Táto žena prišla o nohu kvôli používaniu tampónov: Jej príbeh vás šokuje

24.9.2015 v Žena 10

Toto je príbeh o 24 ročnom dievčati Lauren Wasser a jej traumatickom zážitku s používaním tampónov.

toxické tampóny

Jej menštruácia začala 3. októbra 2012 a bola podobná ako ktorákoľvek predošlá. Preto si zašla do miestnej drogérie a kúpila si tampóny, ktoré bežne používala – Knotex Natural Balance. Lauren uvádza, že bežne si menila tampón niekoľkokrát za deň.

Neskôr tej noci sa však necítila príliš dobre, preto sa rozhodla, že si ľahne spať. Zobudila ju až polícia nasledujúci deň, ktorú zavolala jej matka, pretože o nej nikto dlhšie nepočul.


Lauren zavolala matke a povedala jej, že si len potrebovala trocha pospať. Potom si išla naspäť ľahnúť.

Opäť sa zobudila až o niekoľko dní neskôr v nemocnici. Keď jej matka o nej znova nič nepočula, poslala za ňou svojho priateľa, aj políciu. Našli ju ležať v spálni na zemi, tvárou k podlahe.

Lauren rýchlo previezli do nemocnice s teplotou takmer 42˚C. Nebola ďaleko od smrti. Prekonala ťažký srdcový infarkt a zlyhanie viacerých orgánov. Lekári nevedeli prísť na to, čo jej bolo, preto nechali k nej zavolať špecialistu na infekčné ochorenia.

Ten sa po príchode ako prvé opýtal: „Má v sebe tampón?“ – Mala.

Preto ho hneď zaslali na testy. Ako sa ukázalo, tampón bol pozitívny na takzvaný „toxický šokový syndróm“.

Čo je to toxický šokový syndróm?

Podľa Mayo Clinic ide o život ohrozujúcu komplikáciu niektorých typov bakteriálnych infekcií. Tampón sám nestačí na vyvolanie tohto symptómu. Daná osoba už musí mať v tele baktériu Staphylococcus aureus. Problémom je, že až 20% populácie ju v sebe nosí.

Tampóny sa síce používajú už vyše 50 rokov, no za ten čas sa zmenili materiály, z ktorých sú vyrobené. Vo svojich začiatkoch obsahovali prevažne bavlnu. Dnes sa však vyrábajú zo syntetických materiálov ako viskóza, umelý hodváb a plasty. Týka sa to hlavne veľkých výrobcov tampónov.

Tieto umelé materiály predstavujú perfektné prostredie pre vyvolanie infekčnej búrky. Podľa štúdie vykonanej Yale Journal of Biology and Medicine, gélová karboxymetylcelulóza, nachádzajúca sa v mnohých značkách tampónov, pôsobí ako živná pôda v petriho miske, na ktorej môžu rásť nebezpečné baktérie.

Čo na tampóny hovoria experti?

Dr. Philip M. Tierno je profesorom mikrobiológie a patológie na Fakulte medicíny Univerzity v New Yorku. Vykonal nezávislý výskum o spojitosti medzi toxickým šokovým syndrómom a tampónmi.

Zistil nasledovné: Väčšina výrobcov tampónov používa buď zmesi viskózy a bavlny, alebo čistú viskózu.

V oboch prípadoch poskytujú tampóny optimálne fyzikálno-chemické podmienky nevyhnutné pre produkciu toxínu TSST-1 v prípade prítomnosti kmeňa baktérie Stafylokok aureus vo vaginálnej flóre.

K toxickému syndrómu môže dôjsť vtedy, ak žena nemá alebo má málo protilátok na uvedený toxín. Preto sú syntetické zložky tampónov veľkým problémom. Oproti nim majú bavlnené tampóny len minimálne riziko, ak vôbec nejaké.

Čo sa dialo s Lauren ďalej

Lekári povedali matke Lauren, aby sa pripravila na to najhoršie – smrť svojej dcéry, pretože jej infekcia prerástla do gangrény a situácia nevyzerala dobre.

Našťastie sa ju lekárom podarilo zachrániť, no za cenu amputovanej nohy. Dnes Lauren žaluje firmu Kimberly-Clark za výrobu toxických tampónov. Predtým, než došlo k tejto tragickej udalosti, sa Lauren pripravovala na kariéru profesionálnej modelky a tiež aktívne hrávala basketbal.

Dnes stále ide za oboma svojimi cieľmi. Ako vraví: „Ak raz máte šport, ktorý vás baví, tak ho máte na celý život“.

Čo používať namiesto tampónov?

Existujú aj bezpečnejšie možnosti ako sú tampóny. Jedným z nich sú menštruačné kalíšky. Tie sa dajú použiť opakovane, čím šetria peniaze a hlavne nie sú toxické.

Druhou možnosťou je používanie hygienických vložiek.

Ak sú však pre vás tampóny nenahraditeľné, potom používajte tampóny vyrobené z bavlny, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé chemikálie.

Vždy si tiež nezabudnite prečítať upozornenia uvedené na obale.

přeloženo z: This Woman Lost Her Leg From Using a Tampon: Her Story Will Shock You

zdroj: http://www.badatel.net/tato-zena-prisla-o-nohu-kvoli-pouzivaniu-tamponov-jej-pribeh-vas-sokuje/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Myšák 2015-09-24 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trošku mimo mísu – Příde mi vtipný úryvek z nadpisu "Žena přišla o nohu" a těsně pod tím název rubriky "RADOST být ženou" :D

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-09-24 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen takový menší nitpicking, umělé hedvábí je viskóza (v angličtině označovaná jako rayon, což je ale v podstatě její obchodní značka dle způsobu výroby). Viskóza není navíc syntetická v pravém slova smyslu, říká se polo-syntetická. Jde o chemicky rozpuštěnou celulózu nataženou do vláken (všechna rostlinná vlákna jsou celulózová). O tom, že pro některé účely viskóza nemá ideální fyzikální vlastnosti, se ale nepřu, především za mokra nestojí za nic. Umělé hedvábí se jí hlavně dříve říkalo proto, že tímto procesem lze vytvořit nekonečná vlákna jako u hedvábí, tedy s podobnými vizuálními vlastnostmi. Jen mě úplně nesedí její řazení vedle polyesteru či akrylu jelikož se chováním při nošení mnohem více blíží bavlně a lnu (prodyšnost, mačkavost etc), toť vše, nitpicking over.

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-09-24 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je děsný:O…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-24 15:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Jo, tomu jsem se taky ráno smála… trocha cynismu neuškodí.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-24 15:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Víte, co je pěkné svinstvo? Když jsem byla mladší tak na tamponech bylo všude varování přes STŠ a že si máme pořádně mýt ruce před zavedením, ale už tam není to nejdůležitější, tedy že tampony STŠ přímo způsobují!!

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-24 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: No ale to není jen o tamponech, STŠ vyvolávají i vložky, i když v menší míře jak tampony (ale já bych řekla, že je to proto, že tampony prostě používá více lidí).

Ikona diskutujiciho ginze 2015-09-24 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to hrozné, před pár dny jsem četla o velmi mladé dívce (13 let), co kvůli STŠ nedávno zemřela. Nejhorší je, že ani s vložkami nemá člověk jistotu, takže se taky chystám na kalíšek, zatím jsem na něj slyšela jen kladné názory, tak to snad bude fajn 🙂 Bylo by hezké, kdyby více a více žen do budoucna začalo používat kalíšky, nejen kvůli tomu, že tampony a vložky nejsou vlastně tak hygienické a bezpečné, ale taky se ušetří hodně odpadu.

Ikona diskutujiciho Jiskra 2015-09-24 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám zhruba dva roky kalíšek Lunette, menší velikost, ale protéká. Nevím, co dělám špatně, opravdu se snažím ho nasadit správně, zkoušela jsem i vícero způsobů. Možná potřebuji větší, ale je mi 21 a nejsem po porodu, říkala jsem si, co asi tak budu dělat, až budu jednou po porodu, když teď zjistím, že nyní je pro mě skutečně ideální ta větší velikost? Zatím situaci řeším kombinací kalíšek + látkové vložky při silné menstruaci a pouze látkové vložky při slabší.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-24 22:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Lunette mám  dva. Občas se mi stane co tobě. Když je to moc silné a já se blbě pohnu, nebo dlouho sedím a rychle zvednu… nebo když je plný 🙂 Někdy pomáhá nasunout ho hlouběji…. i když mi ve spánku šibuje dál, nikdy jsem neměla problém dát ho ven.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-09-24 22:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Keď si tu nedávno mala ten článok o škodlivosti tamponov tak som sa tomu vysmial, že zas tie ženy strašíš blbosťami, kúsok nejakej vaty predsa nemôže byť skodlivý. Tak toto je drsné teda..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek