PPM pro OSVČ: Průvodce džunglí

7.5.2026 v Poselství 8

Nový život – 5. díl série o cestě k mateřství
Tohle by měla vědět každá OSVČ, když plánuje dítě

V jedné věci byla ale listopadová ztráta prakticky dobrá. Donutila mě začít se aktivně zajímat o PPM a rodičovský příspěvek. To jsou věci, které jsem nikdy nepotřebovala vědět. Ale najednou, na počátku prvního těhotenství, mi došlo, že jsou důležité.
Ne, opravdu nemůžu pracovat s miminem na prsu. Mojí prioritou bude samozřejmě moje dítě. Takže milej státe, pracuju a odvádím daně od 18ti let, v životě jsem od tebe nic nechtěla. Je čas, abys teď dal něco ty mně.
Předtím jsem to nemocenské odkládala, nebyla jsem si jistá, jestli se to vyplatí, jestli to chci, jaký režim zvolit na příští rok, tak jsem furt propočítávala, přešlapovala… Ale najednou, s miminem v břiše, jsem do týdne měla vše zjištěno a podáno.

OSVČ a platba nemocenského pojištění je proces

Tak zaprvé, když si to začneš platit až v tu chvíli, kdy zjistíš, že jsi těhotná, tak jsi v háji, protože nesplníš potřebnou dobu pojištění a PPM tím pádem nedostaneš… 💩
Přesto jsem začala organizovat účetní a nemocenské jsem si zařídila, i když jsem věděla, že s tímto miminkem to nestihnu. Alespoň bude časem nějaká minimální sociální jistota, jeden nikdy neví, kdy to bude potřebovat.
Kalkulačka a informace na webu byly tristní a neříkaly celou pravdu. Tady padá jedna hezká iluze, kdy si člověk myslí, že když napálí vysokou nemocenskou, dostane i dobrou mateřskou. Ani náhodou.

U OSVČ se maximální platba nemocenského pojištění odvíjí od výše důchodového pojištění. A pokud si OSVČ doposud platila „minimum“, což je dnes v roce 2026 krásných 5720 kč, vychází mu hranice nemocenského pojištění mezi 243-662 kč za měsíc. Víc si platit nemůžeš, protože to systém vrátí zpátky jako přeplatek… 💩

A tohle zjistit trvalo měsíc a půl, protože:
– na webu to není
– účetní to neví, tak volám na sociálku
– paní vedoucí na sociálce to taky neví, ale zjistí to
– za dva týdny paní vedoucí na sociálce složitě vyzjistila, že maximum je 662kč – děkuji! Posílám.

Nastavila jsem platbu v souladu s termínem odeslané přihlášky a? … Ta první platba se mi vrátila zpátky s poznámkou od sociálky, že nejsem přihlášená… 💩
Tak tam teda volám a paní vedoucí sděluje, že systém je pomalý, že to během těch několika týdnů nestihl přepsat a zanést a že proto to vrátil a chyba je na jejich straně.
Takže ta další platba se přerozdělila na dva měsíce, takže počátek mého nemocenského pojištění je 2x minimum, no prostě nádhera.

Takže daňově a nemocensky bylo zařízeno, sice pro tohle dítě pozdě, ale přece jenom. No a pak jsem o něho přišla, ale připravená cestička mi zůstala. To nakopnutí do akce, abych přestala teoretizovat a začít fakt něco dělat, jsem potřebovala. Protože dokud se nic nedělo, tak jsem neměla motivaci to začít řešit a předem zafinancovat. Tím mi odpadla tahle starost při druhém miminku.
Jo.. i na špatných věcech vždycky můžeš vidět nějaký přínos.

Pokud jsi OSVČ a chceš PPM, klid v daních a příspěvky:

  1. Tak zaprvé, tu nemocenskou si začni platit ideálně 2-3 měsíce předtím, než se začneš s manželem snažit.
    Já vím, že je to ruleta. Já vím, že se to může povést za rok, za dva, nebo taky nikdy. Ale když se vám to podaří hned, tak tu PPM nedostaneš a dostaneš rovnou rodičák. A to je škoda. Je to nefér, je to naprd, bude ti to líto.
  2. Nespoléhej na informace od účetní a rovnou volej sociálku, protože systém v tom má bordel, systém sám někdy pořádně neví kolik máš platit. Vykašli se na teorie, kalkulačky a nekonečné googlení. Požádej si o info rovnou od primárního zdroje. Ušetříš čas, energii, nervy a vrácenou platbu.
  3. Výše PPM se vypočítá ze zaplacených záloh za rozhodné období, což je 1 rok pojistného zpětně. Takže nízké nemocenské na začátku ti celkovou PPM sníží. Lepší je napálit maximum hned, jakmile zjistíš, že máš na testu dvě čárky, nebo platit maximum furt.
  4. Pokud jsi teď v paušálním režimu, tak z něho na konci roku vylez.
    Protože paušál nejde uprostřed roku přerušit, čili daňové úlevy, které jako OSVČ matka normálně máš, neuplatníš, celá ta tvoje slavná PPM (pokud ji vůbec stihneš a budeš na ni mít nárok), prskne na daně. A pro děcko nezbyde nic. A to musíš vyřešit hned. Protože jestli porodíš uprostřed roku co jsi na paušálu, už to nezachráníš. Paušál je sice pohodlnej, ale finančně se matce absolutně nevyplatí a není přizpůsobivý.
  5. Jestli nejsi u Všeobecné pojišťovny, tak k ní přeběhni včas, protože např. ČPZP dává poloviční příspěvky a ještě si to podmiňuje účastí v nějakém debilním bonusovém programu, jakoby to byl benefit pro VIP. Jinak ti klidně nedá nic. NIKDO ti to neřekne. Doktorům je to jedno. Nikdo ti neporadí, že je pro matku lepší být u Všeobecné. Na to přijdeš, až když to začneš reálně řešit, náhodou to někde vygooglíš a když prošvihneš termíny pro změnu pojišťovny, budeš naštvaná… To se mi stalo. 💩

Jo… plánování dítěte není jenom „lásko pojďme se pošmudlit“, musíš taky počítat a přemýšlet… Tenhle můj „bojový plán pro OSVČ samice“ je aktuální v roce 2026, pokud se k němu dostáváš jindy, všechno si ověř a zkontroluj, protože se v čase můžou změnit zákony a stoprocentně se rok od roku mění uvedené částky.

Chudáci OSVČ

Lidi si často stěžují, že jsou OSVČ systémem bité. A ono to tak opravdu je. Zaměstnanec totiž na pásce vidí jen pár tisíc sociálního pojištění, ale většinu za něj odvádí zaměstnavatel. Celkově jde do systému klidně 15–20 tisíc měsíčně, takže zaměstnanec má automaticky vyšší nemocenskou i PPM.

OSVČ naproti tomu platí všechno sama, má vysoké minimální zálohy, limitované nemocenské a nakonec dostane od státu pár drobných. Systémově je to prostě nevýhodné.

Ale vidím jednu nespornou výhodu: OSVČ je svým pánem. Má prostor si věci nastavit, optimalizovat a během mateřství si přivydělat, protože hlavní činnost se změní na vedlejší a daňově je to mnohem mírnější. Zaměstnanec tuhle možnost nemá. Takže ano, OSVČ to má těžší, ale má i větší manévrovací prostor. A když si to člověk dobře nastaví, může to aspoň trochu vyvážit tu systémovou nespravedlnost.

Navíc OSVČ, pokud si dokáže udržet práci v nějakém minimálním přežívajícím režimu, může prostě začít nabírat víc zakázek, když dítě začne chodit do školky a tím se postupně zase zvetí. A může si jet dál to svoje.
Zaměstnanec oproti tomu přijde o práci a horko těžko shání něco blízko domova na částečný úvazek, co vykryje školku. A to je fakt blbý.

Celkově vnímám životní cestu OSVČ a celkové nevýhody, jako daň za svobodu a autonomii. Děláš na sebe, jsi svůj pán, buduješ svoje, ale neseš si sám odpovědnost za všechno.
Nedá se říct, co je lepší. Je to jiné a lidé mají různé preference. Pro někoho je víc svoboda, pro někoho zase jistota a bezpečí.

Pokračovat na další díl: Blízkost smrti mi ukázala, že smyslem života je láska a rodina (Nový život 6)
Vrátit se zpět na první díl

Alue K. Pavlíčková je holistická léčitelka a spisovatelka. Zabývá se duchovním rozvojem, psychospiritualitou, mimosmyslovým vnímáním a poradenstvím. Pomáhá klientům v nalezení duchovní a energetické harmonie prostřednictvím terapií na duchovniterapie.cz a článků na aluska.org.

Pokud vás tento článek oslovil a dává vám smysl moje tvorba, můžete ji podpořit.
Dobrovolným příspěvkem kartou pomáháte udržovat web živý a tvořit další obsah. 👉 Podpořit tvorbu

Chcete být v kontaktu i mimo články? Sledujte mě také na
Instagramu  Threads Facebooku

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nessi 7. 5. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek, začíná to být aktuální téma a i z toho mála, co jsem zatím zjišťovala, mi šla hlava kolem. Je to pain, tohle zjišťování a vypočítávání, když ty informace na netu moc nikde (srozumitelně) nejsou. Takže jsem moc ráda za „předvýzkum“ v kostce a užitečné tipy. Co jsem tak pochopila, tak je asi výhodné platit si ten minimální základ, ještě než započne snažení, a pak to nakopnout po zjištění těhotenství. (Rozumně) zvýšit zálohy sociální, a adekvátně k tomu si vypočítat nové maximum pro nemocenské, a to pak platit – za těch pár měsíců do nástupu na mateřskou to udělá slušný rozdíl na PPM a „investice“ se vrátí.

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 8. 5. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

ano tak to je – a ohledne maxima lepsi volat na socialku, aby byla jistota ze mas vsechno dobre. protoze tam maji nekdy peknej bordel.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 9. 5. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško moc si od toho neslibuj že něco dostaneš systém je navrženej tak aby lidi okrádal ne jim přispíval ale za žádost nic nedáš možná ti něco přispějí a navíc spolehat na stát ktery je v obrovských dluzích a je defakto nonstop v bankrotu ja si myslím že nejlepší je spolehat sám na sebe než lítat někde po uřadech a doufat že ti něco dají

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 9. 5. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Předpokládám, že asi daním ani nemocenskému nerozumíš vid?

Ikona diskutujiciho armag 10. 5. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Tomu nerozumí ani většina účetních, protože mnoho z nich ví jen to, co jim napíše jejich program, který používají.
Ty platby za zdravotní a sociální pojištění jsou brutální vzhledem k tomu, že není žádná jistota dožití se toho důchodu.
Při to mě vždycky zarazí, jak to ti zlí komunisti dělali, když lid platili pouze běžnou daň z příjmu, protože vy výplatě žádné jiné zdravotní nebo sociální pojistky nebyly

Ikona diskutujiciho Hvezda 9. 5. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrá účetní ví hodně věcí a především takovéto platby. Dobrých účetních je málo a jsou drahé. Myslím, že je lepší si na podnikání založit společnost s ručením omezeným a sama si vyplácet plat. Protože OSVČ je skutečně bída. Jak na mateřskou tak později na důchod.

Ikona diskutujiciho Simi 17. 5. 2026 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

“Zaměstnanec oproti tomu přijde o práci” – nie sú zamestnávatelia povinní držať pracovnú pozíciu tri roky, aby sa mala žena po rodičovskej kam vrátiť?

Odporúčam sledovať IG profily ako @mazanamatka a @lucie.ziebova kde túto problematiku ohľadom OSVČ a poisťovní presne rozoberajú 👍

Ikona diskutujiciho Alue K. Pavlíčková 17. 5. 2026
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, to máš pravdu. V článku je to velmi stručně (protože vysvětlování této věci není moje pointa, tak jsem to zbytečně nepitvala), tak abychom byli úplně přesní:
Zaměstnavatel musí držet pracovní místo až do 3 let věku dítěte, ale ne nutně tu samou pozici. Po mateřské dovolené se žena vrací na původní místo, ale po rodičovské už zaměstnavatel musí garantovat jen práci odpovídající pracovní smlouvě. Nově to navíc upravili tak, že pokud se rodič vrátí do práce do dvou let věku dítěte, má nárok na původní pozici. Když se vrací později, už to neplatí a zaměstnavatel může nabídnout jinou práci v rámci sjednaného druhu práce. Realita a zákon se často rozcházejí. Matka s dítětem ve školce už nemusí mít kapacitu dělat stejnou práci, dělat stejné hodiny nebo dojíždět stejně daleko jako předtím. To je přesně ten důvod, proč to pro spoustu žen není návrat, ale úplně nový začátek. A samozřejmě, pokud prošvihne ty tři roky, tak to už vůbec nic. A některé matky se vrací do zaměstnání třeba i po patnácti letech, když mají několik dětí po sobě.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek