Varovanie pre ženy: Väčšina hygienických produktov sú toxické!

16.9.2015 v Žena 6

Používanie ženských hygienických produktov je zriedka, ak vôbec diskutovanou témou. A pritom je to téma tak dôležitá pre každú ženu. Vaša pokožka je najväčším orgánom, no zároveň orgánom najtenším. Menej ako 2,5 milimetra oddeľuje vaše telo od potenciálnych toxínov. Čo je ešte horšie, vaša pokožka je vysoko priepustná, obzvlášť v okolí intímnych miest a už vôbec nespomínajúc ich vnútro.Z toho dôvodu by sa mal klásť veľký dôraz na prísady používané v tampónoch a hygienických vložkách.

Nedávno na Aluška.org vyšel článek s názvem: Tampóny – šokujúca pravda (HPV, rakovina krčku maternice). Tento článek je jeho pokračováním. Pokud vám první díl utekl, rozhodně doporučuji ho přečíst.

Cesta toxínov do krvi

Väčšina látok, ktorá je v dlhodobom kontakte s pokožkou sa napokon dostane aj do krvi a prostredníctvom nej sa ďalej distribuuje do celého vášho tela. Preto aj tak často zdôrazňujem, že „Nedávajte na svoje telo nič, čo by ste za iných okolností ani nejedli“.

Nanášanie chemikálii na pokožku môže byť dokonca nebezpečnejšie ako ich pojedanie. Keď niečo zjete, enzýmy vo vašich slinách a žalúdku ich pomáhajú rozložiť a z tela odstrániť. Ak však nanesiete tieto látky na pokožku, sú vstrebané priamo do krvného riečišťa a následne do orgánov bez žiadnej dodatočnej filtrácie. Keď sa im raz podarí nájsť si cestu do vášho tela, zvyknú sa v ňom postupom času akumulovať. To preto, lebo v týchto miestach sa nenachádzajú enzýmy, ktoré by ich odtiaľ odstránili.


Podľa môjho názoru, celá sekcia ženských hygienických produktov je „tikajúcou časovanou bombou“. Keď si spočítate vaše celkové vystavenie sa uvedeným látkam, tak sa to časom pekne nazbiera.

Priemerná žena na západe za svoj život spotrebuje 16 800 tampónov. V prípade užívania estrogénovej terapie až okolo 24 360.

A tu hovoríme len o samotných tampónoch. Mnohé ženy ešte užívajú aj nespočetné množstvá hygienických vložiek i takzvané „intímky“. Ak má žena dieťa, k tomu sa potom pripočítajú aj rôzne materské, či kojacie podušky.

Čo naozaj obsahujú hygienické vložky a tampóny?

Andrea Donsky, zakladateľka hnutia „Prírodne uvedomelý“ a spoluzakladateľka školiaceho programu „Návod pre zdravý nákupný košík“, vo svojom článku odhaľuje, ako ťažko je dopátrať sa informácii o skutočnom zložení produktov ženskej hygieny.

Výrobcovia týchto produktov nie sú ochotní prezradiť ich zloženie, pretože sa oficiálne považujú za „medicínske prostriedky“. Keď Andrea telefonovala do firmy Procter & Gamble a pýtala sa na zloženie ich hygienických vložiek Always, dostala veľmi strohú odpoveď. Jediné čo jej predstaviteľ firmy povedal bolo, že obsahujú penu a patentovanú zložku Infinicel – vysoko absorpčný materiál schopný zadržať 10 násobné množstvo tekutiny, ako je jeho vlastná váha.

Vo nasledujúcom videu je demonštrované čo sa stane, ak spálite organickú verzus konvenčnú vložku. 100% organická vložka horí pomaly a čisto, nezanechávajúc takmer žiadne významné pozostatky.

https://youtu.be/4vwQpe3CCH4

Naproti tomu vložka Always so svojimi prevažne nezverejnenými prísadami vytvorila veľké množstvo čierneho dymu a hrubý popol. To naznačuje, že vložka môže obsahovať dioxíny, syntetické vlákna a ropné prísady.

Podľa jej vlastného výskumu každá konvenčná hygienická vložka obsahuje ekvivalent približne štyroch igelitových sáčkov! S našimi súčasnými vedomosťami o hazardnej povahe plastov, to samo o sebe by malo byť dôvodom pre obavy.

Príklady nebezpečných chemikálii

Chemikálie používané pri výrobe plastov ako BPA a BPS narušujú embryonálny vývoj a tiež sú spájané s chorobami srdca a rakovinou. Ftaláty, ktoré dodávajú papierovým aplikátorom tampónov ten hladký pocit, sú známe ako narúšače génovej expresie. DEHP môže viesť k poškodeniu viacerých orgánov. Hygienické vložky okrem plastov vyrábaných z ropy môžu obsahovať aj celú plejádu ďalších potenciálne hazardných látok, napríklad rôzne neutralizátory pachu a vône.

Ďalej narúšajú prirodzený priechod vzduchu a zachycujú nadmerné teplo a vlhkosť. To vytvára príhodné podmienky pre rast kvasiniek a baktérii v oblasti intímnych miest.

Cena, ktorú platíte za „čisto“ biele tampóny a vložky

Ako by tomu nebolo dosť, pre dosiahnutie toho krásneho bieleho vzhľadu musia byť vlákna chemicky bielené.

K tomuto účelu sa najčastejšie používa chlór, ktorý môže vytvárať extrémne toxický dioxín a ďalšie vedľajšie produkty dezinfekcie (DBP) ako napríklad trihalometán. Štúdie ukazujú na to, že dioxín sa ukladá vo vašom tukovom tkanive a podľa správy Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) neexistuje bezpečný limit vystaveniu sa dioxínu.

Podľa zverejnených zistení môžu byť dioxíny zodpovedné za:

 • Abnormálny rast tkanív v brušnej dutine a reprodukčných orgánoch
 • Abnormálny rast buniek v celom tele
 • Potlačenie imunitného systému
 • Narúšanie hormonálneho a endokrinného systému

Medzičasom vydal Americký úrad pre lieky a potraviny prehlásenie, že stopové množstvá dioxínov vo vložkách a tampónoch by nemali predstavovať zdravotné riziko.

Hnutie „Prírodne uvedomelý“ však poznamenáva:

Pred 10 rokmi sa Karolína Maloney snažila v americkom kongrese presadiť legislatívu, ktorá by požadovala vykonanie výskumu o potenciálnych rizikách prísad v produktoch ženskej osobnej hygieny, vrátane endometriózy, rakoviny krčka maternice a rakoviny prsníka. Bohužiaľ, zákon nebol prijatý a tiež sa nezdá, že by podobný výskum bol kedy urobený.

Absorbovanie geneticky modifikovaných organizmov cez tampóny?

Andrea pri výskume počas písania knihy Label Lessons objavila množstvo ďalších šokujúcich faktov o potenciálnych rizikách tampónov a hygienických vložiek.

Medzi inými napríklad:

 • Konvenčné tampóny obsahujú pesticídy. Pestovanie bavlny zaberá len 2,4 percentá svetovej poľnohospodárskej pôdy, no až neuveriteľné 2 miliardy dolárov sa vynakladá na jej postrekovanie.
 • Tampóny a hygienické vložky s neutralizátormi pachov a pridanými vôňami obsahujú chemickú polievku s umelými farbivami, polyesterom, lepidlami, polyetylénom (PET), polypropylénom, propylen glykolom (PEG), nečistoty podozrievané z narúšania hormonálnej rovnováhy, spôsobujúce rakovinu, pôrodné defekty, vysúšanie slizníc a neplodnosť.
 • Konvenčné tampóny najpravdepodobnejšie obsahujú geneticky modifikované organizmy (GMO). Podľa Amerického ministerstva poľnohospodárstva, až 94 % všetkej pestovanej bavlny v USA je geneticky modifikovaná. Ostatné krajiny USA v tomto smere pravidelne doháňajú, hlavne tie rozvojové, odkiaľ pochádza aj väčšina bavlny pre Európu.

Andrea sa pýta: ,,Je vkladanie si geneticky modifikovanej bavlny do vašich útrob o niečo iné ako jej konzumácia?“

Podľa toho čo vieme, to môže byť dokonca ešte horšie, keď si uvedomíme, ako priepustné sú sliznice v týchto ženských miestach. Odtiaľ sa toxíny do krvi vstrebávajú veľmi ľahko.

Dávajte si pozor na Toxický šokový syndróm

Je dôležité pamätať na to, že tampóny môžu vytvárať príhodné prostredie pre množenie baktérií. Mikroskopické ranky na tkanivách pri zavádzaní a vyberaní tampónov majú potenciál umožniť baktériám ich vstup a akumuláciu.

Jedným zo známych rizík požívania tampónov je takzvaný Toxický šokový syndróm (TŠS), zapríčiňovaný buď jedovatými toxínmi zo Stafilokoka Aureus alebo Stafilokoka skupiny A. Toto ochorenie môže byť dokonca život ohrozujúce, preto je dôležité rozpoznať jeho príznaky a symptómy.

V prípade, že sa u vás vyskytnú ktorékoľvek z nasledujúcich príznakov počas používania tampónov, neváhajte vyhľadať zdravotnú pomoc:

 • Náhla vysoká horúčka
 • Nízky krvný tlak
 • Svalová bolesť
 • Zvracanie
 • Kŕče
 • Sčervenanie očí, úst alebo hrdla
 • Hnačky
 • Svrbenie na palcoch nôh alebo chodidlách

Ak sa používaniu konvenčných tampónov a vložiek nemôžete vyhnúť, tak pre minimalizáciu rizík potenciálne život ohrozujúcich komplikácií aspoň dodržujte nasledovné zásady:

 • Vyhýbajte sa super absorpčným tampónom. Vyberte si tie, ktoré majú najnižšiu absorpčnú mieru pre zadržiavanie tekutín.
 • Striedajte užívanie tampónov s intímkami alebo mini vložkami počas menštruácie.
 • Nikdy si nenechávajte tampón na noc. Namiesto toho používajte hygienické vložky.
 • Meňte tampóny minimálne každých 4-6 hodín.
 • Pri zavádzaní tampónov postupujte opatrne a snažte sa nepoškriabať si sliznice (nepoužívajte aplikátory z plastu).
 • Medzi menštruáciami tampóny nepoužívajte.

Bezpečnejšie alternatívy

Veľa dnešných produktov pre ženskú hygienu sú primárne vyrábané z umelého hodvábu (rayon), viskózy, celulózy z dreva a buničiny, nie nutne z bavlny a už vôbec nie organickej bavlny.

Umelý hodváb a viskóza sú potenciálne nebezpečné pre vysokú absorpčnú schopnosť ich vlákien. Keď sa tieto vlákna použijú do tampónov, potom sa ľahko zachytia na vnútorných stenách a slizniciach. Po vybratí tampónov uvoľnené vlákna ostávajú vo vnútri a zvyšujú riziko Toxického šokového syndrómu (TŠS).

Našťastie existujú bezpečnejšie alternatívy. A keďže absorpcia tampónov je regulovaná, všetky výrobky dostupné na trhu musia spĺňať isté normy.

Podľa štúdií dosahujú 100% bavlnené tampóny trvalo výsledky s úrovňou TŠS toxínov pod detekovateľnou úrovňou.

Podľa vlastného výskumu Andrea odporúča nasledujúce typy produktov ženskej hygieny:

Zdroj: http://www.badatel.net/varovanie-pre-zeny-vacsina-hygienickych-produktov-su-toxicke/

přeloženo z: mercola.com

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho AriaKeboke 2015-09-16 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Používám už 2 roky menstruační kalíšek a jsem moc spokojená. S tampony jsem mívala pořád nějaké problémy a záněty, teď mám klid. Vřele všem doporučuji 🙂

Ikona diskutujiciho tvojosud 2015-09-16 14:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hroza :/

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-09-16 14:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je celkem děsivý:(

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-16 18:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Tak tak… 🙂

Ikona diskutujiciho Agáve 2015-09-17 11:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taková je prostě doba. Kdyby to vzal člověk do všech důsledků, nesměl by používat a dotýkat se ničeho chemicky vyrobeného. Ani menstruační kalíšek by nemohl používat, neboť je  vyroben pomocí chemie a není tedy přírodní např. jako by byl dřevěný nebo porcelánový, což vhledem k tuhosti materiálu je těžko myslitelné.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-17 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Lékařský silikon zdaleka není srovnatelný – co do nebezpečnosti a toxicity – s tampony a vložkami. To je nebe a dudy… Mimochodem ke všemu chemickému dnes existují alternativy a není to žádný problém. Mnohdy to ani není drahé. Když to zvládnu já, tak kdokoliv. Zdraví máme jenom jedno.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek