Rafaelova škola: Napsala Renata Štulcová

7.11.2011 v Doporučení 13

Rafaelova škola – Vílí křídla

Rafaelova škola je romantický příběh propojený s prvky esoteriky, léčitelství a ekologie. Před téměř dvěma lety jej autorka Renata Štulcová začala publikovat na blogu a nyní se dočkal i knižního vydání.

Hrdinka knihy Marina je dvanáctiletá dívka, která žije jen s otcem a prarodiči, protože maminka jí záhadně zmizela. Přála si však, aby její dcera studovala v Rafaelově škole. Ještě před přijímacími zkouškami začíná mít Marina velké problémy se zády a s ušima. Na lopatkách se jí tvoří bolestivé výrůstky, jako by jí rostla křídla, a uši se jí směšně protahují a špičatí. Až po vstupu do zvláštní Rafaelovy školy nedaleko Berouna zjišťuje Marina, že není obyčejnou lidskou bytostí…

Inspirací pro autorku při psaní této knihy byla její láska k Zemi, k přírodě, k lidem, k bylinám. A v době, kdy knižnímu trhu vládnou upíři a vlkodlaci, se rozhodla pro romantický příběh s ekologickým a duchovním podtextem. Využila přírodu a duchovno, propojila svět lidí a elementárních bytostí. A tak se to v knize hemží vílami, fauny, dryádami, kentaury a jinými elementárními bytostmi, které žijí mezi námi, aniž bychom to tušili.


Čtenář s hrdinkou Marinou objevuje nejen taje světa elementárních bytostí, ale zároveň s ní studuje, zažívá první lásky a hledá její maminku. Právě po ní Marina zdědila vílí geny.

Uvnitř knihy nalezneme třicet devět kapitol. Každou uvádí krátký text, který se týká určité byliny. A ke každé proto patří obrázek z herbáře, který bylinu zachycuje. Byliny autorka nevybírá náhodně, nýbrž podle vnitřního smyslu celé kapitoly. K tomuto nápadu autorku inspirovala kniha zvaná Hodinky Anny Bretaňské. Paní ilustrátorka Marešová pak vytvořila třicet devět tuší kreslených rostlin, které připomínají Matiolliho bylinář z roku 1562.

Během psaní knihy na blog http://rafaelovaskola.blog.cz/, které začalo 1. 1. 2010, se ukázalo, že knihu čtou nejen dívky školního věku, ale zaujala také starší čtenářky všech věkových kategorií. A dokonce i chlapce.

Ukázka z knihy

Královna s Marinou vstoupily do nitra svatyně, v jejímž středu rostla mohutná bříza a břízy po obvodu se k ní skláněly jako bílé sloupoví. Z výše se pnuly girlandy větví s drobnými lístky a šištičkami jehněd. A mezi nimi rostly bohaté ratolesti zázračného jmelí.

Náhle zarostlá klenba Alby zašuměla a k Marině se snášela větévka jmelí. Aine ji zachytila do dlaní, připevnila na ni modrou stužku, kterou s sebou přinesla, a zavázala ji Marině kolem krku.

“Alba ti, Marino, darovala amulet – větvičku, kterou pro tebe od narození uchovává. Vidíš, jak za ta léta lístky zezlátly a bobule zbělely jako perly?” pravila Aine a pokynula jí Marině, aby se posadila do mechu. “Dnešní noc, Marino, budeš spát zde, v srdci Alby. Alba ti předá věštecký sen Gaii. Teď ale teprve začíná večer, víly a elfové kolem svatyně budou dlouho do noci oslavovat tvůj návrat a já ti budu vyprávět o tvém pravém domově. Chtěla by ses sama na něco zeptat?”

Marina váhala. “Proč… proč jste mi předtím vykala?”

Aine ji vzala za ruku. “Tam venku jsem královna, ale tady uvnitř jsem víla, která měla velké sny a přání a nyní zakouší strach,” šeptala Aine a přitom uhýbala pohledem do mechu.

Marině byla náhle neuvěřitelně blízká.

Na měkký mech Aine Marinu uložila, křídla jí starostlivě srovnala a Marina usíná. Omámená září svatyně myslí na maminku, na starý domov, i na nový domov – vílí říši. Ještě okamžik a bude snít svůj první vílí sen a královna Aine nad ní bude bdít…

…Marina se posadila. Kolem proudí zářící mlha a sem tam odhaluje sloupy bříz. Královna zmizela a ona zůstala dočista sama vedle nejstarší břízy ve svatyni Alby. Překvapená se zvedá z mechu, když vtom se mlhou mihne světlo. Zprvu se poleká, než uvidí, jak se k ní blíží jednorožec.

Plavý jednorožec, kterému po srsti, hřívě i ocase tančí zlaté světlo. Zlatý roh mu září z čela a Marina téměř nedýchá, bojí se, že ho vyplaší. Plavý jednorožec ve zlaté záři přitančí až k ní, nechá se pohladit po hebké hřívě a poté jí podává kytici růžových kvítků…

Článek vytvořen ve spolupráci s paní Renatou Štulcovou

http://www.renatastulcova.cz/


Kam dál:
Otevřít rubriku ,,Knihy” pro další doporučenou četbu – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Míša 2011-11-07 01:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trošku mi to připomnělo jednu knížku, kterou mám ráda, jmenuje se Daň peklu.

Ikona diskutujiciho bigbiz 2011-11-07 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak musím říct, že Rafaelova škola se mi velmi líbí. Ze začátku jsem k tomu přistupoval skepticky, ale asi tak po pár hodinách jsem zjistil, že jsem první knihu celou přečetl a už otevírám druhou a pak třetí, která mne taky velmi baví.

Ikona diskutujiciho Baru 2011-11-07 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Od R. Štulcové jsem kdysi četla Nemetonburk a byla to super dobrodružná knížka s moc pěkným duchovním podtextem… Tohle si taky ráda přečtu:)

Ikona diskutujiciho Farah 2011-11-07 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

teda…myslim, ze tuhle knihu bych dokazala precist navzdory casu, ktereho posledni dobou neni moc nazbyt…a ze jsem nic takoveho dlouho necetla!

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2011-11-07 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezké, až na tu urážku upírů na začátku 😉 já je totiž miluju :D ale knížku si přečtu vypadá to zajímavě 😉

Ikona diskutujiciho endy-hart 2011-11-07 14:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, jak jsem si četla úryvek z té knihy, tak jsem si vzpomněla na jednu knihu, kterou jsem si kdysi přečetla. Dostala jsem ji od samotné autorky a je zajímavá, myslím, že by se ti mohla líbit :).  

Ikona diskutujiciho Vendea 2011-11-07 22:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypadá doopravdy zajímavě 🙂

Ikona diskutujiciho Myšák 2011-11-08 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi si to pokusím sehnat v knihovně. Docela mě mrzelo, že úryvek skončil tak brzo ;-)

Ikona diskutujiciho Arien 2011-11-08 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já tuhle knížku čtu na blogu už asi 3 měsíce. Dostala jsem se už do sekundy a je to úžasné odpočinkové čtení. Překvapuje mě, že tu není víc lidí, co by ji už znali:-))

Ikona diskutujiciho Buffy 2012-01-18 14:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já taky tu knížku čtu je hrozně hezká

Ikona diskutujiciho Buffy 2012-01-18 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dostala jsem ji k Vánocům a od té doby ji čtu.

Ikona diskutujiciho aralklovkyne 2013-06-27 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuhle knihu mám už několik let a musím ji také doporučit :-)

Ikona diskutujiciho MMnymfy 2014-01-05 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdy vyjdou nymfy já si ty knížky čtu pořád dokola zachvíli je budu umět nazpaměť

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek