akým pokusným králikom sa stane, svoje schopnosti zatají. Mimochodom aj tie sa zistili len náhodou, počas jej pobytu v nemocnici, kedy Nina vyšívala a spoluležiaca na izbe a personál si všimol,že neomylne vyberá z košíčka farbu nite bez toho, aby sa doň pozrela. Nina to považovala za normálne a prirodzené. Čo mám ja naštudované o nej, určite netrénovala a už vôbec nie nejaké cielené meditácie na zlepšenie svojich schopností. Nina ich totiž považovala za svoju prirodzenú súčasť a používala ich odmala napr.keď si chcela pritiahnuť cukorničku na stole a nedočiahla na ňu al.vidieť, koľko guliek má kamarát vo vrecku, keď sa hrali ako deti guľky. Podla nej nešlo o nič neobyčajné a disponovali týmito schopnosťami viaceré ženy u nich.
Jediné, čo vyžadovala, bol krátky oddych pred/po pokusom v závislosti od náročnosti požadovaného.
Aj vtedy však bola podrobovaná monitorovaniu telesnej teploty, pulzu, krvného tlaku a i., čo ju iste vyrušovalo.
Takisto nevieme, do akej miery bola stotožnená s cieľom pokusu, čo podľa mňa tiež malo veľký/možno dominantný vplyv na výsledok pokusu i na ňu samú a jej energetickú stratu. Napr.údajne po zastavení srdca žaby plakala, z čoho vyplýva, že nebola vždy stotožnená s tým, čo od nej výskumníci požadovali. Faktom ale je, že spolupracovala, o dôvodoch sa môže len špekulovať.
Takisto nie je známe, kde a za akých okolností došlo k silnému infarktu, ktorému podľahla.
Nesmieme ďalej zabúdať, že výskum fenoménu Niny Kulaginy sa odohrával v období studenej vojny a sovietski vedci nechceli, aby sa o ich pokusoch dozvedel Západ (Nina nebola sama, kt.skúmali, nesporne však bola najtalentovanejšia), preto sa výskum utajoval či schopnosti skúmaných bagatelizovali. Vysledky výskumov  boli prísne utajované. Sovietski vedci dosiahli fenomenálne výsledky vo výskume ľudskej psychiky, telekinézy, telepatie ai., ktoré vzbudzovali u západných vedcov závisť a tí tiež mali záujem ich bagatelizovať či spochybňovať.
Až neskôr sa čo-to dozvedela verejnosť.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-30 21:50:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli máš lepší zdroje na čerpání a překlad s podrobnostmi, tak mi je pošli mailem, ráda něco dopřeložím – ale nové věci, aby se neopakovalo to už je zpracované tady.

Ikona diskutujiciho Marina 2021-01-30 22:30:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Oki, rozumiem, rada niekedy dohľadám, len sorry nie hneď, lebo teraz maľujeme, sťahujeme a to uklizeni, ach jaj. No pozrieť denne tvoju stránku je môj radostný a oddychový rituál, na tu chviľku si nájdem čas vždy.
Som asi na tom závislák 🙈, čo dnes zase Alu nové napíše.
Kedysi dávno ma Nina Kulagina dosť zaujala a hodne som o nej čítala.
Ps: Ospravedlňujem sa, že som poslala 2x, pretože som myslela, že mi 1.pokus neprešiel cez server a nedostalo sa k tebe – nie som v týchto veciach zbehlá. Pekný večer

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-31 08:39:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, oki 🙂 Po odeslání komentu by se ti měla nahoře ukázat hláška – něco že komentář byl přijat nebo v tom slovasmyslu.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-02-04 22:01:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teplotu těla mám okolo 36,7 podľa digitálneho teploměru a keď chytím do ruky taký klasický malý kovový teplomer a nejakú chvíľu ho držím dokážem ho zohriať až na 38 stupňov. Je to možné? Ale išlo mi to len chvíľu a potom som mal pocit ako by vychladly ruky a dal už len 35. Telekinézu skúšať nebudem )

Ikona diskutujiciho Marie Anna Eva 2021-02-06 23:25:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jméno Ninel není Nina. Měla jsem možnost obchodně jednat s několika lidmi z bývalého východního bloku, kteří se jmenovali Ninel. Jednou jsem se odhodlala a zeptala jsem se na původ jejich jména. Jeden bulharský inženýr mi řekl, že jeho otec byl velkým obdivovatelem Lenina a on sám dostal toto jméno, což je Lenin pozpátku.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-02-07 10:12:07
Ikona diskutujiciho
sipka

V česku ji známe jako Ninu, proto jsem použila obě varianty, protože SEO.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-02-07 11:01:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj v slovenských článkoch je uvadzana pod menom nina. Ninel, to znie ako meno nejakej hrdinky z sci fi filmu. Keď som zadal meno Ninel do vyhladávača našlo mi to len nejakú umelú krásku Ninel Conde.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek