Dárce

18.4.2016 v Doporučení 20

Dárce

2014, 97min.

Oficiální popis filmu:

,,Jonas vyrůstá v idylickém světě, kde existuje pouze štěstí. Lidé neznají utrpení, války, násilí, strach ani bolest. Základem světa je jednotvárnost: stejné domovy, stejné oblečení, stejné rodiny. Na okraji společenství žije jediný držitel a strážce všech pravdivých vzpomínek lidstva – Dárce.

Jeho prostřednictvím Jonas získává to, co nikdo jiný nesmí vědět – pravdu o skutečném životě a zkušenosti předchozích generací. Jonas začíná chápat, že jeho společenství žije v iluzi dostatku a bezpečí za cenu naprosté absence citů a možnosti volby. Lidé necítí emoce, lásku, vášeň, přátelství, nevnímají barvy. Pocit harmonie je vytvářen uměle.

Jonas objevuje nejtemnější stránku utopického světa. Všichni ve společenství jsou pomocí každodenních injekcí zbavováni veškerých špatných vzpomínek a zážitků. Jejich svět je podvod, denně placený smrtí nepohodlných lidí, ve prospěch řízené existence. Tváří v tvář této skutečnosti, Jonas již nedokáže žít jako dřív. Čelí obtížnému rozhodnutí nejen o jeho vlastním životě, ale o budoucnosti celého světa…“

Na tento film (natočený podle knižního bestselleru) jsem dostala doporučení od kamaráda a strávili jsme diskuzí o něm celkem výživnou hodinku. Když jsem si na něho po pár dnech našla čas, udělal na mě dost velký dojem. Překvapuje mě a zároveň vlastně ani nepřekvapuje, že má na csfd.cz nízké hodnocení, pouhých 60%. Masa zpravidla jednoduše nechápe filmy s hlubším poselstvím.


Film nám vlastně nabízí velice výživné téma k zamyšlení. A to je otázka, jestli vůbec existuje idylický svět, jestli je vůbec možná utopie? Je mnoho způsobů a představ jak toho dosáhnout, zde je nastíněn jeden ze scénářů, který je tak dokonalý, až je děsivý. Byla vytlačena smrt i válka. Lidé ani nevědí, co to smrt nebo ztráta je, nemají rodiny. Žijí sice muž a žena s dětmi v domech, ale je to bez lásky, děti mají přidělené systémem k výchově a v podstatě mají celibát, ani ho nevnímají, protože si každý den píchají do žíly jakési otupovadlo, které potlačuje jejich touhy, vášně, individualitu, odlišnost, zkrátka cokoliv, co by mohlo narušit chod bezchybné společnosti. Je to taková dokonalá sekta.

Člověk se při sledování této napodobeniny nastolené totalitní vlády ptá sám sebe, jestli vůbec má smysl při dnešní mentalitě usilovat o jakousi dokonalost, kdy jsme každý jiný a ne všichni sdílíme stejné představy. Utopie počítá s tím, že všichni jedinci potáhnou za jeden provaz, jak toho však docílit, na to už nikdo nepřišel. Takže kdo v tomto scénáři nevyhovuje potřebě kolektivu, je odklizen do pryč, takzvaně ,,vyřazen“… Píchne se mu smrtící injekce, udělá se takzvaný rozlučkový obřad, lidé si myslí že vyřazení žijí jinde, protože neví co to je smrt.

Film divákovi ukazuje, co vlastně dělá lidstvo tak jedinečné a speciální. Je to naše rozmanitost, nelogika, jsou to emoce a je to možnost volby. Bez toho jsme pouhé stroje. Vidím zde podobnost s mimozemskými rasami, jako jsou šedivci, reptiliáni a Animusáci, kteří nemají šišinku mozkovou a nemají schopnosti pravé poloviny mozku, jsou tedy pouze logičtí, neznají lásku, emoce, nechápou dokonce ani hudbu. V podstatě tento film ukazuje společnost, jak by asi fungovala dokonale logická rasa bez emocí, jak by asi žili dokonalí bioroboti. A je to děsivé…

V některých částech mi film připomíná Hunger Games, protože tam vlastně také fungují lidé v nějakých lokálně určených místech a mají hranice kam už nesmí, je to také řízené nějakou elitou a dojde jeden a začne jim do toho vrtat… Jinde jsem si vzpomněla na Atlas mraků, nejenom protože tam měli klonované servírky co po odsloužení šly jakoby někam jinam, všichni si mysleli jaká je to sláva a ve skutečnosti je zabíjeli, doslova recyklovali. V Atlase mraků jsou taky hodně časové posuny a ty samé postavy vystupují v různých inkarnacích, něco podobného se děje i ve filmu Dárce. Je ale pravda, že Atlas mraků je na rozdíl od tohoto dost brutální, hodně skáče a je dost náročný. Dárce je oproti němu mnohem lépe stravitelný kousek pro diváka a nenechá v hlavě po dokoukání takový nepořádek.

V něčem mi ten utopický svět připomíná i film Hostitel (The Host)… Zkrátka jsou tam neoriginální prvky, které už jsme mohli vidět i jinde zejména u sci-fi filmů, ale celek je zábavný, fascinující, napínavý, děsivý, krásný a smutný, všechno to v něm je.

Velice se mi i líbila hudba, myslím tím skladbu na klavír, ta je opravdu výborná, krásná a skvěle se do filmu hodí. Film má celkově silnou atmosféru a je velice hluboký.

The Giver – Rosemary’s Piano Theme

https://www.youtube.com/watch?v=AJQwF6VHluQ

Co se mi nelíbilo, byl konec. Sice to dobře skončí, ale z pohledu scénáře je to jakoby uťaté, není to dobře dokončené. Když už dobrý konec, osobně bych ocenila ten klasický trapný a ohraný závěrečný polibek hlavní dvojice… No sešli se, všechno vyřešili, dali si pusu, měli kopu dětí a žili šťastně až do smrti. I bych ocenila nějaký závěrečný rozhovor s nejlepším přítelem, nebo i rodiči, se kterými by si to teda nakonec hlavní hrdina vysvětlil, to mohla být taky silná a emoční scéna, škoda že se toho nevyužilo… Film končí jakoby deset minut předtím, než by se k tomu dobrému konci mohl dostat a to je podle mě škoda. Celkově to mohlo být dějově na konci líp zvládnuté, nevadilo by mi to protáhnout. Jinak celý film opravdu jede, vtáhne vás dovnitř, má napětí, brnká na nervy a místy je velice dojemný.

Určitě ho doporučuji, není to žádná brutalita, není tam krev, avšak jeho téma je náročné. Po vypnutí budete mít dlouho o čem přemýšlet a zanechá ve vás dotek své atmosféry. Uvědomíte si opět, jak jste rozmanitá bytost, že naše krása a jedinečnost tkví v emocích, ve schopnosti milovat, prožívat, toužit. V naší rozmanitosti a svobodě. A že svět, který musí být dokonalý za každou cenu, o takový ani nemá smysl usilovat, protože je to jen iluze. Jen další MATRIX…. Ten mi to mimochodem taky místy dost připomnělo.

Většinu času je film černobílý, protože barvy probouzí emoce a barvy přinášejí odlišnost, kterých se nastolený dokonalý utopický Matrix bojí. Kdo vidí barevně, vidí ,,neviditelné“. Vnímám tam podobnost s lidmi, kteří jsou v dnešním světě jasnozřiví a vidí tedy více, než ostatní. To jsou také nabourávači systému… Zkrátka tohle si musíte pustit.

DÁRCE – CZ – oficiální trailer HD

https://www.youtube.com/watch?v=mcIs5eJePLA

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ivet 2016-04-18 07:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle popisu je to v podstatě totéž jako Equilibrium. http://www.csfd.cz/film/10638-equilibrium/prehled/, které je už z roku 2002 a má skvělé hodnocení. Ve světe z Equilibrium také lidé nemají city díky injekcím, aby se zabránilo válkám a nenávisti, ale ironií je, že zabíjí každého kdo nedodržuje pravidla a chce cítit.

Ikona diskutujiciho Ivet 2016-04-18 07:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a ten přechod z černobílého světa mi trochu připomíná Městečko Pleasantville, což taky není špatný počin. http://www.csfd.cz/film/19307-mestecko-pleasantville/prehled/

Ikona diskutujiciho sasanka 2016-04-18 08:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,viděla jsem asi před půl rokem.Byl sice zajímavý,ale znovu bych ho vidět nemusela.Taky jsem čekala lepší závěr.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-04-18 08:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Tak to se taky ráda podívám 🙂 – Akorát že v tomto filmu NENÍ společnost založena na strachu z trestu, lidé ani neví co to je. Takže si myslím, že to stejné nebude. Ale uvidím.

Ikona diskutujiciho Fallenangel 2016-04-18 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Viděla jsem. Zajímavý film. Přijde mi ale ze ted jich je takových tolik. A porad se něco jen napodobuje. Vzpomínám si na jeden odlišný film ale k zamyšlení hodně. Mr.Nobody třeba ho znáš 🙂 .

Ikona diskutujiciho Morell 2016-04-18 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky, jestli ti můžu taky nějaký filmy doporučit:

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-04-18 13:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Tyhle filmy jsou dost dobré. Mě se nejvíce líbil Svět podle Prota a ještě ti Alue doporučuji Den, kdy se zastavila Země – taky můj oblíbený film 🙂

Ikona diskutujiciho Al One 2016-04-18 13:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za tip, Lucy se mi líbil, zkusím i totok??

Ikona diskutujiciho armag 2016-04-18 15:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Den, kdy se zastavila Země je zajímavý, až na ten konec, kdy to zastavili, ten tu pointu filmu pokazil.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-04-18 17:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem viděla a je to nádhera ☺ Jsem ráda, že se ten film ještě někomu líbí tak jako mně ☺

Ikona diskutujiciho Tauri 2016-04-18 18:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro mě dobré sci-fi, akční i k zamyšlení:

Ikona diskutujiciho Alča 2016-04-18 19:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezká hudba, připomíná mi irskou hudbu, kterou mám ráda a film si o víkendu pustím 🙂

Ikona diskutujiciho sasanka 2016-04-18 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Ano, Svět podle prota má velké kouzlo,rádi se k němu vracíme čas od času.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-04-19 08:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  Ten se mi vůbec nelíbil.. Ani Bělásek se mi nelíbil 🙂

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-04-19 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Díky za scifáky :D jdu se nějaký mrknout 🙂

Ikona diskutujiciho Amálka 2016-04-19 18:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Díky za tipy Tauri. Některé filmy jsem neviděla, tak mám inspiraci. Jinak film fenomén se mi víc líbí 2 než jednička. Je to sice skoro to samé v bledě modrém, ale podle mě je to lépe natočené a dobře to skončí 🙂

Ikona diskutujiciho Tauri 2016-04-19 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Paty 2016-04-20 12:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Film se mi moc líbil, děkuji za tip 🙂 Teda až na ten konec, který byl fakt hodně uspěchaný.

Ikona diskutujiciho Lu-Aquarius 2016-04-20 23:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji. Film jsem právě shlédl a je v něm pravdivé jádro. Vybavil se mi Pán prstenů – jak se vše proměnilo, když byl prsten vhozen do Hory osudu – a Frodo se vrátil z té cesty taky proměněný. Archetypální starý moudrý muž ve filmu Dárce a Gandalf v Pánovi prstenů… a mnoho dalších podobností odrážejících se i v současné době matrixových technologií… A jsem rád, že tu máme v přírodě pořád ještě třeba sílu starých dubů a jemnost květů… teď třeba na rozkvétajících třešních :-)

Ikona diskutujiciho Přemek 2016-04-24 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Shlédl jsme a vřele doporučuji. Aluško, díky za tip.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek