OCD: strach, který nutí opakovat rituály neustále dokola, trápí i děti

22.8.2018 v Psychologie 15

Strach – spouštěč – obsese – úzkost a katastrofický scénář – kompulze – strach – spouštěč – obsese – úzkost a katastrofický scénář… Představte si, že se vaše mysl zasekla na určité myšlence nebo představě či obraze či záblesku…

 

Potom se tato myšlenka nebo obraz, záblesk atd. neustále přehrává ve vaší mysli, znova a znova. Nechcete tyto myšlenky – je to jako když se na vás hrne lavina… dostaví se prudká a intenzivní úzkost. Úzkost je varovný systém vašeho mozku. Když jste v úzkosti, je to jako kdybyste byli v nebezpečí. Úzkost je emoce, která vás nabádá k reakci, k tomu ať se chráníte. Na jedné straně, možná nějak poznáte, že ten strach nedává smysl, přesto je ale velice silný, přijde vám skutečný a pravdivý. Proč by váš mozek lhal? Proč byste prožívali pocity, či něco, pokud by to vše nebylo pravdivé? Takové „pocity či prožitky“ přece nemohou lhát…

 

Bohužel, když máte OCD, tak tyto „pocity a prožitky“ lžou. Když máte OCD, ten varovný systém ve vašem mozku nefunguje správně. Mozek vám říká, že jste v nebezpečí, i když v nebezpečí nejste. Dospělí i děti mučeni touto poruchou se zoufale snaží utéct před tou ochromující, nekonečnou úzkostí.

 

OCD se může začít projevovat v jakémkoliv věku od předškolního až do dospělosti. Přestože se OCD vyskytuje také v mladším věku, nejčastěji se nemoc poprvé projeví ve dvou věkových rozpětích. První je ve věku 10 – 12 let a druhé v pozdějším období dospívání a časné dospělosti.

 


 

 

 

Obsese jsou myšlenky, představy, nutkavé jevy, popudy k jednání, které jsou vtíravé, automatické, nekontrolovatelné a ovládají mysl. Člověk trpící OCD se snaží na ně nemyslet, zbavit se jich či je nějak vyřešit. Tyto jevy přichází s nepříjemnými pocity jako je strach, odpor, ošklivost, nejistota, pochyby, nedůvěra nebo přesvědčení, že např. každodenní běžné aktivity musí být udělány způsobem, který je „správný“.

Některé z běžných obsesí jsou: nakažení /kontaminace; poškození/ ublížení; ztráta kontroly; nechtěné sexuální myšlenky; perfekcionismus; náboženské obsese; obavy ohledně fyzického vzhledu; správná čísla a barvy atd.

 

Kompulze je jednání či myšlení, které člověk s poruchou OCD obvykle opakovaně vykonává, aby se zbavil obsesí a úzkostí či je zneutralizoval, vyvrátil či vyřešil. Je to nutkavé jednání. Kompulze může také znamenat vyhýbání se situacím, které vyvolávají či by mohly vyvolat obsese.

 

Některé z běžných kompulzí: časté mytí a čištění; mentální kompulze (např. přezkoumávání událostí; vracení se v hlavě do situace pro zabránění nebo vyvrácení katastrofického scénáře); kontrolování; opakování (např. opakované čtení a přepisování, opakování pohybů); shromažďování věcí; vyzpovídání se se záměrem získat ujištění; vyhýbání se situacím, které mohou spustit obsese

 

Příklad obsedantně kompulzivního jednání: neustále si myji ruce, protože mám či mohu mít na rukou bakterie či virus či jedovaté látky, které by mohly poškodit či i zabít (nebo poškodí nebo již poškodily) někoho jiného (katastrofický scénář). Při opakovaném mytí úzkost může klesnout, ale jen na chvíli, neboť obsese se velmi rychle se silnou intenzitou vrátí.

Opět si jdu umýt ruce, napadá mě otázka, zda si je opravdu myji nebo si na ně dávám jedovaté látky atd., poté mě napadá, že jsem špatný člověk, protože mám tyto myšlenky, které tedy nejspíš znamenají, že jsem toho schopen nebo už jsem to udělal.

Provádím mentální kompulze, abych se ujistil, že jsem si ruce myl a nedával na ně žádné jedovaté látky, ujišťuji se, že látky, které mě napadají, neexistují. V rámci mentálních kompulzí mě napadá, že při mytí jsem se špatně zatvářil, či mi něco „špatného“ proběhlo hlavou a to tedy nejspíš znamená, že jsem si opravdu nějaké látky na ruce dal a můj katastrofický scénář bude realita, možná jsem si umyl ruce 6krát a 6 je přece špatné číslo atd. Začarovaný kruh pokračuje.

 

 

 

Některé z častých problémů dětí a dospívajících s OCD:

 

Narušení rutiny: OCD může značně komplikovat denní život a přinášet stres dětem i dospívajícím. Ráno většinou musí vykonat své rituály „správným způsobem“, jinak by se den nevydařil. Večer před spaním vykonávají veškeré své kompulzivní chování a rituály, stejně tak během dne. Toto může trvat i několik hodin. V průběhu dne trpí nechtěnými a nutkavými myšlenkami, představami apod., které komplikují běžné aktivity.

 

Problémy ve škole: OCD může ovlivnit studium, domácí úkoly, pozornost ve škole, školní docházku. Pokud k tomuto dojde, staňte se obráncem svého dítěte. Máte právo se zeptat a domluvit se na možných změnách ze strany školy, které by pomohly vašemu dítěti k úspěšnému studiu.

 

Problémy se sebevědomím:děti a dospívající mají obavy, že nejsou “ normální“, protože jejich myšlení je odlišné od myšlení jejich vrstevníků a rodinných příslušníků. Jejich sebevědomí je negativně ovlivněno, protože OCD je několikrát uvedlo do rozpačitosti či pocitu, kdy je vše mimo jejich kontrolu.

 

Problémy s kontrolou a ovládáním vzteku: Přestože rodiče stanoví snesitelné hranice, děti a dospívající s OCD mohou propadnout nekontrolovatelnému vzteku či úzkosti, zvláště když rodiče nejsou ochotni přizpůsobit se požadavkům spojeným s OCD.

 

 

Léčba OCD

Ideálně by léčba měla obsahovat jednu nebo více z těchto možností: Kognitivně behaviorální terapii (KBT) typu „Exposure and Response Prevention (ERP) “ – Expozice a zabránění reakce čili odpovědi na vyvolanou úzkost; kvalifikovaného terapeuta; psychofarmaka; podporu rodiny a maximální informovanost o nemoci.

 

Odborníci se shodují, že kognitivně behaviorální terapie (KBT/ERP) u mladých lidí a dětí, by měla být preferovanou první volbou. Díky spolupráci se zkušeným terapeutem, zaměřeným na léčbu OCD, se děti a dospívající mohou naučit, že lze získat kontrolu nad OCD.

Při použití ERP (Exposure and Response Prevention – expozice a zabránění odpovědi či reakce) se naučí dělat opak toho, co jim říká OCD. To pomocí postupnému se vystavování strachu (expozice) bez následného provádění kompulzí (zabránění odpovědi či reakce na vyvolanou úzkost). N

apř. dítě, které se obsedantně dotýká věcí ve svém pokoji, aby zabránilo neštěstí, se naučí odejít z pokoje, aniž by se něčeho dotklo. Nejdříve bude mít velký strach, ale po čase a při pravidelném opakování, úzkost klesne a dítě si na situaci zvykne, tudíž intenzivní úzkost již nepřijde.

 

Ze začátku bude ERP znít většině mladistvých až hrůzně a zřejmě nebudou připraveni tuto terapii vyzkoušet. Je proto důležité najít KBT terapeuta, který má zkušenosti s prací s dětmi a dospívajícími s OCD a kdo je opatrně připraví na ERP a také uzpůsobí individuálním potřebám a věku. Je třeba, aby také rodiče či rodinní příslušníci byli zahrnuti do této léčby. Tento typ terapie je nejlépe provádět pod vedením zkušeného terapeuta, se kterým společně sestavíte individuální plán, jak se postupně vystavovat situacím, které vyvolávají obsese. Terapeuta, který bude ochoten opustit kancelář, jelikož pro efektivnost ERP je nutná také práce v terénu. Terapie by měly být časté a pravidelné.

 

V případě středních až těžkých forem OCD lékař mimo terapie může navrhnout psychofarmaka. Antidepresiva jsou většinou první linie léků, které nasadí. Buďto selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo tricyklická antidepresiva (TCA). Pokud léky, které lékař předepíše jako léky první linie, nebudou mít efektivní účinek, jiné léky by měly být vyzkoušeny. Mnoho lidí dosáhne lepšího výsledku, pokud zároveň s užíváním léků podstoupí KBT/ERP. Pokud léky a KBT/ERP nepřinášejí pozitivní výsledky, kombinace několika léků může být vyzkoušena. Je důležité nezříkat se léků, dokud správná dávka není užívána po dobu alespoň 10 -12 týdnů. Výzkumy také ukazují na to, že OCD, které se projevilo v dětství, se může zlepšovat minimálně v průběhu roku od začátku léčby antidepresivy.

 

 

Zdroj: www.ocfoundation.org
Lucie G., International OCD Foundation (Mezinárodní nadace OCD)Více na: https://www.maminka.cz/clanek/ocd-strach-ktery-nuti-opakovat-ritualy-neustale-dokola-trapi-i-deti

korektury: Alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Helena Marie Žďárská 2018-08-22 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo,tím trpím už sedm let. Léky nezabírají a i když se to snažím kontrolovat tak to kontroluje mě. A ty úzkosti jsou neskutečný!

Ikona diskutujiciho Gabby 2018-08-22 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem viděla nadpis tvého článku.. Udělala si mj radost, že jsi o tom napsala 🙂 Nikomu toto nepřeji. Ani už nevím, jaké to je, aniž bych se věcí několikrát nedotýkala nebo je nepokládala.

Ikona diskutujiciho :) 2018-08-22 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

OCD jsem trpela, je to surny nedostatek vitaminu, mineralu a stopovych prvku +nejaky negativni program z detstvi. Zbavila jsem se toho sama, hodne silnymi davkami vitaminu A cili lososoveho oleje, ted uz nepotrebuji a problem nemam ?

Ikona diskutujiciho :) 2018-08-22 19:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skoro jako vsechno zejo ? ocd navic casto souvisi I s uzkostmi a panickymi ataky. Protoze kdyz to neco neudelam tak se ve me vytvari podobny stav jako je uzkost…

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-22 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  mě právě nedávno překvapilo to ohromné množství lidí, kteří tím evidentně trpí a netuší, že je to nemoc, nebo že to má nějaký název… tak si říkám, že osvěta neuškodí.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-22 21:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  je na tento druh řešení nějaká studie, nebo psaný podklad, který bych si mohla pročíst, nebo poslechnout? – nebo jak jsi vlastně přišla na to, z čeho to máš?

Ikona diskutujiciho Katie 2018-08-23 03:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zazila jsem ted něco ošklivého..nemohla jsem.usnout a usnula jsem nějak kolem pul treti, probudila jsem se kolem 3..spala nespala jsem chvilicku. Co mě kako probudilo..byla tma a bývalý partner seděl u mě..ja lezela na matraci jak lezim ted.drzel mi divně ruce nebo ja jeho divne se to prolinalo..vypadal tlusci v rukach..divně mi něco povidal v osklivosti v hlase..vedela jsem ze asi spim a snazila jsem vztat..nic nešlo..snažila jsem rict at jsem vzhůru.skrz oci jsem videla ze tu nesedí a vevnitr jsem ho viděla..nahlas jsem promluvila vztan a v realitě jsem slysela jak jsem se snažila něco vykriknout..zamumlala jsem..snazila jsem sr až jsem konecne oci otevrela..bylo to hrozny O_O

Ikona diskutujiciho Katie 2018-08-23 03:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

..ještě dodatky..když na mě mluvil tim divnyn zlym tonem, tak mi řekl, ať si zbalim svoje věci a vypadnu..a když jsem nahlas zakřicela a v realite nahlas zakňučela, tak jsem si řekla, ať hlavně neprobudim deti..spi semnou.A když ještě mluvil, tak pak se mu divně zahejbal zazrněl obličej..jako chyba ve vysílání nebo co..no bylo to prostě hnusny..paralyzu už jsem zažila a nesnáším to..lucidni sen je zase zajimavy zážitek..

Ikona diskutujiciho Amálka 2018-08-23 07:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek mě také potěšil, netušila jsem, že to má název. Jako dítě jsem měla také jeden rituál a dost mě to omezovalo a stresovalo, protože jsem to nemohla nikomu říct. Pamatuji si, že to celé nastartoval jeden hnusný horor. Dělala jsem ten rituál x let, často i opakovaně, jinak jsem se bála usnout. Vyřešilo to až stěhování.

Ikona diskutujiciho Bayou 2018-08-23 11:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tím trpím už od školky. Neskutečným způsobem mi to komplikovalo celé dětství, školní výlety pro mě byly peklo, protože to bylo vybočení z běžné rutiny. Nedokážu ani popsat tu neuvěřitelnou úzkost a strach, co jsem vždy měla celou dobu výletu. Strašné. Povedlo se mi to z velké části odbourat až v dospělosti, ale nikdy ne úplně. Stále mám rituály, které musím vykonávat, i kdyby padaly trakaře, protože jinak jsem hrozně nepříjemná a mám pocit, že celý den postrádá smysl. Jsou to ale jen úplné blbůstky, které mě už tolik neomezují.

Ikona diskutujiciho Elfí 2018-08-23 14:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V dětství jsem taky měla několik rituálů, které jsem nedokázala vynechat, jinak jsem měla pocit, že se stane něco strašného. Dotýkání se věcí, v duchu opakování určitých frází. Postupem času jsem z toho vyrostla, zároveň jsem se zbavila spousty strachů. Překvapuje mě, kolik lidí má podobné zkušenosti, nebo dokonce OCD.

Ikona diskutujiciho :) 2018-08-23 15:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: tyhle myslenky ti do hlavy vklada tvuj organ ktery jede z posledniho a zada te o napravu, konkretne se jedna o velmi silnou nerovnovahu ledvinove drahy, pores si ji, nejlip u homeopata anebo u nekoho kdo dela zkusene tradicni cinskou medicinu 😉 tam jsou na vsechny tyhle veci odpovedi, udivuje me ze zrovna tady se tyto veci nevi… a taky bych se nedivila kdybys na sobe neco mela uz prilepenyho…nejaku potvoru

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2018-08-23 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako malá jsem vždycky když jsem šla po chodbě, tak jsem šlapala jenom na určité dlaždice a když jsem šla po chodníku, Přeskakovala jsem různé praskliny, to abych náhodou nešlápla na čáru. Jednoho dne jsem si řekla, že už jsem dost velká, abych tohle dělala a přestala jsem. :-)

Ikona diskutujiciho ginze 2018-08-23 21:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechny psychické nemoci mohou mít více příčin, někdy se stane, že jde i o více příčin naráz. Každopádně to znamená, že něco v našem životě je velmi v nepořádku. Viděla jsem video, kde o tom mluvila psycholožka a ta říkala, že duše na nás mluví neustále, ale potichu. Například, když máme chuť si pobrečet, zalézt si někam do kouta, relaxovat, tak to k nám mluví duše, ale jsou to opravdu jen lehké náznaky a často člověk silně zakořeněný v systému, vystresovaný z účtů, práce, rodinných problémů, tyto hlasy duše přehlíží a nebere na ně ohled. Když však člověk přestane brát ohled na hlas duše, tak se začne projevovat tělo, například silnou úzkostí s fyzickými příznaky. Je to tvrdá rána, ale má svůj význam – donutit člověka, aby se konečně zastavil a začal řešit, co je v jeho životě tak špatně, že se něco takového muselo stát. Taková nemoc není v podstatě nic zlého, ačkoliv to může někomu znít směšně, je to prostě jen vyústění špatného životního stylu a v podstatě je to velmi užitečná věc, protože může člověka posunout dál.

Ikona diskutujiciho Verča 2018-08-23 23:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: ano. měla jsem to taky – tyhle kompulzivní nutkání vkládají nižší entity. druhotně to oslabí ledviny. ale příčina je v chronickém strachu, který se "opravuje" nutkavým chováním u kterého máte pocit, že "zažene nebezpečnou situaci", ale reálně nic neopraví. jen vás zaváže do spirály závislostního chování.. typický je příklad dcery mojí kamarádky: když se desetkrát neotočíš dokola, tvé rodiče umřou…a podobné…člověk tyhle svi*ě  musí odházet, a obsedantně kompul. porucha se vytratí sama, i někdy v dospělost samovolně, když si podvědomí uvědomí, že jde o podmět, který není opodstatněný, že jde o zavádějící hlas. je to velmi náročné, ale dá se to zvládnout…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek