Střet generací v Česku a na Slovensku: Jaké jsou rozdíly jednotlivých generací, současně žijících vedle sebe a příčiny těchto rozdílů / Doporučuji

8.9.2017 v Psychologie 20

Střet generací v Česku a na Slovensku

„Jaké jsou rozdíly jednotlivých generací, současně žijících vedle sebe a příčiny těchto rozdílů“.

Článek, který vám chci nabídnout, mi přišel emailovou poštou. Na moji otázku, z jakého časopisu byl převzat, neznala odesílající odpověď. Není uveden autor, ale domnívám se, že byla použita zahraniční studie např. na téma:

„Jaké jsou rozdíly jednotlivých generací, současně žijících vedle sebe a příčiny těchto rozdílů“.

Soudím tak i vzhledem k často používaným pojmům v angličtině a některým popisům, které neodrážejí přesně české prostředí.

Přesto se mi ten pohled na současně žijící a dokonce i budoucí generace zdá zajímavý, rozhodla jsem se přepsat jej pro vás, neboť si myslím, že k němu přidáte i vlastní postřehy

Díky prodlužujícímu se věku dnes žije vedle sebe v Česku i na Slovensku ihned šest generací, alespoň podle sociologického členění. Jaké jsou jejich obecné charakteristiky a v čem se liší?

TICHÁ GENERACE (NAROZENA 1925 – 1945)

Charakteristika: Narodili se v období mezi dvěma světovými válkami. Velmi přizpůsobivá generace, která hrála často druhé housle. Říkalo se jim také „Děti velké deprese“.

Rodina: Vyznávali „tradiční“ konzervativní model – muž vydělává peníze a rozhoduje, žena se stará o domácnost a děti ty musejí na slovo poslouchat. Tahle generace brzy uzavírala sňatky, brzy měla děti. A málo se rozváděla. I proto, že rozvod jako jediná možnost zániku manželství za života manželů byl v Československu uzákoněn až v roce 1950, do té doby existovaly alternativy dvě – rozvod od stolu a lože (manželé spolu nežili, manželství ale trvalo i nadále) a rozluka (v podstatě rozvod, ale podmínkou bylo naplnění některého z důvodů jako např. cizoložství, odsouzení do vězení na 3 a více let, duševní choroba atd.)…

Děti vychovávali autoritativně. Nyní se podobně starají o vnoučata, což u nich vyvolává stavy úzkosti, neboť dnešní rodiče mají z jejich pohledu málo odpovědnosti a vnoučata zase málo discipliny a pravidel.

Práce: Jejich přáním bylo strávit celý život v jednom zaměstnání. A celý život měli většinou i stejné bydlení.

Životní heslo: Loajalita

Technologie v jejich dětství: Rádio

Dnes: Je jim 71 až 91 let


GENERACE BABY BOOMERS (NAROZENA 1946 – 1964)

Charakteristika: V překladu Generační populační exploze, také se jí říkalo Šťastná generace. Zčásti idealistická, zčásti tvrdě materialistická a generace narozená po II. světové válce. Její život ovlivňovalo mocenské rozdělení Evropy na Východ (komunismus, nedostatkové zboží) a Západ (ekonomický růst, éra hippies).

Rodina: Vliv západní sexuální revoluce a rebelie proti tradičnímu pojetí rodiny a autoritě otců se projevily i u nás. Především v zaměstnanosti žen.

Práce: Byli zvyklí pracovat i v sobotu (k zavedení pětidenního pracovního týdne došlo až v roce 1968, byť pracovní soboty byly občas i potom, až do roku 1989), měli dokonalé pracovní návyky a dnes jsou frustrováni z toho, že jejich děti a vnoučata je nesdílejí s nimi.

Heslo: „Buduj vlast, posílíš mír“, ale i „Kdo nekrade, okrádá rodinu“.
Technologie v jejich dětství: televize, tranzistorové rádio, gramofon, posléze kotoučový magnetofon.

Dnes je jim 52 až 70 let.

Poválečná generace Baby Boomers věřila v tvrdou práci. A přesně takový byl i běžec Emil Zátopek. Čtyřnásobný olympijský vítěz z her 1948 a 1952 trénoval ve vojenských bagančatech, protože razil heslo „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

GENERACE X (NAROZENA 1965 – 1980)

Charakteristika: Cynická a pesimistická generace, sázející na pragmatismus, individualismus a postrádající společný cíl. Mají rádi své jistoty, vadí jim změny. Někdy se jim říká ztracená generace (kvůli touze být zároveň rebelem i boháčem).

Rodina: Jde o potomky z často rozvedených rodin a pracujících matek. V dětství byli kvůli pracovnímu zaneprázdnění rodičů často doma sami až do večera. Sami jsou pak v rolích rodičů velmi úzkostliví. Zároveň ale mnohdy – především kvůli možnosti podnikat po listopadu 1989 – odkládají sňatek i plození dětí na pozdější dobu.

Práce: Vydělávání peněz je pro ně nejdůležitější položka žebříčku hodnot, v roli zaměstnanců si snaží udržet dobré místo, přesčasy loajálně berou jako „normální“, často se potýkají se syndromem vyhoření a pocitem viny, že nemají čas na své děti.

Heslo: „Nevěř nikomu nad třicet, najdi si vlastní cestu a drž se jí“ a „Tvrdě pracovat i hrát“.

Technologie v jejich dětství: Kazetový magnetofon, hudební videoklipy, první počítače a počítačové hry), walkmany.

Dnes je jim 36 až 51 let.

GENERACE Y (NAROZENA 1981 – 1999)

Charakteristika: Vyrůstali v prostředí permanentní chvály a ujišťování od rodičů, jak jsou výjimeční. Díky tomu jsou hodně narcističtí, mají spoustu optimismu a mnohdy přehnané sebevědomí. Proto se jim také přezdívá „jájinkové“ (ME ME ME Generation). Vyrostli zároveň v kultuře změn (pád socialismu, nástup internetových technologií), a tak se jich sami nebojí, jsou velmi flexibilní. Žijí rychle, věnují se politickému aktivismu (hnutí jako Anonymous nebo Occupy), nemají rádi klasické hierarchické uspořádání společnosti. Ale pozor, nechtějí měnit svět, jen se chtějí mít dobře.

Jde o první generaci s mobilem v ruce, která ráda cestuje, pro kterou je zábava mnohem důležitější než práce a která žije podle seriálu „Přátelé“. Někdy je označována i za generaci peciválů. Poslouchají stejnou hudbu, sledují stejné filmy, chodí stejně oblíkaní, jedí ve stejných fastfoodech a zajímají se o stejné věci.

Rodina: Často i v dospělosti bydlí u rodičů či v pronajatém bytě. Neradi se vážou, většinou žijí „na hromádce“ (44 % z nich považuje manželství za překonanou instituci) a jejich druhou (často ovšem hlavní) „rodinou“ jsou kamarádi, s nimiž udržují vztah i prostřednictvím moderních technologií (mobily, internet, komunikátory). Semkli se k sobě, nevěří ani rodině, ani vzdělání, ani kariéře, ani státu – na vše mají ale názor a rádi ho sdělují druhým.

Práce: O práci se nebojí a klidně si řeknou o zvýšení platu. Peníze ale považují nikoliv za cíl, ale jen za prostředek, jak si užívat života – klidně se zadlužují (nechtějí dlouhodobě šetřit, ale užívat si právě teď). Podle průzkumu mezinárodní poradenské firmy PWC byla ještě v roce 2010 pro mladé absolventy univerzit při hledání práce výše platu na pátém místě žebříčku preferencí, nyní se propadla až na osmé místo.

Na rozdíl od svých rodičů z generace X ochotně mění místa a chtějí v práci měnit zažité postupy. Odmítají pracovat na úkor svých koníčků nebo vztahů s přáteli, odmítají přesčasy i nést v práci riziko. Vyžadují „humanitu“ zaměstnavatelů – zkrácené úvazky, flexibilní pracovní dobu, práci z domova a v zaměstnání „relaxační zóny“ (posilovnu, herní místnosti s playstationy atd.). Vytrvalost a trpělivost pro ně nejsou hodnotou, jediné, co opravdu chtějí, je být za slušné peníze v pohodě.

Hesla: „Jaký má život smysl?! Dá se to najít na Googlu? Kde mám telefon?“ …“Život začíná po práci“… „Nenech si nic líbit a užívej života“.

Technologie v jejich dětství: Mobilní telefony, discmany a především internet (1992: vznik první www. stránky). Méně se dívají na televizi, více času tráví u počítače a esemeskováním. Pro nezanedbatelné procento z nich je podle průzkumů smartphone s připojením na internet důležitější věcí než auto – při cestě hromadnou dopravou se dá totiž pohodlně surfovat na internetu. Zatímco jejich rodiče při rozhodnutích o nákupech hodně ovlivňuje reklama, generace Y spoléhá spíše na doporučení kamarádů na své sociální síti (podle průzkumu Planet Retail na to jako hlavní zdroj informací spoléhá 39 procent lidí z generace Y). Drtivá většina z nich navíc nakupuje část zboží přes internet.

Dnes je jim 17 až 35 let.

GENERACE Z (NAROZENA 2000 – 2013)

Charakteristika: Narodili se v digitálním světě, odmalička jsou na Facebooku (i když museli při registraci zalhat o svém věku), do první třídy jdou s mobilem v kapse a s tabletem v tašce. Všechno si fotí, natáčejí a sdílejí na sociálních sítích. Jejich biblí je kanál Youtube, různé blogy a jejich idoly – youtubeři. Jejich hlavní (a mnohdy jedinou) zábavou je internet. Jsou zvyklí projevovat „natvrdo“ svůj názor, díky diskusím na sociálních sítích jsou od malička hodně otrlí a ničeho a nikoho se nebojí. To, stejně jako malá zkušenost v navazování skutečných sociálních vazeb, vede i k tomu, že generace Z je zároveň mnohem vzteklejší než její předchůdci.

Rodina: Vyrůstají většinou s jedním sourozencem či jako jedináčci. Rodiče se o ně bojí, a tudíž jim (i z vlastní pohodlnosti) nevadí, že potomci tráví veškerý volný čas u počítače. Kamarády mají proto z velké části ve virtuálním světě, některé z nich nikdy osobně ani neuviděli (maximálně přes Skype). I proto se téhle generaci přezdívá někdy „kukly“. Jsou ještě větší individualisté než generace Y a vypadá to, že na společnost zanevřou zcela. Státní instituce považují za zbytečné, stejně jako jsou jim cizí pojmy „tradice“ a „národ“. Od generace X zdědili nechuť k rasismu, od generace Y nechuť k sexismu a za sebe přidávají nechuť k nacionalismu.

Práce: Dokážou se rychle adaptovat na nové situace, nezvládají se nadlouho soustředit. On-line generace, která bude pracovat z domova. Na internetu už coby školáci zvládají vše lépe než většina dospělých. Odmalička se učí anglicky, mnohem rychleji dospívají a rychle se i „specializují“ ve svém oboru budou vynikat, všeobecný rozhled ale považují za ztrátu času. Koneckonců – všechno se přece dá najít na Googlu. Mimochodem – to, že rychleji dospívají, není jen záležitostí chování, ale i biologického vývoje. Puberta u nich přichází dřív. Podle studie Americké akademie pediatrie dokonce o půl až dva roky dříve než před deseti lety… Generaci Z vůbec neláká zaměstnanecký poměr – více jak 70 % z nich plánuje rozjet vlastní byznys. Na rozdíl od generace Y je jejich touhou změnit svět a více než třetina z nich velmi usiluje ve své práci o úspěch. Koneckonců – ještě nezletilí youtubeři, kteří už mají na svém kanálu stovky tisíc odběratelů a vydělávají tak mnohdy násobky toho, co jejich rodiče, jsou jasný důkaz.

Heslo: „Žijeme jen na síti“… „Kdo není on-line, je mimo“.

Technologie vjejich dětství: Málo se dívají na televizi, protože ta je „pro starý“. Mimochodem – i Facebook je u nejmladší generace stále méně oblíbený. Na popularitě naopak získávají jiné sociální sítě. WhatsApp, Snapchat, Instagram či Whisper. Důvod? Facebook jim nezaručuje dostatečné soukromí a anonymitu, navíc je otravují stále přísnější pravidla, regulace, stále více reklamy a také to, že vše, co na Facebook dají, tam i navždy zůstane (i když si smažou celý profil, jejich sdílená data a fotografie žijí dál vlastním životem)…

Od médií neočekávají zpravodajské informace, ale zábavu. „Když se nudím, jdu na některou z internetových diskusí a provokuju lidi,“ říká typický zástupce generace Z. Na počítači, tabletech a smartphonech stále častěji dávají před vlastním hraním přednost tomu, že pouze sledují, jak počítačovou hru hraje někdo jiný a komentuje to. Budou méně cestovat po světě – také proto, že éra relativního blahobytu západní společnosti končí a ve světě přibývá přírodních katastrof, válečných konfliktů a terorismu… Ani do přírody moc nechodí. I proto, že ji neznají. Podle zprávy OSN World Urbanisation Prospects žije dnes 73 % Evropanů ve městech, v Severní Americe dokonce přes 80 %.

Dnes: Mladší 16 let.

GENERACE ALFA (NAROZENA 2014 – ???)

Charakteristika:

Pokud jejich rodiče, především ti budoucí z generace Z, odmítají školu jako ztrátu času, protože vše najdou na internetu, budou zřejmě podobně vychovávat i své děti. Přichází tedy generace bez základních všeobecných znalostí a vlastního názoru, zato absolutně ovládající technologie.

Jistý předobraz příští generace nabízí Japonsko a tamní fenomén Hikikomori (Odtržení) – jde o již téměř 1,5 milionů jedinců (přes 1 % japonské populace), kteří se zcela vyhýbají lidské společnosti, třeba i několik let již nevyšli z domu, ba často ani ze svého pokoje v domě rodičů. Ve dne spí a noci prosedí u počítače. Odmítají pracovat, nechávají se rodiči živit a z pokoje vycházejí jen v době, kdy zbytek rodiny spí. Osmdesát procent těchto samotářů tvoří chlapci.

Hikikomori – výsledek lidské degenerace a degradace

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mary 2017-09-08 01:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dost pesimisticky clanek, ja naopak verim, ze s novymi generacemi a technologiemi prichazi i era, kdy lide maji tolik informaci o svete, ze chapou veci v mnohem sirsim meritku nez nasi rodice a prarodice. Rozrusta se zajem o ekologii, vesmir, vychodni filozofie atd. Myslim si ze nase generace je ta, ktera ma nejvetsi predpoklad zachranit tuto planetu po tom jak ji predchozi generace zdevastovaly.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-09-08 07:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem "generace Z" a popis na mě nesedí. Nemám moc ráda tohle obecné posuzování, ale je fakt, že já si se svou generací moc nerozumím, ani je zrovna moc nemusím. Celkově se necítím na patnáct… Už jen proto, že moji přátelé jsou z generace Y a X, stejně tak partner.

Ikona diskutujiciho martin martin 2017-09-08 08:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super, tady jde krásně vidět, že každá generace ma svoje mouchy a těžko soudit, jaká je lepší nebo horší :-)

Ikona diskutujiciho Siren 2017-09-08 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zažila jsem v naší rodině všechny generace a přijde mi že na nás to moc nesedí. Ale co je to obecné 🙂 na většinu to možná bude sedět, nevím.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-09-08 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Naša generácia len veselo pokračuje v deštrukcii… Človek sám o sebe nemusí byť zlý ale ľudstvo ako celok je (samo)deštruktívne.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-09-08 20:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek mi přijde zbytečně pesimistický. Spíš s i myslím, že budoucí generace postupně přejde závislost na technologiích a naučí se je ovládat místo toho, aby technologie ovládaly člověka, a budou je používat rozumně a konstruktivně. Já sama jsem z generace Y a úplně to nesedí, ale je pravda, že od svých vrstevníků se docela liším.

Ikona diskutujiciho Eva 2017-09-08 23:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmm… tak podle tohoto nástinu je mi jasné, proč to končí generací alfa – podle charakteristiky té poslední by na žádné další generace nedošlo…

Ikona diskutujiciho Alue 2017-09-09 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je potřeba si uvědomit, že typický čtenář Aluška.org nezapadá do vzorku typické populace a nesplňuje typické rysy své generace, nepatří do hlavní masy a nejde s proudem, tak je samozřejmé že spousta lidí píše že to na ně nesedí. Nevztahujte článek na svoji osobu, ale suďte ho z objektivního nezaujatého měřítka a uvidíte, že je velice výstižný.

Ikona diskutujiciho Mára 2017-09-09 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na mě skvěle sedí popis mé generace :D (1991)

Ikona diskutujiciho Mára 2017-09-09 17:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda kromě toho cestování sockou a hledání všeho na googlu. Dávám většinou přednost zeptání se někoho. A nutnost jízdy MHD považuji za malou životní prohru. Auto je pro mě důležitější než mobil a jsem bez něho v podstatě vyřízenej a cítím se jak bezdomovec. Nemám totiž svůj prostor všude sebou a tak si nemůžu vzít do práce třeba bundu na večer když bude chladno, nebo dostatek vody, jídla.. Nemůžu si zajet nakoupit, všechno tahat v rukách. Prostě bez auta je můj život o dobrou polovinu horší. Obdivuji lidi co se bez něj obejdou.

Ikona diskutujiciho Alaiana 2017-09-09 18:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Jo, to s tím vesmírem se říká a taky že prý na to máme sto let a takový řeči. A je to jedna z největších blbostí, jakou jsem slyšela. To jako že ve vesmíru vůbec ničit nebudeme, tak je to naše záchrana? Ve vesmíru se bude dít to samé, co tady. Nejdřív zničíme jednu planetu, pak přesídlíme na druhou. Zničíme tu druhou planetu, přesídlíme na třetí. Až takhle postupně zničíme vesmír a nakonec i sami zanikneme, protože už nebudeme mít kde být, když jsme všechny planety zničili. A jestli je to to jediné, co zůstane budoucím generacím, tak to jim teda připravujeme hezkou budoucnost. Totiž Ayeri to řekla správně. Lidstvo se musí naučit ovládat technologie, které nemají být nad lidstvem, ale nad lidstvem má být příroda, o kterou se musíme začít starat. Jinak poslední šestý matrix skončí špatně.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-09-10 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  Myslím si, že by ten scénář – pokud teda úplně pominu teorii dutozemě a představím si že fakt jsme na kouli a že někdy někdo byl ve vesmíru (pohádky) – tak kdybys nás likvidátory přesunula třeba na mars, tak země by se (mezitím, co by lidé dělali bordel na marsu,) znova vzpamatovala a pak se můžou lidé zase vrátit… ale jsou to jenom nesmysly a pohádky, tohle lidstvo ve vesmíru nikdy nebylo.

Ikona diskutujiciho Nika 2017-09-11 06:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ma napadlo, či sú aj ostatné planéty tiež duté ako Zem?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-09-11 10:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  ano, jsou.

Ikona diskutujiciho Marbet 2017-09-11 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak na naši rodinu tohle vůbec nesedí, ale je fakt, že na některé mé známé zase ano, ale jen na známé, které jsem poznala během svých studií. Patřím do generace Y a zrovna s tou chválou ze strany rodičů teda nesouhlasím, vyrůstala jsem v tom, že jsem neschopný blbec a chvály jsem se nedočkala téměř nikdy, jen velmi spoře. Rodiče to ale mysleli dobře, teď už s odstupem času chápu, že mě chtěli naučit, že nemám dělat věci jen kvůli chvále od jiných lidí, ale jen kvůli sobě samotné. A takto to měli i moji kamarádi okolo. S technikou neumím, na co šáhnu, to pokazím. S Facebookem to mám zase jako generace Z, dávám přednost Instagramu. Moje sestra je generace Z a na tu to taky vůbec nesedí, ale to může být klidně tím, že já jsem ta starší sestra, ke které vzhlíží, a snaží se dělat vše jako já, je na základce a mobil stále nemá a většinu času se spolu díváme na pohádky hlavně o mořských pannách, nebo chodíme do přírody :). Tradice u nás hrají tedy dost velikou roli, ale to asi taky díky mně, protože na tradicích dost lpím, narozdíl od mých rodičů. A pokud jde o naše babičky a prababičky, ty nebyly autoritářské vůbec nikdy, ani zdaleka. Prarodiče na mě nikdy ani nezakřičeli :).

Ikona diskutujiciho Mára 2017-09-11 14:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě se na té teorii duté země mimo jiné nelíbí to, že jsou údajně uvnitř planety další planety. To mi tam nějak nehraje. A když je slunce uvnitř tak ve vnějším vesmíru taky je? Nebo jak vlastně teorie duté země pracuje s vnějším vesmírem? Obíhají planety kolem vnějšího slunce?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-09-11 17:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  Jednoduše je to tak, že uvnitř máme model vnějšího vesmíru, jak uvnitř tak venku. K těm dalším planetám budou ještě díly… to téma je rozsáhlé, nedá se všechno vyklopit naráz.

Ikona diskutujiciho Alaiana 2017-09-11 23:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: To jo, ale jde to i z pohledu duté Země: to jsem totiž ještě chtěla napsat, že pokud vezmeme v potaz, že Země je dutá, tak kde mají to Ufo a ta teleportační zařízení, která je tam dostanou. A taky jsem ještě mohla napsat, že lidstvo vlastně ani žádné technologie nemá, je to jenom závislost na elektřině, viz EMP. Ono zaostalému lidstvu do rukou ani nic lepšího nepatří… Ale už jsem se na to vyprdla.

Ikona diskutujiciho Alaiana 2017-09-12 00:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale každopádně to co jsem napsala (koment 11) je dobrý příklad pro všechny, kteří si myslí, že vesmír je naše záchrana a že nějaké ničení je mu jedno, protože je přece tak velký… :D Chce se mi z tohohle brečet. Ale co taky můžu čekat jinýho, když lidi žijou pod propagandou.

Ikona diskutujiciho Dominika 2017-09-15 08:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pracuji v domově pro seniory, celkově jsem intenzivně v kontaktu s lidmi snad všech generací. Dělám reminiscenční sezení a velmi ráda se ptám na porovnávání "dnešní mládeže" s jejich mládím, teenage věkem jejich dětí apod. No a výsledek mojí soukromé analýzy je takový, že lidi jsou úplně stejní, jen podmínky nás samozřejmě trošku formují, tedy spíš to kolem nás. Hikikomori vidím jako problém napříč generacemi, největší boom od 90tek. Fenomén přehnané chvály a vtloukání vlastní jedinečnosti od plenek je dle mého velmi mladinký, spíše aktuální. Zkrátka člověk má tendenci běhat od extrému k extrému. Jako obrovský a generalizující problém vidím ve strachu a absence ryzí sebereflexe(k tomu nezbytného sebepřijetí, nikoli zveličování, či naopak dehonestace sebe samého) Tenhle problém mají všecny generace a je pro mne zajímavé právě to, že na věku absolutně nezáleží.Cítím trochu úzkost, když v práci vidím stejně nešťastné ldi, jako jsem byla já před pár lety, ale oni v tom žijí 90let. už nevěřím na nějakou hlavní masu. Vidím pouze jednotlivce místy zmanipulované médii a politikou, jejichž hlavním problémem je strach. Nedokáží nést zodpovědnost za svůj život, jelikož prostě nevěří, že to dokážou, často je to ani nenapadne.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek