Začátkem roku 2014 proběhla jedna z dosud největších a nejdelších studií o mamografii. Byla provedena na 90000 ženách během 25 let a zjistila, že mamografy nemají žádný vliv na úmrtnost v důsledku rakoviny prsu.
Během trvání studie, byla úmrtnost na tento druh rakoviny prakticky identická jak u žen, které absolvovaly preventivní prohlídky na mamografu, tak u těch, které je neabsolvovaly.
Kromě toho, přibližně 22 procent zjištěných agresivních rakovin prsu bylo nesprávně diagnostikovaných, což následně vedlo ke zbytečné léčbě. Výzkumníci se shodli na tom, že přínos mamografického screeningu by měl být jednoznačně přehodnocen.
Přesto byly úřady veřejného zdravotnictví v jednotlivých státech příliš pomalé při aktualizaci svých doporučení.
Například, Americká nadace pro rakovinu (obdoba české Ligy proti rakovině) stále doporučuje podstoupit mamografické vyšetření každý rok pro ženy po čtyřicítce.
Konfliktní informace vyvolaly u žen smíšené pocity o tom, zda je tento screening prospěšný nebo škodlivý. Švýcarská lékařská rada však neváhala a vydala jasné rozhodnutí: Už žádná plošná mamografie.
Proč dali Švýcaři mamografu sbohem?
Po roce studování a přehodnocení dostupných důkazů a jejich následků na zdraví žen, vyhlásila Švýcarská lékařská rada, která je nezávislým hodnotícím subjektem, že je novými informacemi znepokojena.
Důkazy byly prostě v příkrém rozporu s globálním konsensem těch expertů, kteří považovali mamografy za bezpečné a schopné zachraňovat životy. Rada poukazovala na to, že mamografické vyšetření dokáže zabránit jen jednomu úmrtí z 1000 žen, které ho podstoupily. Na straně druhé, však způsobují poškození u mnohem více žen, než jen jedné.
Po zhodnocení všech informací jim nezůstala jiná možnost, než nové plošné screeningové programy na mamografu ženám nadále nedoporučovat. Rada zároveň požadovaliauvalit restrikce na již existující programy.
Ve své zprávě zveřejněné v únoru 2014 Švýcarská lékařská rada dále doporučila, že ženy musí být „jasně a zřetelně“ informovány nejen o nyní sporných přínosech, ale i možných poškozeních způsobovaných mamografem.
Věda za mamografií stojí na hliněných nohách
Bohužel si stále mnoho žen není vědomo, že věda dokazující zdravotní přínosy mamografie jednoduše neexistuje. Místo toho, aby jim byla řečena pravda, se u nich záměrně vyvolává pocit viny, že je vynechání pravidelné prohlídky na mamografu vrchol nezodpovědnosti. Řekněme si pravdu, proti takové taktice se těžko bojuje. Je nutno přiznat i to, že dokonce i mnozí lékaři a zdravotničtí pracovníci jsou stejně smeteni a zmanipulováni, než průměrný člověk na ulici. To vše je důsledek promyšlené a neoblomné propagandy, vedené médii a zdravotním systémem. Tito zlehčují a znevažují výzkum, který odporuje jejich agendě zaměřené na dosahování zisku. O rizicích mamografie však už dnes píší nejen alternativní, ale i mnohá mainstreamová média.
5 faktů o mamografu, které by měla vědět každá žena
Před vaším dalším (či prvním) vyšetřením na mamografu, byste se bezpodmínečně měla seznámit s následujícími fakty:
1. mamografie poskytuje méně přínosů než si myslíte
V jednom průzkumu většina žen uvedla, že věří ve schopnost mamografie snižovat riziko úmrtí na rakovinu prsu alespoň o polovinu a že přímo zabrání minimálně 80 úmrtím na 1000 vyšetřených žen.
Ve skutečnosti mamografie nabízí přinejlepším pouze 20% snížení relativního rizika a v absolutních číslech zabrání pouze 1 úmrtí z 1000 žen.
2. mamografie může zvýšit riziko rakoviny prsu u žen s mutací genu BRCA 1/2
Výsledky výzkumu publikované v British Medical Journal (BMJ) ukázaly, že mutace tohoto genu zvyšuje riziko vzniku rakoviny z ozáření (mamograf používá rentgenové záření!!!). Ženy, které byly vystaveny tomuto záření v diagnostických dávkách (tedy včetně mamografu) před 30. rokem života, mají až 2 krát vyšší riziko rakoviny. Zjistilo se také, že tato rakovina z ozáření závisí na velikosti dávky. To znamená, že čím více vyšetření, tím větší riziko.
3. Falešné pozitivní nálezy jsou běžné (a nebezpečné)
Riziko, že při 10 vyšetřeních na mamografu budete mít falešně pozitivní výsledek je neuvěřitelných 58 až 77 procent. Pokud je ženě oznámeno, že může mít rakovinu prsu, způsobí to u ní značnou úzkost a stres. Mezitím budete podrobena další sérii testů jako například biopsie, které mají své vlastní rizika. A to vše podstoupíte úplně zbytečně.
4. mamografie nemusí fungovat, pokud máte husté tkáně
Až 50% žen má poměrně husté prsní tkáně, což způsobuje, že snímky z mamografu se velmi špatně čtou.
Husté zdravé tkáně, stejně jako rakovinné tkáně, vypadají na snímcích bílé, což radiologovu práci nesmírně ztěžuje. Je to podobné jako se pokoušet najít sněhovou vločku ve sněhové Metelici.
V některých amerických státech jako Kalifornie, Connecticut či New York byly přijaty zákony, které v případech husté tkáně ukládají radiologovi povinnost informovat ženu, že pro ni je mamograf zbytečný. Podobný zákon se nyní chystá i na federální úrovni.
5. Existují i jiné screeningové možnosti
Dnes už mají ženy k dispozici i jiné možnosti vyšetření. Každé má samozřejmě své silné i slabé stránky. Vy však máte právo o nich vědět a hlavně máte právo si vybrat.
do češtiny: Alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo