Co je EFT terapie a co je jejím cílem?

2.3.2018 v Psychologie 31

Začala jsem hledat články, jak řešit záchvaty úzkosti a paniky, protože mi zůstal v hlavě opakovaný rozhovor s kamarádkou, která se tím trápí a i když si všechno řekneme, vysvětlíme, na všem se shodneme, potíže přetrvávají pořád dál. A narazila jsem takto na metodu EFT. Už jsem o ní mockrát slyšela, ale nenašla jsem si čas na to, abych načetla co to je. Ale když jste v tom osobně zaujatí a chcete pomoct, najednou si ten čas není problém najít.

Z toho co jsem o metodě na začátku pochopila, se zakládá na velice jednoduchém principu. Když člověka přepadne úzkost, deprese, či záchvat paniky, použije jemné klepání na své tělo, spojené s vhodným slovním projevem a tím se jednak uklidní, druhak postupně přeučuje svůj mozek, aby upustil od svých starých návyků reagovat na daný podnět stresem. Je to tedy způsob, jak přeučit své staré návyky a jak neutralizovat staré zážitky, které nás i po letech hodně bolí a které nás stresují. Na metodě jsem nenašla vůbec nic, co by na ní mohlo být podezřelé, nebo škodlivé, protože nepracuje s žádnými symboly, ani s magií. Pouze jednoduše odvádí hlavní pozornost pryč od stresu, nahrazuje stres zaměřením se na tělo a tím přepisuje starý návyk, který převede člověka od úzkosti ke klidu. Je to jednoduchá pomůcka, jak přepsat starý sebedestruktivní vzorec chování, který jsme si v minulosti osvojili.


A tak jsem si klepání párkrát zkusila na sobě, poté co jsem strávila mnoho hodin učením se na článcích a videích. Byla jsem velmi překvapená tím, jak mi to hezky zabralo a jak dobře jsem se poté cítila. Metoda je jednoduchá, je příjemná, uklidňuje, je srozumitelná a mám z ní celkově dobrý pocit. A tak se v rámci mého EFT turismu v měsíci březnu setkáte s několika články a videi na toto téma. Tohle klepání a odvádění stresu pryč, mi připomíná techniky, které popisuje kniha Život s vysokou inteligencí, jmenuje se to Mindfulness. V kostce je to o tom, že když začneme trpět stresem a úzkostí, tak odvedeme svoji pozornost pryč od zlé myšlenky a začneme se soustředit na své tělo, na to co vnímáme fyzicky, rozhlédneme se kolem sebe a vnímáme přítomný okamžik. Je to velice jednoduchá metoda, která vás okamžitě uklidní. Používám to už leta, ale předtím jsem netušila, že je to metoda a že to má dokonce název a že se to i vyučuje. Knihu Život s vysokou inteligencí mimochodem velice doporučuji. EFT k tomu prostě přidává další věci, jinak odvedení stresu prostřednictvím vyvolání příjemného pocitu na těle, je známá funkční věc.

Druhá rovina vysvětlení je, že jde o poklepávání na výstupy meridiánů, které stimuluje žádoucí proudění energie a přináší úlevu a léčení. Že jde o spojení akupresury a psychoterapie.

Přejděme tedy k metodě EFT. Pokud hned z prvního článku nepochopíte kde je jádro pudla, dodám ještě další. Navíc jsem narazila na vícero variant, jak se to dá aplikovat, všechny návody nevypadají stejně, některé jsou srozumitelnější a sympatičtější, než jiné.

Přestože člověk může vypadat, nebo si připadat hloupě, když na sebe klepá a u toho vyjadřuje co ho tíží, zdá se mi, že by to mohlo velice zásadně pomoci lidem, kteří mají skutečné duševní problémy a normální medikaci nechtějí, nebo jim nezabírá.

Nedoporučuje se řešit chronické nemoci a velmi těžká traumata sám doma, ale raději požádat o pomoc někoho, kdo to aktivně dělá a má zkušenosti. Nevím, nakolik je to pravda, já jsem typ, který si chce pomoci sám a když si řeší něco intimního, nechce u toho další lidi. Neuměla bych se uvolnit a taky nemám jistotu, že mě ten druhý člověk nenavede do něčeho, co už by mi nebylo příjemné. Protože lidský faktor je komplikovaná potvora. Když jsem sama, tohle riziko není, protože jen já nejlíp cítím, jaké tempo a jaké téma mi nejlépe vyhovuje. Narazila jsem párkrát i na tvrzení, že lidé u terapeuta EFT pláčou, nebo projevují jiný druh stresu a poté se jim uleví. Nevím, jestli je to ideální situace, podle mě je to spíš výsledek přetížení klienta. Je mi milejší spíš soukromé relaxování sám se sebou, podle toho jak danou věc cítím.

Představení techniky E.F.T. – Markéta Tichá

https://www.youtube.com/watch?v=-fOPIHDshr8

Co je EFT terapie a co je jejím cílem?

Od útlého věku jsme vystavováni názorům a myšlenkám našeho okolí a to nás formuje do budoucna. Přijímáme za své množství vzorů chování, pozitivních i negativních postojů, názorů a omezení, které ovládají náš život. V průběhu života se k tomu připojují ještě negativní emoce a traumatické zážitky, které jsme nezpracovali správně. Toto vše narušuje naši vnitřní harmonii, náš energetický systém těla a vznikají tzv. „energetické bloky“, které brání energii volně proudit a které se po určité době projevují v podobě různých fyzických či psychických obtíží. A právě odstranění energetických bloků je hlavním cílem EFT terapie.

EFT – alternativní energetická terapie

EFT je zkratka anglického označení Emotional Freedom Techniques. Jde o alternativní energetickou terapii, kterou mnozí označují i pojmem moderní akupresura Garyho Craiga (zakladatel EFT), protože akupresurní body se stimulují poklepáváním / ťukání konečky prstů (tzv. tapping) a přitom se nahlas opakuje stručně formulovaný problém.

Historie EFT – jak a z čeho vznikla?

Poklepávání / ťukání na určité body meridiánových drah objevil v r. 1970 Dr. Roger Callahan, americký psycholog, který vyvinul TFT (Thought Field Therapy – zjednodušeně Terapii mysli). Tato metoda byla velmi účinná, ale dost komplikovaná. Proto americký inženýr Gary Craig, jeden z Callahanových studentů, před více než 20 lety celý proces výrazně zjednodušil a nový postup nazval Emotional Freedom Techniques, čili Techniky emoční svobody. Dnes je EFT nejpopulárnější formou energetické psychologie a je rozšířená hlavně v Evropě a v Americe.

Na co je EFT metoda dobrá?

EFT je obecně určena na:

 • harmonizaci psychiky,
 • odstraňování některých fyzických problémů,
 • podporu osobnostního růstu.

EFT čistí podvědomí a harmonizuje psychiku

Emoce jsou důležitou součástí lidského prožívání. Lidský život je definován hlavně prožíváním emocí. Emoce samy o sobě nejsou problémem, problémem začínají být až v momentě, kdy se je snažíme popřít nebo vytěsnit. EFT zpracovává emoce, které se vážou na jednotlivé problémové oblasti. Emoce se nepopírají ani nepotlačují, dokonce ani není nutné znovu je intenzivně prožívat. Prostě se jen přivedou na světlo. EFT tak prostřednictvím práce s negativními emocemi čistí podvědomí a mění chybná přesvědčení.

EFT léčí prostřednictvím psychiky a emocí

Co se týče fyzických problémů, EFT neléčí fyzické nemoci přímo, ale nepřímo prostřednictvím působení na příčinu problémů, která je často v oblasti psychiky a emocí, a tak prostřednictvím odstranění stresu a neutralizace emočních konfliktů umožňuje tělu vyléčit se samo přirozenou cestou.

Pro dosažení 100% úspěchu při EFT je nutné maximálně uchopení příčiny problému – správná a přesná formulace prohlášení, sledování změn, které poklepávání doprovázejí, případně upřesnění formulace. Na všechny určené body se poklepkává min. 7 krát. Poklepávání pomáhá přes příslušnou emoci spojit existující problém s minulou zkušeností tak, jak se uchovala v našem podvědomí.

EFT se využívá při široké škále problémů

Například:

 • destruktivní myšlenkové vzorce, kterými se člověk řídí (neumím se přizpůsobit, nikdy se neuzdravím úplně, toto nezvládnu, nikdy nebudu mít dost peněz, nikdy si nenajdu toho správného partnera, …);
 • destruktivní emoce (psychické trauma, zlé vzpomínky, stres, tréma, strachy, panické záchvaty, deprese, posttraumatické poruchy, fobie, nervozita, obsese, smutek, hanba, pocit viny, nejistota, nedostatek sebevědomí, žárlivost, vztek, …);
 • fyzické problémy (migrény, bolesti zad, nespavost, noční pomočování, alergie, astma, artritida, syndrom dráždivého tračníku a další chronická onemocnění);
 • problémy související se zneužíváním (sexuálním, psychickým, …);
 • různé závislosti (jídlo, cigarety, alkohol, drogy, …);
 • zlepšení sportovní a profesní výkonnosti, …

Jak probíhá EFT sezení (terapie)?

 1. EFT sezení / konzultace trvá obvykle hodinu a půl.
 2. Sezení probíhá ve formě rozhovoru, kdy se definuje problém. Je to podobné psychoterapii, ale rozšířené o poklepávání na akupunkturní / akupresurní body, díky čemuž se uvolňují „psychické bloky“ vzniklé negativním zážitkem, myšlenkou či postojem. Tím se opět obnovuje přirozené proudění energie.
 3. Někdy stačí k odstranění problému jedno sezení, někdy více.
 4. EFT konzultace může probíhat i přes internetové komunikační nástroje (Skype, Facebook, …). Mnozí to zkoušejí i sami doma podle návodů z internetu, bez EFT konzultantů nebo EFT kurzů. V takovém případě je velmi důležité přesné pochopení a specifikace problému. Pokud je problém formulován velmi obecně, EFT nefunguje.

EFT je jednoduchá alternativní metoda sebeléčení, která však má své limity a nevyřeší úplně každý problém. EFT se snaží odstranit vše nepotřebné, co člověku brání být psychicky silným a odolným. Podporuje zdravé sebevědomí a sebepřijetí, čímž výrazně napomáhá ke zlepšování kvality života.

(zdroj)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-03-02 04:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky. Tohle se mi aktuálně fakt hodí, ráda to zkusím, až mě zase přepadne úzkost z postrádání jednoho blízkého člověka… Snad to alespoň nějak pomůže, jelikož nic jiného už moc nezabírá a prášky brát nechci ani nebudu, ani bych neřekla, že jsem na to zralá. Ovšem zbavit se téhle dlouhodobé úzkosti úplně mi přijde jako skoro až nadlidský úkol, jeden by řekl čas to zahojí, ale upřímně kdyby mohl, už to udělal. Takže jakékoliv nové metody alespoň na zmírnění se mi moc hodí.

Ikona diskutujiciho micka 2018-03-02 08:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

EFT je sestrou kineziologie

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 08:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  …. a jak dlouho už to je? já se z toho jednou dostávala 4 roky. Ale nakonec to fakt přešlo.

Ikona diskutujiciho Renata 2018-03-02 08:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ak mate taketo problemy, urcite uzivajte denne magnezium 500 mg minimalne, dokupte k tomu samostatne  B6 vitamin /inak vam to bez neho znizi tlak dost/ a B1 vitamin denne /nie v kombinacii b komplex, tam je toho malo. Nezabudnut na prisun vitaminov a mineralov, pohyb.

Ikona diskutujiciho Renata 2018-03-02 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

na take uzkostne stavy, strachy mi dobre zabera z gemoterapie /to su vytazky s pucikov rastlin/ kvapky LIPA, kvapkam priamo na jazyk a zapijem duskom vody, poradila mi to jedna terapeutka , co okrem inych prirpravkov lieci aj Joalisom. Tu lipu 2 x denne, fakt to upokoji a bez vedlajsich ucinkov a ospalosti, je to cisto prirodne.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Zkusím to doporučit dál, mnou doporučené béčko a třezalka vůbec nezabraly, protože příčina očividně není v nedostatku vitamínů, nebo hormonální nerovnováze.

Ikona diskutujiciho hanka 2018-03-02 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemáte prosím někdo zkušenost, pokud člověk trpí dlouhodobě strachem nebo úzkostí, kterou spouští určitý podnět, za jak dlouho je možné s použitím EFT se toho zbavit? Tedy přeučit své tělo a mysl, aby při působení toho podnětu bylo v klidu? Za předpokladu, že člověk vyžívá každého úzkostného stavu nebo reálné situace, aby na sobě tu klepací proceduru provedl.

Ikona diskutujiciho hanka 2018-03-02 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A bude to fungovat i pokud se ty věty říkají v duchu? V "bojových podmínkách"…:)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Záleží na člověku a co konkrétně řeší, já to zatím na sebe použila jenom v momentálních situacích, kdy se mi spustila stresová reakce, jinak v běžném provozu jsem úplně uvolněná. A na konkrétní momentální stresovou reakci mi to zabralo tak, že jsem se za cca 3-4 kolečka byla schopná dostat ze silné úzkosti z úrovně 7 (na škále 0-10) na trojku a tehdy už jsem byla v pohodě a mohla situaci v klidu zvládnout. A pak se mi to ani nevrátilo.

Ikona diskutujiciho :) 2018-03-02 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé Alusko ty se proste vzdycky akurat trefis, zrovna jsem na utery objednana na EFT. Tak jsem rada, ze jsem si vybrala dobre, ze to podporujes i ty, ale bylo docela tezky sehnat nekoho kdo nedela i Reiki, Shambalu, atd…to jsem si pohlidala, pac to nechci, chtela sem ciste jen EFT. Jinak jestli muzu tve ksmaradce poradit, at si precte me dva clanky, taky jsem mela uzkosti a paniku, nekdy, nebo ve vetsine pripadu to poukazuje na ledviny…podle TCM. Clanky jsou dlouhe, ale hodnotne a obsahle 😉 a trebas ji tam neco zaujme: http://dominique55.blog.cz/1801/prvni-cast-nadledviny

Ikona diskutujiciho Renata 2018-03-02 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Aluska, ja neznesiem nic, v com je trezalka. Kamoska mi raz urobila bilinny caj a nevedela som, co v tom je , mala som priserne tlaky v hlave, nervozita az panika po caji. Nevedela som, ze je to z tretalky, bola to bylinny zmes, potom som si kupila cisto trezalku a mala som z nej rovnake stavy po vypiti caju, ako keby som si dala 5 espresso kav. Mimochodom kofein mi sposobuje podobne stavy, domaci turek nie, ale presa v kaviarni ano, asi mi to rapidne znizuje tlak, ktory mam aj tak dost nizky.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 10:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Na tom jde hezky vidět, že i obyčejné bylinky se musí užívat s rozvahou, protože není jedna bylinka vhodná stejně pro všechny lidi. Člověk musí primárně vnímat svoje tělo a až potom hledět na to co se kde jinde píše.

Ikona diskutujiciho Dzejna 2018-03-02 10:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojte, ráda bych k EFT něco přidala. Mám  za sebou půlroční terapeuticky výcvik u paní Sindy (jinak Katayama). Samotná metoda opravdu funguje. Ale jsou tu dvě úskalí. Sam člověk na sebe příliš nevidi a v procesu je těžké řídit směr terapie k jádru problému. Proto je dobře mít terapeuta, protože on je nad emocemi. Pokud je dobrý, tak se vyřeší i velmi závažná traumata. Jenže odtukane energie zmizí z těla, ale nikoli z prostoru! Je tedy nutno zároveň provést odvedení pomocí svíček, krystalu nebo jinak energeticky, ale vědomě! Na kurzu jsme si dělali terapie navzájem, a to hromada lidi naráz. Druhý den jsem si chtěla obléct rifle z předešlého dne terapii a potvrdila jsem se, jak byly nasakle temi uvolnenymi destrukcemi. Takže ano, ale nejlépe způsobem, který nenechá věcí na půl cesty. Jinak paní Sondy je velmi sebestredny člověk s ne prislis dobrou energii. Pár účastníků těch citlivejsich muselo zpracovávat i její působení, a to už byla od ní magie, nikoli té metody, ta je naprosto vporadku. Je to 4 roky, co metodu pouzivam i u svých děti, přátel a dalších a všem pomohla. Doporučuji.

Ikona diskutujiciho Daisy 2018-03-02 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu EFT vřele doporučit!Když jsem procházela těžkým obdobím ztráty blízkého člověka, velmi jsem si touto metodou pomáhala sama, ale nejdříve jsem byla na terapii u výborné terapeutky, která mně pomohla zvládnout prvotní největší nápor. Pak už jsem pracovala sama. Nechci tady dělat nikomu reklamu, ale pokud by chtěl někdo z Liberce a okolí kontakt, můžeme se domluvit, pokud by Aluška souhlasila, jejím prostřednictvím.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  Nechci aby to vypadalo že paní Sindy pomlouvám, taky jsem na její materiály narazila, vím o koho jde a hned mě zaujalo, jak má extrémě křivý obličej a právě, jak je velice namyšlená. K ní bych určitě na žádnou terapii nikdy nešla, jenom podle toho co vidím. A to je právě ten lidský faktor, můžeš mít super nápad, ale když k tomu dojde člověk co to zdeformuje a naplive na to svůj vlastní binec a svoje vlastní konstukce, tak je to stejně houbeles platný. Nejsem proti používání terapeutů, ale byla bych v tom véééélice opatrná a vybírala véééélice opatrně, koho si pustím do života.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:  Jasně, pokud máš dobrou zkušenost, tak klidně jmenuj.

Ikona diskutujiciho Julka 2018-03-02 10:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě lepší, jednodušší, rychlejší a účinnější je Faster EFT Eutaptics, Robert Gene. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 11:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  Zkoušela jsem oboje, faster i klasiku a účinek se mi zdá stejný. Příští článek mám připravený právě o Faster.

Ikona diskutujiciho Daisy 2018-03-02 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-03-02 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

EFT mi poslední dobou také létá hlavou jako podpůrná praxe, asi ji zase vyzkouším :-) Nedávno jsem ji také poprvé vyzkoušela (sama na sobě), i když jsem o ní už léta slyšela. Ale říkala jsem si, kdo ví co to je :-) To, co jsem chtěla řešit, to úplně neřešilo, ale jednu věc jsem obdivovala – jak krásně funguje to přijetí na začátku. Přesně, co jsi zmiňovala, ono odvedení od stresu k tělu. Pro mě je to hlavně metoda o absolutním přijetí a to je asi někdy fakt velmi  náročné udělat bez téhle podpůrné techniky. Taky nemám chuť za někým chodit, ale fakt je, že někdy to zvenku člověk může vidět s větším nadhledem (mám i takovou zkušenost u jiné terapie). A tam i ten pláč jsem zažila a bylo to velmi úlevné – doma bez podpory bych asi tak daleko nebyla v té době sama schopná zajít. Ale naprosto souhlasím s tím, že je třeba si rozmyslet, komu se člověk takto svěří. Já měla na paní super reference a opravdu byla velmi otevřená a nikam mě netlačila :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-02 18:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:  Myslím si, že každý z nás sám cítí, co je pro něj nejlepší. A podle toho by se měl rozhodovat. I s těmi terapeuty… když někdo fakt má pocit že tam chce, tak to nějaký význam má.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2018-03-02 19:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No aby to nefungovalo, když je to na podkladě akupresury/TČM, která funguje už tisíce let… :-)

Ikona diskutujiciho kalia 2018-03-03 08:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem na to před časem narazila a překvapilo mě, že to (tak dobře) účinkuje. Odložila jsem to na později, že tuto techniku zapojím do života, ale pod tou hromadou odložených věcí jsem na to zapomněla (jednou bych se k tomu dostala, ale mohlo by to být až za pár let). Tak děkuji za připomenutí, podle mě to je dobrá metoda, jenom jsem nevěděla, co s těmi uvolněnými energiemi, které jsou v prostoru a brzy mě zas obtěžovaly.. A to popsala Dzejna, tak té taky děkuji (mě tohle vážně nenapadlo, i když je to tak jednoduchý a logický něco takového udělat).

Ikona diskutujiciho Verča 2018-03-03 14:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: ano – a také na podkladě polynezské Huny…jsou to zmodernizované metody, ve skutečnosti staré tisíce let. Je skvělé, že se takhle znovu dostávají do povědomí lidí, akorát, že bohužel je to hrozně komerční, vypadne z té metody hromada podstatných informací, aby to vypadalo jako zázrak, co je primitivně snadný. To zaručí komerční úspěch. Já s eft nemám nejlepší zkušenosti, při dlouhodobém používání mi rozbouřila podvědomí. Jinými slovy – pod odklepaným problémem je další další a další, postupně se otevírají, což je nekonečná spirála vedoucí do minulosti.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-03-03 15:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: 4 roky? týo. U mě je to 1,5 roku, ale je fakt, že dřív to asi bylo ještě o kousek horší, skoro denní, teď už je to tak jako 2 – 3 za týden. Dost mi pomáhají i naše zvířata, obzvlášť pes, který se vždy přijde přitulit když cítí, že je něco blbě. Kéž by mě to nakonec přešlo tak, jako u tebe. Mně se prostě nedaří ubránit těm myšlenkám na dotyčného, přinejlepším je to min. pořád někde v pozadí, když na chvíli zapomenu, je to jako svátek. Když jsem někde sama a pouštím si hudbu, jsem s ním v myšlenkách skoro nonstop, aniž by to šlo nějak jednoduše odbourat – samo o sobě by to ani tak nevadilo, vadí vědomí, že už ho pravděpodobně nikdy osobně neuvidím… Doufám, že se to časem ještě zlepší, teď mám alespoň nějakou naději, když říkáš, že tobě to trvalo 4 roky. Ještě, že to nakonec přešlo, fakt to umí chvílemi pěkně ztrpčovat život.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-03 17:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]:  To tě musí přejít. 4 roky jsou extrém, když to přešlo mě, tebe jednou musí taky. Snad nebudeš čekat tak dlouho jako já, bylo to pěkně na palici.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2018-03-03 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: To jsi shrnula Verčo moc dobře. To je ono: navěsit na to spoustu pitomostí, udělat z toho show – a některé věci vynechat.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-03 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]:  Možná že úskalí EFT je v tom, že člověk může získat pocit že si všechno jenom odklepe a pak už nemusí vůbec nic dál dělat… to ho může přivést k laxnímu přístupu k jeho problémům a to způsobí, že se jeho duševní problémy naopak začnou zhoršovat. Protože místo aby změnil svůj život a svůj způsob jak s ním zachází, jenom zaklepe a má pocit, že to je všechno. EFT však není samospasitelné a není to řešení všech problémů. Pouze je to pomůcka. S pomůckou se nedá zvládnout celý život. Pak slyšíme o lidech, co od rána do večera jenom klepou EFT, ale že by zvedli řiťku a něco se sebou udělali, to né…

Ikona diskutujiciho BED 2018-03-03 19:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

EFT – spoznala som ako tapping. Na videu bola sympatická kočka, ja som to bez problémov vsiakla a účinkovalo. Bolo to tak rychlé a udivujúce, aj podobné zažíval iný čitateľ. takžejakže ? Dôležité je nastavenie vo chvíli keď to ideme "skúšať". Prijatie, dôvera, prosto bez predsudkov.

Ikona diskutujiciho Gabby 2018-03-05 10:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úzkosti, panické záchvaty, bohužel jsem si tím prošla. Když mě panický záchvat chytl v noci pomohlo mi jediné, modlit se k andělíčkovi a zaměstnat mysl tím, že jsem mu říkala, co budu třeba zítra dělat, dělala si v hlavě plány na víkend a to mi pomohlo, hlavně to chce dýchat! Spouštělo se mi to hlavně samo bez příčiny a o to horší to je. O této metodě jsem neslyšela, ale zkusím. Děkuji

Ikona diskutujiciho lenka f 2018-03-11 22:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na toto téma a ne jen na toto velmi dobře hovoří Gregg Braden, kterého mám ráda a ještě si jednou pořádně budu postupně procházet jeho videa. Klíčová je spolupráce mezi srdcem a mozkem. Aby srdce vysílalo mozku takové emoce a ten spouštěl příslušné hormony do těla, které  umožňují samoléčení a delší a lepší kvalitu života a možnost zbavit se těchto stresů. Lidé co jsou svým srdcem schopni cítit vděčnost čemukoliv i komukoliv, ocenění, láskyplnou péči a hlavně soucit vysílají mozku určité signály a takoví lidé žijí i déle a jsou šťastnější. Je na člověku pro co se rozhodne, ale kvalitu života to určitě hodně ovlivní. Člověk to musí ale cítit ve svém srdci a ne v mysli, pak to i člověka úžasně uklidní. :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek