Proč už nebudu pomáhat uprchlíkům

9.12.2015 v Zprávy 27

Pro sluníčkáře, kteří věří, že jsou to ,,uprchlíci a chudí chudáčci, kterým se musí pomáhat“. DOUFÁM, že už mezi vámi nikdo tak naivní není…

Přišlo e-mailem:

Jeden den v utečeneckém táboře. A změnil jsem názor. Už nebudu pomáhat!

Nickelsdorf, Rakousko, 30. září 2015. Směřuji s dalšími třemi dobrovolníky do tábora, ve kterém je nyní soustředěno množství uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Kromě nich asi 90 Maročanů a 25 Alžířanů.

Dodávku s pomocí máme naplněnou téměř kompletně potravinami, ovocem, teplým oblečením, vodou, hygienickými potřebami a léky.


Hledáme nějakého odpovědného šéfa, kterému pomoc chceme předat. Miro obchází už asi potřetí celý objekt a nikde nikdo. Odtud ho posílají tam, odtamtud
zase jinam. Pak to vzdává. Vyložme to do skladu, navrhuji. Zkoušíme, ale sklad je samozřejmě zamčený. Tak vykládáme věci na betonové ploše, nakonec je slunečno a příjemně, snad to rozdáme uprchlíkům přímo my. Voláme na děti, aby si první vybrali hlavně ovoce a sladkosti. Odmítají. Tyčinky a čokoláda jsou naše, české výroby, a oni trvají na Milka, kindervajíčkach a tyčinkách Mars, nebo Bounty. Neuspěli jsme … Nic to, říká Katka, možná je to náhoda.

Zkoušíme to s ovocem. Jablka a hrušky se nechytá, prý by rádi banány a ananasy. Začínáme být nejistí. Triček a dětského oblečení máme také množství. Všechny jsou nové. Věnovala to jedna slovenská společnost, zabývající se jejich dovozem. Jsme v koncích. Jelikož mezi nimi nejsou značkové Addidasy a Pumy, děti je téměř pohrdavě odsouvají stranou. Stejně dopadly i tenisky z asijské produkce.

Co byste chtěli, ptá se Michal jednoho z dětí, které překvapilo velmi dobrou angličtinou. Nejprve trošku ostýchavě, ale pak už sebevědomé chalanisko říká. Mobily i s kreditem. Ať víme trochu surfovat na internetu a zavolat domů, jak se máme. Nebo ještě lépe tablety, ty se dají použít univerzálně. A kam chcete jít v Německu? Já do Mnichova, říká téměř dospělý chalanisko. Mám rád fotbal, chci chodit na Bayern. Ty by si měl hlavně chodit do školy, oponuje mu Mišo. Klukovi se zdála představa chození do školy natolik směšná, že se začal upřímně řehtat. Nač do školy? Vždyť dostaneme podporu skoro 1 800, € z toho nádherně vyžijem!

Ale co chceš v Německu později dělat? Zkouší Mišo dále. Nic. Když nám přestanou vyplácet po třech letech podporu, půjdeme do Nizozemska, nebo Švédska.

Začínal jsem si klást otázku, zda jsme s pomocí na správném místě. A vy jste odkud, ptáme se chalaniska, asi tak ve věku 20 let, který stál poblíž se svým otcem a zřejmě mámou. Z Maroka, říká s úsměvem. Tak to jste museli obrovský kus cesty, dokud jste se sem dostali, uklidňuje sám sebe. No, jak se to vezme, odpovídá. Letadlem z Casablanky přes Istanbul do Bělehradu a odtud již taxíkem na chorvatské hranice. A po 8 hodinách ve vlaku jsme vystoupili v Nickelsdorf, láme perfektní francouzštinou název svého momentálního bydliště. Zde budeme asi 3 dny a přijde pro nás rodina z Paříže. Oni tam žijí už asi 30 let. Je to bratr mojí mámy. Budeme u nich na začátku bydlet a požádáme o sociál ní výpomoc. Z té se tam dá skvěle vyžít.

Nastudoval jsem si to už tehdy, když jsme začali připravovat náš odchod do některé evropské země. Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko jsme vyloučili už na začátku, říká s úsměvem, který je znakem profesionální přípravy jeho rodiny na příchod do Evropy.

Všichni čtyři členové naší humanitární výpravy jsme se začali nechápavě ohlížet ….

No nic, zavelel Mišo po trapném, možná 5 minutovém mlčení. Nasedáme a padáme!

Komentáře

Ikona diskutujiciho Luz 2015-12-09 07:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Melo by se pomahat tem, kdo utekli pred valkou.  Tak asi jsem spatne informovana, ale  valci se v Maroku?? Proc jsou teda v uprchlickem tabore? Kdo neutikaji pred valkou a pronasledovanim (to se hodne tyka zvlast krestanu v nekterych zemich), nemeli by mit nejake zvlastni vyhody jako zadatele o azyl. Moznost legalne si zaridit pobyt, pracovat, ano, ale ne nejake zvlast zvyhodnene podminky.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-12-09 09:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak slyšela jsem i opačné zprávy od těch, co tam byli. Pokud tam člověk není sám, může si o jakýchkoli zprávách myslet cokoliv. Ty tlaky jsou tu z obou stran – od "sluníčkářů" i od těch co, jsou silně proti uprchlíkům a jejich přijímání. Navíc asi také záleží na tom, na koho člověk narazí. Že je mezi nimi spousta ekonomických uprchlíků, kteří briskně využili nabídky paní Merkelové a případně i rodiny, která již v Evropě žije, a rozhodli se, že si zlepší životní standard, o tom vůbec nepochybuji. Že spoustě lidí někdo něco nabulíkoval, aby na nich vydělal, o tom také nepochybuji. Že příliv muslimů do Evropy je do budoucna značný problém (stačí ta troška zklamaných dosud – co až tu budeme mít miliony zklamaných??), o tom taky nepochybuji. Ale také opravdové uprchlíky ze Sýrie znám (přišli ještě roky před touto vlnou) a vím přesně, že se snaží integrovat a učit se jazyk a hledat práci. Jen jaksi s nimi nechce jít nikdo ani na to pivo (a že ten dotyčný byl i k tomu ochotný). K žádné integraci nedojde – ani z jejich strany, natož pak z té evropské. Nebo české. Neumíme skutečně integrovat nikoho. Takže to nakonec bude tak, že muslimové, kteří neměli šaríu dlouhá léta ani ve svých vlastních zemích, kde ji téměř všude vyměnili za západní zákoníky (s výjimkou rodinného práva) ji třeba jednou prosadí v Evropě. To mi přijde velmi velmi absurdní…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-09 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Právě protože je konzervativní a nepouští si k sobě nic cizího, je tato země (a další islámské) silná. Naopak tolerantní málo výbojné mírumilovné národy byly v historii zničeny. – Kdyžtak znova doporučuji tu přednášku o historii islámu. Historie se opakuje, aplikují na nás úplně stejnou metodu jako před stovkami let a funguje to.

Ikona diskutujiciho Fred 2015-12-09 13:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Zajímavé" srovnání vzdáleností a k zamyšleni.

Ikona diskutujiciho V. 2015-12-09 14:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale jsou mezi nima i lidi, co fakt pomoct potřebujou, ne? Nemůžou být všichni jenom zlodějové a flákači, ne? :/

Ikona diskutujiciho Aneta 2015-12-09 16:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, podíwej wálku wždy odsírají newinní na tom je postawená. Tím,že odsoudíš newinné se stawíš na stranu wálky ať chceš nebo ne. Nechápeš, že tohle je přesně typ uwažowaní, kteří w nás žiwý, za jediným učelem – zwýšit nenáwist w prostoru a tím způsobit další chaos a další zlo. Jediné řešení je smíchat rozum s láskou, nastawit jasná a přísně nastawená prawidla, když přišla welká wlna turků do německa w dewadesatkach wsichni panikařili a nakonec se ukázalo, že kriminalita se nezwýšila w důsledku toho ani o pid a nawic stoupla ekonomika zeme a to o dost procent a prokazatelne diky nim! prawidla a důslednost, stejně jako když chceš zwladnout šelmu, nebo wychowat dítě.Chlapy by měli jít ihned makat někam krompačem, aby wydělali na swé ženy a děti, které by na ně než něco nenašetří počkali w bytech, které zejí prázdnotou wšude po republice. Sami by si na sebe wydělali a ješte by zwyšowali ekonomiku statu placením nájmů w bytech kde je teď prázdno a té práce co Češi nechtějí dělat! :)nawíc by byly rozděleni a nuceni se začlenit(newytwářeli by nebezpečné komunity) není to nic složitého, jenže tady holt wladnou ti co wladnou a těm co je wolí a tudíš nepočítám , že to dopadne dobře. wětšina je prostě posra.. až za ušima jsme národ zbabělců a ti co teď wšude hlásají, jak by bojowali, by se pak twaří w twář skutečným bojowníkům podělali…Je možné potkat hladowou šelmu dokonce w jejím teritoriu a nic wám neudělá když se oprawdu nebudete bát 🙂 Ukážete asertiwní klidnou energii, kontrola nad situací je wýsada inteligence! S lidmi je to stejně :)Na záwěr bych řekla – Wše co hledáš je na druhé straně strachu 🙂

Ikona diskutujiciho Agáve 2015-12-09 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

spíš mě udivuje, že nejsi v tomto ohledu sluníčkář. tvůj blog tomu nasvědčuje, když píšeš o duších, že každá lidská duše je dobrá, jen časem se může stát zlou, jak miluješ živé tvory, o vyzařování dobré a špatné energie z různých lidí atd. člověk by si myslel, že dáváš šanci všem lidem ukázat se v dobrém světle  a ne je hned odsoudit, že jsou špatní. fakt je těžký zaškatulkovat tě, někdy mě překvapíš nečekaným negativismem a předsudky. zvířata se nesmí jíst, ale lidi pomalu střílet ano. (vím, že jsi to takto neřekla, to je nadneseně) jinak mně se tato invaze taky nelíbí, ale nejsem taková eterická, nadpozemská a vše živé milující duše jako ty

Ikona diskutujiciho Farah 2015-12-09 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zas je to o tom, že se jim řeklo, jak se budou mít v Evropě dobře… KDY se jim začne říkat, že to tak není? Když už byla tu věta  "DOUFÁM, že už mezi vámi nikdo tak naivní není…", tak si pro sebe doufám, že mi zůstane aspoň ta dětská naivita v dobrém slova smyslu. Tu si nechci nechat vzít, protože pak už by se mi dost možná taky ani nechtělo žít…ve světě plném sporů a lží. :/ Je fakt síla, jak se neumějí chovat. Přijdou mi jako banda opičáků (a opičákům teda pardon), kteří se jen chechtají bez jakéhokoliv vědomí, že bychom jim jednou mohli říct: VYSCHLY ZDROJE, tak se vraťte, odkud jste přišli, pomoct vám nemůžeme! Nejsme Eldorádo (ale asi nás tak prezentují v jejich zemích- bohužel).

Ikona diskutujiciho Hukvald 2015-12-09 20:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No vidíš, známý se do akcí zapojuje a říká úplně jiné věci, než jsou v tomhle článku. Nevěř všemu, co se válí na internetu.

Ikona diskutujiciho Jiří Hubálek 2015-12-10 06:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,

Ikona diskutujiciho Efs 2015-12-10 07:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Souhlasím s první větou. Tu druhou už tak jedoznačně nevidím. Nemusíme chodit daleko. Třeba zrovna český a slovenský národ. Po staletí se plácáme pod všelijakými nadvládami a ze všeho jsme se pokaždé dostali. Poláci — taky celkem mírumilovný národ –  několikrát jejich země zmizela z mapy. Na druhou stranu: Co se stalo s těmi nejvýbojnějšími? Jak dlouho jim roztahovačnost a pýcha vydržela? Dále opět souhlasím. Historie se opakuje a kdo se z ní nedovede poučit, prožije si to znovu. Určitě sama víš, že a jak fungují přírodní/vesmírné/společenské apod. zákony. Chápu ovšem, že to není úplně zjevně jednoznačné a často neznáme všechny souvislosti a celý příběh.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-12-10 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Historii islámu a jeho šíření znám, ostatně jsem vystudovaná arabistka :-) V samotných počátcích muslimové sami nestáli o to, aby někdo přestupoval na víru – měli víc z toho, když nevěřící platili daň z hlavy, a oni si ponechali politickou moc. SPousta muslimů začala být muslimy hlavně s čistě pragmatických důvodů – bylo to finančně výhodnější a taky se skýtala možnost podílu na moci. Když se šířil islám v Africe, muslimy se místní stávali hlavně proto, protože na rozdíl od křesťanství, jim islám umožnil nechat si víc žen :-) Uvážíme-li, že ekonomické zřetele jsou dnes pro spoustu Evropanů ty hlavní, a uvážíme-li historii komunismu u nás, kde spousta lidí "přestoupila na víru" jen proto, protože nechtěla být pronásledovaná či naopak proto, aby se měla za režimu dobře, tak máme zaděláno na dost velký problém. Muslimové nemusí dělat vůbec nic, my si to pěkně všechno způsobíme sami :-(

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-10 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Pardon, vypadalo to jako podpis autora.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-10 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  Ale notak. Opravdu věříš tomu, že muslimové se sem přišli přizpůsobit?

Ikona diskutujiciho Eau 2015-12-10 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, konečně někdo další s rozumem když už i Mark Zuckerberg konvertoval k islámu …

Ikona diskutujiciho Honza 2015-12-10 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Svatá pravda!!! Nechceme a nepotřebujeme ať se přizpůsobí naší kultuře potom budiž.

Ikona diskutujiciho Luz 2015-12-10 20:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Samozrejme ze jo, zvlast z oblasti, kde je valka a nabozenske pronasledovani. A to je take realita. Napr. znam krestanskou rodinu, ktera kvuli tomu utekla do CR z Pakistanu, uz je to par let. A sanozrejme vsichni vi o Syrii ci Iraku. Ale ostatni pripady, kterych se netyka valecny stav apod. viz komentar c. 1.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-12-11 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Samozřejmě že ne. Něco z toho, co jsem napsala, nasvědčovalo tomu, že mě to byť i jen napadlo? :-) Oni se nikomu a ničemu přizpůsobovat nebudou. Jedině, že bychom je přesvědčili, že naše kultura je lepší. Což už jsme "přešvihli", jak říká má dcera. Už si naše "hodnoty" vyzkoušeli v minulosti u sebe (viděli jste ty fotky z Íránu!,kde se dnes chodí zahaleno od hlavy k patě, v minulosti? Prostovlasá děvčata v kalhotech, bikiny a tak? Viděli jste ty staré egyptské filmy??, západní zákoníky, západní způsob oblékání, modernější výklady Koránu a tak?)  a také ti, kteří sem kdysi emigrovali, přímo tady u nás. Nějak přišli na to, že není oč stát. Čemu by se přizpůsobovali, když nás považují za morálně upadlé národy??? Cítí se nadřazeně. A islám vidí jako zdroj jejich nadřazenosti, protože právě on jim dává vše to, co my podle nich nemáme. Náš individualismus, jak mi kdysi v Káhiře hrdě vysvětloval jeden student, který o tom psal práci, je kořenem našeho zla. Naše oblékání – u žen, jak mi zas vysvětlovaly hrdé středoškolačky v Jordánsku, je kořenem rozvratu rodin, AIDS a kdo ví čeho ještě. Mají v tom naprosto jasno. Však přizpůsobovat se nemusí, ať si věří a dělají, co chtějí, ale my máme trvat na tom, že odcaď pocaď – Evropa je sekulárně křesťanská řekněme, ne muslimská. Nemohou po nás chtít, abychom se my přizpůsobovali jim… jen jestli to my místo ustrašeného couvání dokážeme ustát????

Ikona diskutujiciho Michal 2015-12-12 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Kresťanská ikona Ježiš hlásal lásku, milosrdenstvo, toleranciu, odpúšťanie a napriek tomu kresťania v mene Ježiša a v znamení kríža napáchali neskutočné zverstvá. Myslíš si, že keď ikona islamu Mohamed vraždil, kradol, klamal a ako pedofil súložil s 9 ročným dievčaťom, tak jeho nasledovníci a vyznávači sa budú správať inak a aby ukázali zlým kresťanom správnu cestu, budú oni šíriť lásku a milosrdenstvo?

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 10:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:Stěhování národů. Za lepším. Jak a odklud jsme sem asi přišli my, Slované? Co před námi Germáni a Keltové? :-) A když jsme odsud vytlačili Germány, také= se jim to nelíbilo – a dodnes asi některým nelíbí. Historie se opakuje. Nakonec tu vzniknou rezervace – buď naše v jejich Evropě, nebo jejich v naší Evropě. Ale před tím asi přijde válka. Někdo říká, že Evropané splácí karmu za kolonie a za Ameriku.

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: A Ty se chceš přizpůsobovat většině?

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Nevítám tu muslimy, ale ani já se nehodlám přozpůsobovat naší kultuře – a to jsem se tu narodil. Co se mnou provedeš?

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 11:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Přesně tak. Je rozdíl mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. A to je potřeba vnímat. Jedně azyl (dočasný), druhým návrat domů.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-13 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: No kdybych se cpala do jiného státu, tak se samozřejmě přizpůsobím. A pokud ne, tak tam prostě nemám co lézt… co to je za blbou otázku?

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už starověký Řím se zhroutil díky tomu, že tak velký kolos bylo těžké uřídit. Člověk na to nemá. A když přišly sociální experimenty, ekonomika šla do háje, pak šlo do háje zásobování legií v dalkých krajích a tím se ty země začaly opouštět. Ony se osvobozovaly a nakonec útočily na hroutící se římské impérium. Vyspělou civilizaci zlikvidovali barbaři.

Ikona diskutujiciho Aneta 2015-12-13 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]:ne nemyslim, myslim si, ze pokud je clowek trosku odusewnelej, muze si udelat we wsem takowy system, ktery mu wyhowuje zajisti bezpeci atd., precejenom kdyz se nad tim logicky zamyslis nemyslis ze nas je tady trosku wic nez tech co sem prijde? Tak kde je logika ceho se bojime? bojime se, protoze jsme hloupi, mame hloupe wudce a tak se bojime, protoze i kdyz je nas wic inteligence w boji wzdy witezi, wsichni si hrajou na kultiwowany, ale jak maji spolupracowat dwa odbory ci oddeleni je to katastrofa, komunikace na bode mrazu. A ten strach je w nas zakorenenej…to snad nikdo jeste nepochopil, ze nas ukol je ted to wymyslet tak – lidsky inteligentne a bezpecne a hlawne jinak nez jak se od nas ocekawa (s panikou která jen odwádí uz tak tupou pozornost spoluobcanu)jde to ne ze ne 🙂 jen by museli wsichni cesi makat tak jak maji a hlawne wlada..je to stejny jak s cikanama jsou to diwocejsi narody, ale i ta nejdiwocejsi selma se zkrotit da, sama mam par pratel mezi cikanama w nasem meste za mnou stoji jsou to w jadru fajn lidi, jen je musi nekdo west tim sprawnym smerem a neni to zadnej lalac..

Ikona diskutujiciho Michal 2015-12-18 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]:Oceňujem Tvoje oduševnenie i snahu a čistotu Tvojich myšlienok. Ale cigáňov sa nám doteraz nepodarilo začleniť do spoločnosti ako rovnocenných. Oni majú svoje tradície a spôsob života získaný za stáročia a náš spôsob života neuznávajú. Vyznávači islámu sú v tomto ohľade ešte tvrdší. Videl som zábery z demonštrácií "islamistov" v Holandsku, kde príslušníci 20% moslimskej minority  vyhlasovali, že sú milosrdní a Holanďanov ak neprestúpia na islám nezabijú, ale dajú im možnosť vysťahovať sa z Holandska.!!!!!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek