Když poprvé z hloubi svého bytí vyšťouráte hnisající nepořádek složený ze svých základních přesvědčení, pravděpodobně z toho zjištění zažijete jednu ze tří emocí: vzrušení, zmatek nebo smutek… nebo všechny tři najednou.
Jedna z nejzákladnějších praktik na vnitřní cestě duchovního probuzení je práce s vlastním stínem a nezdravými názory na sebe, či na svět. Všichni v sobě nosíme pestrý sortiment toxických základních přesvědčení, který požírá náš zdravý rozum na vědomé i nevědomé úrovni. Typicky to ovlivňuje každou úroveň našeho bytí.
Abychom tedy mohli účinně rozvíjet sebelásku, otevřít své srdce druhým, zažít vnitřní mír a sladit se s hlasem své duše, musíme se obrátit dovnitř sebe a uklidit tam. Potřebujeme osvětlit svou skrytou temnotu.
Jít hledat své základní přesvědčení je jednou z nejdůležitějších cest pro opravdové a hluboké uzdravení, protože jdeme do středu našeho utrpení.
Základní přesvědčení a duchovní probuzení
Naše základní přesvědčení jsou nevědomé příběhy, názory a soudy, které si v sobě nosíme a které definují náš pocit ze sebe sama. Základní přesvědčení také určují, jak se cítíme ve vztahu a v komunikaci s ostatními lidmi, jak jsme šťastní sami se sebou a jak vnímáme svět jako celek. Naše základní přesvědčení jsou dokonce zodpovědná za to, jak úspěšní jsme při seberealizaci našich nejhlubších snů a odhalování našeho osobního smyslu života. Stručně řečeno, naše základní přesvědčení ovlivňují každý aspekt našeho života.
Obvykle se naše základní přesvědčení nejprve vyvinulo v dětství a upevnilo se v dospělosti.
Léčíme se na mentální úrovni tak , že si uvědomujeme naše základní přesvědčení a uvolňujeme ta, která nás omezují. Zároveň se otevíráme podpůrným myšlenkám a většímu porozumění.
Celým smyslem cesty duchovního probuzení je uvolnit naši připoutanost k tomu, co je falešné a omezující – a to zahrnuje i naše základní přesvědčení. Tato základní přesvědčení mohou být tak moc hustá a omezující, že mohou přispět nebo způsobit prožitek temné noci duše, neboli duchovní krizi.
V indické filozofii souvisejí základní přesvědčení s myšlenkou samskár, neboli vzorců podmiňování, které neustále opakujeme v našich životech. Abychom se tedy spojili s naší pravou přirozeností, musíme si uvědomit tyto vnitřní kontrakce, které mají tendenci podkopávat, ovládat a znečišťovat náš způsob života a bytí.
Vaše základní přesvědčení mohou být velmi překvapivá
Všichni jsme většinou zažili období života, kdy bylo všechno skoro perfektní a zdálo se, že jsme na správné cestě. A pak – z ničeho nic – na nás sestoupí tajemná deprese. (Překvapení!)
Nebo dostaneme obrovský záchvat úzkosti, který ochromí naši sebeúctu. (Překvapení!)
Nebo se sami sabotujeme, přitahujeme do svého života nesprávné osoby a děláme ze sebe hlupáka. (Překvapení!)
Proč se to děje? Asi už tušíte. Ano, naše toxická základní přesvědčení jsou to, co se stalo a co vyvolává tato nepříjemná překvapení a šutry na jinak pěkné cestě.
„Ale tolik jsem se soustředil na seberozvoj a spiritualitu – co se děje?“ můžete si říkat. Odpověď je, že jste s největší pravděpodobností nesáhli dostatečně hluboko do své psychiky, abyste zrušili své staré nezdravé vzorce myšlení a jednání.
Pravděpodobně jste si místo toho zvolili přístup zvenčí dovnitř, kde to vypadá obvykle takto: změnit svůj jídelníček, starat se o své tělo, optimalizovat svou každodenní rutinu, číst svépomocné knihy, dělat jógu, uspořádat si život … ale z velké části jsou to všechno velmi vnější nebo povrchní praktiky. Protože bez ohledu na to, jak moc pracujete na svém vnějším životě, stále vás pohlcuje toxický stud, hněv, sebelítost a sebedestruktivní chování. Nebojte se, není to vaše chyba. Nikdo vás neučil, že se musíte prioritně vydat vnitřní cestou. Že musíte hlavně nahlédnout za oponu své mysli a posvítit si do jejích zákoutí. Od toho máte k dispozici dnešní článek, od kterého se nyní můžete odpíchnout.
Příklady základních vnitřních přesvědčení, na které je potřebné dávat pozor
Základní víra není o rozmanitosti, je to matka všech přesvědčení. Velký Kahuna utrpení a Král (nebo Královna) vašeho vlastního podsvětí, který je součástí vašeho stínového já.
Z toho důvodu je stínová práce jednou z nejdůležitějších metod pro zkoumání našich základních přesvědčení. Často si vůbec neuvědomujeme, jaká jsou naše základní přesvědčení. I v situaci, kdy si myslíme, že už jsme docela daleko… a je docela běžné, že v jejich existenci ani nevěříme.
Odhalení svých základních přesvědčení způsobí, že pocítíte koktejl překvapivých emocí (od smutku po nedůvěru). Ale ať je to jakkoli, pravdou je, že všichni máme základní přesvědčení a jsme jimi všichni manipulováni.
„Ale já jsem duchovní člověk, tolik let jsem zasvětil sebezdokonalování!“ Možná ano. Ale pokud v životě stále trpíte, je pravděpodobné, že jste ještě neudělali tu špinavou práci a neprohrabali jste se bažinou své mysli.
Zde je několik příkladů běžných toxických základních přesvědčení, které v sobě lidé mají a které jim ničí život. Věnujte pozornost těm, které ve vás vyvolávají pocity nepohodlí, nebo ztotožnění:
jsem nenapravitelně vadný.
nikdo mě nemiluje.
neumím se sám správně rozhodnout, musí mi někdo říkat co mám dělat, jinak si neporadím.
jsem špatný.
jsem hloupý.
jsem bezcenný.
jsem prostě smolař.
nezasloužím si v životě dobré věci.
jsem neúspěšný.
jsem slabý.
nestačím na ten velkej složitej život.
je mi to už všechno jedno.
jsem nudný.
jsem blázen a jsem psychicky nestabilní.
mě už nejde napravit.
vždycky jsem akorát ubližoval lidem.
vždycky jsem si akorát ublížil.
pro mě už není naděje na zlepšení.
jsem zlý/hříšný.
nic neumím.
jsem nežádoucí pro svět/společnost.
společnost je nemocná a je mým nepřítelem, musím proti ní bojovat/schovat se.
nejsem schopný si svůj život dát sám dokupy, musí mě vytrhnout vnější zázrak.
nikdo si mě nevšímá.
nečeká mě už nic dobrého v budoucnosti.
tenhle svět je úplně v řiti a nedá se v něm fungovat.
jsem tady omylem.
jsem bezmocný.
jsem ošklivý.
lidi jsou zlí a nebezpeční.
měl bych se za sebe stydět.
jsem nezajímavý.
umřu sám.
nikoho moje utrpení nezajímá.
zasloužím si, aby se ke mně lidi chovali hnusně.
na nic lepšího, než tenhle hroznej život, zřejmě nemám nárok.
nemůžu se mít dobře, nakonec to stejně podělám/podělá se to.
neumím vydělat peníze.
nemám právo mít peníze.
Uvedený seznam je pouhý vzorek mnoha možných základních přesvědčení, která ve vás mohou být. Pamatujte také, že v zákulisí obvykle operuje více než jen jedno centrální přesvědčení. Máte tam pravděpodobně dost divokou směsku.
Metody, jak odhalit svá základní přesvědčení
Je životně důležité, abyste v sobě odhalili co nejvíce základních přesvědčení. Zde je postup, jak na to.
1. Vždy začínají „Já jsem…“
Znovu se podívejte na seznam toxických základních přesvědčení výše. Téměř všechna toxická základní přesvědčení začínají prohlášením o sobě. Jiná začínají „já nikdy“, „já vždycky“ atd. vesměs jsou o absolutismech. Pamatujte, že vaše toxická základní přesvědčení budou formulována v černobílém jazyce, který vás nějakým způsobem odsuzuje.
2. Často se maskují podpůrným přesvědčením
Podporující přesvědčení jsou věty, které se snaží omluvit a odůvodnit toxický humus, který v sobě pěstujete. Často zní takto:
„Mamka se o mě nikdy pořádně nestarala“ (zde se ukrývá toxické přesvědčení Jsem nemilovaný)
„Je takový parádník a showmen, nemůžu tu jeho dokonalost vystát.“ (Jsem nedůležitý)
„Vždycky všechno pokazím.“ (Jsem bezmocný)
„Omlouvám se, že stále dělám chyby, jsem prostě takový smolař.“ (Jsem neúspěšný)
Věnujte pozornost věcem, které často říkáte, kvůli kterým se cítíte tak trochu nejistě, nesebevědomě nebo v rozpacích. Tyto nepříjemné emoce vám pomohou určit podpůrná prohlášení, které v sobě obsahuje vaše základní přesvědčení.
3. Založte si deník a vyzkoušejte techniku ‚proč?‘
Zaznamenejte si myšlenky, které během dne máte o sobě a o ostatních lidech. U každé myšlenky se pak zpětně zeptejte „Proč to tak vnímám?“ a položte si další otázky: „Proč je to tak špatné/Proč je to tak důležité?“
Pokračujte v kladení těchto otázek, dokud nedosáhnete základní odpovědi. Můžete například napsat:
„Nesnáším, jak mě můj přítel neustále přerušuje.“
Proč je to tak špatné? „Protože chci, aby mě poslouchal.“
Proč? „Protože chci, aby o mě bylo postaráno.“
Proč? „Protože mám pocit, že nikoho nezajímá, co chci říct.“
Proč je to tak důležité? „Protože se cítím sám a bezcenný.“
Z tohoto příkladu můžeme zjistit, že základní přesvědčení by bylo: „Jsem bezcenný“ a/nebo „Jsem sám“.
4. Bolestivé emoce jsou vaši přátelé při průzkumu
Odhalení vašich toxických základních přesvědčení může být povzbuzující a posilující, ale také zastrašující a děsivé. Pamatujte, že bolestivé emoce jsou v tomto případě vaši přátelé, protože vás navigují správnou cestou. Jinými slovy, být k sobě brutálně upřímný, je zásadní věc. Věnování pozornosti tokům a návalům nepříjemných emocí, vám pomůže odhalit vaše psychické mindráky a blokády.
Cítíte se úzkostný, vykastrovaný, rozzuřený, nesebevědomý, nejistý, nesvobodný, nebo jinak nepohodlně? Dobře, nyní vidíte, že se blížíte k odhalení vašeho základního přesvědčení.
Je to jako vytahovat z prstu třísku. Nejprve ucítíte trošku bolesti, ale to je nezbytná součást procesu vašeho hojení.
5. Procvičujte soucit se sebou samým
Během tohoto procesu je důležité, abyste byli k sobě laskaví a ohleduplní. Odhalení vašich toxických základních přesvědčení se může obrátit proti vám, pokud tyto informace využijete jako příležitost ke svému šikanování. Prosím, nedělejte to. Nezvolili jste si tato toxická základní přesvědčení, vyvinula se následkem vašich zranění a podmiňování, většinou vyplývají z vašeho dětství. Buďte tedy soucitní a jděte svým vlastním tempem. Díky tomu se tato cesta stane příjemná a posilující, nebude to žádný hon na čarodějnice, který má nárazově vyhladit všechny vaše démony. Nárazově to ani nejde. Musíte na to jít postupně a uvyknout si na nové vzorce.
Jak změnit své základní přesvědčení krok za krokem
Základní přesvědčení, která o sobě máme, jsou takzvané „absolutní pravdy“, které jsme přijali v průběhu svého života, obvykle počínaje dětstvím.
Pokud jsme například jako děti měli emocionálně labilního otce, který nás neustále trestal a nazýval nás „hloupými“, je pravděpodobné, že bychom si pak vytvořili základní přesvědčení, že jsme „hloupí“ nebo „bezcenní“.
Nebo kdybychom měli neurotickou matku, která nás neustále varovala, abychom „na sebe dávali pozor“, mohli bychom si vypěstovat přesvědčení, že „nejsme v bezpečí“, což by v našich pozdějších životech vytvořilo nekonečnou řadu psychologických problémů.
Jakmile objevíte své základní přesvědčení, dalším krokem je aktivně je nahradit. Níže vám ukážu, jak změnit svá základní přesvědčení relativně přímočarým způsobem. Mějte na paměti, že jakákoli forma vnitřní práce vyžaduje čas, energii a vytrvalost. Ale pamatujte, že vše, co vydáte, se vám desetkrát vrátí!
1. Identifikujte vždy jedno základní přesvědčení
Je zbytečné pokoušet se urychlit proces léčení tím, že se budete snažit vyřešit všechna klíčová přesvědčení, která jste identifikovali, najednou. Nejprve začněte s nejpřísnějším a nejtrvalejším základním přesvědčením. Často zjistíte, že existuje jedno hlavní přesvědčení, které se zdá být prostoupeno tím, co si myslíte, cítíte a děláte. Nejprve miřte na to největší… Menší a méně trvalá základní přesvědčení (tj. ta, která kolísají s vaší náladou) mohou přijít na řadu až později.
2. Pochopte, jak tohle základní přesvědčení ovlivňuje váš život
Abyste se skutečně motivovali ke změně svého základního přesvědčení, musíte pochopit dopad, který má na váš každodenní život a na váš život obecně. Meditujte, nebo si zapište do deníku odpověď na následující otázku: „Jak toto základní přesvědčení ovlivňuje můj život?“
Můžete například odpovědět: „Brání mi cítit se sebevědomě. Na veřejnosti mě o to víc znepokojuje. Nutí mě to pochybovat o sobě a nenávidět se. Způsobuje mi to ztráty přátelství.“ atd.
Když budete vědět, jak vás vaše hlavní přesvědčení poškozuje, bude vás to motivovat ke změnám.
3. Jak moc tomu věříte na stupnici od 1 do 10?
Naše základní přesvědčení často zní naprosto směšně. Pro vědomou mysl je snadné se jim smát a zavrhnout je. Ale na nevědomé úrovni v nás stále zůstávají a způsobují zkázu. Z tohoto důvodu je důležité, abyste si sedli a skutečně se zamysleli nad tím, jak moc skutečně věříte svému základnímu přesvědčení. Nezapomeňte být upřímní a říkat pravdu – to může být těžké! Na stupnici od 1 (vůbec nevěřím) do 10 (pevně věřím) ohodnoťte, jak moc jste přesvědčeni o svém základním přesvědčení.
Pokud je vaše skóre vyšší než 5, zeptejte se sami sebe: „Proč si myslím, že je to o mně pravda?“ Možná si budete chtít poznamenat, nebo popřemýšlet o minulých vzpomínkách nebo zkušenostech, které podporují vaši víru.
Pokud je vaše skóre nižší než 5, pokuste se identifikovat jakékoli emoce (například strach), které se skrývají za vaší nedůvěrou.
4. Prozkoumejte skryté formy odporu
Někdy si v sobě lidé drží základní přesvědčení, které je velmi silné. Když jim jsou předloženy důkazy, které působí proti tomuto přesvědčení, nové důkazy nedokážou přijmout. Vytvořilo by to v nich totiž pocit, který je extrémně nepříjemný, nazývaný kognitivní disonance. A protože je pro ně důležité chránit základní přesvědčení, budou racionalizovat, ignorovat a dokonce popírat vše, co se neslučuje s jejich hlavním přesvědčením.
Existuje mnoho důvodů, proč vědomě nebo nevědomě odmítáme změnit naše stará základní přesvědčení. Mezi důvody obvykle patří strach ze selhání, strach ze změny a strach z nejistoty. Pokud jsme celý život byli zvyklí myslet a chovat se určitým způsobem… co se stane, když už nebudeme? A navíc, co se stane, když neuspějeme?
Než se pokusíte změnit své základní přesvědčení, musíte být schopni se hluboce zavázat k nové cestě. Tím, že si uvědomíte, co vám brání změnit vaše základní přesvědčení, zároveň zabráníte sebesabotáži.
5. Najděte způsoby, jak vyvrátit své základní přesvědčení
Zkuste se podívat na celkový obraz. Tím, že najdete způsoby, jak vyvrátit své základní přesvědčení, dokážete svému podvědomí, že toto hluboce zakořeněné přesvědčení vám již neslouží.
Například, pokud je vaším základním přesvědčením „Jsem nechtěný“, možná byste chtěli záměrně hledat způsoby, jakými byste byli chtění. Např. si můžete napsat do deníku: „Když mi bylo 10, moji učitelé chtěli, abych vedl třídu. Když mi bylo 16, někdo se do mě zamiloval. Když mi bylo 19, moje kamarádka se na mě naštvala, že s ní nechci jít do kina. Každý rok si moji příbuzní přejí, abych přišel na vánoční setkání. Můj partner chce být se mnou…“ a tak dále.
6. Najděte alternativní základní přesvědčení
Po vyloučení vašich základních přesvědčení a prokázání, že jsou chybná a nerealistická, je nyní čas je nahradit. Najděte alternativní základní přesvědčení, které je v rozporu s tím, čemu aktuálně věříte.
Například, pokud máte základní přesvědčení „Jsem ošklivý“, můžete ho nahradit větou „Jsem krásný“.
Nebo pokud je vaše základní přesvědčení: „Jsem smolař“, můžete to nahradit slovy „Jsem úspěšný“.
Je důležité, abyste si vybrali základní přesvědčení, kterému skutečně věříte. Dejte si pozor, abyste to se svým základním přesvědčením nepřeháněli (např. „Jsem bohatý a slavný“). Místo toho se snažte být realističtí a přízemní. V tomto kroku vám mohou hodně pomoci afirmace.
7. Zvažte, jak se váš život změní s vaším novým přesvědčením
Jak vaše nové základní přesvědčení změní váš život? Pomůže vám to být radostnější, sebevědomější, kreativnější, nebo více prosperující?
Přemýšlejte nebo zapisujte své myšlenky. Jděte do detailů a užijte si vizualizaci své hezčí budoucnosti.
8. Pokud nezměníte své základní přesvědčení, co to bude mít za následek?
Pomáhá mít na paměti přirozené důsledky pokračování v lpění na toxické základní víře. Nejen, že vás to bude motivovat udržet se na správné cestě, ale také to pomůže znovu potvrdit skutečnou hodnotu vaší nové cesty.
9. Vypracujte si akční plán
Po identifikaci, zpochybnění a nahrazení vašeho základního přesvědčení musíte mít připravený akční plán. Zeptejte se sami sebe, co máte v plánu udělat v příštím měsíci, abyste neustále potlačovali své vzorce myšlení, které jsou spojeny s destruktivním základním přesvědčením.
Můžete si například připomenout tři způsoby, jak jste milovaní pokaždé, když se objeví vaše základní přesvědčení „Nezasloužím si být milován“.
Některé další nápady zahrnují:
Vedení deníku, kde si zaznamenáváte svůj pokrok.
Vyhraďte si každý den čas o samotě na introspekci.
Při pohledu na sebe do zrcadla každé ráno upřímně opakujte své nové zdravé přesvědčení.
Možnosti jsou neomezené. A pamatujte, že je normální uklouznout nebo na chvilku zapomenout. Buďte k sobě jemní a vytrvejte.
Když půjdete po náročné, ale hluboce naplňující cestě odhalování svých základních přesvědčení, pamatujte, že některá základní přesvědčení jsou trvalejší než jiná. Je běžné, že některá základní přesvědčení kolísají s vašimi emocemi (věnujte jim pozornost), ale také si dávejte pozor na ta, která se objevují, i když se emocionálně necítíte (toto jsou často hlubší a vážnější základní přesvědčení).
Nahrazení vašich základních přesvědčení bude vyžadovat čas a úsilí, ale odměny jsou obrovské a k nezaplacení. Zvýšená sebeúcta, kreativita, produktivita, prosperita, radost, naplnění a láska jsou některé z mnoha darů, které během této cesty dostanete.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-mikulas gera Nebo jeho pokožka mohla získat jiný odstín, protože…
-Alue K. Loskotová Jedná se o velký dar provázený velkou silou…
-Světlonoš Nikdo kdo je indigový není prokletý,nýbrž má dary…
-Světlonoš Bod číslo 2 je chyba ,ve zkutečnosti ti…
-Světlonoš