Celostní samoléčení, které nestojí moc peněz

1.1.2024 v Návody 7

Uvědomili jste si, jak moc důležité je uzdravit se na fyzické, mentální, emocionální a duchovní úrovni, ale nemáte moc peněz. Nemůžete si dovolit kouče, poradce, seance a nejnovější trendy.
Dovolím si malé chovatelské přirovnání. S duchovnem a osobnostním rozvojem je to podobné jako s chovem morčat. Můžete to dělat levně i draze a obě cesty jdou přesto dělat kvalitně a dobře, když víte co děláte a co je vaším cílem. Hlavní faktor, který rozhoduje o vašem pokroku a úspěchu, nejsou ve skutečnosti peníze, ale jste to vy sami. To, co máte v hlavě a vaše schopnosti.Dnes se s vámi podělím o bezplatné a levné způsoby, jak praktikovat celostní sebeléčení, neboli „sebeuzdravení“.
Samoléčení je primární lidská potřeba (není to žádný novodobý trend New Age). Je o cíleném fyzickém, mentálním, emocionálním a duchovním léčení. Když se vydáme na cestu sebeléčení, naším cílem je zklidnit se, rozpustit nebo napravit nevyřešené rány a traumata, která jsou v nás pohřbena. Cílem samoléčby je postup k vyšší úrovni fyzické vitality, vnitřního klidu, štěstí, důvěry v život, harmonických vztahů, životní spokojenosti a duchovního naplnění.

Potřeba vyléčit se, je přirozená každému člověku a je hluboce zakořeněna v každém z nás. Když se řízneme do prstu, kůže automaticky zahájí proces regenerace. Stejně tak funguje i naše psychika. Když Duše vycítí, že je v nás něco „nefunkční“, pokouší se vyléčit. Vaše přirozená touha po sebeléčení je tudíž něco, co je třeba ctít, následovat a respektovat.

Hluboké samoléčení, které nestojí moc peněz:

Léčení nervového systému
Léčení na úrovni nervového systému je podobné, jako posílit si pomyslný kmen stromu: všechny ostatní větve fyzického léčení se k němu v té či oné formě opakovaně vracejí, nebo z něj vycházejí. Existuje mnoho drahých individuálních sezení a nesmírně nákladné kurzy, které vám pomohou vyléčit se na úrovni nervového systému (kde se ukládají traumata), ale můžete zvolit i levnou cestu a také dosáhnout dobrých výsledků.
Jděte do místní knihovny a hledejte knihu na toto téma.
Hledejte na Googlu téma „léčení nervového systému“. Dostanete se tak k článkům a videím, které jsou zdarma.
Hledejte na YouTube téma „uvolnění bloudivého nervu“ (nebo nervus vagus exercises) a když najdete kanál, který se vám líbí, sledujte další videa a dělejte si poznámky.

Pokud jste napjatí, bolívá vás břicho, pak je velmi důležité, abyste si nastudovali téma bloudivý nerv (nervus vagus) a naučili se s ním pracovat.

Knihy pro léčení nervového systému:
Tělo sčítá rány, autor Bessel Van Der Kolk
Když tělo říká Ne, autor Gabor Maté
Probouzení tygra, autor Peter A. Levin
Přístup k léčivé síle bloudivého nervu, autor Stanley Rosenbery (tato kniha nevyšla v češtině, ale seženete anglicky)

Jóga
Lekce jógy mohou být pěkně drahé. Pokud chcete cvičit jógu, hledejte lekce online, nejsnadněji na YouTube, kde o instruktory není nouze. Existují také levné jógové aplikace.

Masážní terapie
Místo toho, abyste platili za masáž, požádejte svého blízkého, aby vás namasíroval. Na oplátku namasírujete vy jeho.
Použijte tenisový míček, kterým můžete uvolnit zatuhlé spazmy (metoda myofasciálního uvolnění). Na youtube najdete videa, která vám ukážou, jak na to. Hledejte téma Trigger pointy, nebo Trigger points.

Další bezplatné nápady jak se fyzicky léčit: Jít ven, nadýchat se kyslíku, nechat na sebe zasvítit sluníčko. Úprava jídelníčku, vyloučení polotovarů a zbytečných sladkostí. Cvičení a procházky. Dechová cvičení – článek najdete zde.

Emocionální a psychické sebeléčení
Emocionální a psychická rovina jsou velmi úzce propojeny. Pro jejich léčbu můžete jít cestou peněz i cestou bez peněz a sklidit velký úspěch s oběma. Mnohdy je ale právě cesta bez peněz lepší v tom, že vás nutí udělat veškerou práci sám – díky tomu se mnohem více naučíte, než kdyby půlku práce za vás udělal zkušený profesionál. Levnější cesta pak může být paradoxně kvalitnější a bezpečnější, akorát možná o něco pomalejší a někdy můžeme být v situaci, kdy už si sami nedokážeme pomoci, pak je profesionál potřebný.

Vedení deníku
Zapisování do deníku je jedna z nejdostupnějších a nejprospěšnějších samoléčebných metod. Můžete psát na papír, do mobilu nebo počítače. Pokud si nemůžete dovolit terapii nebo nákladné samoléčebné kurzy, je psaní deníku skvělou alternativou. Psaní deníku pomáhá k introspekci, zpracování svých pocitů, pomáhá vidět svůj život z širší perspektivy.

Samostudium, neboli „didaktismus“
Samostatné učení je obrovskou součástí emocionálního a duševního sebeléčení. Samostudium je klíčovou součástí naší psychospirituální pohody a je to i základní myšlenka tohoto webu, který představuje obrovskou znalostní bázi a prostor k bezplatnému učení.
Didaktika je termín, který odkazuje na konkrétní filozofii v umění a literatuře, která zdůrazňuje myšlenku, že různé formy umění a literatury by měly předávat informace a pokyny spolu s potěšením a zábavou. V závislosti na tom, o čem se chcete dozvědět, existují bezplatné nebo levné webové stránky, online kurzy, nebo videa na youtube. Mnoho výborného materiálu najdete také v místní knihovně.

Další bezplatné nebo levné nápady jak se psychicky a emocionálně léčit: Afirmace, Tarotové nebo andělské karty, meditace, modlitba, lectio divina.

Duchovní sebeléčení
Na Absolutní úrovni jsme všichni Celí. Jen naše mysl je fragmentovaná. Duchovno nám připomíná naši propojenost, Jednotu a vyšší smysl života. Duchovní sebeléčebné metody jsou velkou součástí duchovního probuzení.

Kreativita a umění
Tvořivost vychází ze srdce a Duše. Kreativita je proto duchovní sebeléčebná metoda, představuje přímé spojení s naší spirituální podstatou. K tomu, abyste mohli být tvořiví, nemusíte mít moc peněz. Pastelky a papír možná už máte doma a to úplně stačí.
Pokud máte zajímavější nápad než klasickou kresbu, hledejte barevný papír, časopisy, lepidlo, sušené listí a květy, provázky. V přírodě najdete hodně materiálu, který můžete kreativně použít, jako jsou, žaludy, kameny, klacíky, choroše, mech, písek a tak dále.
Pamatujte si, že kreativita není jenom papír a tužka. Kreativita je také hra na hudební nástroj, blbnutí na zahrádce, výsadba květinových záhonů, a stavba domečků pro víly nebo jiné ozdobné konstrukce, můžete se naučit plést, nebo šít na šicím stroji. Kreativní je cokoli, co tvoříte. Kreativní můžete být také v kuchyni nad perníčkem.

Aby vaše umění bylo skutečně léčivé, ujistěte se, že ho provádíte vědomě a s chutí. Cokoli strojeného, do čeho se násilím donutíte, aniž byste měli nápad a chuť, je jen nátlak. Pokd chcete pracovat na nějakém tématu, zaměřte svůj proces tvoření na nějaký aspekt svého života, se kterým bojujete, například zpracování smutku, přístup ke své vnitřní síle, objevení svého životního účelu, zbavení se starých zranění a tak dále.

Ekoterapie
Příroda nám pomáhá znovu se spojit se svou Duší, získat širší perspektivu a cítit propojení se Životem. Příroda je pro člověka skutečně původní forma sebeléčení. Celý náš život závisí na potravě, vodě, přístřeší a dalších zdrojích, které nám dává Země.

Jak praktikovat ekoterapii
Jděte do místního parku a věnujte nějaký čas meditaci u stromů. Pozorujte lidi, zvířata, keře, mraky.
Projděte se naboso po vhodném povrchu, například na dvorku, vedle řeky nebo pláže. Nasajte energii země a uzemněte se.
Posaďte se opření zády o velký strom, pociťte jeho sílu a odolnost. Nechte jeho energii zklidnit vaše tělo i mysl.
Věnujte se zvířatům. Mazlíčkům, nebo pokud máte hospodářská, buďte s nimi. Hrajte si, mazlete se, dejte čistou podestýlku, vyvenčete, zvelebte jim výběh. Připomínejte si jednoduché radosti života.
Vykoupejte se v přírodě.
Pěstujte pokojové rostliny, které vám mohou pomoci spojit se s přírodou, pokud žijete ve velkém městě.

Meditace
Meditace je ze své samotné podstaty zdarma. Vše, co potřebujete, je klidné místo k sezení nebo ležení a možná polštář. Meditace může být vizualizační, afirmační, může být i řízená. Návody najdete v knihách, zdarma v článcích, nebo i na youtube, včetně vhodné hudby. Poslech hudby je také úžasný způsob, jak se znovu spojit se svou Duší a praktikovat sebeléčení.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2024Komentáře

Ikona diskutujiciho Standa 2024-01-01 19:57:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento web má vždycky co nabídnout.

Ikona diskutujiciho Fialka 2024-01-01 20:34:22
Ikona diskutujiciho
sipka

velká pravda. 😀

Ikona diskutujiciho zuzi 2024-01-02 13:16:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za krásný článek i za tipy na čtení. Tituly vypadají moc zajímavě 🙂

Ikona diskutujiciho františek 2024-01-02 13:17:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tyto stránky.

Ikona diskutujiciho Q 2024-01-02 13:22:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Líbí se mi, že článek vlastně připomíná že je duchovno přirozenou lidskou zkušeností a součástí. Že z toho nedělá něco vzdáleného, vytrženého z reality, ale je to součást běžných aktivit, které jsou obohaceny záměrem. Samozřejmě že duchovno může být i vytrženo z reality nebo nedostupno běžnému smrtelníkovi, to jsou třeba astrální výlety nebo jasnovidné vize – jen pro vip vyvolené umělce – ale v základu ho můžeme zažít všichni v normálních běžných věcech. Občas mám pocit, že si to málokdo uvědomuje.

Ikona diskutujiciho SilverSis 2024-01-02 21:25:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji za doporučené knížky, hledám způsoby, jak zpracovat šikanu a psychoterapii si nemůžu dovolit

Ikona diskutujiciho Joanie R Rectenwald 2024-01-06 05:20:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I love your article. Very helpful to me at this time. Thank you. Id love to be on your mailing list. I also love your art and pictures.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek