Tři bratři

28.12.2015 v Doporučení 25

Tentokrát bude doporučení ne na film s duchovním poselstvím, jak často bývá ve zvyku. Tentokrát to bude pohádka, kterou napsal Zdeněk Svěrák a zrežíroval Jan Svěrák. Jmenuje se Tři bratři, koukala jsem na ni na Vánoce místo televizní pohádky a moc se mi líbila 🙂

Film vyšel v roce 2014 a spojuje v jednom příběhu tři různé pohádky, přitom v každé části ,,si přijde na své“ vždy jeden z bratrů. Mám k tvorbě Zdeňka Svěráka a písničkám Jaroslava Uhlíře dost blízko a vždycky se mi jejich tvorba líbila. Takže když jsem četla že mají prsty v této pohádce, pustila jsem si ji hlavně kvůli tomu. A nezklamala mě, naopak velmi příjemně překvapila.

Oficiální popis distributora:

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska… Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Už samotný úvod byl pro mě pecka, máme tam vypravěče co to hezky uvede a kdo má Zdeňka rád jako já, ten bude velmi spokojený. Co se mi na celém filmu hodně líbilo, byla přiměřená dávka humoru, že se to nevleklo a nebylo to nikde suché.

Nejvíc jsem ale žasla u speciálních efektů. Už u první pohádky, kde se po hradu plazily růže, jsem valila oči. Filmaři údajně na tento efekt použili 3000 metrů drátu! A můj oblíbený Tomáš Klus mi taky udělal radost. Písnička Když si tě dívko představím mě překvapila, odněkud ji znám, možná z rádia, ale nevěděla jsem že je pohádková.

Když si tě dívko představím

https://www.youtube.com/watch?v=8ASjfe2_EMo


Ve třetím příběhu jsem byla skoro až dojatá, jak krásně a realisticky se podařilo vytvořit na sněhu jaro, léto a podzim. Byl to pro mne velký estetický zážitek a úplně mi bylo líto, že jsem na tomto nebyla v kině. I když mám obrazovku obrovskou, tak stejně… 🙂

Přestože jsem si původně myslela že mě tento film nemůže ničím moc překvapit – resp. úplně minimálně, když tam budou dobré vtípky a nápady – tak jsem byla vyvedena z omylu hlavně v jeho druhé části.

Byla jsem totiž upřímně zvědavá, jak ztvární ve filmu vlka, když předtím všude po lese měli fakt živé lišty, srnky, jeleny, holuby, zajíce… Tak jsem myslela, že asi půjčí nějakého velkého hafana, kterého trochu naaranžují a opticky zvětší, nebo si půjčí ze ZOO nějakého trochu krotšího vlka a bude to zkrátka v tomto realističtějším duchu pořád.

No a pak na obrazovku bafne loutka vlka, která je tak ošklivá a děsivá, že jsem se fakt lekla a opravdu jsem se ho bála od začátku až do konce. A bála jsem se toho vlka z obrazovky i když už vlastně příběh pomalu dobře končil.

Ta vlčí hlava se jim opravdu povedla. Zajímavé je, že údajně měl být vlk ve druhé části filmu kompletně animovaný ve 3D, jenomže by to stálo stejně jako celý zbytek filmu. (Který kompletně vyšel na 43 milionů)

Proto se rozhodli pro loutku, do které se vešel člověk. Hlava vlka byla tak těžká, že se musela věšet na kladku, mimiku ovládala série servo motorů. Zkrátka úžasně důmyslné.

Počítačově dotvořeny byly jenom vlčí oranžové žhnoucí oči. A ty byly děsivě krásné. Opravdu jsem koukala, jak šikovně umí pořád Češi udělat pohádku ve které použijí i loutek, nemají všechno dělané v počítači a jak to na mě fakt perfektně funguje a nevypadá to blbě, ani staře, ale opravdu věrně. Ještě teď když si na toho vlka vzpomenu… brrr!! Snad se mi o něm nebude zdát.

Speciální efekty a perfektně děsivý vlk jsou podle mě silné stránky tohoto filmu, bez kterých bych si to neuměla představit.

Herci mi taky všichni krásně sedli na jejich role, je to samá známá milá tvář… A když není známá, tak je krásná. V prvním příběhu jsem vyloženě měla radost, že ježibabu z močálu hraje Jirka Lábus. 🙂 Když mohl namluvit Marge, proč by nemohl hrát ježibabu.

Normálně také nemám ráda, když se v pohádkách zpívá, v té fázi se většinou začnu nudit, hlavně když se mi písnička nelíbí. Velká výjimka je u mne třeba Pocahontas, Frozen, nebo česká stará Zlatovláska…. A povedlo se to i tady. Zpívání je krásné, melodie také, nádherně zazpívané a na každé notě jde poznat typický podpis Jaroslava Uhlíře.

Pohádku určitě doporučuji, na internetu ji najdete i online… A řekněte mi potom, jestli jste se taky báli vlka jako já 🙂

Tři bratři – trailer

https://www.youtube.com/watch?v=LjwDapt2o6A

Na youtube najdete také zajímavý film o filmu, který je rozkouskovaný do několika dílů. Pokud vás pohádka zaujala a chcete vidět jak se točila, první díl je zde: https://www.youtube.com/watch?v=KGnImENaDkE

Komentáře

Ikona diskutujiciho :) 2015-12-28 07:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo pohadka je to opravdu krasna;)

Ikona diskutujiciho Vesi 2015-12-28 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem ten film viděla a moc mě nebavil. :D

Ikona diskutujiciho Mike 2015-12-28 09:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tři Bratři jsou super :D byl jsem na tom v kině a minulé vánoce jsme si to pouštěli na dvd místo pohádek v telce a je to prostě boží :D

Ikona diskutujiciho sladkymesic 2015-12-28 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jestli měli v lese živé lišty, to klobouk dolů :D

Ikona diskutujiciho Blaf 2015-12-28 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pohádka nádherná. Také jsme koukali na Vánoce a dojem skvělý.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-12-28 11:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, já na tom byla v kině a docela jsem se nudila. Zato manžel vlka zbožňoval – nebál se, naopak se úžasně bavil, jak si nohou bral od Karkulky flašku vína atd :-)

Ikona diskutujiciho Fillandros 2015-12-28 13:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já musím teda říct, že pro mě to byla těžká trapárna… Vůbec se mi nelíbila.. Fakt tohle už ne. Zlatý starý pohádky! :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-28 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Jak se tak na ni koukám a si ne. Spletl jsem si číslo po-pi-sné :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-28 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Mně přišlo to nové pojetí originální a osvěžující 🙂

Ikona diskutujiciho quack 2015-12-28 15:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pohádka jako taková je to pěkná, nemusím Kluse, ale nějak mi tam sám zapadl … Vlk mi občas přišel jako nějaký mutant, nevím .. 🙂 Ale jestli mě něco zklamalo, tak většina právě těch písní … Svěrákovu tvorbu mám moc ráda, ale "říkají mi čéééérvenááá" a "já jsem holub, holub, holub" … Bylo na mě moc 🙂 Přišlo mi to jako rýmy z donucení. Škoda toho.

Ikona diskutujiciho Agáve 2015-12-28 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý, jak každý člověk to vidí jinak. :-) Podle mě to ten vlk zhatil, všechny efekty super, skvěle promyšlený,  a najednou taková neumělá loutka. Prvně jsem si myslela, že to je nějaký vtip, někdo se tam převlík za vlka, po chvíli mi došlo, že to má  být fakt jako opravdový děsivý vlk. WTF? No, musela jsem se chechtat, humor tedy v pohádce fakt nechyběl. A pedofil myslivec, to nemělo taky chybu, tak jsem se dlouho nenachechtala. To nebyla pohádka, ale groteska:-D

Ikona diskutujiciho Blaf 2015-12-28 17:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Jen jsem tedy zapomněla dodat, že jsem přece jen měla chvilku pochybnost u karkulky. To jediné se mi nelíbilo -karkulka moc mladá, příběh trošku zvrácený.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-28 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: No, asi by tam sedla trochu starší dívka, jenže v pohádce to taky bylo dítě :-/

Ikona diskutujiciho Khira 2015-12-28 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta pohádka je strašně krásnááá!!! Úplně s tebou souhlasím. Už jen ten trailer mě navnadil… (hlavně teda proto, že mám ráda oba Toma aj Vojtu :D) ale vím, že né všem se to líbí, když se tam každou chvíli zpívá, takže pokaždé když jsem to někomu doporučila, jsem dodala, že se tam zpívá trochu víc no… Ono ze začátku to možná nesedí, ale já si na to zvykla velmi rychle a už bych si to ani jinak nedovedla představit. Jen mě mrzí, že to někdo nebere jen kvůli těm písním :/. Vlka jsem se taky bála, nic takovýho jsem nečekala teda :D Ale nejvíc se mi líbila třetí část. Jak dokázali vytvořit tu atmosféru kolem 12 měsíčků… že z nich i šla cítit autorita, což by podle mě teda měla jít, když jsou to Měsíce a mají takovou moc :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-12-28 18:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem tu pohádku taky viděla poprvé. A abych se přiznala, nevím, co si o ní mám myslet. Pedofilní myslivec, vlk který vypadal jako kdyby mu čumák strčili do mandlu… Ale jinak je pravda, že ten vlk byl vytvořený vskutku geniálně. Něco takového se jen tak nevidí. Nejvíc se mi asi líbila ta třetí část. Byla nejvtipnější a i nejkulturnější. Přesto všechno se celkový dojem průměrný. Jsou lepší pohádky, ale i na tuhle bych se klidně za rok koukla ještě jednou.

Ikona diskutujiciho iriska 2015-12-28 18:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pohádka se mi ohromně líbila, úplně nejvíc oceňuju právě ty písně a fakt, že většina příběhu byla ve verších. Obdivuhodné a krásné! Takové ty jednodušší veršovánky (Holub-holub-holub atd…) jak to tady někdo kritizuje, že to je primitivní, tak mám k tomu pár poznámek: opakování se používá zejména v lidové poezii a i v autorských básních, a je to prostředek nesmírně působivý, někdy dodává až hypnotický efekt a v poezii rozhodně má své místo. Navíc pohádky vycházejí z lidové tradice, jsou propojené s lidovou poezií, jsou určeny pro děti (vzpomeňte na dětská říkadla, tam se to opakovanými slovy jen hemží), takže   jednodušší verše nevnímám jako nedostatek, naopak, dávají velký smysl, bavily mě a byly důvtipné, originální. Navíc spojené s krásnou hudbou. Smekám :)  Moc mě potěšilo, že v dnešní době paskvilů, co se předkládají dětem jako pohádky, vzniklo tohle dílko. Určitě se na něj znovu ráda podívám.

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2015-12-28 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na pohádku určitě mrknu. Dneska jsem viděla novou pohádku Korunní princ a celkem dost jsem se nasmála, takže Alu i ostatním doporučuju 🙂 !

Ikona diskutujiciho Iruš 2015-12-28 19:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem se dívala.Jiné pojetí pohádky.Líbila se mi moc.Pan Svěrák nikdy nezklame 🙂

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2015-12-28 22:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak už pohádku mám zkouklou a moc se mi líbila. Nejvíce asi když "zpívali" zvířata a taky scéna s tou krávou a Maruškou,jak říká, že má taky duši. Vlk mě přišel spíš nechutný než děsivý :D, ale ty oči se jim vážně povedli.

Ikona diskutujiciho clario 2015-12-28 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak nevím jestli jsem se koukal na tu samou pohádku :O. Viděl jsem sice jen druhou polovinu, ale něco tak stupidního jsem neviděl hodně dlouho.

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-12-29 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pohádka se mi taky moc líbila. Na vlka jsem byla vůbec nejvíc zvědavá a tvůrci mě mile překvapili. Nádherný les se zvířátky, chvilkami opravdu hororová atmosféra, až jsem se trošku bála a říkala si, že to ani není moc pro malé děti 🙂 a nakonec i to snědení babičky a Karkulky zvládli to na jedničku. Palec hore!

Ikona diskutujiciho Petr 2016-01-01 18:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsme teď pohádku dokoukali s celou rodinou a líbila se 🙂 Díky za doporučení. Telku jsme už rok nezapnuli a vůbec nikomu nechybí :D

Ikona diskutujiciho Fred 2016-01-03 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tento film "pohádku?" jsem se nutil koukat, ale nepodařilo se mi to, tak jsem ro vzdal. Něčím – možná tím slátáním – mě ti Tři bratři odpuzovali.

Ikona diskutujiciho Peťule 2016-02-01 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tahle pohádka je úžasná, hlavně o Vánocích z ní byly děcka unešené 😉 Koukněte na něj třeba tady http://www.filmy-ke-shlednuti.net/tri-bratri-2014/

Ikona diskutujiciho Martina 2016-03-31 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se pohádka nelíbila. Hlavně mi přišlo, že ti bratři pro to, aby získali ty holky, skoro nic nemuseli udělat. :D Ve výsledku vlastně jen museli trpělivě čekat. 😛 :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek