Symbolický význam peří

24.8.2019 v Symbolika 11

Vidět nebo najít peří, v sobě nese hned několik symbolických významů. Potkat peří na naší cestě, je velmi často poselství od milovaného zesnulého, nebo znamení o spojení s někým z druhé strany, z jiné dimenze.
Peří je produkt ptáků, proto přebírá i význam ptačího druhu. Bereme tedy v úvahu ptáky a jejich symbolický význam. Ptáci obecně představují svobodu a inspiraci, vidí náš svět zeshora a mohou si odletět kamkoliv, kam je vítr zavane… Jsou to také symboly cestování. Myslí se tím nejenom fyzické cestování, ale i cestování myslí a duchem.Význam peří pro americké indiány
Mnoho domorodých indiánských kmenů používalo pírka při posvátných obřadech, protože je spojovali s bohy nebes. Irokézi například používali peří, aby vzdali díky bohům za jejich hojnost. Obřad se jmenoval Velký tanec peří. Během tohoto tance bylo peří úplně všude. Irokézi si je oblékali jako roucho, tkali do vlasů a dokonce je přivázali ke zvířatům. Byl to akt vděčnosti a projev úcty. Chtěli tak uctít velké bohy a bohyně, zejména trojjedinou bohyni známou jako Deohako. Tři podoby bohyně Deohako představovaly hlavní jádro výživy kmene: kukuřice, fazole a dýně.
Peří je tedy zároveň symbol poděkování a ocenění. Je to také symbol plodnosti, jak vidíme u Irokézů a mnoha dalších indiánských kmenů. Akt připevnění peří na sebe, zvířata, rostliny atd. je slavnostní akce, která má záměr podpořit růst a hojnost.
Protože jsou ptáci považováni za spojení mezi nebem a bohy, dává smysl, že podle indiánů jejich peří mělo moc předat zprávy. Mávání peřím během rituálu je způsob, jak přivolat nebeské energie a vyslat svoji modlitbu. Mnoho kultur používá peří jako prostředníka pro modlitbu k nebeským bohům. Mnozí také považují peří za zprávu od bohů. Aztékové a Zunové považovali nalezené peří za dar od bohů. Představuje zprávu a je povinností nálezce, zkonzultovat ji se svými bohy.

Nalezení peří na naší cestě může být také zpráva od blízkých zesnulých. Je to povznášející myšlenka. Bílé peří může být také znamení od našich strážných andělů, že jsou nám nablízku.

Peří představuje spoustu věcí pro mnoho různých lidí a je velmi důležité brát vždy v úvahu dodatečné ukazatele a souvislosti. Kdy, kde a za jakých okolností jsme ho našli. Na co jsme mysleli v danou chvíli, nebo jakou modlitbu jsme naposledy vyslali k Vesmíru? Tehdy se jeho význam upřesní.

Zde je vyjmenovaných několik základních významů, které charakterizují symbolický význam peří:

Pravda
Rychlost
Duch
Cestování
Nebe
Lehkomyslnost
Let
Zpráva
Vzestup
Plodnost

Příklad z praxe
Mám kamaráda, který jednu dobu hodně často potkával peří, kamkoliv šel. Našel jedno, druhé, třetí… A začalo mu to být opravdu divné. Snažil se tedy zjistit, co to asi může znamenat, ale jelikož ho to samo od sebe nechtělo ťuknout, tak si řekl, že požádá Vesmír o další nápovědu. Uvařil si turka a položil otázku, proč potkává peří. Co za tím je, jakou to má souvislost. Káva mu ukázala, že má vztahový problém a dokonce se mu zase na okraji hrníčku vykreslilo peří! Pak už to bylo jasné. Peří se mu snažilo říct, že to bere na moc lehkou váhu a je potřeba zodpovědně jednat.

Mimochodem podrobný návod na čtení z kávové sedliny najdete zde:
https://aluska.org/jak-cist-z-kavove-sedliny-1-dil-doporucuji/
https://aluska.org/jak-cist-z-kavove-sedliny-2-dil-doporucuji/
https://aluska.org/jak-cist-z-kavove-sedliny-3-dil-doporucuji/

 


Když najdete peří na cestě, může to znamenat následující poselství:

Buďte vděční. Peří je připomínka, že si máte uvědomit svá požehnání a být vděční za dobré věci, které se vám dějí.

Naslouchejte. Peří je způsob, jak s námi komunikují nehmotné bytosti. Něco se nám snaží sdělit, nebo upozornit na svoji přítomnost. Pokud náhle najdeme peří, měli bychom nastražit smysly. Vesmír se snaží upoutat naši pozornost.

Je to odpověď na vaši modlitbu. Mysleli jste předtím na svého strážného anděla, nebo jste mluvili ke svému zesnulému příbuznému, či kamarádovi? Žádali jste je, aby vám dali znamení že tu jsou a že vás slyší? – Bum! A máte tu peří.


Peří v dávných kulturách a systémech víry

Symbolický význam peří se dotýká i vzestupu a duchovního vývoje do vyšších rovin. Peří nosili indiánští náčelníci, aby tím dali najevo své spojení a komunikaci s Duchem. Vyjadřovali tím svou moudrost přicházející z nebe. V indiánské kultuře představovalo peří sílu hromových bohů a sílu vzduchu a větru.

Indiáni kmene Pueblo vzdávali hold opeřenému slunci, které je podle nich symbolem vesmíru a centrem vší existence. Pueblo používali péřové hole, když tančili při modlitbě za příchod deště během rituálů za slunovratu.

V keltské kultuře nosili peří Druidi v podobě zdobených opeřených šatů. Keltští druidové si oblékali tyto šaty na obřady, aby přivolali nebeské bohy a získali znalosti o jejich říši. Věřilo se, že opeřený plášť spolu s přítomností nebeských bohů umožní Druidovi překonat pozemský svět a vstoupit do éterické říše.

Egypťané též  věřili, že peří je symbolem bohů oblohy. Ma’at, egyptská bohyně spravedlnosti, údajně vážila srdce nově zemřelých v podsvětí proti hmotnosti peří, aby určila čistotu jejich duše.

V křesťanství představovalo peří ctnosti. Na pečetní prsteny se používal obraz tří peříček. Každé pírko mělo svůj význam. Symbolizovaly charitu, naději a víru. Tyto prsteny byly nošeny jako symbol ctnosti duše – byly také používány při pečetění dopisů voskem. Příjemce měl podle toho vědět, že dokumenty pocházejí od ctnostného muže, podle symbolu tří peříček ve vosku.

Peří ve snech
Ve snech peří někdy poukazuje na cestování, nebo na schopnost volného pohybu v životě. Stejně jako v bdělém stavu, i peří ve snu může signalizovat přicházející zprávu z vyšších dimenzí. Peří ve snech je známka naděje, slibu a míru. Bílé peří v duchovním smyslu naznačuje nevinnost, nebo nový začátek.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-24 01:42:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ne Aluško probůh, to mi nedělej! Už i ty!! To snad neni možný!

VŠUDE teď nacházím peříčka, VŠUDE A FURT! Dneska jsem dokonce vyšla ven a? NALEPENÝ PITOMÝ PEŘÍ NA KEŘI PŘED DOMEM! chm. Doslova tam na mě „čumělo“. Obávám se nebo spíš tak nějak cítím, že to znamená, že něco beru „příliš na lehkou váhu“ a já i vím, co to je… 🙁 když já se snažím, ale nejsem stroj. Občas mi dochází energie i nervy(lidé okolo mi pravidelně vše ještě o moc ztěžují, bohužel), je na mě všeho moc, většina lidí v mém věku nic takového vůbec nedělá a prostě si nevědomě užívají života a svého věku, trochu mě to teď vtáhlo taky… Hned se začaly objevovat udičky(a jak hezký udičky! hehe) a já myslela, že když na chvilku „pozastavím“, nebude to tolik vadit a všechno se stihne. A ono ne, hned začnu všude nacházet peříčka a vidím, že ten instinkt v mé hlavě měl celou dobu pravdu; nenápadně sklouzávám ze své cesty.
Nicméně neměla bych si na to, co dělám, takhle stěžovat. Vybrala jsem si to a moc dobře vím proč. Je to vlastně veliký dar a měla bych se o to starat jako o dítě, což jsem vlastně i měla v jednom snu… Ale je to prostě náročné, velké věci znamenají velkou zodpovědnost, co budu komu povídat. Už začínám chvílema taky mít všeho dost, někde od 14cti na sobě furt pracuju, je to dlouhý. Nevim jako, přijde mi, že si duše vybírají někdy až příliš náročné úkoly a cesty. Když na něco přestávám stačit já, workoholik perfekcionista(což NEJSOU nutně zrovna dobrý věci, věřte mi, u mě je to spíš až vyvinutý, ač mám bohužel od přírody sklon k extrémům), něco to znamená… 😤 když já si moc dobře uvědomuju co mám dělat a kam až ta cesta vede, jak říká můj anděl – ty víš co dělat, jen se rozeběhnout!… No, běhalo by se mi snadněji kdybych neměla po letech tohohle běhu už unavené nohy. Asi jde o to nevzdat to 5 minut před cílem, když už jsem došla tak daleko. Ještě jednou „zaberu“ a jsem tam, jen se odhodlat. ale přeci si to nenechám vzít!! holt když něco chci, má to svoji cenu – a cena tohohle neni zrovna malá, upřímně.

„Peří se mu snažilo říct, že to bere na moc lehkou váhu a je potřeba zodpovědně jednat.“ – jup, to je přesný:/ měla bych ubrat na sociálním životě a udělat si z toho zase prioritu. Zrovna dneska ráno po probuzení mi hlavou běžel citát „nejdřív práce potom zábava“. No to se zas na ty udičky moc těšim, fakt… Achjo, jsem poslední dobou špatná v jejich odmítání, dřív mi to šlo dobře.

Každopádně ty a tvé knížky mi moc pomáháte, děkuji ti moc za to:) furt dokola, já vim. dneska maminka chtěla vidět nějaké tvoje video, tak jsem jí pustila to starý s tou kamerou a mladým kokosem, to je dobrý 😁😁 jen jsem dostala chuť na ty placky s čedarem jako 🙄

… Když se nad tím zamyslím, tenhle článek mě naprosto perfektně nakopl, ha!! Dík. Srry za tu slohovku, ale tak nějak jsem tohle dost potřebovala! Uvědomila jsem si pár věcí. Zajímavý, tohle bych nečekala, taková neskutečná synchronicita.

Ikona diskutujiciho Viman 2019-08-24 05:50:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chodím často do lesa / teď co jsou houby obzvlášť / a pokaždé najdu a seberu si pírko – většinou je od sojky.

Ikona diskutujiciho aťa 2019-08-24 11:12:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pred pár rokmi som skoro na každom kroku našla pierko a každé jedno ma potešilo. Mala som smutné obdobie. Teraz,tak pred dvoma dňami, som si znova všimla pierka na chodníku, menšie biele, väčšie bielo šedé. Nevzala som si ich, ale hneď mi prišla myšlienka,že mi chcú niečo povedať. Ďakujem,že po prečítaní článku viem,ako to mám zistiť.

Ikona diskutujiciho Irca 2019-08-24 12:45:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji, poslední dobou potkávám mnoho peříček.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-08-24 13:14:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Keď som dočítala tento príjemný článok, išla som niečo robiť do kuchyne a periférne vidím za oknom letieť pierko, za ním ďalšie a ďalšie. Otvorila som okno, nech zistím čo sa deje a vidím hore na strome, že kopulujú hrdličky. Tak teraz chápem, že naozaj to je symbol plodnosti 😀.

Ikona diskutujiciho niky 2019-08-24 13:29:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera jsem byla v lese, šla jsem bosá po lesní pěšině. Najednou vidím na zemi bílé pírko, okamžitě si vzpomenu na alušku. org a říkám si: „A jéje, toho jsem se bála.“ Brala jsem to jako varování, chviličku přemýšlím, jestli se nemám vrátit, pak jdu pomalu dál a náhle přímo přede mnou se přes cestu přeplazil had!! Raději jsem svůj výlet po lese tímto ukončila a vrátila se domů. Myslím, že kdybych se na tu chvilku nezastavila u toho pírka, tak bych pak mohla i na toho hada šlápnout, protože se přes pěšinu přeplazil chvíli před tím, než na ni dopadla moje bosá chodidla. Takže děkuji.

Ikona diskutujiciho Stenly919 2019-08-24 13:54:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No co vím, tak v Anglii minulého a předminulého století bylo pírko i symbolem zbabělosti a dostával jej většinou mladý muž, který odmítl nastoupit vojenskou službu a jít do války, nebo který zradil své přátele tím, že je opustil před nástupem do boje. Existuje o tom i film, který se jmenuje ,,Čtyři pírka – zkouška cti´´. Zajímalo by mně proč to bylo zrovna symbolem zbabělosti ? Že by nějaký odkaz na to, že pírka má pták, který uletí, když se bojí nebo cítí nebezpečí ? Může k tomu někdo něco více říct ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-08-24 15:35:47
Ikona diskutujiciho
sipka

že ,,frnknul“

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-08-24 15:50:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Najít peříčko je pro mne vzácnost, moc často se mi to nestává, možná párkrát za rok. No včera jsem byl na cyklostezce v Brně a našel jsem jedno, tak jsem si jej dal za klobouk :-), za Olympií pak bylo další.
Dnes jsem si vyšel na delší procházku lesem a poli a našel jsem 32 pírek, z nich velké byly 4, pak ještě další 2 malá ve městě. No jo, to je zákon rezonance, před tou procházkou jsem si četl tento článek :-D. A to jsem je nehledal, prostě mne vždy upoutaly pozornost a byly vždy přímo na cestě.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-08-25 15:59:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, ráda bych se na něco zeptala,ale nepatří to k tomuto článku,tak se omlouvám,ale snad to nevadí.
Že je ŘKC pěkná verbež (ne obyčejní
věřící) asi všichni víme. Že celá staletí lžou a manipulují s věřícími a že Ježíš tak jak ho popisuje bible nejspíš nikdy neexistoval víme taky.Teď mě ale napadlo,kde tedy ve čtyřech letech byla a koho pak malovala Akiane Kramarik? A četla jsem o 4letém chlapečkovi z USA
který po operaci vyprávěl,že byl v nebi a mluvil s Ježíšem a když se ho ptali jak vypadal,tak on na každý obraz říkal že takhle ne,až když uviděl ten co malovala Akiane,tak řekl že přesně takhle. Kde tedy ty děti (ale í další lidé)vlastně byli a s kým mluvili?
Myslíš prosím,že bys k tomu mohla alespoň něco maličko napsat?

Ikona diskutujiciho Monisek 2019-08-26 20:33:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… já jsem schopná najít peří takřka kdekoli…. jelikož jsou nedaleko labutě (<3),tak v tom zas až tak moc nehledám…ikdyž pokud vypadá pekne, vetšinou si ho nechám… Jednoho dne, jsem videla dost pírek na místech,kde je bežne nenacházím,…to mi trklo…asi znamení….tak si říkám,jestli najdu další pírko, na ješte neobvyklejším místě,budu se tím zabývat, jako znamením…. Nu, spadla mi docela brada,když bylo přede mnou bílé pírko na schodu v baráku :-)….Nedávno v parku kam chodím,bylo plno pírek… a aby bylo jasno, já miluju pírka a mám tendence je všechna sbírat 😀 takže ,když bylo okolo mě spousty krásných ,bílých pírek,jedno hezčí než druhé, byla jsem trochu v pasti… a nejspíš vypadám u toho obdivování pírek jako blázen,jelikož se mi podařilo odradit opodál přihlížející kluky ,kteří se se mnou pokoušeli seznamovat,když jsem seděla u stromu…už strom jim připadal divnej ,když jsou kolem volné lavičky…ale když jsem se radostne usmívala dívaje na kopu peří(to už me jen pozorovali z lavičky) 😀 se slovy(tiše, ne na celý park ) jéé tady je andílku…už zamnou nepřišli.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek