Toto je príbeh o 24 ročnom dievčati Lauren Wasser a jej traumatickom zážitku s používaním tampónov.
Jej menštruácia začala 3. októbra 2012 a bola podobná ako ktorákoľvek predošlá. Preto si zašla do miestnej drogérie a kúpila si tampóny, ktoré bežne používala – Knotex Natural Balance. Lauren uvádza, že bežne si menila tampón niekoľkokrát za deň.
Neskôr tej noci sa však necítila príliš dobre, preto sa rozhodla, že si ľahne spať. Zobudila ju až polícia nasledujúci deň, ktorú zavolala jej matka, pretože o nej nikto dlhšie nepočul.
Lauren zavolala matke a povedala jej, že si len potrebovala trocha pospať. Potom si išla naspäť ľahnúť.
Opäť sa zobudila až o niekoľko dní neskôr v nemocnici. Keď jej matka o nej znova nič nepočula, poslala za ňou svojho priateľa, aj políciu. Našli ju ležať v spálni na zemi, tvárou k podlahe.
Lauren rýchlo previezli do nemocnice s teplotou takmer 42˚C. Nebola ďaleko od smrti. Prekonala ťažký srdcový infarkt a zlyhanie viacerých orgánov. Lekári nevedeli prísť na to, čo jej bolo, preto nechali k nej zavolať špecialistu na infekčné ochorenia.
Ten sa po príchode ako prvé opýtal: „Má v sebe tampón?“ – Mala.
Preto ho hneď zaslali na testy. Ako sa ukázalo, tampón bol pozitívny na takzvaný „toxický šokový syndróm“.
Čo je to toxický šokový syndróm?
Podľa Mayo Clinic ide o život ohrozujúcu komplikáciu niektorých typov bakteriálnych infekcií. Tampón sám nestačí na vyvolanie tohto symptómu. Daná osoba už musí mať v tele baktériu Staphylococcus aureus. Problémom je, že až 20% populácie ju v sebe nosí.
Tampóny sa síce používajú už vyše 50 rokov, no za ten čas sa zmenili materiály, z ktorých sú vyrobené. Vo svojich začiatkoch obsahovali prevažne bavlnu. Dnes sa však vyrábajú zo syntetických materiálov ako viskóza, umelý hodváb a plasty. Týka sa to hlavne veľkých výrobcov tampónov.
Tieto umelé materiály predstavujú perfektné prostredie pre vyvolanie infekčnej búrky. Podľa štúdie vykonanej Yale Journal of Biology and Medicine, gélová karboxymetylcelulóza, nachádzajúca sa v mnohých značkách tampónov, pôsobí ako živná pôda v petriho miske, na ktorej môžu rásť nebezpečné baktérie.
Čo na tampóny hovoria experti?
Dr. Philip M. Tierno je profesorom mikrobiológie a patológie na Fakulte medicíny Univerzity v New Yorku. Vykonal nezávislý výskum o spojitosti medzi toxickým šokovým syndrómom a tampónmi.
Zistil nasledovné: Väčšina výrobcov tampónov používa buď zmesi viskózy a bavlny, alebo čistú viskózu.
V oboch prípadoch poskytujú tampóny optimálne fyzikálno-chemické podmienky nevyhnutné pre produkciu toxínu TSST-1 v prípade prítomnosti kmeňa baktérie Stafylokok aureus vo vaginálnej flóre.
K toxickému syndrómu môže dôjsť vtedy, ak žena nemá alebo má málo protilátok na uvedený toxín. Preto sú syntetické zložky tampónov veľkým problémom. Oproti nim majú bavlnené tampóny len minimálne riziko, ak vôbec nejaké.
Čo sa dialo s Lauren ďalej
Lekári povedali matke Lauren, aby sa pripravila na to najhoršie – smrť svojej dcéry, pretože jej infekcia prerástla do gangrény a situácia nevyzerala dobre.
Našťastie sa ju lekárom podarilo zachrániť, no za cenu amputovanej nohy. Dnes Lauren žaluje firmu Kimberly-Clark za výrobu toxických tampónov. Predtým, než došlo k tejto tragickej udalosti, sa Lauren pripravovala na kariéru profesionálnej modelky a tiež aktívne hrávala basketbal.
Dnes stále ide za oboma svojimi cieľmi. Ako vraví: „Ak raz máte šport, ktorý vás baví, tak ho máte na celý život“.
Čo používať namiesto tampónov?
Existujú aj bezpečnejšie možnosti ako sú tampóny. Jedným z nich sú menštruačné kalíšky. Tie sa dajú použiť opakovane, čím šetria peniaze a hlavne nie sú toxické.
Druhou možnosťou je používanie hygienických vložiek.
Ak sú však pre vás tampóny nenahraditeľné, potom používajte tampóny vyrobené z bavlny, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé chemikálie.
Vždy si tiež nezabudnite prečítať upozornenia uvedené na obale.
přeloženo z: This Woman Lost Her Leg From Using a Tampon: Her Story Will Shock You
zdroj: http://www.badatel.net/tato-zena-prisla-o-nohu-kvoli-pouzivaniu-tamponov-jej-pribeh-vas-sokuje/
Kam dál:
• Kontakt: [email protected]
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Možno je to len náhoda ale všimol som…
-mariankosnac Milá Alu, děkuji za tento článek Zrovna to…
-Eva merci pour cette delicate intention c vrai la…
-francoise Hezké, akorát teda toxické jedince je třeba bezvýhradně…
-Petra