Tetování je staré jako samo lidstvo, jak ukázaly egyptské mumie

8.10.2020 v Zajímavosti 9

Pro mnoho lidí není pochyb o tom, že tetování vypadá fakt hustě. Zejména v posledních desetiletích již tetování není spojeno se zločinci a podsvětím, jako tomu bývalo dříve. Naopak, tetování je dnes natolik trendy, že se z něj stal spíše módní mainstream. Dnes má tetování 14% dospělých v USA, zatímco toto procento dosahuje až 40% ve věku od 26 do 40 let. Dá se předpokládat, že se tato procenta v budoucnu ještě zvýší.Tetování jsou stará jako lidstvo samo
Ale kdo nosil tetování předtím, než se stalo ,,cool“? Ve skutečnosti je tetování staré jako historie lidstva. Římský historik Herodian (170.-240. n.l.) uvedl, že Keltové mají na tělech symboly zvířat. Julius Caesar na tetování také odkazuje ve svém popisu galských válek.
Starověcí spisovatelé jako Herodotus, Plutarchos a Plinius starší také popsali tetování.

Nejvíce odhalující starodávný zdroj důkazů o tetování však pochází ze Starého zákona. Leviticus 19:28 konkrétně přikazuje: ,,Nedělejte si na těle smuteční jizvy ani žádné tetování. Já jsem Hospodin.“
To je důkaz, že praxe tetování nebyla schvalována židovskými náboženskými autoritami.

Tetování je magická smlouva a živý talisman
Stejně jako čarodějná znamení, mělo tetování mystický význam. Představovalo spojení s božstvem, duchem nebo kněžským řádem.
Tetování byla ve skutečnosti oběť, uskutečněná ve speciální den, aby potetovaného svázala s mocí určité entity, nebo entit. Byla to magická smlouva a živý talisman, vyrobený z jejich vlastního masa a krve.

Čarodějky si nechaly dělat společné tetování, aby tím symbolizovaly členství ve svém covenu.
Starověcí kněží a kněžky si dělávali společné tetování, aby tím symbolizovali, že jsou chráněni, požehnáni a zmocněni společným božstvem.
Válečníci si nechali dělat stejné tetování, aby tak získali sílu od jimi uctívaného Boha/ducha, i v těch nejtemnějších chvílích.
Druidové se tetovali, aby se tak více spojili s duchy přírody.
Šamani si dělali tetování (obvykle zvířecí), aby se spojili se svými zvířecími totemy.
Alchymisté si dělávali společné tetování, aby tak našli inspiraci a vedení.

Při pohledu na záda Angeliny Jolie je jisté, že se v tomto případě rozhodně nejedná o obyčejnou ozdobnou kombinaci, ale že jde o magická kabalistická zaklínadla.

Znamení statečnosti a magických znalostí
Až dosud archeologové a vědci věřili, že nejstarší svědectví o tetování náleží mumii Ötzi. Ten žil v Ötztalských Alpách na dnešní rakousko-italské hranici někdy mezi lety 3370 až 3100 př.n.l. Jeho tetování bylo a stále je považováno za nejstarší. Nedávný objev však změní to, co víme o historii tetování.

Egyptské mumie mají nejstarší (a nejúžasnější) tetování, jaká kdy byla nalezena
Vědci infračerveným vyšetřením odhalili, že dvě mumie (mužská a ženská), které byly vystaveny v Britském muzeu po více než 100 let, mají na tělech tetování, jehož datum sahá do období mezi lety 3351 a 3017 před naším letopočtem. Fascinující je skutečnost, že tetování mužské mumie zobrazují dvě zvířata – obrovského divokého býka a divokého kozího tvora.

Tento mladý muž byl jedním z prvních lidí na světě, kteří měli figurativní tetování. Vypadá jako tmavá šmouha na horní části paže.

První figurativní tetování
Až dosud vědci i návštěvníci muzea viděli na těle mumie jen slabé šmouhy. Ale moderní technologie umožnila objevení těchto kreseb.

Tetování dvou zvířat mohla být způsob, jak promítnout sílu mužnosti a plodnosti. Ve starověkém světě symbolizoval býk (stejně jako minotaur na Krétě, mezopotámský býk nebes a anatolský býčí bůh) sílu.
Stvoření podobné kozlovi zase představovalo mužskou sexualitu. V Řecké mytologii vystupuje kozel jako erotický Pan, bůh divočiny.
Ve starověkém Egyptě byl beran někdy vnímán jako pravěká síla spojená s plozením.

Ženská egyptská mumie má na pravém rameni čtyři malé motivy ve tvaru písmene S. Mohou představovat jakýsi rituální tanec.

Ačkoli Ötziho tetování mohou být o něco starší, tetování mužské mumie jsou první obrazová. Nejsou to jen kombinace horizontálních a vertikálních linií, jako má Ötzi.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020 / použitý zdroj

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-10-08 03:05:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vlastně, co se Angeliny týče, význam jejích tetování je čistě buddhistický a hinduistický, to ke Kabale nikdy ani nečuchlo. z většiny se jedná o tradiční thajské tetování Sak Yant (https://www.sakyantchiangmai.com/sak-yant-designs-and-meanings/), které se tetuje bambusem vyostřeným do špičky a je pěkně drahé. tetoval jí je tenhle týpek – https://www.instagram.com/ajannookanpai.eng/?hl=en – když tam byla točit film, jménem: „First they killed my father“.

https://bodyartguru.com/angelina-jolie-tattoos/

https://en.wikipedia.org/wiki/Yantra_tattooing

https://www.pitbulltattoothailand.com/tattoo-knowledge/what-are-sak-yant-tattoos-history-meaning-designs/

https://www.alldaytattoo.com/what-are-angelina-jolie-tattoos/

https://thaitattoocafe.com/thing-to-know-about-sak-yant

… kdo chcete, tady je o tom v češtině: https://www.digitramp.cz/jak-jsem-si-nechal-udelat-magicke-tetovani-sak-yant/

http://www.thajsko-kambodza.cz/2020/01/sak-jan-thajske-magicke-tetovani/

https://www.femina.cz/angelina-jolie-a-jeji-tetovani-co-znamenaji/

https://happygolucky.cz/2017/01/18/den-36-tetovani-sak-yant/

kdo o tom nikdy neslyšel, stačí googlit 😄 moc známé to u nás není (přijde mi), už proto, že to tetují jen mniši, kteří tomu byli naučeni. Sak Yant bych si, kdybych měla někdy šanci, nechala vytetovat též, je to moc zajímavé a krásné – a neběžné.

… a jinak za mě jsou tetování super, jen do toho člověk nesmí jít neuváženě. na chlapech to umí vypadat velice dobře, když to teda nepřeženou.

Ikona diskutujiciho ika 2020-10-23 09:47:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, v tetovaniach sa nevyznám, ale minimálne na tejto foto na mňa Angelina pôsobí veľmi strhane, smutno, nie hrdo, že také niečo má. Akoby sa skôr hanbila… To ale len môj dojem.

Ikona diskutujiciho Hana 2020-10-08 08:42:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě celkem zaujala tetování na hřbetu ruky a prstech, něco jako měla Vesna v Samotářích. Jinak se mi obecně tetování moc nelíbí, ani piercingy (krom uší)…

Ikona diskutujiciho Míra 2020-10-11 12:20:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V létě vidno na našich poodhalených i koupališťově odhalených dívkách a i zralých dámách množství výtvarných i textových symbolů a sdělení. Ponechám na každém jednotlivci, ať to hodnotí dle vlastních kritérií. Mě osobně na tom udivuje jedna věc. Osobně jsem během mých životních epizod s několika ženami zjistil, že velmi dbají na to, aby byly „in“, prostě šly s módou. Takže loňský svetřík je letos nenositelný, protože frčí mikiny. Honem koupit. A to se týká outfitu od hlavy k patě.
A najednou si tyto dívky a dámy pořídí něco, co nepůjde v příští sezóně strčit do skříně.
Už to na nich bude strašit až do konce jejich dní.
To jim najednou nevadí???
Nebo jim to ještě nedošlo???

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-11 13:26:58
Ikona diskutujiciho
sipka

tetování se dá odstranit laserem

Ikona diskutujiciho Petra 2020-10-11 16:13:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud Vás to uvádí v úžas, zkuste se trochu zamyslet nad tím jaké jste si vybíral v minulosti partnerky. Kritéria. Je spousta lidí, kteří si vybírají oděv a obutí podle odlišných kritérií než aktuální „trend“. Vás prostě přitahovaly tyto ženy, asi Vás něčím oslovují. Obecně je dnes v módě utrácet co nejvíce peněz, nebo alespoň budit dojem že tak „naše rodina“ činí. Reprezentovat luxus a bohatství. Pokud si nehorázně bohatá ikona pomaže ksicht lejnem (samozřejmě ne normálním, ale luxusním rekombinantním lejnem z rozmraženého dinosaura, například), přibližně za 2 roky bude 40-50% populace pomazáno na xichtech nejrůznějšími lejny všech druhů a barev a vyvine se pravděpodobně i celý průmysl na výrobu distribuci a prodej certifikovaných sraček. Ale pořád je tu další minimálně půlka lidí, kteří se chovají nadále víceméně normálně a přiměřeně.

Ikona diskutujiciho Petra 2020-10-11 16:02:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobně tetování pokládám za jednu z forem UMĚLÝCH úprav těla. Sebevědomý člověk nemá důvod cokoliv se svým tělem provádět. Raduje se z pobytu na slunci, užívá si koupání ve vodě a sušení větrem, běhá bosý… a vlasy za ním vlají. To je moje osobní pojetí krásy. Přirozenost a jednoduchost. Prostota. Skromnost. Obyčejný život. Bez příkras a nesmyslů. Pokud chci někomu (sobě?!) sdělit že já jsem já a projevit jaká jsem, nepotřebuji k tomu cokoliv na sobě měnit. Naopak. Pokud to udělám, sama sebe symbolicky ztrácím. Zbytečně.

Ikona diskutujiciho .lak 2020-10-12 01:39:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To nebyla okrasa ale prosté rušičky cílených útoků a nikoliv jen elekromagnetického smogu. Stejně jako spirálové náušnice s drátků na rušení signálu kontroly mysli kdy technologii výroby drátu snad zvládla naše civilizace někdy na konci 17? století a kovář by je neudělal s kladivem ani z hecu. Adresu s podrobnou datací i fungování na technologie jsem samozřejmě zašantročil jak je u mne zásadním a pro mne přátelským rysem abych se nevracel k pojmutému jak přeskakující gramodeska. :-))

Ikona diskutujiciho .lak 2020-10-12 02:08:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tomu co sem již dal.
https://www.youtube.com/watch?v=5ZLeHlUm3pc
K odkazu na Haralda je zajímavá pasáž v čase. 55:29
A bonus
https://cdn.lbryplayer.xyz/content/claims/dr-cowan-5g-koronavirus/af5a8a49ea50dce463fd57a0d8829eb8a4d80ed1/stream

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek