Odhalená pravda o Spiruline: Starí Aztékovia to celý čas vedeli

4.11.2015 v Výživa 1

Podľa Organizácie spojených národov (OSN) patrí spirulina medzi potraviny budúcnosti. Ak sa pozriete na látky, ktoré obsahuje, nebudete vôbec prekvapení, prečo je tomu tak.

Spirulina je natoľko výživovo hodnotná, že sa v súčasnosti právom považuje za jednu z najvýživnejších potravín a radí sa medzi tzv. „super potraviny“. Používa sa ako prísada do bežných jedál, ale aj samostatne ako liek.

Mnoho expertov na výživu už potvrdilo, že spirulina dokáže nášmu telu poskytnúť optimálne hladiny v oblasti výživy, energie a celkového zdravia. Pritom obsahuje len malé množstvo kalórií a dokonca neobsahuje žiadne trans-mastné kyseliny.

Táto potravina je ideálna nielen pre ľudí, ktorí chcú začať žiť a stravovať sa zdravšie, ale aj tých, ktorí chcú dosiahnuť svoju vytúženú váhu.

Aj napriek tomu, že sa za posledných pár rokov urobilo mnoho vedeckých štúdií zameraných na spirulinu, je o nej verejne známych len pomerne málo informácií.

V tomto článku sa dozviete, čo všetko vám o spiruline mohlo doteraz uniknúť.


15 tajomstiev o spiruline:

1) Existuje 35 rôznym druhov spiruliny a nie všetky z nich majú rovnaké účinky. Spirulina maxima má v porovnaní so Spirulinou platensis nižšie hodnotenie, najmä čo sa týka obsahu lipidov. Druhý typ spiruliny zas obsahuje viac kyseliny linolovej a menej kyseliny palmitovej.

2) Spirulina je vlastne z rodu siníc (cyanobaktérie), nie rastlín. Mnoho ľudí si ju pre jej modro zelenú farbu mýli s riasou, no jedná sa vlastne o typ baktérie.

3) Ľudia žijúci na odlišných kontinentoch používajú spirulinu už celé stáročia. Napríklad, už dávni Aztékovia poznali spirulinu pod názvom Tecuitlatl a užívali ju päť tisícročí.

Africký kmeň Kanembu, ktorý ešte stále žije v blízkosti Čadského jazera, konzumuje a využíva spirulinu (alebo „dihe“ ako ju nazývajú) už viac ako tisíc rokov.

4) Hovoríme tiež o potravine s najvyšším obsahom bielkovín. Niektoré druhy spiruliny ich obsahujú až do 71%. Na porovnanie, sójová múka obsahuje iba 35% bielkovín.

5) Spirulina je veľmi odolná a prežije takmer v akomkoľvek prostredí. Na jej výživové vlastnosti však výrazne vplýva prostredie a látky, ktoré z neho čerpá.

6) Treba pripomenúť, že táto super potravina obsahuje komplexné bielkoviny. Nájdete v nej všetkých 18 aminokyselín, vrátane 8 esenciálnych aminokyselín.

7) Bielkoviny získané zo spiruliny sú tiež veľmi ľahko stráviteľné, pretože bunky spiruliny nemajú na rozdiel od chlorely celulóznu stenu.

8) Niekoľko štúdií ukázalo, že spirulina je tiež výborným zdrojom vitamínu B12. Čo je ešte zaujímavejšie je, že druhý najlepší zdroj – surová hovädzia pečienka má 3 až 6 krát menej vitamínu B12.

9) Podobné je to aj s obsahom železa v spiruline pri porovnaní s inými potravinami, ktoré sú známe jeho vysokým obsahom, ako napríklad celozrnné cereálie či surový špenát.

Spirulina obsahuje až 50 krát viac železa ako špenát a približne 2 krát viac ako celozrnné cereálie.

10) Mnoho športovcov konzumuje spirulinu na dennej báze, pretože sa vďaka nej ich výkon viditeľne zlepšuje. Top atléti konzumujú aspoň 30 gramov spiruliny denne.

11) Táto super potravina je navyše skvelým zdrojom kyseliny linolovej (omega 6), hneď po materskom mlieku a niektorých rastlinných olejoch ako je borákový, pupalkový, konopný a iné.

12) Hoci sa doteraz za najlepší zdroj betakaroténu považuje mrkva, ukázalo sa, že spirulina dosahuje omnoho lepšie výsledky keď sa jedná o zlepšenie zraku.

13) Spirulina si pre svoj vznik nevyžaduje takmer žiadnu vodu.

Vypestovanie 1 kg spirulinového proteínu spotrebuje len 2% objemu vody, ktorý je potrebný pre výrobu 1 kg hovädzieho proteínu. Vďaka tomu je spirulina veľmi priateľská i pre životné prostredie.

14) Spirulina dokáže byť nápomocná aj pri vonkajšom použití a to najmä ako ochrana pred UV žiarením.

Obsahuje totiž dosť modrého pigmentu na vytvorenie úplne prírodnej ochrany pred slnečným žiarením. Ak máte citlivú pokožku, mali by ste ju zmiešať s rovnakým množstvom čistého kokosového oleja.

15) Spirulina tiež funguje ako liek a dokáže podporiť náš imunitný systém. Nedávne výskumy ukázali, že má priaznivé účinky aj v prípadoch rakoviny a HIV.

Choroby, ktoré spirulina lieči

Vďaka, všetkým vyššie spomenutým faktom dokáže táto potravina zlepšiť vaše celkové zdravie – od imunitného systému, detoxikácie, stabilizovania zásaditosti organizmu až po lepší sexuálny život.

Tuto je výber z ochorení, ktorým dokáže spirulina nielen predchádzať, ale ich aj liečiť, prípadne aspoň dosiahnuť výrazne zlepšenie stavu:

 • Prevencia rakoviny
 • Srdcovo-cievne (kardiovaskulárne) ochorenia
 • Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
 • Zníženie hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi
 • Cukrovka (diabetes) typu 2
 • Choroby pečene – cirhóza a stukovatelá pečeň
 • Detoxikácia a regenerácia pečene
 • Kvasinkové infekcie (candida)
 • Výživové ochorenia
 • Anémia (chudokrvnosť)
 • Úľava od príznakov sezónnych alergií, soplenia a upchatia nosa
 • Nedostatok vitamínov A, B12 a ďalšie
 • Nedostatok železa
 • Nedostatok GLA (kyselina gama-linolénová)
 • Ženské ťažkosti – problémy s menštruáciou, bolestivá menštruácia
 • Posilnenie a podpora oslabenej imunity
 • Zníženie symptómov pri reumatoidnej artritíde (reuma)
 • Zníženie bolesti kĺbov a kostí
 • Autoimunitné ochorenia

Kde zohnať kvalitnú spirulinu

Podľa vlastných skúseností, jedna z najkvalitnejších spirulín na svete pochádza z Kostariky, kde sa pestuje vo vysoko alkalickom (zásaditom) prostredí vulkanickej vody bohatej na minerálne látky.

Následný šetrný spôsob sušenia pri nízkych teplotách zachováva všetky jej nutričné hodnoty (väčšina spirulín z ostatných krajín používa spôsob sušenia za pomoci mrazov, čím dochádza k degradácii ich výživových hodnôt).

Na Slovensku a v Česku ju v limitovanom množstve zoženiete jedine na týchto 3 miestach:

Bežnú spirulinu síce nájdete aj v iných obchodoch, no väčšinou sa jedná o pomerne nekvalitný, masovo vyrábaný produkt z Číny alebo Indie, ktorého účinky sú zanedbateľné, ak vôbec nejaké.

Záver

Takže na čo čakáte? Nakopnite svoje zdravie tým, že zapojíte spirulinu do svojho každodenného stravovania.

Pridajte jednu polievkovú lyžicu spiruliny do smoothie, na šalát alebo si urobte domáce proteínové tyčinky. Fantázii sa medze nekladú.

Táto potravina môže zmeniť váš život. A to doslova.

zdroj: http://www.badatel.net/odhalena-pravda-o-spiruline-stari-aztekovia-to-cely-cas-vedeli/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Al One 2015-11-05 07:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, díky za info, ty výživový hodnoty vypadají skvěle. Dobrý jídlo je pilíř dobrého života, vyzkouším. Jinak na Povrchu Země je dnes zase krásně, zdravím všechny tam dolů.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek